• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

המלצה לספר פנטזיה

A

Anonymous

Guest
שלום לכולם,
לאחר קריאת ספריו של ברנדון סנדרסון
אשמח לקבל המלצה לספר שכתוב בצורה מודרנית כמו ספריו אך יותר בעולם הטולקיני...

תודה!

אני משער שקראת את הספרים של טולקין עצמו. הספר היחיד בעולם ממש טולקינאי (אלפים, גמדים וסוג של אורקים) שאני מכיר הוא סדרת ״הירושה״-ותאמין לי, אתה לא רוצה לקרוא אותה.

ראשית, ברנדון סנדרסון הוא מדהים. קראת את כל ספריו (הערפילאים, דרך המלכים, ועוד כמה שלא זוכר את שמם)? אם לא תקרא, את שארית כתביו.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]694904[/post] סדרת ״הירושה״-ותאמין לי, אתה לא רוצה לקרוא אותה.
דווקא אחלה סדרה. לא מבין את המרמור שלך כלפיה - למי שאהב ברנדון סנדרסון אכן מומלצת.

הירושה היא לא מקורית, לא מעניינת, כוללת המון פרטים לא נחוצים, כמה סצנות מטרידות, ערימות ג׳יבריש, הגיבורים בה כמעט לא נתקלים באתגרים החל מסוף הספר השני, ובקצרה-תקרא רק אם בא לך לקטר.

או שתקרא כי זה אחלה ספר, וזה שבח'אן הטטרי לא אוהב אותו וחושב שהוא גרוע לא אומר שהוא כזה. כפי שנאמר בשיעור ספרות אצלנו בכיתה, לפני כמה חודשים:

תלמיד א: "ספרים שנכתבים בערך בגילנו לא יוצאים טובים."
המורה: "יש לך דוגמא?"
תלמיד א: "כן - הירושה."
תלמיד ב': "אני לא מסכים."
המורה: "יש לך דוגמא לספר טוב מגילנו?"
תלמיד ב': "כן - הירושה."

הספר הראשון אחלה, אבל זה כי הוא העתקה כמעט לחלוטין מהסרט הראשון של מלחמת הכוכבים (תקווה חדשה). הספר השני מספר על נכה שכל הזמן מתבכיין על כאבי גב, ובסוף הספר הוא הופך לבלתי מנוצח וכל קרב שלו יגמר בניצחון קליל וצפוי. הספר השלישי נפתח בתיאור מזוויע של כוהנים מזוכיסטים, ובהמשך הגיבור מכסח את האויבים בקלי קלות, כל הזמן. הספר הרביעי ממשיך את אותו הקוו, אם כי אעיר שכשאראגון חדר לארמון כל כך השתעממתי שהפסקתי לקרוא, אז אני לא יודע איך הסוף. הטוב והרע בספר שטוחים, הטובים לא מפסידים אפילו פעם אחת, המלך ה״גאון״ מתנהג כמו אידיוט, אראגון מכסח את האויבים שלו כאילו הם גבינה לבנה, והיו גם תיאורים בורים של נשק וכו׳, אבל זה כנראה הפריע רק לי...

סדרת הירושה בהחלט לא "טובה". פשוט אי אפשר להשתמש עליה במילה הזאת. זה כמו להגיד על המבורגר של מקדונלדס שהוא "טוב". פשוט לא נכון.
אבל בכל זאת יש משהו גאוני בסדרה הזאת, ובדומה להמבורגרים של מקדונלדס מליוני אנשים רוצים אותה, משלמים עליה, נהנים ממנה ומבקשים עוד. אז כנראה יש שם משהו...

מה הוא? עלילה טובה? לא. דמויות עמוקות שמתמודדות יום יום עם קשיים? לא. כישרון כתיבה גדול? ראיתי טובים יותר. עולם מקורי ומעניין? לא. אז מה זה?

"הירושה" היא סדרה שיכולה להיות מאוד מהנה, תלוי בציפיות שלך ומה אתה אוהב, ועל כך יעידו הרבה מאוד אנשים. מצד שני, אני מאמין שהחפיפה בין אוהדי סנדרסון ואוהדי "הירושה" יחסית נמוכה, אז אני ממליץ להיזהר בציפיות שלך.
וכל מה שהיה צריך להיאמר על הירושה נאמר, אז אפשר להפסיק. מי שמעוניין לפתוח את הנושא מוזמן לעשות את זה בעץ אחר.

