• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מה המצב כרגע בעולם רומח הדרקון? [זהירות ספויילרים למלא ספרים]

הבוקר במקרה חשבתי על זה.

להבדיל מממלכות נשכחות הגלובלי והסבוך או מגרייהוק הלא ממש מעודכן, מבין העולמות הותיקים לרומח הדרקון יש גם היסטוריה יחסית מהודקת ומתוחמת יחסית, וגם מתעדכנת עד לאחרונה. אם לנסות להתעדכן במה שקורה בממלכות נשכחות זה כמו לקרוא על פוליטיקה בכל מזרח אסיה מתקופת הברונזה ועד ימינו, לנסות לעקוב אחרי קו הזמן של רומח הדרקון זה כמו לקבל תמונת מצב של "גרמניה: פוליטיקה, ביטחון ויחסי חוץ מ1870 עד 2017".

מכיוון שלא ממש יצא לי לקרוא ולעקוב אחר מוצרי המשחק והספרים של רומח הדרקון, כל מה שאני יודע זה שאחרי כל הבלגן של "אגדות", היה שם עוד בלגן עם דרקונים ענקיים ומלחמת הנשמות - אבל מה קורה "עכשיו" בקו הזמן של קרין/אנסאלון? מה קרה אחר כך ומה החומר הרשמי האחרון שפורסם בנושא?

ספויילר מן הסתם:

אם אני לא טועה, הגענו לשלב שבו פלנתאס נהרסה, פלדין וטאקיזיס מתים ומולדות האלפים כמעט נמחקו לגמרי. כרתי הדרקון מת גם הוא, יחד עם כמעט כל חבורת הרומח שכבר התבגרו היטב בשלב הזה והצליחו למות מקרבות או מזקנה. רייסטלין איבד את כוח הקסם שלו אבל סייע לאחיינו, ואם אני לא טועה בעזיבתו את העולם עם האלים שנותרו הוא האחרון מהחבורה המקורית שעזב.

יש סדרה נוספת-סדרת כוהנת האופל, בספילר, מדגיש שאם לא קראת אני די הורס לך שם הכל,
יש את סדרה נוספת אחרי מלחמת הנשמות, שמדברת על כמוש על המוות שמחליט שנמאס לו שהכוהנים שלו הם אל מתים שלא מצליחים להביא אף פעם אנשים חדשים, אז הוא מחליט לקחת את מינה (הכוהנת הקודמת של מלכת האופל ממלחמת הנשמות) שכרגע פשוט יושבת ליד הקבר של מלכת האופל ולא עושה כלום, ומשכנע אותה להיות הכוהנת החדשה שלו.
לא זוכר איך בדיוק, אבל מפה לשם היא יוצרת זן חדש של אל מתים בשם "אוהבי-כמוש" (למעשה סדרת הספרים הזו התאפיינה בנספחים עם חומר למוד 3.5 בכל ספר, לרבות תבנית לאוהבי כמוש,כמה חפצקים וכאלה) שבעצם הם סוג של ערפדים, אי אפשר לגלות אותם, ואי אפשר להרוג אותם באמצעים רגילים. והם הופכים אנשים חיים לכמוהם בקצב מאוד מהיר.
יש קבוצה חדשה של גיבורים (הפעם נזיר וקנדר. שהוא לא גדילין.) שאלת הים (הרעה,) פחות או יותר שולחת לכל מיני משימות, אני לא זוכר בדיוק למה. ויש גם איזה קו עלילה שהירח השחור מנסה להחזיר את הצריח שנמצא מתחת לים בחזרה לתפקוד. (אני זוכר אביר מוות חדש ברקע,וגם שהמינטורים כבשו את הארץ של האלפים)
בסופו של דבר באופן די פתיע, מתגלה שמילה הייתה אלה כל הזמן הזה, הבת של פאלדין ומישקאל, ובגלל שהיא הפרה את האיזון, אז האלים הטובים הרדימו אותה, והסתירו אתה בקרקעית הים.
אני לא באמת זוכר מה נסגר שם, רק שמינה הופכת לאלה, שהיא גם נטרלי טוב וגם נרטלי רע, אין לה באמת מאמינים והיא לא בדיוק מפרה את האיזון. ובזה נגמר הסיפור. לא הסידרה הטובה ביותר שלהם, אבל כן שופכת אור על העולם.
אני מניח שיצאו עוד ספרים אחרי זה, אבל כבר איבדתי עניין ברומח באותה תקופה, ולא טרחתי לחפש ספרים באנגלית.

