ברוכים הבאים לפורום הפונדק
פורום הפונדק הוא קהילה של משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד. נשמח לענות על השאלות שלכם, לקרוא את היצירות שלכם ולשחק איתכם.
אתם מוזמנים להירשם לפורום ולהצטרף לקהילה.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

דיונים שנוגעים לכל משחקי התפקידים וכל השיטות, תוכלו למצוא כאן המלצות על ספרים ושיטות, עולמות ותוכן מקוריים, תיאוריה של משחקי תפקידים, עצות לכתיבת תוכן משלכם, טיפים למנחה ועוד.
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 20 מאי 2018, 09:13

לאחרונה עלתה לי תהיה בנוגע לגזעי פנטזיה.
כולם יודעים שאלפים הם אנשי יערות שטובים בקסמים, שגמדים הם יושבי מערות שטובים בכרייה, שאורקים הם טיפשים וצמאי דם (בכוונה הבאתי דוגמאות גנריות). אבל... איך הם משיגים אוכל?
קשה לי לדמיין אלפים עובדים בשדה, גמדים רועים צאן או אורקים מנכשים עשבים. אז... ממה הם ניזונים בדיוק?
There, where I have passed, the grass will never grow again.

Aquiris quodcumque rapis.
סמל אישי של משתמש
טסוקימארו

שליחה על ידי טסוקימארו » 20 מאי 2018, 10:12

לא קשה לי לדמיין אלפים מצמיחים ומטפחים יבולים בעזרת קסם, גמדים ניזונים מחיות תת קרקעיות וסחר עם גזעים אחרים או אורקים צדים לעצמם אוכל.
סמל אישי של משתמש
פלאפי
The Three Headed Archmage

שליחה על ידי פלאפי » 20 מאי 2018, 13:58

האמת שאלפים ואורקים זה לא קשה. על פי הסטריאוטיפ, אלפים חיים ביערות ומלקטים אוכל מכל מיני צמחים שקיימים בו - פירות, ירקות, פטריות, עשבים, וכו. אם גם סוטים קצת ואומרים שאלפים הם לא טבעונים, אז אפשר גם להניח שהם צדים את החיות שביער, אחרי הכל הם די טובים בקשת. אורקים, שיודעים להשתמש היטב בחנית, הם בבירור ציידים. האמת שאפשר אפילו לדמיין אותם כמעין דימוי של האדם הקדמון - פרימיטיבים, ברברים, חיים בשבטים פאטריארכלים, וצדים חיות גדולות כדי לאכול מבשרן.
מי שבאמת הכי מבלבל אותי זה גמדים, כי מלחיות בתוך מערות או בהרים לא משיגים הרבה אוכל. חקלאות בבירור אין להם, אבל גם ציד במבוכים תת קרקעיים נשמע לא מאוד מזין, ובטח שהרבה צמחים לא גדלים שם. עוד יותר מתמיהה זה הסטריאוטיפ שלהם כשתיינים מהוללים, כי לא ברור ממה הם מייצרים אלכוהול. בקיצור, המסקנה המתבקשת היא שגמדים אוכלים אבנים.
למה פלאפי? כי זה פאפי! (כל הזכויות לשם "פלאפי" אינן שמורות וכל מי שקורא הודעה זו יכול להשתמש בשם זה בחופשיות, אך אם אכן ייבחר להשתמש בשם הנ"ל, צפה לתוצאות חמורות מעורך דיני – מיצי!).
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 20 מאי 2018, 14:20

