• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תגובות [תגובות] Monster Manual 3 - מבוכים ודרקונים 4

rui

The Storyteller Archmage
צוות השגחה
בצבא של ויני
אז הייתי צריך לפרוק עוד קצת ובחרתי במגד"מ 3 של מה' 4 להיות נושא הסקירה.
בכל מקרה, הספר לא מזהיר, כפי שכתוב בסקירה.
הסקירה המלאה (שקוצרה שם כי היא מתלוננת ויותר מדי ארוכה) פה, ומי שרוצה לראות אתר רגשותיי האמיתיים והחופרים לספר מוזמן להסתכל בספויילר שנוצר לנוחיות.
אם אתם מגיבים בבקשה תגיבו על הסקירה שפורסמה ולא זו בספויילר, אני מודע לזה שהיא ארוכה :)

ובכן, חזרתי, והפעם כדי לומר את דברי על מגדיר המפלצות האחרון של מה' 4.
מגדיר המפלצות הזה נועד לתת את החותם הסופי על 4, ולהגביר את רמת המגניבות והאפיות הכוללת והסובבת את הספר הזה.
למה אני מתכוון?
אני מתכוון לדרקונים חדשים, לנתוני אלה, לקראקאן אסטרלי ולשאר דברים מוטרפים שפשוט עושים את החיים דבש. לשה"ם ולשחקן כאחד.
המגדיר הזה הרבה יותר מאוזן מהנורמות הרגילות. הוא כמעט ההפך הגמור מ1 למעשה, ושיפור גדול של 2.

אז שנתחיל?

פתח דבר - מה זה בכלל מגדיר מפלצות חדש?

שאלה טובה. מה זה בכלל מגדיר מפלצות חדש? למה צריכים אחד חדש? מה הם מנסים למכור לנו?
ובכן, הם מנסים למכור כמה דברים חדשים, שעליהם נדבר בהמשך.
מגדיר מפלצות, בבסיסו, הוא המקום לכל הידע שקשור למפלצות. מנתונים ועד דרך חיים אמור להקיף לנו המגדיר את המפלצת אותה הוא סוקר. למען האמת, המגדיר הזה שונה בקצת מהאחרים.

נתונים יבשים, אבל לא מאכזבים
הספר כולל כמעט 200 מפלצות חדשות. רוב האיורים הם טובים עד מאוד, וכמה באמת הצליחו להדהים אותי, אך למרות שהאומנות מדהימה היא מרגישה פחות טובה ממגדירי המפלצות הקודמים. בנוסף, נראה כאילו המפלצות תמיד נתפסות בפוזה...
להרבה מאוד מפלצות בספר יש מספר גרסאות ותתי-סוגים (כמו למשל ענק האבן עם 3 פסקאות נתונים, אחת לכל סוג לוחם) וזה משאיר קצת מקום לתמונות. בכלל המקום לרוב לא מנוצל נכון, וזה פשוט עצוב.
הספר מנסה לתת לכל מנחה את המפלצות המתאימות לכל דרגה, אבל הספר מתמקד על יצורים שמתאימים לדמויות בתקופת המופת – דרגות 11-20. עוזר מאוד למנחה שהקבוצה שלו ברמות האלו. למנחים שמריצים לדמויות בדרגות אחרות, יש מפלצות חדשות בספר, אבל פחות.

הספר הזה, לעומת מגד"מ 2, מציג הרבה מאוד מפלצות חדשות. מהטאנארטק (שילוב של אורק ושד. אדיר!) לטולגר שיכולים לחזור אחרי המוות כרוחות ולרדוף את מקום מותם, אבל בים האסטרלי, ועד אפילו לנימפות. אך במקביל יש גם מספר תתי-סוגים שפשוט חוזרים על עצמם... אני לא צריך עוד עכבישים. מינטאורים בשמחה, אבל קחו כבר את הנולים. יש מספיק לטעמי.

"אני שונה! אני שונה!"

את המשפט הזה מנסה המגדיר הזה לצעוק בכל כיוון אפשרי. הוא באמת שונה, ורובו לטובה.

אז מה השתנה לנו כאן?

דבר ראשון - נוספו רשמית המאפיינים (Traits). הם גולת הכותרת של המגדיר הזה.
מה זה בעצם מאפיין?

