• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קלטים רומאים גמרנאים וקצת יוונים(דיון היסטורי שפוצל מהעץ "בין דת לאמונה")

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
הו, לא, לגבי נשים ברומא ויוון זה היה שונה לחלוטין. האישה היא חפץ שתפקידו הוא לבדל, לסדר, לנקות, להביא ילדים, לגדל ילדים ולענג את הבעל מדי פעם... אצל הגאלים והגרמאנים המצב היה טוב בהרבה.

כתבתי לא נדירים-זה לא מעט אנשים כאלה.

הויקינגים הם השוודים, הנורווגים והדנים של ימינו, וגם הגרמניים גבוהים מאוד (האנגלים דווקא פחות).

ועדיין לא הסברת למה רומאניזציה זה טוב!

ביוון למיטב ידעתי זה לא קצת משתנה מעיר-מדינה אחת לאחרת?

עדיין לא הסברת מה טוב ברומאניזציה!!!!!!

ביוון התייחסו לנשים אותו דבר בכל מקום-ממקדוניה עד ספרטה ומאפירוס עד פרגמון.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
עדיין לא הסברת מה טוב ברומאניזציה!!!!!!

ביוון התייחסו לנשים אותו דבר בכל מקום-ממקדוניה עד ספרטה ומאפירוס עד פרגמון.

מה טוב ברומנזציה זה שזה תרבות מתקדמת, בשוואה לתרבויות הברבריות התקדמות זה דבר מעולה לא תסכים איתי?

אולי אפשר להביא לפה את המפקד האלמוני? נראה שהוא גם יכול לתרום לדיון הזה.

אני לא יודע ממה שאני רואה בויקיפדיה שיש שיוויון לנשים בהקשר של קהילה גאה. אולי אתה מתיחס לנשים הפשוטות אבל מה בקשר לכל האצולה?

יש משהו בדבריך, אבל האם זה מצדיק את השמדת התרבות הגאלית?

אקרא לו.

אולי, אבל ברור שיתייחסו לאצולה יפה-וגם לנשות האצילים בקושי היו זכויות, אני לא מדבר על הקהילה הגאה, אלא באופן כללי-לנשים לא היו זכויות.

לנסות להבין את העולם העתיק דרך המושגים של היום, פשוט יוצר תמונה שגויה.

להט"ב- לא באמת היה מושג כזה עד העידן המודרני. לא הייתה זהות מינית אלא פרקטיקה ובאופן כללי במשך רוב הזמן ברוב המקומות גברים ששכבו עם גברים נתפסו באופן שלילי מצד אחד, אבל אנשים עשו את זה כל הזמן. צביעות היא ההוכחה לכך שיש ערכים וכו'.

זכויות - זה סיפור די מורכב, שבעולם העתיק בכלל לא נראה כמו בימינו. לא רק זכויות של נשים אלא זכויות בכלל הושפעו מכל מיני גורמים לא רלוונטיים. מצד שני, זה שלאנשים מסויימים לא היו זכויות, לא אומר שלא הייתה להם, ובעיקר להן, השפעה בדרכים אחרות.

תרבויות ועמים היו עניין הרבה יותר נזיל. אנחנו מדברים על תקופה שאין בה בכלל תפיסה של לאומיות כמו שאנחנו מכירים אותה כיום. גם לא השמידו יותר מידי תרבויות - פשוט כמו היום אנשים חיקו תרבויות עשירות וחזקות יותר, ותרבויות עשירות וחזקות אימצו דברים שמצאו חן בעיניהן בתרבויות אחרות - הרומאי שהלך לטקס לכבוד האלה איזיס לא עשה משהו שונה בהרבה מזה שלבשת ג'ינס או אכלת שווארמה בבגט.

ביוון וברומא הומוסקסואליות לא נתפסה כדבר שלילי. כן, אני מכיר נשים משפיעות מיוון (כמו אשתו הזונה לשעבר של פריקלס) אבל לרוב לא היו זכויות.

נכון, אבל בגאליה ובעוד מקומות היו מקרי אלימות ורומניזציה בכפייה.

המפקד האלמוני אמר/ה:
לנסות להבין את העולם העתיק דרך המושגים של היום, פשוט יוצר תמונה שגויה.

להט"ב- לא באמת היה מושג כזה עד העידן המודרני. לא הייתה זהות מינית אלא פרקטיקה ובאופן כללי במשך רוב הזמן ברוב המקומות גברים ששכבו עם גברים נתפסו באופן שלילי מצד אחד, אבל אנשים עשו את זה כל הזמן. צביעות היא ההוכחה לכך שיש ערכים וכו'.

זכויות - זה סיפור די מורכב, שבעולם העתיק בכלל לא נראה כמו בימינו. לא רק זכויות של נשים אלא זכויות בכלל הושפעו מכל מיני גורמים לא רלוונטיים. מצד שני, זה שלאנשים מסויימים לא היו זכויות, לא אומר שלא הייתה להם, ובעיקר להן, השפעה בדרכים אחרות.

תרבויות ועמים היו עניין הרבה יותר נזיל. אנחנו מדברים על תקופה שאין בה בכלל תפיסה של לאומיות כמו שאנחנו מכירים אותה כיום. גם לא השמידו יותר מידי תרבויות - פשוט כמו היום אנשים חיקו תרבויות עשירות וחזקות יותר, ותרבויות עשירות וחזקות אימצו דברים שמצאו חן בעיניהן בתרבויות אחרות - הרומאי שהלך לטקס לכבוד האלה איזיס לא עשה משהו שונה בהרבה מזה שלבשת ג'ינס או אכלת שווארמה בבגט.