לפחות לפי גוגל, הספר האחרון בנושא רומח הדרקון היה The Fate of Thorbardin שיצא ב-2010 ומאז כלום:

The_Fate_of_Thorbardin.jpg

נראה לי שהקאנון זה כל מה שפורסם מסחרית תחת הלוגו של "רומח הדרקון" - יש לנו תקדימים למשהו שפורסם ככה ואח"כ רטרואקטיבית אמרו שזה לא בקאנון? חוץ מ"אביר השושנה השחורה" שהבנתי מכמה פרשנויות שהוגדר כ"לא קאנוני" וכמציאות אלטרנטיבית.

מבחינת קאנון, באמת לרוב רק הספרים של מרגרט או טרייסי ממש השפיעו על העולם.
מרבית הספרים האחרים עוסקים לרוב בדברים יותר משניים או משלימים פערים.

דרך-אגב, להבנתי היום מכשפי החוף גם לא מדפיסים מחדש את הספרים הישנים יותר, לפחות לא את כולם...

מצד שני הם התייחסו לכל העולמות הרשמיים שלהם בספר השה"מ - אולי בסוף הם יוציאו את כולם, כולל רומח הדרקון, בתור מונוגרפיות כאלה ואחרות (כמו שהוציאו את רייבנלופט להרפתקה למהדורה 5).

חלק מהספרים באמת כדאי שלא יודפסו שוב - שישיית המפגש למשל, סידרה שכללה תכנים מביכים למדי.
אגב - בזמנו כשיצאה טרילוגיית "שבט של אחד" לעולם של אתאס, היא נכתבה על ידי מישהו שלא ממש טרח ללמוד את הקאנון של העולם (לא שהיה הרבה ממנו) והיו שם סתירות רבות לתכנים הרשמיים כמו אלפים שרוכבים על קאנקים (רק אלף גוסס לא ירוץ על רגליו שלו), מטבעות נחושת בתפוצה רחבה (מתכת נדירה באתאס והמטבע הכי קטן עשוי מקרמיקה) והפרט המביך שבערך כל דביל שני בספר יודע על זה שהמלכים המכשפים הם בתהליכי השתנות לדרקונים - מה שאמור להיות סוד שנשמר היטב במשך אלפיים שנה ויותר. אי לכך ובהתאם לזאת TSR יצאה בהכרזה רשמית שהסידרה היא לא חלק מהעולם של אתאס אלא מתרחשת בעולם מקביל שדומה לו מאוד.

rui אמר/ה:
אה, נכון, שכחתי מכוהנת האופל. אאל"ט זאת הסדרה הרשמית האחרונה שיצאה.
שכחת או הדחקת ?

יש לי הרגשה שהספרים המקורים של רומח הדרקון היו מאוד מתאימים לארה"ב של התקופה שלהם, והם די ניסו להתקדם איתה, מבלי להבין שעולם סיפרות הפנטזיה עבר שינוי די מהותי....

שכחתי, אם כי מבחינתי לב הסדרה נגמר פחות או יותר בסוף סדרת התאומים (כולל ספרי ההרחבה שיצאו לטרילוגייה הראשונה). כל מה שיצא מעבר לזה היה נחמד, אך ללא הקסם הבסיסי שכבש אותי בקריאה הראשונה.

את הספרים המאוחרים לא ממש יצא לי לקרוא ברובם. דרקונים של להבת קיץ היה מעצבן ומתורגם מזוויע (תניס חצי אלף הצטרף לכת השטן והפך לתניס חצי שד. שהשד יקח את העורך הלשוני) וכבשן הנשמה היה מעיק והזכיר לי בעיקר את ספר הנעורים הבריטי הקלוקל "יומנו של אדריאן מול" שעסק בחוויותיו של נער בריטי כושל ומוכה אהבה נכזבת ומשפחתו הדיספונקציונלית על רקע עלייתה של מרגרט תאצ'ר.

אבל את "שישיית המפגש" שהיה אמור להיות קאנוני פשוט שנאתי. מילא שסיפורו של סער בהיר להב היה חיקוי דפוק ל"גאווין והאביר הירוק" רק עם שירה גרועה ומה שנראה כמו השפעות קשות של סמים ואלכוהול, סיפורה של קיטיארה היה מסמך אנושי מזעזע על נערה עזובה שמפתחת אישיות פסיכופטית - חלק מכך נובע מהמחסור בדמות אב לאחר שזה נעלם בנסיבות מסתוריות, אבל אני חושד שלקטע דוחה במיוחד בו היא מנוצלת מינית על ידי חתול* היספני שאף מגדיל לעשות ומעודד אותה להתחפש לגבר יש השפעה חמורה בהרבה על מצבה הנפשי.