מאפיין של מפלצת נותן לה יכולת כללית שנמשכת כל הקרב, ויכולה להשתפר (מדי פעם, בחלקם זה פשוט נשאר אותו הדבר) במצבים מסויימים.
בקצרה, הדבר הזה נותן לך להריץ קרבות ארוכים בלי רצון לזרוק את הספר לעזאזל ולהמשיך לחבוט במפלצות.

מאפיין לדוגמה יכול לבוא בכך שיש מינוס לרצון של היריבים של מפלצת X באזור 1, והיכולות של המפלצת הזאת מכוונת נגד... רצון. איזה כיף חיים אפשר לעשות עם הדבר הגאוני הזה, זה פשוט לא ייאמן.

דוגמה כללית לנושא? בבקשה,

הגרמלין הוא יצור שפל ומלוכלך. הוא מזכיר מאוד את הגובלין, רק לרמות גבוהות (בעיה שנדבר עליה אחר כך). הבחור הקטן הזה לא רע בהתגנבות ובתרמית, אך הפלא ופלא, זה לא הכל. לחצוף יש גם יכולת אשר מקנה לכל היריבים שלו באזורו (5 משבצות לכל כיוון) -5 לבדיקות מיומנות. ולמה זה עוזר? הם לא יגלו אותו, ואם כן, לא יגלו שהוא מרמה. השקרנים הקטנים יכולים לבוא בחמולות ופשוט להתגנב מאחורי החבורה ולחכות לרגע הנכון. תענוג.

עוד דוגמה, כי אני נדיב:

לאביר הגהנום יש יכולת מעולה שהרמך שלו, סוס גהנום (מגניב ביותר), יכול להשתמש בבונוסים שלו לבדיקות אתלטיקה, אקרובטיקה והתגנבות. הבונוסים גבוהים, ויחדיו יוכל הצוות להתגנב ולהפתיע יריבים, לברוח ולרדוף אחריהם, ובקצרה - לעשות כיף חיים. לא הכל קשור לקרב.

עכשיו, לכל דבר יש סוף. ופה יש כמה פספוסים רציניים:

- קודם כל, לא לכל מפלצת יש את זה. נתתם משהו טוב, לכו עד הסוף! תנו גז! מה אתם צריכים? אישור מאיתנו? לעזאזל וויזארדס, יש מפלצות שפשוט חסר להן את זה! בלי זה הן סתם בשר תותחים. פספוס רציני ביותר.

- ישנם יכולות פשוט לא שימושיות. לדוגמה אחת מתוך רבות:

סוג של גורילה (Ape) לא מקבל התקפות מזדמנות. אם.
אם מה?
אם הוא מטפס.
מה זה לעזאזל אמור להיות? בדיחה? אני אטפס לי בכיף, לא אוכל לתקוף, ואחשוב לעצמי שזה מאתגר כי אין התקפות מזדמנות. גאוני, קיבלתם מחיאות כפיים.

- וכמו שיש יכולות לא שימושיות, יש יכולות שימושיות מדי. קחו לדוגמה את אחד הווריאנטים שמוצאים פה לדרו. היכולת? מתי שהבחור מדמם, כל אחד באזור שלו (משבצת 1 לכל כיוון) סופג 20 נזק רעל. מתמשך.
וויזארדס, זה לא אתם שרשמתם במדריך לשליט המבוך שיש צורך לאתגר ולא להרוג את השחקנים? למה צריך לעשות הריגה מטורפת ומורעלת למגוננים וסערים בקפא"פ? לא מספיק שהבחור לא עם הרבה חיים, אז זה יבוא מהר, הוא גם מקבל בונוסים מוטרפים להתקפה ונזק משוגע? ועכשיו תארו לעצמכם כמה כאלה על הזירה.

ובנימה עגומה זאת אני אסכם את פינת המאפיינים.

לנושא אחר, השוני ממשיך. ופה לרעה.
וויזארדס החליטו למחוק את נתוני הצעות הקרב.
ואני, בדד בדיד, שואל שאלה אחת. בשם כל אלי הספגטי המרחף, הפנטזיה והיקום המקביל, בשם הים האסטרלי והמישורים האינסופיים, למה?! למה?! מה קרה? למה הייתם חייבים למחוק את נקודת האור הזאת? הנקודה שחסכה הרבה זמן מחשבה על קרב ויותר זמן להתמקד או לאלתר הרפתקה כיפית! למה אותה?

