• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

Matrix Reloaded - ביקורת וספויילרים

Ogmios

פונדקאי ותיק
אי אפשר באמת לעבור לסר היום על סרט שיצר סביבו כ"כ הרבה הייפ, נכון? ;)

מי שבא לסרט הזה בצפייה לתגלית רוחנית שתשנה את חייו התבדה קרוב לוודאי. הסרט עוסק אולי ביכולת הבחירה של בן האנוש והיכולת לקבוע את גורלו, אבל הוא עושה זאת זדרך שחוקה כ"כ, שלא לומר מעייפת שחבל בכלל להתייחס לפן הזה של הסרט. בשביל עומק יש את גאטאקה (מומלץ, אגב).

אבל מי שבא לסרט בלי יומרות מיוחדות ובצפיה לסרט קיץ אופייני קיבל את מבוקשו, בריבית דריבית. ויזואלית, הסרט מדהים (ולא, אני לא מתכוון רק לקרי אן מוס מפזזת במכנסי עור ;)). לזכותם של האחים וושובסקי יאמר שאחרי שהBullet-Time הפך למניירה שחוקה בכל סרט אקשן סוג ז', םה הקפידו להשתמש בו רק במקומות הנדרשים.
ובכלל, הויזואליות בסרט היא כלי עלילתי ממדרגה ראשונה, ולא רק בקרבות. למרות שמוזכר פעם אחר פעם במהלך הסרט שניאו הוא "רק אנושי", הסרט עצמו משתדל בכל תוקף לשדר את המסר ההפוך. המעיל הארוך שלו נשאר סגור תמיד בצווארו ונמתח עד לקרסוליו ומשווה לו מראה של נזיר אוריינטלי (או של סופרמן כשהוא מעופף לו באויר), ומשקפי השמש שלו מסתירות דרך קבע את עיניו אפילו בתוך בניינים (כפי שנאמר - "העיניים הם השער לנשמה"). בזכות המעיל שמסתיר את רגליו הוא אינו נראה כאילו הוא הולך אלא כאילו הוא מחליק על הרצפה.

אבל בואו נחזור רגע לקרבות שהם ללא ספק עמוד השדרה של הסרט. בסרט הראשון הסוכנים מוצגים כבלתי מנוצחים ע"י כל אחד פרט לאחד. מישהו (אייפוק?) אפילו טורח להסביר לניאו ש"אם תראה סוכנים, תברח. כמו כל אחז אחר". ואילו בסרט הזה, לא רק שניאו מביס סוכנים כדבר שבשגרה (מה שהגיוני עפ"י סוף הסרט הראשון), אלא שגם מורפאוס וגם טריניטי מעיזים להתמודד עם סוכנים, ואף מצליחים חלקית.
ובכלל, אם הסוכנים אמורים להיות נציגי המערכת, האם לא הגיוני שהם יציגו כוחות מרשימים יותר מ"תוכניות סטויות" כמו התאומים הלבקנים לדוגמה?

נקודה למחשבה לסיום - בסוף הסרט מסופר שהתכנית להרים מתקפת נגד כנגד המכונות נכשלה בשל EMP שנורה לפני הזמן, ושרק אדם אחד שרד - ביין. דקות ספורות לפני כן מראים את ניאו יוצר בעצמו פיצוץ EMP כנגד הדיונונים התוקפים אותם, ודקות ספורות לאחר מכן מראים את ניאו וביין שוכבים זה לצד זה במרפאה, בתרדמת. בהתחשב במה שהאדריכל סיפר לניאו על כך שהוא האחד השישי במניין, היכול להיות שביין הוא האחד השביעי?

Ogmios אמר/ה:
נקודה למחשבה לסיום - בסוף הסרט מסופר שהתכנית להרים מתקפת נגד כנגד המכונות נכשלה בשל EMP שנורה לפני הזמן, ושרק אדם אחד שרד - ביין. דקות ספורות לפני כן מראים את ניאו יוצר בעצמו פיצוץ EMP כנגד הדיונונים התוקפים אותם, ודקות ספורות לאחר מכן מראים את ניאו וביין שוכבים זה לצד זה במרפאה, בתרדמת. בהתחשב במה שהאדריכל סיפר לניאו על כך שהוא האחד השישי במניין, היכול להיות שביין הוא האחד השביעי?

