• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 3/3.5 האצה ודלת מימדים- שאלת קומבו

אז ככה. יש כזה קומבו שרציתי לוודא שהוא חוקי לחלוטין. נראה לי שכן, אבל לא יודע.
אז יש שתי דמויות. אחת מהן היא נוכל שמחזיק בידו פטיש מאוד מאוד גדול ומושפע מהאצה. השני הוא כוהן פארלנגאהן שחזק מספיק כדי להטיל דלת מימדים בתור לחש תחום השפעה.
הנוכל, שעומד במרחק גדול מיריבו, עושה את עצמו כאילו הוא עומד להסתער, ועושה בדיקת תרמית, אך בעצם מבצע פעולת הכנה.
הכוהן, שעומד לידו, אוחז בו ומשתמש בדלת מימדים, ומופיע היישר מול פרצופו של היריב. היריב נכשל בהצלת תגובה והוא מופתע. הנוכל משתמש בפעולת ההכנה שלו כדי להכות בפרצופו של היריב, ואז בפעולה הנוספת שהוא מקבל כתוצאה מההאצה כדי לתת מכה נוספת. שתי המכות הן התקפות פתע.

אפשרי?

התשובה הטובה ביותר
מבדיקה בSRD, האצה לא נונת לך עוד פעולה חלקית (אני זוכר משהו כזה בגרסה 3-הספר בעברית, אבל די בטוח שזה עודכן ב3.5) היא רק נותנת לך לבצע התקפה נוספת אם אתה עושה התקפה מלאה, או מגדילה את מהירות התנועה שלך. למעשה בלחש אפילו מוזכר ש:
"This effect is not cumulative with similar effects, such as that provided by a weapon of speed, nor does it actually grant an extra action, so you can’t use it to cast a second spell or otherwise take an extra action in the round"

המקצוע היחידי שיכול לבצע תרמית כפעולה חלקית (כדי לקבל התקפת פתע) הוא מקצוע היוקרה להב נעלם (מהמדריך השלם ללוחמה). וגם הוא עבר עדכון באררטה שהחליש אותו.

אני גם מוסיף הסתגיות שלא פעם הדמויות יכולות לפגוש במישהו שיכול לזהות שמטילים לחש דלת מימדית, ואז להבין שסביר להניח שהולכים להשגתר...
סיטאוציה מעניינת. בוא נראה -

דלת מימדים מגביל אותך כך שאחרי שאתה משתמש בה, אתה לא יכול לבצע פעולה נוספת עד תורך הבא. לא מצוין אם זה מגביל גם יצורים שאתה לוקח איתך.

נזכיר שהאצה נותנת לך לבצע התקפה נוספת אם אתה עושה התקפה מלאה, ולא פעולה נוספת בסיבוב.

בדיקת תרמית כדי לבצע הסחה היא פעולה רגילה. אתה לא יכול גם לבצע פעולה רגילה וגם לבצע הכנה באותו סיבוב. מה שהנוכל יכול לעשות, זה לבצע הסחה, ואם הוא מצליח, אז היריב יאבד את תוסף הזריזות לדרג"ש נגד התקפתו הבאה של הנוכל, מה שייתן לו לעשות התקפת פתע. הוא יקבל את היתרון הזה רק להתקפה הבאה - כלומר, גם אם לאחר מכן הנוכל יבצע התקפה מלאה, רק ההתקפה הראשונה בסדרה תיחשב.
גם אם היינו מניחים שהנוכל מקבל סיבוב הפתעה או משהו כזה כנגד היריב, הוא עדיין היה יכול רק לבצע התקפת פתע יחידה, כיוון שבסיבוב הפתעה אי אפשר לעשות התקפה מלאה.

בקיצור, על פי פרשנות יבשה, הנוכל יכול לבצע הסחה, ואז הכוהן ישגר אותו ליד היצור שהוסח, והנוכל יוכל לבצע התקפה מלאה (כולל מכות נוספות מהפטיש), כאשר רק ההתקפה הראשונה שלו בתורו תיחשב התקפת פתע.