כאב לכם? כאב לכם להשאיר את זה? מה היה רע? הדבר הזה היה נהדר! הוא נתן לך לשלוף קרב מוכן לכל דבר ועזר לי פעמים רבות.
רע. רע מאוד וויזארדס. התאכזבתי וכעסתי קשות פה.

ובכאב גדול זה, נעבור לחלק השני.

מפלצות חדשות, מפלצות ישנות.

ובכן, המגדיר הזה בהחלט חידש כמה דברים מעבר ליכולות.

אני אגע ב3 נושאים כללים של מפלצות - סתם כאלה, דרקונים, ולולת' - האלה.

קודם כל, מפלצות רגילות - אני חייב לציין לטובה את החלק הזה. יש הרבה מבחר חדש לצד וריאנטים נחמדים מאוד (עוד מינטאורים, סוף כל סוף!). המפלצות נחמדות, טובות, ועושות עבודתן נאמנה. ישנן כמה עם פלאף ממש מגניב, כמו מפלצת הסו - גזע חיות קסום שנוצר על ידי אשף משוגע וברח מהמגדל. נחמד וטוב, אם כי מעט ג'נרי וצפוי, אבל נסתדר לעכשיו.
אבל, ויש פה אבל גדול - יש כמה דברים פשוט עלובים.

עם כל הכבוד לחלק מהמפלצות פה, עיצבן אותה דבר אחד כללי:

- חלק מהמפלצות, עם כל הכבוד, ממש מטומטמות. להביא דוגמאות? יאללה,

- Shadow. צל. מעכשיו אסור להסתובב בשמש, הדבר הזה מגיע עד לרמה 14, שיא הגיחוך! מה זה לעזאזל? צללים חונקים בחור, רוצחים אותו? ועוד באים מצלמוות? כמה ג'נרי, עלוב, ומטופש! מי ירצה להילחם בצל? והדבר הכי אידיוטי - יש לזה גירסה של ארטילריה. צל שמתחיל לירות קליעי צללים. זה אמיתי רבותיי, תפסיקו להיקרע או לדפוק את הראש בשולחן - הבחור משוגע! מי יוכל להתמודד מול האימה הרצופה של צל שיורה צללים? אני לא, זה בטוח, נתנו לבדיחה המהלכת הזאת להיות בדרגה 9!

ועוד דוגמה, כדי שלא תחשבו שנטפלתי למפלצת אחת ויחידה:

- אחד הבוסים שמוצגים שם, אלאבאר, הוא כוכב. כן, כן, רבותי, כוכב. עם כוח משיכה והכל.
כוכב עם 1110 נק"פ. אני וחברי נוכל בדרגה 30 להרוג כוכב.
בושה וחרפה. בושה וחרפה. מה זה אמור להיות לעזאזל? ממתי אסטרונומיה מתחילה לפוצץ לך את המוח בפסיוניות? (עוד משהו, אם כבר מדברים על זה, זה שפסיוניות פשוט נוזלת מהספר הזה הרבה יותר מדי).

טוב. נעזוב את זה. נעבור לדרקונים.

דרקוני הקטסטרופה

דרקוני הקטסטרופה מוצגים שם (זה השם האמיתי שלהם). כשמם הם, קטסטרופה.
ולמה, אם יורשה לי לשאול?

קודם כל, הם קשורים הרבה יותר מדי לעולם הרגיל של מו"ד. כל הרקע ה"עצום" (הוא לא כל כך גדול) שלהם מתמקד על המלחמה של האלים עם הקדמונים ואיך הם עזרו. ובכנות? היה אפשר לסכם את זה ל3 שורות. לדוגמה:

"במקום לתמוך בבאמות' או בתיאמת, הלכו דרקוני הקטסטרופה והצטרפו אל הקדמונים."
בלהלהלהלהלהלה. הייתם יכולים לומר "דרקוני הקטסטרופה הצטרפו לקדמונים". זאת רק דוגמה קטנה לברבור המתמשך שם. זה פשוט חוזר על עצמו.