תודה למגיבים
קראתי את רוב ספריו של דיוויד אדינגס
שיר של אש וקרח
וכמובן את כל ספריו של טולקין

חשבתי על רומח דרקון או לחילופין סדרת מחזור כישור הזמן
אבל ראיתי תגובות ממש חלוקות בנוגע אליהם ולמען האמת אני מחפש משהו כמו טרילוגיה ולא סדרה אינסופית...

מה לגבי סדרת האלף האפל? קראתם?

האלף האפל: הסדרה שטוחה וגרועה. וזה ממש נחמד, אם אתה מחפש ספר רציני אז זו לא הסדרה שלך, אבל כספרים קלילים על אלף אפל שעסוק בלרטש את אויביו עם הסימיטרים שלו הסדרה מצויינת.

רומח הדרקון: שווה קריאה, אבל לקח לי חודש להבין מאיפה מתחילים ומה כן סדרה ראשית ומה לא וכדומה.
כמובן, אל תצפה לסדרת מופת, הדמות המעניינת באמת היחידה היא רייסטלין.
ותקרא בעברית, אלא אם אתה נחוש להתקל בתרגומים נפלאים כגון "הוא אמר רק שתי מילים - הקוסם".

כישור הזמן: התחלתי לפני חודש. לא התקדמתי מעבר להתחלה של הפרק הראשון.
זה כתוב מייגע, וזה לא דבר שאני אומר הרבה, הסדרה הזאת אולי עם עלילה מצויינת, אבל היא מלאה בתיאורים אינסופיים על כל דבר קטן.

אני הייתי ממליץ על ריימונד פייסט "מלחמות הבקע". מדובר בשילוב של פנטסיה טולקינאית עם מלחמת השושנים בשילוב עם פלישה מחוץ לעולם. מתאים למישהו שמחפש משהו קליל והאווירה מאד מודרנית.

מצטרף להמלצה על מלחמת הבקיע, שהתיאור שהלדין נתן לה הזכיר לי את טרילוגיית מלחמת הבקיע שאין לי בעיה לומר שאולי גם הים תתאים לדרישה.
בנוגע לכישור הזמן אני לא ממש מסכים עם דעתו של Hell lord, לפחות לא בספרים הראשונים והאחרונים (את האחרונים סנדרסון כתב).
מוסיף המלצה לרשומות קוטל המלך (עדיפות לאנגלית) ואולי גם הרואים למרחוק (זו סדרה של טרילוגיות, אז אולי לא).
אם אתה רוצה ספרים באנגלית אני יכול להמליץ על לא מעט ספרים אחרים (רוב הספרים של ג'ו אברקרומבי, The Witcher, קודקס אלרה וכו').
האמת,די התפזרתי פה, אז אני אשמח אם תאמר מה אהבת ולא אהבת בכל אחד מהספרים שציינת כדי לתת לי יותר כיוון בהמלצה.

הרשה לי להדגיש את אחת ההמלצות שעלתה כאן בדרך אגב: רשומות קוטל המלך.

ספרי פנטזיה באמת יוצאים מן הכלל. כתיבה מעולה, דמויות עמוקות, עלילה מצוינת, אווירה מגניבה. יש שם גם אווירה טולקינאית, עם קסם, גזעים ייחודיים, והרפתקאות אפיות.
לצד הספרים של סנדרסון וג'ורג' מרטין, הסדרה הזאת היא כנראה האהובה עליי.

החסרון היחיד הוא שיצאו רק 2 מתוך שלושת הספרים, והספר השלישי נגרר.
עדיין שווה את זה בעיניי.

קראתי את שני הספרים עד הסוף, ואין לי תלונות על החצי השני. בעיניי זה היה תרגיל מופתי בבניית עולם ודמות, אבל אתה יודע, על טעם ועל ריח וכל זה :)
מה שכן, לא קראתי את שאר הסיפורים של רות'פוס בעולם הזה, ולזה אני עוד צריך להגיע (שמעתי דעות חלוקות).

חזרה