אצל טולקין גמדים קנו אוכל ממלכים בני אנוש, וב״הירושה״ הם היו עוד חבורת חקלאים שגידלה עזים. אני מניח שהם יכולים לגדל עזים וחזירים (אולי בשטחי מרעה בהרים, כשהם עצמם גרים במערות), ובשדות יעבדו שכירים/עבדים.
פלאפי כתב:
20 מאי 2018, 13:58
אורקים, שיודעים להשתמש היטב בחנית, הם בבירור ציידים. האמת שאפשר אפילו לדמיין אותם כמעין דימוי של האדם הקדמון - פרימיטיבים, ברברים, חיים בשבטים פאטריארכלים, וצדים חיות גדולות כדי לאכול מבשרן.
מצד שני, כשמדברים על ממלכת אורקים (כמו באלאד-סום בבני המפלצות), כנראה שהם מתבססים על משהו אחר. אני כרגע חושב על עבדים שעובדים בשדות ואולי במרעה (כי הווארגים צריכים לאכול משהו).
אלפים - תודה על הרעיונות! וכשאני חושב על זה, הם יכולים גם לגדל איילים ויחמורים בעזרת קסם דרואידי.

סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 20 מאי 2018, 14:26

אלפים - לפי הסטריאוטיפ, הם צמחוניים, ברמה של אכילת חלקי צמח שבני אדם לא אוכלים. ב"שאדוראן" יש להם את שם הגנאי "זולל עלים" על רקע התזונה שלהם. אם הם לא צמחוניים, הם כנראה גם עושים השלמות תזונה מבשר-ציד. חקלאות אלפית, אם ישנה, מתבססת כנראה בעיקר על טיפוח של עצי פרי, גפנים, אגוזים וכד'. חיות משק שמתאימות לדימוי האלפי ולסביבת המחייה שלהם יכולות להיות איילים מבוייתים ויונים שמנות.

אורקים - לפי חלק מספרי הכללים, בעיקר הישנים שבהם, אורקים הם בעיקרם טורפים. התזונה שלהם מבוססת כמעט רק על בשר - כולל בשר של יצורים תבוניים ואפילו אורקים אחרים. חלק מהלוחמנות של האורקים נובעת מפשיטות להשיג בשר. אם אורקים אוכלים דברים אחרים, זה רק כהשלמה לעיקר שהוא בשר - כמו שכלבים אוכלים גם ירקות ושיירים אם נותנים להם אותם. אם לאורקים יש חקלאות, אז היא בטח מבוססת על גידול של חיות עם דרישות תזונה לא-בררניות שיכולות לספק בשר - חזיר הוא האופציה האידאלית, אבל אולי גם כלבים או עיזים.

גמדים - גמדים אינם יצורים תת-קרקעיים. הם לא דוארגרים או אפילו אורקים. נכון שגמדים נמצאים מתחת לאדמה יותר מהאדם הממוצע, אבל זה מסיבות פרקטיות - המכרות שלהם נמצאים מתחת לקרקע, כך הם מתבצרים ומתגוננים - אבל זה לא אומר שהם חפרפרות. ישובי גמדים יכולים בהחלט לכלול חלקים תת-קרקעיים ועל-קרקעיים ולפרנס חקלאות בעמקים בין הרים וגבעות. מה הגמדים יגדלו? תלוי במזג האוויר - הם בהחלט יכולים לגדל ירקות-שורש או אפילו דגנים. גם מתחת לקרקע ניתן לקיים חקלאות של פטריות. גמדים עשויים גם לגדל חיות משק שמתאימות למרעה הררי כמו כבשים ועיזים, ומתחת לאדמה אפשר לטפח גם מכרסמי-מאכל כמו אוגרים וארנבונים או אפילו חולדות. ממה הם עושים אלכוהול? כנראה מתזקיקי ירקות שורש או דגנים.

כל זה לפני שאנחנו מסתכלים על מסחר כמובן - כבר בעולם העתיק דרום אירופה אכלה חיטה שגדלה במצרים, למשל.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
Hell lord

שליחה על ידי Hell lord » 20 מאי 2018, 15:33

בכל המקורות שאני נתקלתי בהם (מלבד טולקין, כפי שנאמר) גמדים ניזונו מפטריות, והכינו את האלכוהול שלהם מפטריות.
I am no nightmare, nightmares fear me
סמל אישי של משתמש
liorgonen3