ממשיכים. הם מציגים שם 3 סוגי דרקונים חדשים, שאני אסקור פה בקצרה, ובסוף אתן לכם לנחש מאפיין משותף גדול (!) של שלושתם.

דרקוני הסופה - בקצרה, פשוט דרקוני קרח עם בעיה נוראית (חכו לה בסוף). נקצר את הרקע שלהם לדבר כזה:

לא דרקוני קרח.
מתכנסים בהרים קרים.
מפותים על ידי טיטאן/קדמון מוזר להישאר בהרים ולעבור טקס.
דרקוני קרח.

מקורי ומדהים, אין מה להתווכח פה.

עוד בעיה פה - הדרקונים מתאספים להם בכיף, בניחותא, עם ענקי קרח, גריפוני קרח, וכו' וכו'.
רגערגערגערגע. מה קרה לקובולדים? למה לעזאזל שדרקונים ירצו לשבת על כוס תה עם גריפין קרח? ולמה שהוא ישב איתם? זה גריפין, לא בוגד נתעב או קובולד נאמן מדי (ברור שזה לא קובולד. זה גריפין. וככה המעגל ימשיך).

נמשיך להריץ את זה.

דרקוני רעידת האדמה הם הבאים בתור.

השם כבר לא מזהיר, ובהחלט היה מתאים להם יותר דרקוני האבן, אבל שיהיה, ננסה לעבוד עם זה.

ה"פלאף":

דרקוני האבן ברחו לאחר שהם הפסידו.
דרקוני האבן מצאו בחור שיהפוך אותם לאבן.
דרקוני האבן הופכים לאבן.

עכשיו נסו לכתוב את זה עם רעידת אדמה. נשמע לכם הגיוני?

בעיה גדולה מאוד פה, בנוסף לבעיה הנוראית (נגיע לזה!), היא שהדרקונים האלה מעניינים כמו אבן.
משמע, הם לא.
הם רק נזק. עוד נזק, ונזק לסיום. אה, שכחתי להזכיר קצת נזק מהצד?

התקפה.
נשיכה.
התקפה כפולה.
כשמדמם, עוד נזק לכל מי שלידו.
הדבר הנורמלי היחיד נמצא במתקפה נחמדה ובמאפיין שנותן לו טווח (לעוד נזק בסופו של דבר, אבל נחליק את זה).

פשוט מאכזב. אפסיק לדון בו פה.

והגענו לדרקון השלישי - דרקון המגמה.
השם מגניב. זו כבר התחלה. זה גם הסיום.

הפלאף פשוט עצוב. הוא הכי ארוך, והכי מטומטם מכולם.
בקצרה:

דרקונים מפסידים במלחמה.
דרקונים כועסים.
בא טיטאן/קדמון, לא מצויין שם, ואומר להם לטבול את עצמם במגמה כדי להיות חזקים.
התאבדות המונית!
חלק שורדים. הם קולטים שהם פראיירים.
דרקוני מגמה שונאים את העולם.

רואים? מייאש.

נעבור לבעיה הגדולה - מעבר לבעיה החמורה (זה ממש קרוב!), גם הדרקון הזה סובל ממצב אבן.
התקפה.
התקפה כפולה.
התקפה.
טוואי שטח של נזק.
יכולת של נזק.

מייאש.

עוד בעיה, וזה פשוט.... ממשיך לייאש - דרקוני מגמה, לפחות בפעם האחרונה שבדקתי, עשויים מאש. בערה. לשרוף. בו, הא!
אז למה, בשם אל הספגטי הקדוש שהוזכר למעלה ועוד כמה מישורים מקבילים מאפיין שלו עושה נזק (רואים?) רעל.
נזק רעל, מדרקון מגמה.

ופה אני אסיים את דברי על דרקון המגמה (עאלק. לבחור יש פיצול אישיות חמור).

ובכן, הגיע הזמן לסיים את הדרקונים.
אה, שלא תחשבו ששכחתי את הבעיה הגדולה. רק חצי כוכב הורדתי על הבעיה.
נחשו מה אין לדרקונים?
לכל דרקון יש את זה.
לכל אחד.
נו, קדימה, לנחש. וויתרתם? ניחשתם? בכל מקרה, הנה זה בא (או שלא, למען האמת):

אין.
נשק.
נשיפה.

