• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 דרקונים ונתונים דו"נ 50 [מו"ד 5] נתונים אלטרנטיביים ללטאישים ודמי דרקון

בסרמיאת, עולם המערכה הפרטי שלי, דמי דרקון הם משהו מיוחד. לטאישים שבורכו בלידתם על ידי הדרקונים האדירים בעצמם- וקיבלו מעט מהכוחות שלהם. החברה הלטאישית מתייחסת אליהם בכבוד, ומסלילה אותם לתפקידים חשובים של כוהנים, מכשפים ומנהיגים.

בעוד שבכל המהדורות של מבוכים ודרקונים יש נתונים רשמיים לדמי דרקון וללטאישים, לעתים הנתונים הללו פחות מתחברים עם הרקע הזה- ובמיוחד במהדורה החמישית, בה דמי הדרקון נחשבים כגזע חלש והלטאישים נחשבים כגזע מפלצתי שפחות מתאים לשחקן. אז, החלטתי ליצור מחדש את הנתונים, והפעם בהתאם לרקע של הגזע בעולם המערכה שלי. אני עדיין מתבסס על הנתונים המקוריים ו...נראה מה יצא. מקווה שלא איצור גזע חזק מדי.

לטאישים
תוספים לערכי תכונות: ערך החוסן שלך עולה ב-2.
גיל: הלטאישים מתבגרים במהירות, לומדים ללכת מספר שעות לאחר הבקיעה שלהם. הם מגיעים לבגרות בגיל 13, וחיים בערך 80 שנה.
נטייה: כמשרתיו של ת'ארס, הלטאישים גדלים על ברכי האמונה בשמירה על האיזון ומקדישים את עצמם לנטיית הסדר.
גודל: לטאיש בוגר הוא חסון וכבד יותר מאדם ממוצע, ומעט יותר גבוה מאחד. לטאישים יכולים להגיע לגובה של מעט יותר מ2 מטרים ולמשקל של מאה קילוגרם לפחות. אתה בגודל בינוני.
מהירות: מהירות ההליכה הבסיסית שלך היא כ-30 רגל, או 6 משבצות.
זנב מייצב: הזנב שלך עוזר לך לשנות את מרכז הכובד שלך ברגע, ובכך לשמור על היציבות שלך. אתה זוכה ליתרון בבדיקות אקרובטיקה בשביל להתאזן ולהמנע מנפילה.
שפות: אתה יכול לדבר ולקרוא במדוברת ובדרקונית.
תת-גזע: בלידתם, הלטאישים מחולקים למבורכי הדרקונים וללטאישים הפשוטים. בחר תת גזע מהשניים הבאים.

לטאיש פשוט
תוספים לתכונות: ערך החוכמה שלך עולה ב-1.
קל רגליים: המהירות הבסיסית שלך עולה ל-35 רגל, או 7 משבצות.
חושי הצייד: אתה מקבל הכשרה במיומנות התפיסה.
איזון פנימי: אתה זוכה ליתרון בזריקות הצלה נגד השפעות הקסמה.
ראיית חושך: אתה יכול לראות בחשיכה למרחק 60 פיט כאילו היה מדובר באור עמום, ובאור עמום כאילו מדובר באור בהיר. אתה לא יכול לזהות צבעים בחשיכה, כיוון שהכל נראה לך בגווני אפור.

