• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 4 הסתערות ופעולה חופשית

בעיה שנתקלתי בה במהלך משחק.
אני משחק נוטר והסתערתי, ואני רציתי שברגע שעגיע לנקודה שממנה אני עומדת להתקיף להפעיל את הכוח "חרון הטבע" שהוא פעולה חופשית.
כתוב בחוקים שאסור לך לעשות פעולות נוספות אחרי הסתערות, אבל מה לגבי במהלך הסתערות?
השאלה האמיתית היא האם פעולה חופשית צריכה להיות פעולה נפרדת בפני עצמה או לא?.
בכללי אתה יכול לרוץ ולשלוף חפץ בו זמנית (שתי פעולות תנועה) ובטח שלדבר ולרוץ בו זמנית (פעולת תנועה ופעולה חופשית בו זמנית).

התשובה הטובה ביותר
ניתן לקחת פעולה חופשית בכול שלב במהלך התור, וההגבלה היחידה שניתנה היא שניתן להשתמש בפעולה חופשית של התקפה רק אחת לתור. הנה ציטוט על הכוח הספציפי המדובר אצל הנוטר, שמוכיח את הנקודה שלי ועונה על השאלה, מכתבה על הנוטר במגזין דרגון 379:

As a warden, you use Nature's Wrath to mark foes. Here are the things you should know about this fundamental class feature:

It's a free action. One of the things this means is that you can use Nature's Wrath at any point in your turn, including midway through another action such as a move or charge. Another is that you can take a full turn's worth of standard, move, and minor actions without giving up your ability to mark.

בנוסף לכך, הרבה פעולות חופשיות מציינות בבירור שהן קורות תוך כדי התור. יש...
דבר ראשון, זעם הנוטר הוא לא פעולה חופשית. אתה מדבר על זעם הטבע.
בכל מקרה, אתה לא יכול לבצע פעולות חופשיות במהלך פעולה אחרת כמו שאתה לא יכול להשתמש בפעולה משנית כדי לשלוף נשק בזמן פעולת התנועה או לדבר ולרוץ בו זמנית מבחינת החוקים.
אתה כן יכול לבצע פעולות חופשיות מחוץ לתורך- לדבר, להפיל חפץ, וכו'. אבל זעם הטבע היא יכולת שמציינת במפורש שאתה יכול להשתמש בה רק במהלך תורך, ועל כן אתה לא יכול להשתמש בה אחרי שאתה מסתער- כיוון שהסתערות מסיימת את תורך אלא אם כן אתה משתמש בנקודת פעולה.

עריכה: אם מה שאתה רוצה זה להגיע לנקודה הרחוקה X ולהשתמש בפעולה חופשית, היית צריך להמיר פעולה רגילה לתנועה בשביל זה, ולוותר על התקפה.

רק מציין, השה"מ ירשה לך לדבר (בדרך כלל) תוך כיד פעולות בתורך, גם טקסטים שלא אמורים להסתכם ב6 שניות. אבל כשזה מגיע לתאוות כוח (יש להבדיל בין מידה מגונה זו לבין מנצ'קיניזים, שהוא תופעה סתמית.) זה לא יאושר.

כמו שאמרתי, יש הבדל בין תיאור פלאפי למכאניקה. מבחינה תיאורית, אין שום בעיה לתאר דברים באופן שונה מכפי שהם נעשים מבחינה מכאנית, אבל המכאניקה היא בעלת המילה האחרונה מבחינת איך שהתור הולך.

ניתן לקחת פעולה חופשית בכול שלב במהלך התור, וההגבלה היחידה שניתנה היא שניתן להשתמש בפעולה חופשית של התקפה רק אחת לתור. הנה ציטוט על הכוח הספציפי המדובר אצל הנוטר, שמוכיח את הנקודה שלי ועונה על השאלה, מכתבה על הנוטר במגזין דרגון 379:

As a warden, you use Nature's Wrath to mark foes. Here are the things you should know about this fundamental class feature:

It's a free action. One of the things this means is that you can use Nature's Wrath at any point in your turn, including midway through another action such as a move or charge. Another is that you can take a full turn's worth of standard, move, and minor actions without giving up your ability to mark.

בנוסף לכך, הרבה פעולות חופשיות מציינות בבירור שהן קורות תוך כדי התור. יש פעולות חופשיות שמופעלות כאשר אתה מגלגל ורוצה לגלגל מחדש התקפה לפני שנקבעה פגיעה/פספוס. יש פעולות חופשיות שמאפשרות לך לקבל בונוסים תוך כדי פעולה. זה מובן מעצמו שזה אפשרי.

בהתחשב בזה שדרגון מציין בפירוש את המקרה המדובר כאן, אני חושב שברור שהדבר אפשרי ולא עובר על אף חוק.

התשובה הטובה ביותר
העוג הברברי אמר/ה:
יש פעולות חופשיות שמופעלות כאשר אתה מגלגל ורוצה לגלגל מחדש התקפה לפני שנקבעה פגיעה/פספוס
רק מציין, חלק מהכוחות האלה הם לא פעולה, ולא פעולה חופשית. בעיקר כוחות מפלצות למיניהם.
אז מה בעצם ההבדל בין פעולה חופשית לבין לא פעולה?

Nextorl אמר/ה:
אביעד- יש מצבים שלא מאפשרים לך לקחת פעולות חופשיות. כוחות ללא פעולה עדיין ניתנים לשימוש גם אם אתה המום, לדוגמה.
למשל כשהיוזמה מתחילה? כי בחיפוש בסל"ש 1, ו-2 מצאתי כוחות ללא פעולה רק במקרה הזה. שום כוח ששימושי כשאתה המום. רק בסל"ש 3 הם עלו על הקטע הזה ושמו לשארדמיינד כוח ללא פעולה כשהוא מופחת ל0 נק"פ, ולארדנט מאפיין מקצוע שפעיל כשהוא מדמם, אבל הכוח הזה עדיין דורש שימוש בפעולה חופשית. בכל אופןף רק לאדרדנט יש כוחות שהם לא פעולה ומשפיעים על מצבים שאינם תוך כדי גלגול יוזמה או חוסר הכרה.

לנתיב המופת Questing Knight לאביר קודש יש כוח בדרגה 12 שמוריד ממנו המון מצבים מגבילים ללא פעולה.

לא חייבים להיות המון כוחות כאלו, ללא פעולה זה פשוט כלי של השיטה על מנת ליצור כוחות בדיוק עם ההשפעה שהיא רוצה.

חזרה