וברגע זה, אני מפנטז על זריקתם של מייק, גרג ורוברט מהחלון.
אלו? התועבות שהם יצרו למעלה? זה לא דרקון. נקודה.

וברגע זה נעצור לדקת דומייה.
ממשיכים.

לולת' האלה

נעבור לכותר הספר, הבחורה שמופיעה על הכריכה - הרי היא לולת'!

אז קודם כל, זה ממש מגניב ששמו נתוני אל. כמובן שאחרי פרסום הספר הוציאו גם את הנתונים של וקנה, ושל טורוג, ושל בהאמות' וטיאמת, אבל תמיד תישאר לנו לולת' כראשונה שיצאה.

מבחינת פלאף, לא מסופר יותר מדי. חבל. מאוד.

מבחינת קראנץ'?
בכנות?

הכלבה יודעת להילחם.

זה כל כך מטורף להילחם בה, שאתה נשלט על ידה אם אתה מכה אותה.
זה כל כך מטורף להילחם בה, אם היא פוגעת בך עם התקפת רעל - אין לך הצלה נגד זה עד לסוף תורך הבא.
זה כל כך מטורף להילחם בה, אם תנצח אותה ולא תשלים כמה קווסטים לפני זה - היא תברח ותחיה.
זה כל כך מטורף להילחם בה, היא משנה צורה לעכביש מוטנטי ענק ומוציאה לך את הקישקעס.

הבנתם מה הדבר הזה?

עכשיו, אין לי מושג איך נתנו לה את תפקיד האורב.
היא גורמת לך להישלט על ידה.
היא מרעילה אותך. 100 פעם. באותו תור.
היא שולטת על אחרים שמורעלים כדי לתקוף אחרים שהיא רוצה להיפטר מהם.
במזל רע מספיק, היא נותנת לך 50 נזק רעל מתמשך (וזה לדעתי כבר מוגזם).

בקצרה, לא חסר נזק. האם יש מספיק מצבים?
כן. ובדרך מיוחדת, שאהבתי:

השחקנים יכולים להתחסן נגד רעל.
שיקויים, שיריונות, הכל. מה שבא להם.
אבל היא? היא לא שמה על זה! היא השליטה, והיא תראה את זה לכולם!
אתה מורעל? תקוף, תותקף, תמית ותומת והכל בתורך! זה פשוט טירוף! בוס כזה לא ראיתי הרבה זמן!
מצבים נוצרים רק אם אתה מורעל. ובמקרה שלא בא לך על משהו מסובך, אתה פשוט משתנה לעכביש ומתחיל להרעיל אנשים!

אני לא אעבור על כל מתקפה ומתקפה, אבל זה פשוט כיף חיים. קמפיין שלם יכול לחכות ללחימה הזאת ואני חותם לכם שהיא תהיה אפית.
בתמורה להרבה כוח היא כמובן עם פחות נק"פ. מה שהוגן הוגן.

אני אציין ולא ארחיב על עוד 2 בוסים גדולים שהספר מציג - אימיקס, נסיך האש, ואוגריימוץ', נסיף האדמה. הם דוגמה מעולה לכמה קדמונים יכולים להיות חזקים. פספוס היה בכך שלא הציגו גם את נסיך הקרח ונסיך האוויר. יש לזה הרחבות אינטרנט, אבל צריך לשלם על זה. מיפ.

וזו הייתה לולת' - בנוייה היטב, ועם מעט החלשות תהיה בוסית נהדרת. מצפה בשקיקה להשתמש בה.

ולסיכום?

הספר... מאכזב ומעודד. ציפיתי ליותר כשקניתי אותו. להרבה יותר. הוא גרם לי להתעצבן עליו מאוד בחלקים מסויימים, ולמחוא כפיים בחלקים אחרים.

יש נקודות טובות. אשקר אם אומר שלא. המאפיינים היא החזקה ביותר, ללא צל של ספק, וכמה מפלצות ווריאנטים נהדרים (אזכיר שוב את המינטאורים, וגם את מצליפי המוח). בנוסף, הבוסית לולת' שהוצגה שם הייתה נהדרת. אני לא חושב שהספר מוסיף הרבה יותר מזה. לא שראוי לציון. הדבר הברור, לכל מי שהטיל ספק, הוא שהאומנות נהדרת. ציורים שגורמים לך לרצות להיות שם. אז מה אם הדרקון יהרוג אותך? אולי תצליח לצלם אותו לפני זה!

