• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

Lovecraft country סדרת טלוויזיה חדשה באוגוסט

עכשיו סיימתי לראות את העונה.
בכלליות, נהניתי מהמיני-סדרה (?) והיא הותירה בי רגשות חזקים. קשה לומר שהסדרה עסקה במפלצות של לאבקראפט יותר מדי לעומק. היא העדיפה להתמקד בבני האדם. אהבתי את הדמויות, אהבתי את הפרק שעסק במסע הזמן של היפוליטה שהיה מסע חיפוש אחרי זהותה. ולמען האמת, לא הצלחתי לתעב את כריסטינה שהיא האנטיגוניסטית של העונה הראשונה. ארץ לאבקראפט ממשיכה מגמה שמופיעה במקומות אחרים במדיה של גזענות הפוכה שנחשבת לסבבה היות וזו גזענות שמופנית מול הגזע הלבן אבל אם היו הופכים את הרעיון, הכותבים היו נדרשים לעדן את הטון שלהם במקרה הטוב.
ממה שיצא לי לשמוע, קיים בטלוויזיה האמריקנית ז'אנר שנקרא טלוויזיה שחורה שעוסק בתכנים של הקהילה השחורה ופונה לקהילה השחורה, היות והמיני-סדרה לא פונה לז'אנר הזה, אני מוצא את האנטיגוניזם שלה כלפי הלבנים מוגזם היות והם מעוניינים שגם לבנים יצפו בהם. אני מבין שהיו גזענים כאלה בשנות החמישים אבל לא כל הלבנים היו מפלצות. והדרך שבה הם בחרו לפתור את הקונפליקט - לקחת את הכישוף מהלבנים - לא מצא חן בעיניי. בסופו של דבר, מי אמר ששחורים ישתמשו בו לטובה? הכותבים היו צריכים להסתפק בלקחת את הכישוף מכריסטינה אם הם רצו ללכת על הפתרון היעני רחום. לפחות הם לא עשו את כל השחורים בסדרה צדיקים למרות שהם הלכו רחוק מדי עם הילדה.

קראתי את הספר, אני לא מרגיש שאפשר להעביר אותו טוב למסך (עוד לא ראיתי, לא יודע).
הפואנטה של הספר היא שזו דקונסטרוקציה של לאבקראפט, אז הסיפורים בנוסחא שלו אבל לא באמת מפחידים או אימתיים. והגזענות היא העיקר, ובספר לפחות לא כזו פשטנית.

הרשת גועשת מהגזענות האנטי-לבנה בסדרה. לא ראיתי את הסדרה עצמה אז אני לא באמת יכול להגיב על זה, אבל:

1) זה נשמע כמו תמונת ראי לגזענות בסיפורים המקוריים של לאבקראפט שדווקא כן קראתי. תיאורים של מתאגרף כושי כדומה לגורילה והזרועות שלו יותר מזכירות רגליים קדמיות, הקטע שעובדי קת'ולהו הם אסקימוסים, חצאי-אינדיאנים ובני תערובת אסיאתים שמתוארים כמכוערים במיוחד, חשש מ"זיהום הדם" בהכלאות בין בני-אדם לאנשי-דג או במקרה מסויים - קוף... כל זה מכניס את הגזענות ההפוכה להקשר. מצד שני, סדרה צריכה גם לעמוד בפני עצמה ולא לחייב אותך לקרוא סיפורים קצרים די אובסקיוריים.

2) סתם תזכורת לזה שעד שההיפים לקחו את העניינים לידיים בשנות השישים, ארצות הברית הייתה מדינה גזענית בצורה איומה. ברמה שאם תצא מהערים הגדולות תגיע למקומות שבהם לגיטימי לגמרי לענות כושים, לשרוף אותם חיים או לתלות אותם, לתת לילדים לצפות במחזה ובסוף להצטלם עם הגופה ולהדפיס גלויות למזכרת. אם כיום הקמפוסים בארה"ב מלאים ב"בואו נעשה דה-קולוניזציה למתמטיקה" או שאנשים מציעים קורסים שימושיים ב"איך להשתחרר מהלובן המדכא שלך" כתגובת נגד מאוחרת לאותם ימים אפלים, אז אין לאמריקאים על מי להלין מלבד עצמם. כלשונו של מלקולם אקס, זה לא שהכושים באו ונחתו בפלימות' רוק, זה פלימות' רוק שנחת להם על הראש. הזורע רוח יקצור סופה וכיו"ב.

הגזענות ב-"ארץ לאבקראפט" מתוארת כמשהו שמקיף את הדמויות כמו האוויר. זה בערך כמו הזומבים ב-"המתים המהלכים". לא מסבירים למה זה כך, זה פשוט ככה. בעקרון, השאלה שעומדת מאחורי סדרה מסוג זה היא "איך אתה שורד מול אסון הטבע?" ולא "למה אסון הטבע הזה קרה?". היות ומדובר בבני אדם, להסביר מאיפה הגיעה הגזענות היה יכול לתת קצת יותר מורכבות לסדרה. כמו ב-"הפנתר השחור", הם מדברים באריכות על סחר העבדים תוך התעלמות מהמקום של סוחרי העבדים האפריקאים בכל הסיפור.