שליחה על ידי liorgonen3 » 20 מאי 2018, 21:10

נתחיל מזה שחברה מתחילה בדרך כלל מליקוט/צייד לפני שהיא מתחילה בחקלאות, אבל מעבר לזה שאני כן מניח שאלפים יכולים לגדל צמחי מאכל (ואני מסוגל לראות אותם מגדלים איזה צמח שמתפקד כמו לחם דרך או משהו).
גמדים, אם מדובר על גמדי הרים שחיים באדמה, אני כן מסוגל לראות אותם מגדלים כל מיני חיות תת-קרקעיות וגרסאות לטאתיות של חיות שאנחנו מכירים. אם זה גמדי גבעות שחיים על הקרקע... לא רואה סיבה שלא יעבדו בשדה ודברים כאלה.

בסופו של דבר אוכלסוייה צריכה לאכול, לא אמרתי שעכשיו נראה שבט נולים ברברים מגדלים אורז, אבל יצורים תבוניים יותר ומתורבתים יותר? אין סיבה שלא יעסקו בחקלאות/גידול אוכל.
I don't want to be at the mercy of my emotions. I want to use them, to enjoy them,and to dominate them
Oscar Wilde, The Picture of Dorian Gray
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 20 מאי 2018, 21:49

liorgonen3 כתב:
20 מאי 2018, 21:10
אם זה גמדי גבעות שחיים על הקרקע... לא רואה סיבה שלא יעבדו בשדה ודברים כאלה.
נניח, כמו עיר גמדים שבנויה מתחת לשפלת יהודה פה בארץ (אם בני אדם בנו בה ערים תת קרקעיות, אין סיבה שגמדים לא יעשו את זה)?
זה לא שאין סיבה, אבל קשה לי לדמיין גמד קם בבוקר והולך לשדה. עבדים או שכירים סביר יותר.
וכשאני חושב על זה, גמדים יכולים לגדל גם יונים במערות - כל מי שביקר בקולומבריום עתיק בשפלה יבין על מה אני מדבר. הם כנראה גם יכולים לגדל מרמיטות ונובחניות, אם האדמה מתאימה.
Hell lord כתב:
20 מאי 2018, 15:33
בכל המקורות שאני נתקלתי בהם (מלבד טולקין, כפי שנאמר) גמדים ניזונו מפטריות, והכינו את האלכוהול שלהם מפטריות.
מה המקורות?
בכל אופן, די קשה לקיים ערים שלמות על פטריות. הן משלימות-תזונה טובות, אבל אני לא חושב שאפשר לגדל אותן בכמויות שיאכילו עמים שלמים (הן גם לא כאלה מזינות ביחס לדגנים וכו').
המפקד האלמוני כתב:
20 מאי 2018, 14:26
ורקים - לפי חלק מספרי הכללים, בעיקר הישנים שבהם, אורקים הם בעיקרם טורפים. התזונה שלהם מבוססת כמעט רק על בשר - כולל בשר של יצורים תבוניים ואפילו אורקים אחרים. חלק מהלוחמנות של האורקים נובעת מפשיטות להשיג בשר. אם אורקים אוכלים דברים אחרים, זה רק כהשלמה לעיקר שהוא בשר - כמו שכלבים אוכלים גם ירקות ושיירים אם נותנים להם אותם. אם לאורקים יש חקלאות, אז היא בטח מבוססת על גידול של חיות עם דרישות תזונה לא-בררניות שיכולות לספק בשר - חזיר הוא האופציה האידאלית, אבל אולי גם כלבים או עיזים.
לא זכור לי שהם טורפים, אבל מצד שני לניבים שלהם צריכה להיות סיבה. הם לא אוכלים גם חלב ומוצריו, אלכוהול או דגנים וירקות שורש? אני זוכר שב''שר הטבעות'' בדרום הפורה של מורדור סאורון ''העסיק'' עבדים שגידלו תבואה לצבא האפל. מכל מקום, אורקים קלאסיים צריכים לגדל פי שניים בשר, כי וארג הוא לא כלב שיכול להתקיים מהשאריות שלך...
המפקד האלמוני כתב:
20 מאי 2018, 14:26
חיות משק שמתאימות לדימוי האלפי ולסביבת המחייה שלהם יכולות להיות איילים מבוייתים ויונים שמנות.
אני מתאר לעצמי שגם סנאים, יחמורים, ארנבונים וברבורים יכולים להתאים.

סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 21 מאי 2018, 20:16

הח׳אן הטטרי כתב:
20 מאי 2018, 21:49
ני מתאר לעצמי שגם סנאים, יחמורים, ארנבונים וברבורים יכולים להתאים.
סנאי בהחלט נשמע סביר. בבריטניה סנאים אפורים הם מין פולש שמאיים על הסנאי האדום המקומי, ולכן מותר לצוד אותם די ללא הגבלה והם נמכרים בסופרמרקטים כשהם כבר נקיים מפרווה, קפואים ונראים קצת כמו חולד מופתע. הבשר שלהם אמור להיות יבש וקשה, אבל ישנה מנה שמבוססת על סנאי ממולא באגוזים, שזה קצת גובל בגדי בחלב אמו.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
the Nerubian
The Fatespinner Archmage
יצירת קשר:

שליחה על ידי the Nerubian » 22 מאי 2018, 06:18

מעניין שאלפים נתפסים בתרבות הפופולרית (במובן של: רוב הספרים והסרטים ששואבים ממו"ד) כצמחונים, בעוד שהמקורות שמהם שואבים האלפים של מו"ד מצביעים דווקא על ציידים. האלפים של טולקין אוכלים "לחם דרך", אבל ידוע גם על מסעות ציד של המלוכה האלפית, וב"ההוביט" האוכל שעל שולחן מלך האלפים מאוד מוצא חן בעיני הגמדים.

לגבי גמדים - הזן הנפוץ ביותר שלהם במו"ד נקרא "גמדי גבעות" ויש להם חוסן גבוה, כך שגמדים עובדי אדמה נראה לי תמיד מובן מאליו.
The strands of destiny weave only a web of death

You can ask an audience to believe the impossible, but not the improbable
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 22 מאי 2018, 07:01

כי לחלק מהאנשים קשה לקבל את זה שאפשרי להיות מחוברים לטבע ועדיין לאכול בשר.

סמל אישי של משתמש
tkhag1

שליחה על ידי tkhag1 » 22 מאי 2018, 08:45

אלפים אמורים להיות הגזע הנבון ולעיתים קרובות הנאור.
בימינו זה מתבטא דרך צמחוניות.
כדאי להכות ראשון אבל תמיד עדיף להכות אחרון.
סמל אישי של משתמש
TheKnightWhosaidKnit

שליחה על ידי TheKnightWhosaidKnit » 22 מאי 2018, 09:06

ורק אני מדמיינת את הננסים אוכלים ג'לי אדום ?!
סמל אישי של משתמש
tkhag1

שליחה על ידי tkhag1 » 22 מאי 2018, 09:23

TheKnightWhosaidKnit כתב:
22 מאי 2018, 09:06
נראה לי שרק את... למה ג'לי ויותר חשוב למה אדום?
כדאי להכות ראשון אבל תמיד עדיף להכות אחרון.
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 22 מאי 2018, 10:13

@TheKnightWhosaidKnit
@tkhag1
כן... למה שיאכלו דווקא את זה? אני אישית מדמיין אותם כבני מחצית. מהבחינה הזו.
אלפים אמורים להיות הגזע הנבון ולעיתים קרובות הנאור.
בימינו זה מתבטא דרך צמחוניות.
לא יודע, לי זה מרגיש כאילו אנשים רוצים לומר ״אנחנו נאורים!!!1״ אז הם עושים את האלפים כצמחונים שוויוניים שמקבלים כל סוג של מין וזוגיות, למרות שבעוחם פנטזיה ימי ביניימי זה פשוט תקוע ולא קשור. ב״ירושה״ הם מדענים אתאיסטים, וזה בכלל נראה מוזר.

תגובה מהירה

שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.

שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה