• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

ספרי המשחק שלכם לשנת 2011

כמו בכל שנה, גם השנה אני מפרסם עץ שבו כל אחד מוזמן לתאר ולפרט על משחקי התפקידים החדשים שהם רכשו (או קיבלו מתנה, או מצאו ברחוב :) ) בשנת 2011.

אז אני אתחיל
עולם האפלה
השנה עקב דרקוניקון עולם האפלה ראה אצלי הרחבה משמעותית באוסף, שכללה:
Werewolf: the Forsaken - ספר הבסיס לאנשי הזאב, ספר משובח בעיניי, כפי שניתן לראות בסקירה שלי בפורטל
Werewolf - Predators - ספר אויבים לאנשי הזאב, ספר מגניב וכתוב מעולה, החסרון שהוא לא מתייחס לאנשי-זאב הטהורים כלל (לזה יש ספר אחר..) אבל בהחלט היה כיף לקרוא. נקווה שיום אחד גם נשתמש.
Changling - Autumn Nightmares - ספר האוייבים של צ'יינגלינג, גם ספר מעולה - פשוט מתאר דברים... קריפי.

Star Wars Saga edition
יאפ, אני אוהב את המהדורה הזו של סטר וורז, וניצלתי את השנה לרכוש ספרים לפני שהכל נעלם מהמדפים -
Threats of the Galaxy - מגדיר המפלצות של SWSE, לא אהבתי במיוחד. אני משער שהוא שימושי, אבל לא מעורר השראה.
The Force Unleashed - ספר מערכה לזמנים האפלים (בין הטרילוגיה הראשונה לשנייה), זה כבר אחלה ספר. בקרוב כשאני אשחק בזה, זאת התקופה שבה אני רוצה לשחק.

מבוכים ודרקונים 4
שלישי ברשימה, בגלל שכבר יש לי הרבה ספרים, אבל גם השנה קניתי עוד קצת:
Arcane Power - להשלים את האוסף
Dark Sun Creature Catalog - מי שלא קרא את הסקירה שלי, ספר מפלצות מעולה ואף חובה לטעמי למנחים. אוכל את המגד"מ בלי מלח (לא שזה קשה).
Scarrport - ספר מערכה צד ג' למה' 4, שמתאר עיר טכנו-מאגית, רעיון חביב, ביצוע בינוני.

מרוצללים
מרוצללים 4 מה' 20 השנה, ספר יפהפה ואני אוהב את המערכה, וגם את השיטה. מסוג הספרים שלא זקוקים להרחבות.

Runequest II
מבצעי החיסול של מונגוז עקב המעבר ללג'נד עשו את שלהם, ולקחתי טעימה משיטה קלאסית
Runequest II - ספר הבסיס, די אולדסקול, עם אחוזים, הספר עצמו יפה בשיטה עוד לא יצא לי להתעמק.
Elric - ספר המערכה של RQ2 לאלריק, סדרת ספרים "קלאסית". הייתי בספק איך אפשר להריץ את זה, עכשיו אני רואה את ה"אור" :).

זהו - קניתי השנה 11 ספרים, שבשבילי זה נחשב לשנה פוריה בהחלט :)

השנה התחלתי לקנות ספרים (היה לי את הספר לשחקן של מהדורה 3 עד עכשיו) אז הנה
מבוכים ודרקונים 3.5
מגדיר המפלצת, ברור בלי פירוט
מדריך לשליט המבוך, ברור בלי פירוט
מבצר העלטה, הרפתקאה למו"ד 3, לא הכי טובה
המדריך השלם לקדושה, ספר הרחבה
הנמוכים והאמיצים, חוברת למו"ד 3 של הגובלינים
מבוכים ודרקונים 4
ספר החוקים לשחקן, החלטתי להתחיל ללמוד מו"ד 4
הנשגבים
הספר הבסיסי ("הספר הלבן"), ממש ממש אהבתי

בסך הכול 7 ספרים, והשגתי גם 2 ספרים של מו"ד מהדורה 2 ב-PDF, סה"כ אני מאושר

אז ככה... בדרקון קיץ קיבלתי במתנה את הספר של מייג' שבקושי הספקתי לגעת בו.
בחודש שעבר רכשתי לי את הספר של הנשגבים, נכון לעכשיו אני די מרוצה.
קצת מאוחר יותר רכשתי את "בלי לעצום עין", שזה חביב אבל צריך לקרוא קצת יותר... וליישם בהזדמנות.
ורכישתי האחרונה היא הזמנה של ערכת וורהאמר, אבל היא תגיע רק בינואר [ותכלס גם החיוב ייגבה רשמית רק אז] אבל תכלס השנה הזמנתי.

פיזבן, מתגעגע לגלגל הבוער, בע"N

שנה ענייה מהבחינה הזו:
רק מתוך האפלה, שלא צריך להרחיב עליו, חוץ מזה שהוא ספר מצוין, שמשלים בהחלט את מה שלא היה במגד"ם של מה' 4, וגורם רצון עז לשלב את היצורים ואת הארגונים שבו בכל משחק.

פיזבן - וורהאמר כל הכבוד
מחכה שכבר יגיע
השנה עשיתי בכנסים השונים השלמות של ספרים קשיחים של נשגבים מהדורה 1+2
וגם אלקטרונית את אוטוקטוניה כל שלושת החלקים- למרות שלא נגעתי בזה בכלל-אפילו לא הצצה
וגם גאווה ישראלית - תרגום בלי לעצום עין
נראה לי שזהו - מחכה לקנות משחק קופסא שווה - יש כמה מועמדים עכשיו צריך למצוא מי ישחק איתי...

וואו, אני לא יודע איפה להתחיל. קניתי בטח איזה 30 PDF בשנה האחרונה. שאתחיל לעבור על הקבלות של drivethru?
יודעים מה, סבבה, בהזדמנות אעלה על זה פוסט ואקשר לכאן.

מעבר לכך קניתי את Savage Worlds בכריכה קשה ואני מרוצה, ושתיים-שלוש הרחבות ל-WFRP.

הממ.
בדרקוניקון עשיתי השלמות לכל מיני דברים שכבר הכרתי אבל לא היו לי בעץ מת וזה היה ממש בזול, אבל זה לא כזה נחשב. (צבאות אלמוניים+הרחבה, פנג שואי, חוקי מרפי, וחוקי לארפ של דלתא גרין שלא טרחתי לפתוח מאז, אבל למה לא)
קניתי גם את כלבים בכרם, אבל זה גם משחק שכבר הכרתי מזמן. (הפעלתי את חוק ה"אני רשאי לא לשלם כל עוד לא באמת שיחקתי בזה, אבל אם אני משחק אז צריך לקנות").
קיבלתי את Do חינם לסיקור, לא היה משהו בכלל כפי שאפשר לראות בסקירה.
בטח קניתי עוד כל מיני דברים ב-DTRPG שאני לא זוכר.
דרזדן פיילס נדמה לי שקניתי ב-2010, אבל יכול להיות שזה היה ממש בתחילת 2011.

עריכה: אוקי, העפתי מבט בספריה שלי ב-DTRPG. חוץ מכל מיני דברים חינמיים שאת רובם אפילו לא פתחתי (היה מבצע די מגניב להלואין), קניתי את Skulduggery ואת החלק השלישי של Curse of the Yellow Sign, שניהם אכזבות קשות.

היה צבאות אלמוניים בדרקוניקון? אפילו אני לא ידעתי, הייתי בטוח שזה מזמן כבר out of print.... שיטה שאמורה להיות שווה - צריך לשחק בהזדמנות.
עומר, מבחינת משחקי לוח קניתי השנה כמה, אם אתה מחפש משהו שווה - הקנייה הכי טובה שלי הייתה Ticket to Ride: Europe, משחק רכבות שלוקח משהו כמו 45-60 דקות, תופס בקלות גם אצל "לא-שחקנים" וכיפי מאוד.

The oldman אמר/ה:
היה צבאות אלמוניים בדרקוניקון? אפילו אני לא ידעתי, הייתי בטוח שזה מזמן כבר out of print.... שיטה שאמורה להיות שווה - צריך לשחק בהזדמנות.
אפשר עדיין לקנות את צבאות אלמוניים דרך אטלאס גיימס, ככה שהיא לא out of print, או לפחות, עדיין יש מספיק עותקים מההדפסות הקודמות.
ואיכשהו לא חשבתי שזה הסגנון שלך.

התחדשתי ב"אל תעצום עין" אותו עוד לא יצא לי לנסות, אבל זה בכל אופן תמיכה בקהילה הישראלית.
מדרקוניקון יצאתי עם Vampire ו-Changeling במחיר מאוד נמוך. לשניהם פלאפ מאוד מגניב, אם כי אני שונא את המכאניקה של סטוריטלר. מצד שני, הם מהווים מקור השראה ואני מניח שאפשר להריץ עם שיטה אחרת בצורה הרבה יותר נוחה (פייט-ומפייר?). מצד שלישי, אני נותן לסטוריטלר צ'אנס ומתחיל בקרוב מערכת אקזולטד אצל חבר. נראה מה יהיה.

The oldman אמר/ה:
אני לא מכיר את המכאניקה של צבאות אלמוניים, אבל הפלאף / סיפור נשמע סבבה.
מה העקרונות של המכאניקה?