ביין?
הוא הבחור שהאלרונדים (סליחה, השיכפולים של הסוכן סמית') קלטו על תחילת הסרט, הרעילו את מוחו.
הזה שניסה להתנקש בניאו...
למיטב הבנתי, ביין פשוט חיבל במערכת ההגנה, וEMP נורה לפני הזמן, דבר שהרס את הסיכוי לנצח.

למיטב הבנתי, ניאו גם לא גרם לגל EMP, אלא פשוט הורה לרובוטים המזוויעים לעצור, בעקבות הקישור שהיה לו למר' סמית (או אלרונד, איך שתרצה).

אם הוא היה יוצר את הEMP בעצמו, הייתי מפסיק לקרוא לסרט מד"ב ומכנה אותו פנטסיה...

אלדריון אמר/ה:
Ogmios אמר/ה:

ביין?
הוא הבחור שהאלרונדים (סליחה, השיכפולים של הסוכן סמית') קלטו על תחילת הסרט, הרעילו את מוחו.
למיטב הבנתי, ביין פשוט חיבל במערכת ההגנה, וEMP נורה לפני הזמן, דבר שהרס את הסיכוי לנצח.

למיטב הבנתי, ניאו גם לא גרם לגל EMP, אלא פשוט הורה לרובוטים המזוויעים לעצור, בעקבות הקישור שהיה לו למר' סמית (או אלרונד, איך שתרצה).

ראשית, לגבי הEMP - ראיתי את הסרט בשעה מאוחרת מאד של הלילה, כך שצריך לקחת את כל מה שנאי אומר בעירבון מוגבל. מה שכן, בסופו של העסק, הדיונונים היו על הרצפה - אותה השפעה :)

אבל - כפי שאמרתי, הוויזואליות היא כלי סיפורי ראשון במעלה ביצירתם של האחים וואשובסקי. הם לא היו טורחים ליצור את ההקבלה הזו בין ניאו לבין בין (כן, אני יודע שקשה לקרוא את המשפט האחרון ;) ה"בין" האחרון הוא Bane, השניים הקודמים הם between).

לגבי מד"ב/פנטזיה - אפשר לפתח כאן דיון שלם רק סביב הנקודה הזו, ולא להגיע לשום מקום...

ואגב, מה זאת אומרת ה"אלרונדים"?

Ogmios אמר/ה:
אלדריון אמר/ה:
Ogmios אמר/ה:

ביין?

ראשית, לגבי הEMP - ראיתי את הסרט בשעה מאוחרת מאד של הלילה, כך שצריך לקחת את כל מה שנאי אומר בעירבון מוגבל. מה שכן, בסופו של העסק, הדיונונים היו על הרצפה - אותה השפעה :)

אבל - כפי שאמרתי, הוויזואליות היא כלי סיפורי ראשון במעלה ביצירתם של האחים וואשובסקי. הם לא היו טורחים ליצור את ההקבלה הזו בין ניאו לבין בין (כן, אני יודע שקשה לקרוא את המשפט האחרון ;) ה"בין" האחרון הוא Bane, השניים הקודמים הם between).

לגבי מד"ב/פנטזיה - אפשר לפתח כאן דיון שלם רק סביב הנקודה הזו, ולא להגיע לשום מקום...

ואגב, מה זאת אומרת ה"אלרונדים"?

אני מאמין שההצגה שלהם בסוף, זה לצד זה, אינה מציגה הקבלה, אדרבה- דרך להציג את העימות העתידי (ככלות הכל, ביין[עדיף מבין, לא?] הוא הסוכן הראשון [!] שיצא מחוץ למטריקס...).

בקשר לאלרונדים- צורת הרבים של אלרונד, כמו שסמית'ים זה צורת הרבים של סמית'.

Ogmios אמר/ה:
אלדריון אמר/ה:
בקשר לאלרונדים- צורת הרבים של אלרונד, כמו שסמית'ים זה צורת הרבים של סמית'.

עברית אני עוד זוכר, אלדריון ;)
השאלה הייתה מי הוא אותו אלרונד אליו אתה מתייחס.

