• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שאלה לגבי עולמות מערכה

היי לכולם, השאלה קצת כללית ואולי קצת יותר ארוכה אז פתחתי נושא נפרד.
אני שחקן/שה"מ חוזר אחרי תקופה ארוכה מאד ורציתי לשמוע את דעתכם לגבי המצב ב5e:

* עולם המערכה של Mystara:
בזמנו היה פירוט על העיר ההתחלתית בחלק מספקי השחקן, קצת בהרפתקאות ויותר מאוחר כך הבנתי - ברשומות.
אם אני רוצה היום לשחק בעולם זה, מה אני צריך ? האם יש ספר אחד או שאני חייב את כל הרשומות וכו ? אולי מקורות אחרים ?

* עולם המערכה של DarkSun:
אני מבין שהוא לא הותאם עדיין ל5e - האם התאמה שלו תהיה דבר מסובך או שיפגע במכניקה לדעתכם ?
האם קופסת הcampign setting מספיקה ?

*ממלכות נשכחות:
הבנתי שיש התחלה מאד בהירה וטובה בערכת המתחיל של 5e, מה אני צריך כדי לקבל תמונות עולם רחבה יותר על העולם ? יש המון המון חומר, אני מחפש בסיס מספיק טוב.

תודה רבה למסייעים :)

לא שמעתי על העולם הראשון שציינת, אבל:
1. דארק סאן הוא עולם מאוד שונה מעולמות מערכה אחרים, והוא ידרוש עבודה לא קטנה כדי להתאימו ל5.
2. ממלכות נשכחות הוא העולם מו"ד הסטנדרטי - בדיוק כמו העולם שעליו אתה חושב כשאומרים לך "עולם פנטזיה", עם אלפים, גמדים, ושלל מפלצות.

בשביל הסברים מהירים יש את הקמפיין סטינג של מהדורה 4 שמספק הסבר נרחב למדי על דארק סאן, כמו גם קמפיין סטינג אחר שמיועד לממלכות נשכחות.
אני די בטוח שיש קמפיין סטינג לממלכות נשכחות גם למהדורה 3.5.

*הספרים שציינתי הם כמו המדריך לשה"ם של מהדורה 4 - הם מיועדים לשיטה כלשהי, אבל החומר שהם מכילים הוא רב שימושי.

עולם המערכה הרשמי של מהדורה 5 הוא הממלכות הנשכחות. זה לא ממש מורגש בספרי החוקים הבסיסיים, אבל כל ההרפתקאות וספרי ההרחבה הם ממוקדי הממלכות הנשכחות.
חלק מההרפתקאות הן למעשה אדפטציה של הרפתקאות קלאסיות מעולם המערכה גרייהוק, שיובאו לאזור כלשהו בממלכות הנשכחות (לדוגמה: קבר האימה, רעם מלך הענקים, מקדש הרשע היסודני).

יש שני יוצאי דופן בולטים:
1. ההרפתקה "קללתו של סטרהד" מתרחשת ממש בעולם המערכה רייבנלופט. ההסבר הוא שדמויות מעולם מערכה אחר (ככל הנראה הממלכות הנשכחות...) נשאבות לעולם של סטרהד וצריכות לנצח אותו ולסיים את הקללה כדי שיוכלו לחור לעולם ממנו הגיעו.
2. לאברון יש מוצר רשמי, אבל הוא קיים רק בגרסה דיגיטלית מתעדכנת - הדיבור הוא שהספר ימשיך להתעדכן לאורך כשנה לפני שיעבור לדפוס, אולי.

לגבי כל עולם מערכה אחר, אם זה גרייהוק או מיסטרה אפשר לשחק עם השיטה כפי שהיא ואפילו לערוך את ההרפתקאות בעולם המערכה המקורי שאליו הן שייכות. אם זה משהו אחר, כמו השמש השחורה או פליינסקייפ, יידרשו התאמות מכאניות מסוימות (למשל בפלינסקייפ יש דגש מאוד חזק על דמויות ממישורים אחרים).