לטאיש מבורך (דם דרקון)
תוספים לתכונות: ערך הכריזמה שלך עולה ב-1.
ברכת הדרקונים: הדרקונים בירכו אותך כשבקעת מהביצה, העניקו לך מעט מהכוחות שלהם- אחד מאלו הוא נשק הנשיפה שלהם.
מספר פעמים ביום ששווה למתאם הכריזמה שלך, אתה יכול להטיל את הלחש "קליע כאוס" כאילו הטלת אותו בדרג 1. אתה בוחר מה הנזק שהלחש יגרום בבניית הדמות, ולא יכול לשנות את הבחירה שלך לאחר מכן אלא בהסכמת המנחה.
כאשר אתה בוחר את סוג הנזק, אתה לא יכול לבחור שהלחש יגרום נזק תודעה. במקום, אתה יכול לבחור שהלחש יגרום לנזק קורן או לנזק מוות.
בדרגה 5 וכל 4 דרגות אחריה, אתה יכול להטיל את הלחש בדרג אחד גבוה יותר.
עמידות דרקונית: אתה זוכה לעמידות לנזק שבחרת לברכת הדרקונים שלך.
מורא דרקוני: אתה מקבל הכשרה במיומנות האיום.

זנב מייצב - למה לא פשוט יתרון וזהו? חבל לסבך לדעתי
חושי הצייד - קצת מוזר לי שזה פשוט הכשרה בתפיסה. אולי יתרון במצבים מסויימים כגון לגלות יצורים נסתרים או במעקב?

להטריד הפשוט, נראה שחסר לו משהו, שיהפוך אותו למעניין יותר.

נחמד מאוד, למרות שבאופן כללי אני לא מת על הקטע של ״בן אנוש עם אוזניים מחודדות/קשקשים ונשק נשיפה״. סוף סוף הסבר נורמלי לשאלה ״למה הם קיימים לעזאזל?״. מה שכן, צריך להוסיף סעיף שאי אפשר לקחת נזק כוח/מחשבה, גם כי אין דרקון כזה(אלא אם יש כזה בסרמיאת, אף פעם לא יצא לי לקרוא עליו, רק שמעתי מעט), וגם כי די ברור שזה סוגי הנזק שהכי הגיוני לקחת.

tkhag1 אמר/ה:
זה חמוד אבל קליע כאוס לא נראה כמו הדרך הנכונה להעביר את זה עם ה"קפיצה" בין היריבים, בייחוד שבניגוד לנשק הנשיפה של דם הדרקון המקורע הנזק של זה לא משתפר.

כמו שרשמתי, הנזק של זה כן משתפר- כל ארבע דרגות.

The oldman אמר/ה:
זנב מייצב - למה לא פשוט יתרון וזהו? חבל לסבך לדעתי
ייתרון לכל בדיקות האקרובטיקה זו יכולת מאוד עוצמתית, ואין אף גזע עם יכולת דומה. לעומת זאת, להרבה גזעים יש יתרונות בבדיקות לדברים ספציפיים.
The oldman אמר/ה:
חושי הצייד - קצת מוזר לי שזה פשוט הכשרה בתפיסה. אולי יתרון במצבים מסויימים כגון לגלות יצורים נסתרים או במעקב?
האמת שזה דומה מאוד ליכולת keen senses של אלפי היער. בנוסף, אני חושב שהעובדה שהם ציידים מתבטאת בהכל, לא רק בדברים הספציפיים האלה. כמו כן, אם נתתי להם יתרון בבדיקות אקרובטיקה ספציפיות, לתת להם גם יתרון בבדיקות תפיסה ספציפיות נהיה טיפה מסובך, ואני מנסה לשמור את זה פשוט ככל שאני יכול.
The oldman אמר/ה:
לגבי הפשוט, נראה שחסר לו משהו, שיהפוך אותו למעניין יותר.
מסכים, אבל אני לא מצליח לחשוב על רעיון. בספר המפלצות של וולו, הלטאיש מקבל התקפה טבעית עוצמתית ושריון טבעי, שתי היכולות הללו עוצמתיות ממש ולא דומות לשום דבר אחר שגזע שחקן מקבל, אבל הן בהחלט מייחדות את הגזע. העניין הוא שאני מתקשה למצוא משהו שיחליף אותן ויהיה מאוזן.