אה, אוקי.

ובכן, השחקן של סמית' מוכר לך?
הוא שיחק גם את אלרונד בשרה"ט (וגם בפרסיליה מלכת המידבר, אבל ניחא),
וזו הפכה לבדיחה מאוד פופלרית לקשר בין אלרונד לסמית'.
הייתי נעלה תמונה נחמדה בנושא אם הייתי יודע איך... :oops:

אלדריון אמר/ה:
ובכן, השחקן של סמית' מוכר לך?
הוא שיחק גם את אלרונד בשרה"ט (וגם בפרסיליה מלכת המידבר, אבל ניחא),
וזו הפכה לבדיחה מאוד פופלרית לקשר בין אלרונד לסמית'.
הייתי צריך לעלות על זה בעצמי, תודה.
*חובט בראשו במחבט קרירט*

אלדריון אמר/ה:
הייתי נעלה תמונה נחמדה בנושא אם הייתי יודע איך... :oops:
תמונה מהכונן הקשיח שלך לא תוכל להעלות בגלל מגבלות טכנולוגיות של הפורום, אבל לקשר תמונה הנמצאת ברשת היא משימה פשוטה ביותר.
רק החלף את הכתובת בתמונה בתמונה אותה אתה רוצה להעלות:
קוד:
[img]http://the.url.of/my.pictue.jpg[/img]

העלתי את התמונה לפורום שאליו כן אפשר להעלות תמונות,וקישרתי לשם, והרי התמונה...
1673978.bmp

חזרה לסרט -
אני מאוד נהנתי, אולי גם כי לא ציפיתי ליותר מדי וגם כי כל השעשועים הפסיכולוגים היו מהנים עבורי.

בקשר למה שיקרה בבא:
קודם כל, REVOLUTION זה לא מרידה אלא RE-EVOLUTION, ההימור שלי - לעבור לשלב הבא, לא ידוע לי על אף אחד שעלה על זה לפני ;)
בקשר להערה למה הסוכנים מסוגלים לעשות - הם עדיין מאוד מוגבלים בכוחם, הם לא יכולים לשנות את המציאות, אם כי בסרט זה הסוכנים יותר חזקים מהראשון - שים לב לכך שלינק אומר שהקוד שלהם משודרג.
(שונה מהקוד של סמית' שהוא שונה, אני חושב)

בקשר לגל ה EMP, לפי מה שהבנתי ביין פשוט שיגר את ההתקפה לפי שהמכונות נכנסו למערב. אני לא חושב שבין זה לבין היכולת של ניאו לעצור את המכונות יש קשר. צריך לזכור שניאו נגע במקור ויכול להיות שקיבל כוחות חדשים.
זאת ההשערה שלי.

חוץ מזה סרט טוב - גם אפקטים וגם עלילה (אחד מהשניים בישראל שאומרים זאת :twisted: )

אני מקווה שכולם הבינו שהעולם של ציון הוא מטריקס חיצוני שנועד לשלוט בכל המתנגדים למטריקס הרגיל, כי אם יהיו יותר מדי מתנגדים למטריקס מחוברים לה היא תיפול/תהרס ולכן אם ניאו לא יצליח להציל את ציון ולהרוס ת'מכונות כל האנושות תמות . זה גם למה הוא הצליח לעצור את הסקוידים.

דור, נציג המטריקס שלכם.

נו באמת... זה כ"כ נדוש... מטריקס בתוך מטריקס...
אתה לא חושב שכולם גם חושבים על זה? זה כל-כך צפוי עד שזה לא יכול להיות! על זה האחים סמכו-הם רוצים בכוונה שיחשבו שזה מטריקס בתוך מטריקס.
מה אם התאוריה שאחרי שניאו נכנס לדלת הוא נכנס לתוך מלכודת-מטריקס מדומה.
או אם עוד השערה אחרת שלי, שדומה מאוד לתיאוריה של האיש הקשיש (LOL) שכשהוא נכנס למקור ופגש את הארכיטקט חלק מהקוד שלו כבר נכנס למקור (המכונות הרי היו בטוחות שהוא הולך למקור והוא דפק להם את התוכניות) ודרכו הוא יכול להתערב בקודים ובפקודות של המכונות השונות.