לגבי תוכן קיים על העולם
1. המוצר של אברון מכיל, למיטב ידיעתי, את הפלאפ המינימלי הדרוש כדי לשחק בעולם. בעקרון ספר עולם המערכה מהמהדורה השלישית הוא מקור התוכן המקיף ביותר למנחה. הספר למנחה של מהדורה 4 הוא מקיף פחות, אבל עדיין יכול להתאים (אין התקדמות כלשהו בציר הזמן של העולם בין המהדורות - כולן מניחות שהמערכה מתחילה באותה שנה).
2. בממלכות הנשכחות, ספרי ההרחבה לשחקן של מו"ד 5 מכילים את המידע הרלוונטי כדי לשחק בחלקה הצפוני של היבשת. יש המון חומר באינטרנט בחינם, משום שזה עולם המערכה שיצאו עבורו הכי הרבה ספרים עלילתיים.
3. המצב של "רומח הדרקון" דומה מבחינת תוכן זמין באינטרנט, אבל אין תוכן מכאני למהדורה 5. ספר התוכן העדכני המקיף ביותר הוא המדריך ממהדורה 3.5.
4. לשמש השחורה, ספר התוכן העדכני האחרון הוא המדריך לשחקן בשמש השחורה של מהדורה 4.

קודם כל תודה.
מעלה לי שאלות נוספות -
1. כמה אני צריך להכיר את ממלכות נשכחות כדי לתת לחבורה שלי תחושת sandbox בעולם (נניח בדרגות גבוהות יותר) ?
2. לגבי מייסטרה, אם נניח אני רוצה להריץ בה, מה אני צריך ? עדיין את אותן ערכות ישנות ? אין ספר מערכה מסודר ?
את אברון אני פחות אוהב בגלל יחס המערכה לקסם בעולם (לא התנסתי - רק מהמעט שקראתי).
3. מה הסיבה שהתאמה של השמש השחורה למו"ד כל כך מסובכת ? זה לא קצת תכונות, מפלצות ואולי psionics ?
4. לגבי ממלכות נשכחות, תוכל קצת לפרט לגבי הספרים והחומר ברשת ? האם זה sword of the coast ?

שוב תודה !

1. אף פעם לא באמת תכיר את כל החומר על ממלכות נשכחתו - זה עולם מאוד ותיק, שנכתב עבורו המון תוכן והוא כולל בתוכו גם "עולמות" משניים כמו אל-קאדים, קארא-טור, מזטיקה, העדר, העולם התת קרקעי וכו'. צא מנקודת הנחה שאתה לא משחק ב"טורניר רשמי בממלכות נשכחות" אלא בגרסא שלך לעולם הזה - קח את המפות, תקרא קצת באינטרנט על מקומות שמעניינים אותך שם ותמציא את כל השאר.

2. מייסטרה פותחה ספיצפית עבור מו"ד בקופסאות. דוכסות קרמייקוס היא סביבת מו"ד גנרית לחלוטין - אתה לא צריך להתאים כלום מספר הכללים ואפשר להשתמש בו כמו שהוא. ברשומונים (גאזאטירים) הרחיבו עליה ונתנו לה אופי קצת מזרח-אירופי רומני-קפקזי שלא באמת יש בו צורך, והוסיפו עוד כל מיני ארצות שרובן ככולן מבוססות על ארצות בעולם שלנו. מייסטרה הומרה ועודכנה קצת למוד"מ2, אבל מאז לא נגעו בה, ככה שכל החומר שאתה צריך נמצא בחוברות הישנות. אגב - הארצות של הגאזאטירים הן רק חלק קטן מהעולם של מייסטרה - בערכה לאשף הייתה מפה של העולם כולו, שמבוססת על מבנה היבשות בכדור הארץ לפני 135 מיליון שנה, עם כל מיני שמות לארצות שמעולם לא פורסם עליהן חומר רשמי כלשהו, אבל הן עדיין שם בתור השראה, מחכות שימציאו להן משהו.

3. מה הופך את השמש השחורה לשונה? כוחות פסיוניים שאמורים להיות לכל הדמויות - אני לא בטוח שכבר יש משהו יציב ומסודר של זה למהדורה 5. אפילו הכוחות הפסיוניים שמותארים לחלק מהמפלצות באסופת המפלצות הם בסך הכל לחשים שמוטלים בלי שום מרכיבים.