כשאמרתי שלא נראה לי שזה הסגנון שלך דיברתי דווקא על פלאף.
ברמה המכאנית, זה ק100 גלגל מתחת. יש ארבע תכונות, כשלכל אחת מהן יש לך סקילים (חופשיים להמצאת השחקן, ללא רשימה קונקרטית).
השטיק העיקרי במכאניקה הוא מערכת השפיות. יש חמישה מדדים של דברים שיכולים לערער את היציבות הנפשית שלך. כל פעם שאתה נתקל במשהו שעשוי לפגוע בשפיות שלך, אתה מגלגל את אחת מארע התכונות, ומסמן סימון של "הצלחתי" או "נכשלתי" במד המתאים בהתאם למה שקרה. כל סימון כזה משפיע על אישיות הדמות שלך (יש הסברים מפורטים לכל אחד מהמדדים), והצפי הוא שתשחק את זה בהתאם. ("להצליח" בגלגול זה הצלחה בערבון מוגבל, כי זה עדיין סימון, והרבה סימונים הופכים אותך לבן אדם לא לגמרי שפוי מאיזה כוון שלא תסתכל על זה.)
יש עוד כמה אלמנטים מכאניים שמשפיעים על האישיות.
יש תתי מערכות לקרב ולמרדפי מכוניות, לא ממש מסובכות אבל היו יכולות להיות טובות יותר, במיוחד שיטת הקרב (שחוטאת ב"קרבות זה רע ולהרוג אנשים זה רע ואל תעשו את זה אבל הנה מכאניקה מפורטת שמסבירה איך לעשות את זה").

יש גם שתי מערכות קסם. הן נחמדות, אבל המימוש שלהן לא יותר מדי מעניין מכאנית. במיוחד מעצבנת מערכת הקסם של adepts, שכל הפואנטה שלה היא שאתה עושה קסם דרך זה שאתה תופס את העולם בצורה ייחודית והזויה לגמרי ופשוט *מאמין* שהקסם חייב לעבוד כי אחרת כל תפיסת העולם שלך תשבר. ועם כל כמה שמדברים על זה שזאת תפיסת עולם אישית לכל בן אדם וייחודית לחלוטין, המימוש של המערכת הוא דרך אסכולות קסם ספציפיות למדי. אולי זאת הייתה אמורה להיות אירוניה (הספר כן אומר שכל תפיסת עולם כזו כוללת בתוכה פרדוקס מובנה), אבל יותר סביר שהם פשוט לא עלו על דרך אלגנטית ומעניינת מספיק לעשות את זה באמת ייחודי, דהיינו, שכל שחקן יוכל להמציא את זה לעצמו.

דבר נוסף שכדאי לציין: צבאות אלמוניים אלה שלושה משחקים מאוד שונים בתוך ספר אחד. הספר פחות או יותר אומר את זה מפורשות, בכך שהוא מחולק לשלושה חלקים לפי "רמת" המשחק. הבעיה היא שכל שלושת המשחקים עדיין משתמשים באותה המכאניקה ואותו הפלאף, והם לא מתאימים באותה המידה לכל שלושת המשחקים. מערכת השפיות, נגיד, נפלאה לרמה הראשונה, איכשהו קשורה אבל קצת מסובכת מדי ברמה השניה, ומשקל עודף טהור ברמה השלישית.

The oldman אמר/ה:
הקנייה הכי טובה שלי הייתה Ticket to Ride: Europe, משחק רכבות שלוקח משהו כמו 45-60 דקות, תופס בקלות גם אצל "לא-שחקנים" וכיפי מאוד.
?באמת, שחקתי, משחק בסדר לא יותר מזה, כל המשחקים ששחקנו הסתימו בעל הקשקש עבור כל השחקנים, עוד תור אחד שתים כולם היו מסימים גם אלו שהם שחקנים גרועים. אם במשחק אסטרטגי כזה הייתי מצפה להבדל ניכר בין המקום הראשון לאחרון, מה שאומר מבחינתי שהמשחק נותן מעט מקום לחשיבה אסטרטגית אמיתית.

PeskyTiger אמר/ה:
Supernatural gang warfare!
Who's side are YOU on?

בדיוק מה שנשמע מגניב :)

פארסק, הוא לא משחק אסטרטגי ראשון במעלה - כמו שאמרתי הוא כיפי ומתאים ללא-שחקנים, אין בו אלמנטים שצריך לשחק תריסר משחקים בכדי להבין את המשחק לעומק ולהיות בעל סיכוי לנצחון. אבל מניסיוני לשחקן חדש אין סיכוי כמעט לנצח שחקן ותיק, אבל אחרי משחק או שניים קולטים אותו מספיק טוב. אז אני חושב שאנחנו מסכימים, פשוט השאלה מה מחפשים

חזרה