הא. אוקיי....
טכנית, האצה נותנת פעולה חלקית נוספת בכל תור. אפשר לעשות את התרמית כפעולה חלקית, ואז להשתמש בפעולה המלאה בשביל פעולת ההכנה. הכוהן משגר את הנוכל, ואז הנוכל מכה פעם אחת בהפתעה באמצעות פעולת ההכנה. יותר אופטימלי?

מבדיקה בSRD, האצה לא נונת לך עוד פעולה חלקית (אני זוכר משהו כזה בגרסה 3-הספר בעברית, אבל די בטוח שזה עודכן ב3.5) היא רק נותנת לך לבצע התקפה נוספת אם אתה עושה התקפה מלאה, או מגדילה את מהירות התנועה שלך. למעשה בלחש אפילו מוזכר ש:
"This effect is not cumulative with similar effects, such as that provided by a weapon of speed, nor does it actually grant an extra action, so you can’t use it to cast a second spell or otherwise take an extra action in the round"

המקצוע היחידי שיכול לבצע תרמית כפעולה חלקית (כדי לקבל התקפת פתע) הוא מקצוע היוקרה להב נעלם (מהמדריך השלם ללוחמה). וגם הוא עבר עדכון באררטה שהחליש אותו.

אני גם מוסיף הסתגיות שלא פעם הדמויות יכולות לפגוש במישהו שיכול לזהות שמטילים לחש דלת מימדית, ואז להבין שסביר להניח שהולכים להשגתר ולתקוף אותו.

אגב, פעולת הכנה נותנת לך לבצע רק פעולה רגילה, כך שהנוכל לא יכול גם לבצע הטעייה וגם לתקוף בעזרת פעולת הכנה.

התשובה הטובה ביותר
בשביל לעשות פעולת הכנה אתה לא עושה פעולת סיבוב מלא, אתה מוריד את היוזמה שלך ופועל כשהתנאי מתקיים פעולה סטנדרטית אחת.
גם בלי האצה, אי אפשר למשל לעשות פעולה חופשית בתורך ואז להכין פעולה.
חוץ מזה שזה נראה לי ממש מיותר לבזבז על זה לחש מכזה דרג. העלמות בשביל התקיפה הראשונה, ואיגוף.

yellow_acid אמר/ה:
בשביל לעשות פעולת הכנה אתה לא עושה פעולת סיבוב מלא, אתה מוריד את היוזמה שלך ופועל כשהתנאי מתקיים פעולה סטנדרטית אחת.
גם בלי האצה, אי אפשר למשל לעשות פעולה חופשית בתורך ואז להכין פעולה.
חוץ מזה שזה נראה לי ממש מיותר לבזבז על זה לחש מכזה דרג. העלמות בשביל התקיפה הראשונה, ואיגוף.

הממ. זה כנראה אחד מהדברים האלה שהשתנו בין 3 ל-3.5, כי ב-3 הורדת היוזמה ופעולת הכנה היו פעולות נפרדות.
וכנ"ל בנוגע להאצה.
אגב, נכון שזה לא מאוד יעיל קראנצ'ית, אבל ממש כיף לעשות דברים כאלה מבחינת פלאף כי זה נשמע מדהים.

בכל מקרה, שאלה אחרת.
הלחש טלקיניזיס שולט בדברים ביחס למשקלם. בלי שום קשר לשטח פנים, נפח או גודל כללי.
האם זה אומר שניתן, טכנית, להזיז באמצעותו כמות כמעט אינסופית של גז/אוויר/רוחות רפאים?

סליחה טעיתי, להכין פעולה זאת פעולה סטנדרטית (למרות שהיא מורידה את היוזמה שלך למתי שפעלת). אבל עדיין לעשות פיינט בקרב זה פעולה סטנדרטית אז אני לא חושב שזה יעזור במשהו לקומבו הזה.
גם לאוויר וגז יש מישקל, אנחנו פשוט לא מרגישים אותו בגלל לחץ אוויר וכו'. רוח רפאים זה לא חפץ.