עכשיו למשהו קצת אחר-אתם חושבים שיעשו משחק RPG על המטריקס? זה יכול להיות מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מושקע וגם זבל בלתי רגיל...

כמה דברים:
מה שביין עשה מתואר כ-EMP ואילו מה שניאו עשה לא נראה דומה בכלל (הסנטינלים נתקעו המקום והשתוללו כאילו הם מנסים לעבור ומתנגשים שוב ושוב בקיר בלתי נראה אם אני זוכר נכון) EMP (כמו שנראה בסרט הראשון) הוא גל שמשתק את המכונות מיד ומכבה אותן, בלי זיקוקים מיותרים.

הסוכן לא קרא למורפיאוס הגולה, הוא קרא לעושה-המפתחות בשם הזה. זה מתחבר עם מה שהנביאה אמרה: שתוכנות שנשלחות להשמדה מעדיפות לפעמים לצאת לגלות במקום זאת (כלומר, הן מפסיקות להתקיים במקום המקורי שלהן, אבל ממשיכות להתקיים, פשוט במקום אחר).

לא מדובר לדעתי במטריקס בתוך מטריקס. האנשים שמורדים במציאות שמוצגת להם מתנגדים אליה עקרונית ותת הכרתית ולכן יתנגדו גם למציאות חלופית בדמות ציון.
זה גם לא מתחבר לדעתי עם מה שהאדריכל אמר לניאו. כל המהפך בסרט (שמקביל למהפך בסרט הראשון) הוא שניאו הצליח לעצור את המכונות במציאות. עדיין לא ברור איך ולמה ולמה זה התיש אותו כל כך, אבל אני משער שנדע בסרט הבא.

הסוכן סמית' הוא גירסת וואשובסקי לוירוס במטריקס, ואני חושב שהוא אינו מתוכנן (מבחינת העלילה, זה עוד גורם אקראי שנכנס לתוך המערכת של המכונות).
ייתכן והאופי המדבק שלו אכן הוטמע בתוך ניאו, ואם זה כך, אז ייתכן והוא אפילו הוטמע ב-CORE. זה יכול להיות מעניין.

אגב, שמתם לב לממשק של בקרית הנחיתה מציון (שהזכיר מאוד את "דו"ח מיוחד), למכקרב שדפק פוזה בנמל הרחפות בציון, לחלומות הנבואיים של ניאו (שהזכירו לי את "חולית") ובקיצור, לאלף רעיונות טובים ממקורות אחרים שנדחפו פנימה סתם ככה. למי שלא מכיר את כל הדברים האלה, אני מניח שזה עלול להיראות חדשני בצורה יוצאת דופן.

ואיש זקן- העניין בקשר לאבולוציה החדשה - על מה אתה מתבסס? מחקר או ניחוש?

Ferenheit אמר/ה:
הסוכן לא קרא למורפיאוס הגולה, הוא קרא לעושה-המפתחות בשם הזה. זה מתחבר עם מה שהנביאה אמרה: שתוכנות שנשלחות להשמדה מעדיפות לפעמים לצאת לגלות במקום זאת (כלומר, הן מפסיקות להתקיים במקום המקורי שלהן, אבל ממשיכות להתקיים, פשוט במקום אחר).
מסתבר שאסור לראות את הסרט הזה בשעה כזו מאוחרת של הלילה. פשוט תתעלמו מהשטויות שאני מדבר...

ניחוש טהור - וגם היגיון
שים לב שאת המילה באנגלית ניתן לקרוא גם כמהפכה וגם כרה-אבולציה.
ההיגיון אומר שמהפכה זה טוב ונחמד, אבל זה אומר להעיף את הרובוטים לחתיכות קטנות או לחזור לשלוט עליהם וכיו"ב...
רה-אבולציה זה אומר שבני האדם ילמדו להסתדר יחד עם הרובוטים ויחיו באושר רב עד סוף החיים שלהם.

ממה שאני ראיתי ומהאנימטריקס אני נוטה לחשוב על האפשרות השנייה כיותר סבירה.

חזרה