אולי לתת את הלחשון poison spray אולי? מה דעתכם?

kwint stormbellow אמר/ה:
נחמד מאוד, למרות שבאופן כללי אני לא מת על הקטע של ״בן אנוש עם אוזניים מחודדות/קשקשים ונשק נשיפה״. סוף סוף הסבר נורמלי לשאלה ״למה הם קיימים לעזאזל?״. מה שכן, צריך להוסיף סעיף שאי אפשר לקחת נזק כוח/מחשבה, גם כי אין דרקון כזה(אלא אם יש כזה בסרמיאת, אף פעם לא יצא לי לקרוא עליו, רק שמעתי מעט), וגם כי די ברור שזה סוגי הנזק שהכי הגיוני לקחת.
בנוגע לקליע הכאוס- צודק, רציתי לרשום קצת על הדרקונים ובסוף שכחתי. כמו כן, הייתי צריך להוסיף שאי אפשר לקחת נזק תודעה, אבל אפשר לקחת נזק קורן או מוות (למרות שהם לא נמצאים ברשימה).
שים לב שנכון שאפשר ללכת בדרך המנצ'קינית ולהגיד "הא, אבל אין כמעט מפלצות עם עמידות לנזק כוח! בואו ניקח את הסוג הזה!" אבל זה נכון גם בכיוון ההפוך. נזק כוח הוא נזק יותר נדיר, ככה שעמידות לו תהיה פחות יעילה מבחינת השחקן.

בסרמיאת, ישנם תשעה דרקונים- אלו ישויות עוצמתיות, עתיקות כמעט כמו העולם עצמו, שמשרתות את ת'ארס- מלך האלים ואל האיזון. בעוד שת'ארס שומר על האיזון של הרובד השמיימי, הדרקונים מסייעים לו לשמור על האיזון ברובד הארצי ובעולם התחתון. לכל אחד מהדרקונים יש נזק נשיפה אחר- ובהתחשב בכך שיש עשרה סוגי נזק במו"ד 5 (לא כולל חובט/דוקר/חותך), אין דרקון שנשק הנשיפה שלו גורם לנזק תודעה- למרות שכן יש אחד שגורם לנזק כוח.

בספר הבסיס, יכולת הנשיפה של דמי הדרקון היא פשוט מסובכת. היא דורשת להסתכל על טבלה ייעודית. הרעיון שלי הוא לנסות ולפשט את זה באמצעות לחשים- במקור, חשבתי לתת לחשון בהתאם לנזק, אבל זה התגלה כמסובך. לכן, החלטתי להשתמש ב"קליע כאוס". ה'קפיצה' בין יריבים לא מפריעה לי, כי אני פשוט מדמיין את זה כ"הנשיפה חזקה יותר ומצליחה לפגוע בעוד מישהו".

הלטאישים נחמדים מאוד, מעניין שהתכונה הראשית שלהם היא חוסן ולא כוח - לכאורה זה יותר מתאים להם כגזע שנשמע כנוטה למקצועות הלוחם הפלדין והכהן.
זה גם נשמע לי כאילו הלטאיש הפשוט חזק יותר מדם הדרקון - הוא מהיר יותר, עמיד להקסמה (שזה save or pain), תוסף התכונה שלו מקושר להצלה יעילה, ותפיסה היא מיומנות שמשמתשים בה יותר מאיום; בניגוד לדם הדרקון שמקבל לחש חמוד כמה פעמים ביום, עמיד לסוג נזק אחד (שזה חמוד, אבל בואו לא נשכח שככל שהוא עמיד לנזק יותר נפוץ הלחשון שלו נחלש) ותוסף לסטאט שכולם עושים בו דאמפ (חוץ ממוזרים למיניהם), ולא מקבל שום ראיית חוושך כדי לפצות על זה. לא נשמע לי גזע מבורך במיוחד.