לאוויר וגז יש הרבה פחות משקל, ולמעשה, המשקל שלהם די זניח. לעננת גז בגודל גדול יש בערך אותה מסה כמו למטבע של 5 שקל. אז לא אינסופית, אלא גדולה מאוד. והלחש טלקיניזיס מאפשר שליטה גם ביצורים, לא?

עריכה:
You move objects or creatures by concentrating on them. Depending on the version selected, the spell can provide a gentle, sustained force, perform a variety of combat maneuvers, or exert a single short, violent thrust.

פלאפי אמר/ה:
אני הייתי שופט שאויר פשוט לא נחשב לחפץ אחד (מצידי אתה יכול להזיז עד 15 מולקולות של אויר, בהצלחה), ורוח רפאים נחשבת ככלום, ולכן אי אפשר להשפיע עליה עם לחש כזה.

הפיתרון עם רוחות הרפאים מצוין. אבל העניין הוא שניתן לשלוט בכמה חפצים שאתה רוצה, כל עוד הם לא עוברים את גבול המשקל.

אתה מצטט את התאור הכללי של הלחש, בתאור הפרטני היכולת שמשפיע על חפצים היא להזיז בלבד, היכולת שמשפיעה על יצורים היא לעשות גראפל ליצור אחד או לזרוק אחורה כמה יצורים (שמוגבלים לא לפי משקל אלא לפי דרגת מטיל).
בקשר לאוויר, אני חושב שפאלפי צודק בקשר להגדרה של אוויר כחפץ נפרד, ואז כמו שהוא אמר אי אפשר לעשות עם זה משהו. בשום מקום בלחש לא רשום שאפשר לשלוט בכמה חפצים שרוצים.
Sustained Force זה חפץ אחד
Combat Maneuver זה יצור אחד
Violent Thrust זה יצור\חפץ לדרגת מטיל

yellow_acid אמר/ה:
אתה מצטט את התאור הכללי של הלחש, בתאור הפרטני היכולת שמשפיע על חפצים היא להזיז בלבד, היכולת שמשפיעה על יצורים היא לעשות גראפל ליצור אחד או לזרוק אחורה כמה יצורים (שמוגבלים לא לפי משקל אלא לפי דרגת מטיל).
בקשר לאוויר, אני חושב שפאלפי צודק בקשר להגדרה של אוויר כחפץ נפרד, ואז כמו שהוא אמר אי אפשר לעשות עם זה משהו. בשום מקום בלחש לא רשום שאפשר לשלוט בכמה חפצים שרוצים.
Sustained Force זה חפץ אחד
Combat Maneuver זה יצור אחד
Violent Thrust זה יצור\חפץ לדרגת מטיל

הא.
באמת?
שוב, כנראה ששינו את הדברים האלה ב3.5 בדיוק מהסיבה הזו. מעניין.

בכל מקרה, אם כבר אנחנו כאן, סתם משהו קטן: מותר לעשות פעולת הכנה להטלת דלת מימדים כאשר יריב תוקף אותך, כדי להופיע מאחוריו ולהימנע מההשפעה? אם כן, האם זה נחשב איגוף למטרות התקפה שתבוא אחר כך? אולי רק במידה והמגן נכשל בתגובה?

אני מתחיל לקבל תחושה שאתה עובד עם גרסא 3. זה כי יש לך את הספר בעברית? בכל מקרה, אני ממליץ לעבור לגרסא 3.5.