יש נקודות רעות. יותר מדי. עד כמה שהספר יכול להיות נחמד, את ההצגה לא משכו עד הסוף. נראה שבאמצע הכתיבה של הספר הם פשוט וויתרו להם - מפלצות משעממות לרוב, לטאות עם כנפיים (אני לא אקרא להם דרקונים), מפלצות ללא מאפיינים, אין היתקלויות בנויות, נדה.
עוד משהו שיש לשים לב אליו - הספר כמעט ומכריח אותך למניאטורות ומפה. הכל שם זז, מוזז ומואט. אני לא משתמש ולא אשתמש במניאטורות, ואני מצליח להתסדר. לא כולם ירצו, לא כולם יוכלו, לא כולם יהיו בלי מניאטורות.
הערה רעה אחרונה - הספר נוזל מפסיוניות. הוא בא לקדם את הסל"ש 3, את זה אני מבין, אבל לא כל מפלצת שלישית צריכה להשתמש בכוח המוח כדי להרוג את החבורה המסכנה. גם נזיר לא, ובזה סיימתי את הנגיעה הקטנטנה שלי בסל"ש.

ובמשפט אחד?

קשה לקבוע.
אם אתה חייב מפלצות חדשות רק לגיוון, או פשוט נמאס לך מהקרבות הארוכים של שקי החבטות - קנה את זה.
אם אתה רוצה ספר איכותי, מגניב, שעושה את העבודה שלו טוב ומתאים לצרכים של שה"ם וחבורה בסיסית - ותר.

darkmo10 אמר/ה:
במזל רע מספיק, היא נותנת לך 50 נזק רעל מתמשך (וזה לדעתי כבר מוגזם(.
למה?
לאורקוס (קדמון, לא אל) יש חכולת להרוג במגע. זה לא קטלני מדי?

כתבתי 50? זה 20, מוזר...
כן. חזק מדי. אבל זה 3.5, שלא מאוזנת בעליל, אז אני אסלח לה. 4 לרוב מאוזנת, אז זה די הפתיע אותי.

אני לא ממש מסכים עם הסקירה. לא קראתי את הספר, אבל יש לך הרבה הערות מכאניות שלדעתי הן פשוט לא נכונות.

Traits- זו לא מכאניקה חדשה. פשוט שינו את פסקת הנתונים ככה שיכולות מסודרות לפי הפעולה שצריך לנצל על מנת להפעיל אותן ו-traits הן היכולות הפסיביות כמו תוסף נגד מטרות מדממות או הילה שמסבה מחסר לבדיקות. לא רואה סיבה לתת בכוח trait לכל המפלצות.

נתונים של כוכב - שוב, לא קראתי את הספר אז אני לא יכול להבטיח במאה אחוז, אבל להבנתי מדובר במעין ירח שהוא אחד מה"אדונים" של ברית הכוכבים למכשף. לכן הוא גם פסיוני. (מכשף כוכבים- בעיקר נזק קורן, מוות או תודעה). הנתונים מייצגים מצב שהירח הזה מחליט פתאום להתקרב לארץ ואז הוא מרחף לו בגובה קילומטר וזורע הרס והדמויות תוקפות אותו בחזרה עם ספינה מעופפת או טקס מעוף או משהו כזה. זה לא שונה מהנתונים של שר שדים.

לגבי לולת' - עוד לפני כן פורסמו הנתונים של תיאמת, באהמות, וקנה וטורוג. לכל האלים יש מאפיין משעשע שאומר שאם אתה עושה אותם מדממים, הצורה הגשמית שלהם נהרסת אבל הרצון שלהם לא נפגע. הם עדיין קיימים, עדיין שולטים במישור שלהם ועדיין מספקים כוח לכוהנים וכו'. יווצר להם גוף חדש בתוך זמן קצר. לכל אל יש גם פס צד שנותן 3-4 דרכים שונות לבטל את המאפיין הזה. לדוגמה את וקנה אתה יכול להרוג באמת רק אם תאחז בחרב של קאס ותעטה את המסיכה של קאס, או רק אם תצליח להשתלט על העין והיד של וקנה, או אם תשיג את קמע הליץ של וקנה, הממוקם בתוך בית החזה של המשרתת הנאמנה שלו ותשמיד אותו לפני שאתה הולך להלחם בוקנה.
לגבי היכולת להרעיל אנשים בלי גלגול התקפה- מה אתה רוצה? לולת' היא סולו 35 בערך, לא? התיקון העיקרי במכאניקה של מפלצות הוא שמפלצות סולו במגדיר הראשון היו עם יותר מדי נק"פ אבל עם תור אחד בלבד בכל סיבוב- כלומר ברגע שאתה עושה עליהם הלם, זה סתם קרב נמרח ומשעמם. לכן מפלצות סולו חדשות יותר משפיעות עליך גם מחוץ לתור שלהן. גם אם עשיתים הלם על לולת', היא עדיין אלה ולכן אתה תסבול ברגע שתעז להניף נשק לעברה.