לדעתי לא אמורים להכנס לכאן הביטוי "חזק יותר."
עדיף להשתמש בביטוי "מתאים יותר", ובאופן שמאוד מתחבר לעניין הזה, ממה שקראתי הלטאיש הפשוט מתאים יותר למקצועות של ופלאדינים לוחמים וסיירים, ואילו דם הדרקון מתאים יותר לכוהן או לוורלוק. מכאן, השימוש בקסמים הופך אותו למבורך. אומנם אפשר להוסיף עוד דברים שיחדדו את זה, כמו להעלות את הפלוס לערך התכונה לשתיים, אבל זה מספיק טוב גם ככה. מה שכן, הייתי מוסיף עוד כוח מהדרקונים, כמו למשל לנשום מתחת למים אם מדובר בדרקון ברונזה, או לתת ביטוי לקשקשים ( שריון ) של דם הדרקון וכו'. אם זה מרגיש יותר מדי חזק, אפשר להפעיל את התכונות שלו רק ברמה 3 או ברמה 5, כמו האלף האפל למשל.

פתאום כשאני חושב על זה - איך זה שבמקור הגנרי של מו"ד הקשקשים של הלטאיש (כגזע שחקן) נותנים לו דירוג שריון טוב יותר משל כל השריונות הקלים באשר הם, בעוד שלדם-דרקון, שאין ספק שה"לטאיות" שבו הרבה יותר מגניבה ומרשימה ועוצמתית מאשר קרוקודיל או איגואנה, לא נהנה כלל מהשפעת קשקשיו הדרקוניים (!) על דירוג שריונות?

זה באמת מוזר. אני חושב שמכשפי החוף מעדיפים לא לתת לגזע אחד משהו כל כך חזק, כי אז הדמויות לא יהיו מאוזנות. יווצר מצב שיש דמות לוחמת עם 13 שריון, ודמות אשפית עם 20 שריון. כמובן שהקצנתי את המצב, אבל הרעיון המרכזי נכון:
במו"ד עדיף שיהיו דמויות מאוזנות אחת לשנייה, מאשר חוסר איזון ובלאגן. ובגלל זה אני לא אוהב להנחות לנוכל: התקפת פתע ודגש על זריזות הופכים אותו למאוד חזק.

מה גם שעדיף שלא יהיה גזע מועדף.

בעיקרון הלטאיש הרשמי כפי שהוא מוצג ב"מדריך וולו למפלצות" נהנה מדרג"ש טבעי של 13 אלא אם כן הוא ילבש שריון טוב יותר. זה אותו דרג"ש כמו לחולצת שרשראות, אבל בלי מגבלה על מקסימום התוסף מהזריזות ובלי משקל. וזה גם מצטבר עם מגן. תיאורטית, לטאיש עם זריזות 18 ומגן יהנה מרמת הגנה של שריון לוחות בלי המגבלות של שריון כזה.

אביעד אמר/ה:
הלטאישים נחמדים מאוד, מעניין שהתכונה הראשית שלהם היא חוסן ולא כוח - לכאורה זה יותר מתאים להם כגזע שנשמע כנוטה למקצועות הלוחם הפלדין והכהן.
בסה"כ אני חושב שהם הרבה יותר חסונים מחזקים. בכל מקרה, אני חושב שלתת להם תוסף לכוח הופך אותם למאוד חזקים ויכווין אותם יותר בכוח למקצועות כאלה. תוסף לחוסן הופך אותם ליותר רבגוניים.

אביעד אמר/ה:
נשמע לי כאילו הלטאיש הפשוט חזק יותר מדם הדרקון - הוא מהיר יותר, עמיד להקסמה (שזה save or pain), תוסף התכונה שלו מקושר להצלה יעילה, ותפיסה היא מיומנות שמשמתשים בה יותר מאיום; בניגוד לדם הדרקון שמקבל לחש חמוד כמה פעמים ביום, עמיד לסוג נזק אחד (שזה חמוד, אבל בואו לא נשכח שככל שהוא עמיד לנזק יותר נפוץ הלחשון שלו נחלש) ותוסף לסטאט שכולם עושים בו דאמפ (חוץ ממוזרים למיניהם), ולא מקבל שום ראיית חוושך כדי לפצות על זה. לא נשמע לי גזע מבורך במיוחד.
האם אתה אומר שלדעתך ראיית חושך תהפוך את הגזע ליותר מאוזן? רעיון מעניין.