4. כדי לקבל מושג כללי על ממלכות נשכחות, אפשר להתחיל מכאן:
https://en.wikipedia.org/wiki/Faerûn

המפקד האלמוני אמר/ה:
3. מה הופך את השמש השחורה לשונה? כוחות פסיוניים שאמורים להיות לכל הדמויות - אני לא בטוח שכבר יש משהו יציב ומסודר של זה למהדורה 5. אפילו הכוחות הפסיוניים שמותארים לחלק מהמפלצות באסופת המפלצות הם בסך הכל לחשים שמוטלים בלי שום מרכיבים.
זה, בנוסף לעובדה שאין אלים וקסם קדוש הוא רק ממקורות יסודניים, ואילו קסם מאגי מנקז חיים מהסביבה.
אני לא נכנס אפילו לגזעים האחרים. הקושי הוא במקצועות מטילי הלחשים.

ה"אין אלים" זה בעיקר פלאף למען האמת, והקטע של הקסם ששואב אנרגיה מצמחים תמיד יושם במכניקה בצורה פחות יפה מאיך שהוא תואר בספרים (וקוסם משמר-אדמה לא שונה בשום דבר בערך מקוסם רגיל חוץ מהפלאף) - אבל הכוחות הפסיוניים זה משהו שדרש כל הזמן חוקים ספציפיים משלו.

תודה רבה, התשובות שלכם עוזרות לי להתמקד!
אגב לגבי מייסטרה גיליתי רק לאחרונה שנעשה בה שימוש בתאורית העולם החלול - כלומר מסע ארוך וקשה לקטבים שלה יוביל בעצם לכניסה לתוך הספירה החלולה של מייסטרה, שם יש יצורים ועמים שנכחדו בעולם הרגיל ונשתמרו שם.

אגב אתם משחקים בעיקר בממלכות ?

BadBug אמר/ה:
גבי מייסטרה גיליתי רק לאחרונה שנעשה בה שימוש בתאורית העולם החלול

למייסטרה הייתה ערכת קופסא שלמה שנקראה "העולם החלול" - היה אפשר להיכנס אליו דרך הקטבים או כמה סדקים פה ושם, הוא התפרש על החלק הפנימי של הכוכב ובאמצע הייתה שמש עם אור יום ניצחי (אין ראיית חושף, אין ערפדים..). זה היה עולם מערכה נפרד, עם המון גזעים ותרבויות ומעט קסם (היה צריך תבונה או חוכמה 16 ומעלה כדי להטיל לחשים והיה וריאנט של אלף בלי לחשים כי האלף הגנרי של הקופסאות תמיד הטיל לחשי קוסם). כל הגזעים והתרבויות סבלו מקללה של "הטיה תרבותית" שהכריחה אותם להשתמש בציוד של התרבות שלהם כדי לא לחטוף מחסרים לכל מיני גלגולים, וככה זה הסביר איך זה שיש לך את "הפיראטים העליזים" שנראים כמו שודדי הקריביים מהמאה ה-18 ולידם את המילניאנים שנראים כמו יוון העתיקה. היו שם את הגזעים הרגילים של מו"ד (כולל גמדים שווייצרים ששרים יודל, אלפים שמתגלצ'ים במזחלות שלג ואורקים צהובים שמתלבשים וחיים כמו גאוצ'וס - הקאובואים הארגנטינאים) אבל גם די הרבה גזעים יחודיים כמו אנשים עוד יותר קטנים מזוטונים, אנשי-תן, ניאנדרטלים ו"אנשי-פלצת" שאף אחד מהם לא נראה אותו דבר כמו האחרים והם אבות-אבותיהם של כל הגזעים דמויי האדם המפלצתיים כמו אורקים, טרולים, קיקלופים וכיו"ב. עולם מוזר וחמוד שלא עידכנו או פיתחו אותו (חוץ מסידרה של שלוש הרפתקאות בארץ דמויית-הודו) מאז שהוצג למהדורת הקופסאות.