לגבי שימוש בדלת מימדים כדי להתחמק - אני מניח שכן. כמובן, אם תטיל את הלחש כשהיריב לידך, תהיה לו התקפה מזדמנת עליך בזמן שאתה מטיל. אני לא רואה איך זה יחשב באיגוף בשום צורה, כי דלת מימדים לא נותנת לך להיות בשני מקומות בו זמנית. כמו כן, ראה מה שאמרתי קודם - אחרי שאתה מטיל דלת מימדים, אתה לא יכול לפעול עד תורך הבא.

פלאפי אמר/ה:
אני מתחיל לקבל תחושה שאתה עובד עם גרסא 3. זה כי יש לך את הספר בעברית? בכל מקרה, אני ממליץ לעבור לגרסא 3.5.

לגבי שימוש בדלת מימדים כדי להתחמק - אני מניח שכן. כמובן, אם תטיל את הלחש כשהיריב לידך, תהיה לו התקפה מזדמנת עליך בזמן שאתה מטיל. אני לא רואה איך זה יחשב באיגוף בשום צורה, כי דלת מימדים לא נותנת לך להיות בשני מקומות בו זמנית. כמו כן, ראה מה שאמרתי קודם - אחרי שאתה מטיל דלת מימדים, אתה לא יכול לפעול עד תורך הבא.

כן, אבל אתה מופיע מאחורי היריב בלי לזוז ומפתיע אותו. זה אמור לתת יתרון מסוים.
אני משתמש ב3.5, אבל אני משתמש בספר של 3 כי אני משתמש בגרסא בעברית. זה יוצר בעיות לפעמים.

לא הבנתי, אתה שואל אם זה איגוף לבד או יחד עם מישהו שעומד מהצד השני.
אם יש מישהו מהצד השני אין סיבה שזה לא יעבוד כמו כל איגוף. אם אתה לבד... אם היתה פועל באותו תור היה אולי מקום לשקול לאלתר איזה חוק שיתן יתרון, אבל היריב פועל לפני שהפעולה של המישתגר מגיע, לא? אז בכל מיקרה זה לא אמור לעבוד.

אז זהו שהוא לא.
תיאור סיטואציה.
שני יריבים. לוחם ואשף. במרחק שלוש מטר. האשף פועל ביוזמה 15, הלוחם ביוזמה 12.
האשף עושה פעולת הכנה לדלת המימדים.
הלוחם מסתער על האשף, והאשף מפעיל דלת מימדים ומגיע מאחוריו.
מגיע שוב תור האשף, והאשף מטיל התפוררות.
האם הוא מקבל תוסף כתוצאה מאיגוף?
זה מצב מסוים, אבל על פי שיפוט החוקים שלי הייתי עושה שצריך להציל תגובה כדי לא לקבל מחסר כתוצאה מאיגוף.

לא, אין פה שום עילה לאיגוף. הלוחם לא מתמודד מול שני יצורים משני כיוונים בו זמנית, אלא מול אשף שרגע אחד היה מולו, ואז רגע לאחר מכן מאחוריו, ואז ללוחם היו כמה שניות להתכוונן מחדש לסיטואציה. אתה צריך לזכור שאחרי שהאשף מטיל דלת מימדים, הוא לא יכול לפעול שוב באותו סיבוב, מה שאומר שאז מגיע תורו של הלוחם, ובתור הזה יש לו כמה שניות להבין מה קורה סביבו.
הייתי מתייחס אחרת למקרה הזה אם נגיד האשף היה מטיל את הלחש כפעולה חופשית (נגיד עם כשרון על קסם), וגם היה לו איזשהי יכולת לפעול מיד אחר כך, ולהטיל לחש. אז אולי הייתי אומר שיש איזה סיכוי שהאשף יתפוס את הלוחם נטוע במקומו או משהו, בתלות בגלגול תרמית וכו. להצלת תגובה אין קשר לעניין הזה בכל מקרה.
ודבר נוסף, איגוף זה דבר שקיים רק בקפא"פ. אי אפשר לאגף בהתקפות טווח, כמו לחש התפוררות (התקפת קרן, שהיא התקפת מגע מטווח רחוק).

חזרה