Trait הופך את הקרב למאתגר ונעים יותר, ומונע מריחה שלו. למה לא לתת את זה לכל מפלצת?

בנוגע לכוכב, במידה והוא מגיע חלק 'קטן' ממנו מתגשם כדי שהשחקנים יהרגו אותו... אז הם לא באמת הורגים כוכב, או שכן, או שלא, מה? אי אפשר להבין כלום...
כן, הוא אדון, אבל כמו שהwarlock לא משתמש בפסיוניות כך גם הוא לא צריך. לעומת זאת, אתה לא רואה שר שדים בא עם כוחות קרח. תשאירו את ההיגיון.

לולת' - לא ראיתי אותם... ואני מודע לזה, יש כמה דברים נחמדים (של וקנה הכי מגניבים).
יכול להיות שאתה צודק בקשר ליכולת הרעל.

rui אמר/ה:
בנוגע לכוכב, במידה והוא מגיע חלק 'קטן' ממנו מתגשם כדי שהשחקנים יהרגו אותו... אז הם לא באמת הורגים כוכב, או שכן, או שלא, מה? אי אפשר להבין כלום...
כן, הוא אדון, אבל כמו שהwarlock לא משתמש בפסיוניות כך גם הוא לא צריך. לעומת זאת, אתה לא רואה שר שדים בא עם כוחות קרח. תשאירו את ההיגיון.
מדובר ב-Aspect או ב-Starspawn של הכוכב הזה?

לגבי מבחר הכוחות... לא מבין. יש גם שרי שדים של קרח (קוסטצ'י למשל) וגם שליטי גהנום ששולטים בקרח (לוויסתוס, מפיסטופלס, אשמדאי) ולמכשף ברית התופת יש בערך ארבעה כוחות של קור על פני 30 דרגות. אז מה? הכוחות של הבילד באו לענות על צפי מסויים ואתה יכול לשחק עם המכאניקה ולשנות את הפלאפ (לדוגמה, להשתמש בפלאפ של ברית התופת ובנתונים של ברית הכוכבים). העובדה היא שברית הכוכבים קשורה לישויות של מזל, ביש-מזל וטירוף. ירח פסיוני ענקי עם עיניים נשמע לי די לעניין כאן. ברית הכוכבים זה קצת כמו לחקור את מיתוס קתולהו.

אין לי מושג. נראה לי Aspect.
יש? באמת? מוזר...
בקשר לכוכב, הוא פשוט לא מרגיש לי... טוב. כאילו, מה הקטע? למה שאני אסגור ברית עם כוכב? הוא כוכב! יש עליו חיים (או שאין, ואז זה עוד יותר מוזר). ומה זה כוכב פסיוני? זה לא מטורף, זה פשוט לא מובן (ולא בדרך המגניבה).

noamonstere אמר/ה:
מאיפה קונים את הספר ובאיזה שפה הוא

כבר לא מדפיסים את הספר יותר, אבל אתה יכול לקנות אותו כPDF פה: http://www.drivethrurpg.com/product/121294/Monster-Manual-3-4e?term=monster+manual+3&test_epoch=0
כמו כן, אתה יכול לחפש בחנויות הממלכה (בהוד השרון) ופריק (בתל אביב), אולי יש להם אותו עדיין. אולי תוכל למצוא אותו בכנס דרקוניקון שמתקיים עוד 20 יום.

בנוגע לשפה- מדובר באנגלית.

חזרה