מה הן דעותיך לגבי הגאלים/הגרמאנים? האם כל העניין הזה של הקרבות כן היה נפוץ שם?

ומה היא דעתך על הרומנזציה על השבטים האלה?

אריאל-הרשה לי לתקן אותך. לגרמאנים לא הייתה שום רומאניזציה. אחרי שהם השמידו 3 לגיונות הרומאים זנחו את הרעיון של כיבוש גרמאניה.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
אריאל-הרשה לי לתקן אותך. לגרמאנים לא הייתה שום רומאניזציה. אחרי שהם השמידו 3 לגיונות הרומאים זנחו את הרעיון של כיבוש גרמאניה.

כפי שאמרתי המידע שיש לי על הגרמאנים הוא מועט, ומה וחלק גדול מהמידע הוא על אכזריותם, הדתית והצבאית.

אין לי ספק שהיתה מסתדר ברומא העתיקה מצויין-אמונה, תרבות... וסטריאוטיפים שמבוססים על חוסר ידע. אני לא מאשים אותך-מקורות המידע הרומיים מתארים ככה את הגרמאנים.

הם לא היו אכזריים, היה להם אתוס שונה-כיוון שהיה להם עיבוד מתכות פרימיטיבי הם שמו דגש על האומץ, ובאמת שהם היו מאוד אמיצים. הרבה יותר מהלגיונר הממוצע. לפיהם, אם נפלת בשבי אתה פחדן-ושוב אנחנו חוזרים לדיון מהעץ הקודם, לפיו גם הרומאים היו מתעללים בשבויים. בכנות, אני ממליץ לך לקרוא על הגרמאנים.

רוב עמי העולם העתיק היו אכזריים ודי דוחים בסטנדרטים בני ימינו. חלקם היו יותר גרועים מהאחרים, והרומאים לא חסרו אכזריות משל עצמם וכותבים רומאיים אף התייחסו לזה כבר "בזמן אמת", בין אם כביקורת ובין אם כמשהו ראוי ורצוי.

מכיוון שהרומאים הם אלו שכתבו את ההיסטוריה והגאלים והגרמנים לא ידעו כל כך לכתוב, די ברור שאנחנו רואים את התקופה ההיא דרך פרשנות רומית בעיקרה.

ariel127711 אמר/ה:
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
אין לי ספק שהיתה מסתדר ברומא העתיקה מצויין-אמונה, תרבות...

אתה לא מבין כמה אני שמח לקבל כזאת תגובה!

שמח ששימחתי, לו יביאו האלים עליך עוד תגובות כאלה :) !

אין לי מושג, בחיים לא צפיתי בה, אין לי כבלים בבית. ולמה ציטטת את ההודעה הקודמת שלי?!
המקורות שלי, לדוגמה, הם ספרי היסטוריה וכן ויקיפדיה. ושוב, מה דעותיך שלך על החלקים השליליים בחברה היוונו-רומית והאם אתה תאמץ אותם כחלק מאמונתך?

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
אין לי מושג, בחיים לא צפיתי בה, אין לי כבלים בבית. ולמה ציטטת את ההודעה הקודמת שלי?!
המקורות שלי, לדוגמה, הם ספרי היסטוריה וכן ויקיפדיה. ושוב, מה דעותיך שלך על החלקים השליליים בחברה היוונו-רומית והאם אתה תאמץ אותם כחלק מאמונתך?

כי היא אחרונה שלך, המקורות שלי זה הסדרה Vזאת אבל בעיקר ויקיפדיה.

איזה חלקים תסביר למה אתה מתכוון כי יש חלקים שהם נראים לנו נוראים כיום אבל עדיין אני יאקבל אותם ואולי יש חלקים שלא.

ערוץ ההיסטוריה הוא מקור מפוקפק לכל מה שאינו חנויות משכון או חייזרים.

ואף אחד לא מקבל תרבות כזו או אחרת כעסקת חבילה. כשבעת החדשה המוקדמת (רנסנס) התחילו להתלהב מהתרבות-היוונית רומית, זה היה אימוץ של האסתטיקה שלה ולא הפוליטיקה או הדת. כך גם כאשר האבות המייסדים של ארצות הברית פנו למושגים פוליטיים של הרפובליקה הרומית בלי לאמץ את התרבות ככללה.

אפשר גם לראות את זה במציאות היומיומית, כשאנשים מאמצים כל מיני רעיונות רוחניים מהמזרח הרחוק בלי לשרוף אלמנות או לגלח את הראש, חוגגים את פסח בלי להקריב כבשים, הולכים למיסה בכנסיה בלי לקבל את כל הדוגמה הקתולית וכן הלאה. תרבות ואמונה הן תפריט עשיר ומגוון למדי שלא צריך לקחת את כולו - למעשה למי שאומר שצריך לחיות בדיוק כמו בתור-זהב תרבותי-דתי מסויים יש הגדרה מוכרת - פונדמנטליסט אם הוא נוצרי וסלפי אם הוא מוסלמי.

לאריאל-אז מה שהיא האחרונה, התגובה שלך לא קשורה לתגובה שלי בשום צורה. בכלל, פלאפי כתב על זה עץ, ממליץ לקרוא.
אני מדבר על דברים כמו (רשימה חלקית): אפליית נשים, עבדות, גזענות כלפי תרבויות אחרות, הירוגמיה (=זנות פולחנית) וכו׳.

https://www.pundak.co.il/forums/threads/38544#unread

חזרה