BadBug אמר/ה:
אגב אתם משחקים בעיקר בממלכות

לאו דווקא. אישית, אני מעדיף להמציא לעצמי עולמות משחק משלי ולעצב ולעדכן אותם בהתאם להתפתחות העלילה. את הממלכות הנשכחות אני למשל די לא אוהב כי הן מאוד עמוסות ומרגישות כמו עולם מודרני וגלובלי עם המון סלבריטאים ולא כמו ארצות מסתוריות ולא ידועות.

האמת היא שמכיוון שאני משחק בעיקר פאת'פיינדר עולם המערכה העיקרי שאני משחק בו הוא גולאריון - עולם שכל המוצרים של פאיזו מותאמים אליו (הרפתקאות מוכנות, ספרי עזר וכו').
זה עולם די גדול, ואני לא מכיר את כולו, אבל בגדול הוא מחולק לאזורים ולכל אזור ת'מה אחרת, ככה שאם יש משהו שאתה אוהב אתה יכול למצוא שם.

יש לי בבית עדיין את הערכה של העולם החלול של מייסטרה - זה תמיד היה קטע חמוד אם כי בפועל זה עולם מערכה נפרד לחלוטין לעולם המערכה הרגיל. גם יש לי את Dawn of Empires שגם הוא הרבה יותר אפי מאשר העולם הרגיל של מייסטרה.

בנוגע לממלכות נשכחות, זה עולם ענק, אבל הם בהחלט מנסים למקד אותה. שים לב אבל שהעולם עבר שינויים עם השנים (והמהדורות) כך שמוצר ישן יותר לא בהכרח מעודכן. עם זאת המוצר שנחשב לתנ"ך הכי יעיל של ממלכות נשכחות זה ספר עולם המערכה של מה' 3. במה' 4 גם היה ספר די טוב, אבל הרבה פחות תוכן על העולם. במה' 5 הם נקטו בגישה אחרת לגמרי - יש את המדריך להרפתקן לחוף החרב,שמתמקד באזור הזה. בנוסף, בהרפתקאות האחרונות יש גם פרק שמכיל את האזור שבו מתרחשת ההרפתקה - כך ההרפתקאות החדשות שבמי-מצולות מתארות את העיר, ההרפקה של צ'ולט מתארת את חצי-האי וכך הלאה.
לדעתי מבחינת ארגז חול בממלכות נשכחות יש אזורים שבהחלט יתאימו. זה תלוי בך כמנחה לא לזרוק עליהם God-NPC's (ויש כאלו בשפע) ובשחקנים שהם לא מאוהבים ב Lore של ממלכות נשכחות ושיתקנו אותך על כל מיני דברים.
עם זאת, לכן אני לא מת על ממלכות נשכחות - כמו גולאריון זה עולם ענק, עם טונות מידע שרובו ככולו מיותר כנראה למערכה הספציפית הבאה שלי.
אם אתה רוצה לאפשר להם לשחק בדרגות גבוהות, בכל זאת כדי למקד את זה באזור מסוים. כמו שאמרתי העולם ענק לגמרי. אז אתה יכול למשל לקחת את הספרי-הרפתקה של מי-מצולות ולמקד את זה בעיר ובסביבה שלה.

The oldman אמר/ה:
יש לי בבית עדיין את הערכה של העולם החלול של מייסטרה - זה תמיד היה קטע חמוד אם כי בפועל זה עולם מערכה נפרד לחלוטין לעולם המערכה הרגיל. גם יש לי את Dawn of Empires שגם הוא הרבה יותר אפי מאשר העולם הרגיל של מייסטרה.