lonewolf אמר/ה:
לדעתי לא אמורים להכנס לכאן הביטוי "חזק יותר."
עדיף להשתמש בביטוי "מתאים יותר", ובאופן שמאוד מתחבר לעניין הזה, ממה שקראתי הלטאיש הפשוט מתאים יותר למקצועות של ופלאדינים לוחמים וסיירים, ואילו דם הדרקון מתאים יותר לכוהן או לוורלוק. מכאן, השימוש בקסמים הופך אותו למבורך. אומנם אפשר להוסיף עוד דברים שיחדדו את זה, כמו להעלות את הפלוס לערך התכונה לשתיים, אבל זה מספיק טוב גם ככה. מה שכן, הייתי מוסיף עוד כוח מהדרקונים, כמו למשל לנשום מתחת למים אם מדובר בדרקון ברונזה, או לתת ביטוי לקשקשים ( שריון ) של דם הדרקון וכו'. אם זה מרגיש יותר מדי חזק, אפשר להפעיל את התכונות שלו רק ברמה 3 או ברמה 5, כמו האלף האפל למשל.
להפוך את תוסף ערך התכונה שלו ל-2 זה ממש עוצמתי ולא מתאים ל"תבנית" של שאר הגזעים (שמקבלים תוסף 2 לתכונה ראשית ועוד תוסף 1 לתכונה משנית).
אישית, אני לא אוהב את היכולות שמקבלים מהגזע בדרגות גבוהות יותר. זה מרגיש לי מוזר ואני חושב שיסבך את העניין יותר מדי.

המפקד האלמוני אמר/ה:
פתאום כשאני חושב על זה - איך זה שבמקור הגנרי של מו"ד הקשקשים של הלטאיש (כגזע שחקן) נותנים לו דירוג שריון טוב יותר משל כל השריונות הקלים באשר הם, בעוד שלדם-דרקון, שאין ספק שה"לטאיות" שבו הרבה יותר מגניבה ומרשימה ועוצמתית מאשר קרוקודיל או איגואנה, לא נהנה כלל מהשפעת קשקשיו הדרקוניים (!) על דירוג שריונות?
זו באמת שאלה ששאלתי את עצמי כשבניתי את הנתונים- נראה שהלטאיש שמופיע בוולו לא מתאים כגזע שחקן, והנתונים שלו הם הרבה יותר מפלצתיים מכל גזע אחר.

Nextorl אמר/ה:
נראה שהלטאיש שמופיע בוולו לא מתאים כגזע שחקן, והנתונים שלו הם הרבה יותר מפלצתיים מכל גזע אחר.

אני חושב שהכוונה שם הייתה שאנשים יוכלו וירצו לשחק לוחם לטאיש, אבל לתת תמריץ משחקי לזה שהוא אמור לא להתלהב משריונות מתכת שמפריעים לו לשחות וגורמים לו להיראות דבילי.

סליחה על התגובה המאוחרת
Nextorl אמר/ה:
האם אתה אומר שלדעתך ראיית חושך תהפוך את הגזע ליותר מאוזן? רעיון מעניין.
לא אמרתי את זה. אין לי מספיק ידע ב5 כדי לדעת איזה מהגזעים מאוזן ואיזה לא.
הידע שכן יש לי ב5 מראה לי שהלטאיש הפשוט חזק בהרבה מהלטאיש המבורך: ללטאיש הפשוט תכונות יעילות בהרבה מאלו של דם הדרקון, ובנוסף יש לו ראיית חושך. אז אולי אחד הלטאיש חזק מדי ואולי דם הדרקון חלש מדי ואולי שניהם, אבל אין לי מושג איזו אפשרות נכונה.

חזרה