• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

המלצות על סיפורים קצרים

אלדריון

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
סיפורים קצרים תמיד היוו את אחד מעמודי התווך המרכזיים של המדע הבדיוני;
משהו הגדיר פעם "מדע בדיוני" כ"סיפור שבו הסופר שואל 'מה אם...' ", והסיפורים הקצרים מאז ומעולם הצליחו לקלוע להגדרה זו היטב, אני מאמין.

בכול אופן, הייתי מבקש מכם להפוך עץ זה למעין "פינת המלצות" על סיפורי מד"ב (או פנטזיה) קצרים;
רצוי, כמובן, גם להסביר בקצרה במה הסיפור עוסק (בלי ספוילרים :twisted: ), מעין "טיזר", אם תרצו, בכדי להקל על אחרים את הבחירה.

אני הייתי רוצה להמליץ לכם על הסיפור "המוצאן" של אורסון סקוט קארד, שניתן לקרוא בספרו "מפות במראה".

הסיפור עוסק ביקום המוסד של אסימוב, מה שהופך אותו למעין פאנפיק, או ספרות-פוסט, אם תרצו.
בעוד אסימוב כותב בניכור מה, הכתיבה של אורסון והעלילה עצמה מאוד אנושית;
כמו כן, הוא מאיר נקודות חדשות על יקום המוסד האסימובי, בפרט מעט על החיים בקיסרות הגלקטית לפני קריסתה, ועל שורשיו של "המוסד האחר".
מומלץ בחום לכל חובב מוסד (ולכל מי שלא קרא את המוסד, גם סידרת המוסד עצמה מומלצת בחום).

אני מאוד (מאוד) ממליץ על "שקיעה" של אייזק אסימוב, המספר על עולם שאף פעם אין בו חושך, עד שקבוצת מדענים מגלה שהולך להתרחש ליקוי חמה של השמש היחידה בשמיים (שי איזה שש)... סיפור מצויין, וזה הסיפור שהפך את אסימוב למפורסם, אז זה נחמד לראות מאיפה הוא התחיל.

סיפור נוסף מצויין שלו הא "השאלה האחרונה", שעוסק בגורל היקום ומהווה סגירת מעגל.. אני לא רוצה להוסיף עוד, אני אשאיר לסיפור לעשות את שלו.

כמעט כל הסיפורים בספר "מחר כפול תשע" של יצחק אסימוב (9 סיפורים קצרים) והסיפור החמישי: "העיטים אצילי הנפש" מאוד חמוד.

דרך אגב, "השאלה האחרונה" מופיע גם בספר הזה.

סיפורים קצרים של פרדריק בארון שאני אהבתי:

"הצגת בובות", "זה לא קרה", "נוטל המעשר", "איפה ואיפה", והסיפור הכי טוב שלו, וממש אחד הסיפורים הקצרים המעולים ביותר, "מוסיקת לילה זעירה". סיפור מדהים.

"פרחים לעכבר הלבן" הוא מצויין, ואני בכלל ממליץ על האוספים של סיפורים קצרים זוכי פרס הוגו, בעריכת אסימוב (איש מצחיק מאוד).
וכמובן "בלי פאניקה", מקור מצויין לסיפורי מד"ב ופנטזיה קצרים (מתורגמים ומקוריים):
http://space.ort.org.il/sci/scripts/default.asp

בהגדרה של סיפור קצר אין התייחסות למספר המילים שהוא מכיל, רק לכמות הדמויות וההתרחשויות בעלילה. עם זאת, ישנה הבדלה בין סיפור קצר לבין "רומן", כאשר רומן מיוחס ליצירה ארוכה יותר.
מאחר וההגדרה של רומן היא: "יצירה פרוזאית בת 50,000 מילה לפחות", אני מניח ש סיפור בן 70,000 מילה כבר נחשב לרומן ולא לסיפור קצר.

חזרה