בנוגע לממלכות נשכחות, זה עולם ענק, אבל הם בהחלט מנסים למקד אותה. שים לב אבל שהעולם עבר שינויים עם השנים (והמהדורות) כך שמוצר ישן יותר לא בהכרח מעודכן. עם זאת המוצר שנחשב לתנ"ך הכי יעיל של ממלכות נשכחות זה ספר עולם המערכה של מה' 3. במה' 4 גם היה ספר די טוב, אבל הרבה פחות תוכן על העולם. במה' 5 הם נקטו בגישה אחרת לגמרי - יש את המדריך להרפתקן לחוף החרב,שמתמקד באזור הזה. בנוסף, בהרפתקאות האחרונות יש גם פרק שמכיל את האזור שבו מתרחשת ההרפתקה - כך ההרפתקאות החדשות שבמי-מצולות מתארות את העיר, ההרפקה של צ'ולט מתארת את חצי-האי וכך הלאה.
לדעתי מבחינת ארגז חול בממלכות נשכחות יש אזורים שבהחלט יתאימו. זה תלוי בך כמנחה לא לזרוק עליהם God-NPC's (ויש כאלו בשפע) ובשחקנים שהם לא מאוהבים ב Lore של ממלכות נשכחות ושיתקנו אותך על כל מיני דברים.
עם זאת, לכן אני לא מת על ממלכות נשכחות - כמו גולאריון זה עולם ענק, עם טונות מידע שרובו ככולו מיותר כנראה למערכה הספציפית הבאה שלי.
אם אתה רוצה לאפשר להם לשחק בדרגות גבוהות, בכל זאת כדי למקד את זה באזור מסוים. כמו שאמרתי העולם ענק לגמרי. אז אתה יכול למשל לקחת את הספרי-הרפתקה של מי-מצולות ולמקד את זה בעיר ובסביבה שלה.

תודה על ההערה הזו ותודה גם לשאר החברים שהגיבו.
כעקרון הבנתי שאני הכי נהנה - כפי שתאר, מבסיס מוכן וקיים אבל לא מפורט מדי, שישאיר לי חופש פעולה ובנוסף "להלביש" הרפתקאות מותאמות ממהדורות שונות שעניינו אותי.

אז סליחה שאני שוב שואל, לא קיבלתי תשובה ממוקדת לגבי מייסטרה - יש ספר/רשומה בסיסית ? או שאני צריך לאסוף רשומות + מה שכתוב בספרים בקופסאות המשחק לשעבר של מו"ד ?

עריכה: גללתי אחורה והבנתי שכנראה כן קיבלתי את התשובה - לחזור לקופסאות... מאיפה אני משיג עכשיו את הקופסאות.. לא בטוח ששמרתי..

אביעד אמר/ה:
לך תוריד באינטרנט, כבר לא מוכרים את זה.
הייתי אומר לך איפה אפשר לחפש, אבל זה לא חוקי ולכן נוגד את חוקי הפונדק.

הבנתי, תודה ! רק רציתי לוודא שלא יצא משהו יותר מסודר בתקופה שלא הייתי בעניינים :)

כשמחפשים לפי השמות של מוצרי מו"ד הרלוונטיים (יש רשימה בערך הויקיפדיה על מייסטרה) אחת התוצאות הראשונות בגוגל היא אתר מפוקפק עם קבצים סרוקים שרשום עם סיומת של אוזבקיסטן. הבעיה - האתר כנראה מכיל כל מיני רוגלות זדוניות שישעבדו את מחשבך לכריית ביטקויין.

לא הבנתי אז למה בהכרח מייסטרה, אלא אם אתה מחפש נוסטלגיה. אם הדרישות שלך זה עולם עם מידע בסיסי אבל הרבה פתח לחופש פעולה, יש עולמות אחרים עם פלאף זמין ונגיש. אחד מהם זה איי הסערה (אני כתבתי), שרק בעברית אבל מראש מיועד להרחבה כי זה סדרה של איים. אני משוחד, אבל אחלה עולם במיוחד למה שתיארת.
אחרים זה גרייהוק, יש את ה Living Greyhawk Gazetteer ממהדורה שלוש שמציג את העולם.
וגם יש את Scarred Lands שהוא קצת יותר אפל. גם בו יש טונות מידע למי שמחפש, אבל אם רוכשים רק את ספר המערכה הבסיסי (לדעתי יש לחמש וגם ב PDF) אז הוא לא מכביד יותר והוא לא "מוכר" כמו ממלכות נשכחות.

חזרה