* זה לא כינוי. הוא באמת היה חתול חלק מהזמן. כזה עם אוזניים ושפמונים וזנב ארוך.

המפקד האלמוני אמר/ה:
את הספרים המאוחרים לא ממש יצא לי לקרוא ברובם. דרקונים של להבת קיץ היה מעצבן ומתורגם מזוויע (תניס חצי אלף הצטרף לכת השטן והפך לתניס חצי שד. שהשד יקח את העורך הלשוני) וכבשן הנשמה היה מעיק והזכיר לי בעיקר את ספר הנעורים הבריטי הקלוקל "יומנו של אדריאן מול" שעסק בחוויותיו של נער בריטי כושל ומוכה אהבה נכזבת ומשפחתו הדיספונקציונלית על רקע עלייתה של מרגרט תאצ'ר.

אבל את "שישיית המפגש" שהיה אמור להיות קאנוני פשוט שנאתי. מילא שסיפורו של סער בהיר להב היה חיקוי דפוק ל"גאווין והאביר הירוק" רק עם שירה גרועה ומה שנראה כמו השפעות קשות של סמים ואלכוהול, סיפורה של קיטיארה היה מסמך אנושי מזעזע על נערה עזובה שמפתחת אישיות פסיכופטית - חלק מכך נובע מהמחסור בדמות אב לאחר שזה נעלם בנסיבות מסתוריות, אבל אני חושד שלקטע דוחה במיוחד בו היא מנוצלת מינית על ידי חתול* היספני שאף מגדיל לעשות ומעודד אותה להתחפש לגבר יש השפעה חמורה בהרבה על מצבה הנפשי.

* זה לא כינוי. הוא באמת היה חתול חלק מהזמן. כזה עם אוזניים ושפמונים וזנב ארוך.

לא הייתי יכול לתאר את זה טוב יותר, אבל אני חייב לציין שאני אהבתי את מלחמת הנשמות

לרומח הדרקון היה הקסם שלו, הרבה אנשים התחילו לקרוא פנטזיה מזה, אני אישית התחלתי מרסיס הקריסטל וממלכות נשכחות, אבל השלמתי את רומח הדרקון מיד אחרי זה. מצחיק שהיה אפשרות להשאיל את הספר הזה בספרייה של הישיבה שלמדתי בה.

אגב, בעניין כוהנת האופל, זה באמת הרגיש כמו סדרת ספרים שנועדה להוסיף דברים לעולם המערכה שלהם, קראתי בזמנו את ספר עולם המערכה שלהם ל3.5 (לפחות הבסיסי, הם הוציאו עוד כמה ספרים ברקע) ורצף הזמן שם נגמר בסוף מלחמת הנשמות. זה שכוהנת האופל מלא במידע קרנצ'י ל3.5 רק מוסיך כנראה לטענה הזו

הגיוני לגמרי, יש לי כמה ספרים של רומח הדרקון, חלק מהם ספרי משחק בהגדרה וחלק מהם סיפרי קריאה לכאורה- והם די תואמים, עד לרמה של להסביר איך בדיוק בעולם שבו לקוסמים יש הגבלת דרגה של 18 רייסטלין הוא בדרגה 20 :)

TheKnightWhosaidKnit אמר/ה:
הגיוני לגמרי, יש לי כמה ספרים של רומח הדרקון, חלק מהם ספרי משחק בהגדרה וחלק מהם סיפרי קריאה לכאורה- והם די תואמים, עד לרמה של להסביר איך בדיוק בעולם שבו לקוסמים יש הגבלת דרגה של 18 רייסטלין הוא בדרגה 20 :)
ואיך זה באמת?

ב"הרפתקאות רומח הדרקון", ספר העולם המקורי למוד"מ1, צויין שהאלים הגבילו את הדרגה המירבית בעולם המשחק ל-18. רייסטלין תואר שם כמי שרימה את האלים ואת השה"מ והגיע לדרגה 20 תוך שימוש בחוקים של ספר השחקן הרגיל.

זה שכוהנת האופל מלא במידע קרנצ'י ל3.5 רק מוסיך כנראה לטענה הזו

זה היה די נפוץ בשלב מסויים - ספרי קריאה לעולמות מו"ד הכילו נספח עם נתוני משחק למהדורת מו"ד/מ הרלוונטית לאותו זמן של כל מיני דברים שקראת בספר.

חזרה