• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 3/3.5 יציר סוד ומילות פקודה

התשובה הטובה ביותר
אביעד אמר/ה:
השאלה היא אם מילת פקודה צריכה להיאמר מתוך מודעות? ז"א האם היא יכולה להיאמר בטעות (כן, במיוחד אם הפעלת החפץ תפגע בד"שים שאז זה כיף) או על ידי יצור לא תבוני (גם כן, הרי מודעות לא משחקת פה כמו שהוכחנו קודם)
PFSRD אמר/ה:
https://www.d20pfsrd.com/magic-items/
Command Word: If the activation is on command or if no activation method is suggested either in the magic item description or by the nature of the item, assume that a command word is needed to activate it. Command word activation means that a character speaks the word and the item activates. No other special knowledge is needed.

A command word can be a real word, but when this is the case, the holder of the item runs the risk of activating the item accidentally by speaking...
על יציר סוד אינטליגנט אין שאלה בכלל. הוא יצור עם ערך תבונה מעל 2. ליצירי סוד ערך התבונה הוא מעל 2, אז כן.
השאלה היא לגבי תוכי מדבר שלא מבין את משמעות המילה שהוא אומר - אם במקרה כזה מילת הפקודה תעבוד. אני לא בטוח אבל הייתי מאשר את זה רק בשביל הצחוקים.

אני הייתי מאשר, אין פה משהו מסובך. החפצ"ק מבוסס על מילת פקודה, הוא שומע אותה. הכל טוב והוא עובד.
עכשיו השאלה אם אפשר להשתמש בהשפעות אחרות. כמו לחש שגורם לקול להישמע בחדר ואז לצעוק את מילת הפקודה. או דברים דומים אחרים (מניח שלכל חפצק מילת פקודה אחרת, אבל עדיין)

השאלה היא אם מילת פקודה צריכה להיאמר מתוך מודעות? ז"א האם היא יכולה להיאמר בטעות (כן, במיוחד אם הפעלת החפץ תפגע בד"שים שאז זה כיף) או על ידי יצור לא תבוני (גם כן, הרי מודעות לא משחקת פה כמו שהוכחנו קודם)
וברור שלכל חפצ"ק יש מילת פקודה אחרת, אחרת כולם היו יודעים להפעיל אותם אוטומטית ולא היה צריך בדיקת use maguc device בד"ק 20 כדי להפעיל חפץ בלי לדעת את מילת הפקודה.

אביעד אמר/ה:
PFSRD אמר/ה:
https://www.d20pfsrd.com/magic-items/
Command Word: If the activation is on command or if no activation method is suggested either in the magic item description or by the nature of the item, assume that a command word is needed to activate it. Command word activation means that a character speaks the word and the item activates. No other special knowledge is needed.

A command word can be a real word, but when this is the case, the holder of the item runs the risk of activating the item accidentally by speaking the word in normal conversation. More often, the command word is some nonsensical word, or a word or phrase from an ancient language. Activating a command word magic item is a standard action and does not provoke attacks of opportunity.
SRD אמר/ה:
http://www.d20srd.org/srd/magicItems/magicItemBasics.htm
Command Word
If no activation method is suggested either in the magic item description or by the nature of the item, assume that a command word is needed to activate it. Command word activation means that a character speaks the word and the item activates. No other special knowledge is needed.

A command word can be a real word, but when this is the case, the holder of the item runs the risk of activating the item accidentally by speaking the word in normal conversation. More often, the command word is some seemingly nonsensical word, or a word or phrase from an ancient language no longer in common use. Activating a command word magic item is a standard action and does not provoke attacks of opportunity.
על פי זה, בהתחשב בכך שמילת הפעלה יכולה להיאמר בטעות במהלך שיחה בשתי המהדורות, ולמרות העובדה שבבירור נדרשת פעולה רגילה על מנת להפעיל את הכוח של חפץ קסם למרות שדיבור זו פעולה חופשית, אני חושב שכן, כול יצור המודע למילת הפקודה מסוגל לומר אותה. אבל הקטע של הפעולה הרגילה הוא חשוב, כי הוא עניין של איזון. אפשר למצוא אלף דרכים לגרום לקול של מילת הפקודה להישמע, אבל על מנת להשתמש בחפץ נכון צריך פעולה רגילה- לכוון את החפץ למקום הנכון, לסובב אותו כך שיפנה כנגד האויב המתאים, וכו'. הפעלה של מילת פקודה בלי פעולה רגילה אמורה להיות פעולה שמסבכת את השחקנים, אם המנחה מאשר אותה, לא משהו שהם בוחרים להשתמש בו בקלות.

בהיאמר זאת, לשאלה המקורית, האם יציר סוד תבוני מדבר (או תוכי, שהתשובה זהה גם בשבילו) מסוגל לומר את מילת הפקודה, התשובה היא כן. כפעולה רגילה, הם מסוגלים לומר את מילת הפקודה ולהפעיל את חפץ הקסם. במקרה של יציר סוד אינטליגנטי אגב, אין צורך באימון מיוחד, יצורים אינטליגנטיים לא דורשים את המיומנות טיפול בחיות ויכולים לפעול בכול טווח הפעולות כרצונם. במקרה של התוכי זה ככול הנראה אכן ידרוש משהו כזה.

התשובה הטובה ביותר
ד"א כל יצירי הסוד אינטליגנטים, עם ערך תבונה של 6 ומעלה.
והעניין הוא שהחפץ אכן צריך לשמוע את המילה (או הצליל המתאים) כדי להפעיל את החפץ. עכשיו, אם זה שרביט אני מבין שצריך לכוון אותו כפעולה רגילה. אבל אם זה מוקש (למשל) אני מניח שהדמויות לא ינסו להפעיל אותו בכוונה, וכאן המטרה היא להפעיל אותו בטעות.

חזרה