הלדין, אני לא בטוח שזה דבר רע.

המפקד, זו לא באמת תמונת ראי. בספר הם אפילו מדברים על לאבקראפט עצמו ושהוא היה גזען בקטע פשטני ומבאס. זו פשוט סדרה שרוצה לדבר על הגזענות בשנות החמישים דרך דקונסטרוקציה של לאבקראפט. ובסוף יש פואנטה שמחברת את הרעיונות בצורה חמודה.

עוד לא ראיתי את הפרק האחרון אז לא יודע לומר הכל,
אבל הדבר העיקרי שהטריד אותי זה שהאימה של הסדרה היא לא לאבקראפטית בכלל.

זאת הייתה אימה מצוינת, והמתח היה מעולה, המסתורין היה מגניב, אבל זה לא דמה בכלל לאימה לאבקראפטית בעיניי, שזה רע רק כי חשבתי שזה כן יהיה (לא ידעתי שמדובר בעיבוד של ספר שהוא דיקנסטרוקציה...)

אני אישית אהבתי מאוד את הטיפול בגזענות. לא הרגיש לי אנטי-לבן בכלל, אבל אני לגמרי רואה איך כל מיני טרולי 4chan יחשבו שכן. זה היה מעניין לראות והרגיש אמין מאוד.

אחרי שראיתי את הפרק האחרון, אני חייב לומר שאני מבין הרבה יותר את טענת הגזענות האנטי-לבנה. היה אירוע אחד ספציפי שבו בעיניי הם באמת עברו את הגבול:

כשלטי חוסמת את הקסם מכל האנשים הלבנים בעולם בקטע של 'עכשיו הכוח הוא אצלנו' זה באמת מרגיש כאילו דוחפים למלחמת גזע.
מצד שני, אני לא בטוח שנרטיבית היה פתרון טוב אחר. לחסום רק את המשפחה של כריסטינה מן הסתם לא היה פותר כלום, ואני לא רואה איך עוד הם יכלו לעשות את זה.

לא מרגיש שזה הורס את הסדרה, וחוץ מזה סדרה מעולה.

קראתי 2 ספרים של לובקראפת ואני מכיר בגדול את העולם המורחב שנוצר ע"י חבריו (1 מהם היה יהודי לא צוחק)
ויש שם לא מעט גזענות בנוסף לשנאת ופחד מהאחר ומהלא מוכר שהופך את היקום הזה למפחיד ומרתק

ולצערי הרב היא שהמלצה שלי היא שאפשר ואפילו כדי לדלג על הסידרה לגמרי ממש כמו Watchmen
אני לא יודע מה קרה לHBO אבל הרמה ממש ירדה מהעונה ה5 של מישחקי הכס שום דבר טוב לא יצא משם

וכן הגזענות נגד לבנים ממש מופיע שמה קיוית שיוכלו לעשות שם משהו מעניין אבל זה פשוט רע

צריך להוסיף שלובקראפט היה אדם מאוד מוזר אם המון בעיות נפשיות

וכדי לדעת:

1) הוא היה נשוי ליהודיה ממוצא רוסי והמשפחה שלו החריכו אותו להיפרד מימנה
בנוסף היו לו לא מעט חברים שנחשבו לנחותים לפי הגזענות של פעם וזה כולל אנשים עניים ולמרות זאת הוא פחד והיתלונן על מהגרים שחורים ויהודים

2) החיים שלו הם מאוד עצובים ממותו של אביו החינוך של אימו דודתו הבעיות הכלכליות שהוא ניתקל בהם הפחד שלו מכל דבר
והמוות שלו מסרטן והפחד שלו מרופאים שמנע מימנו ללכת לבית חולים רק בסוף חייו

עריכה אחרונה:
עדיין לא ראיתי את הסדרה, ולא ממש בוער לי. מצד שני אני אהבתי את הסדרה של watchmen, היה בה קטע מגניב של ממש - שונה מהסרט שהוא פסיכודלי לגמרי אבל עדיין טוב.
מה לא אהבת שם?

עדיין לא ראיתי את הסדרה, ולא ממש בוער לי. מצד שני אני אהבתי את הסדרה של watchmen, היה בה קטע מגניב של ממש - שונה מהסרט שהוא פסיכודלי לגמרי אבל עדיין טוב.
מה לא אהבת שם?

הפרק הראשון די טוב אבל כל השאר פשוט מאכזב
תחשוב על סיפור שבו יש גיבור לבן ובחורה לבנה ועלילה של הסיפור זה אנשים שחורים מסביבו הם רעים (אם אתה שואל למה הם רעים כי ככה) וכן זה נישמע גרוע גיזעני לא שווה את הזמן
אכשיו תהפוך את הלבנים לשחורים ואת השחורים ללבנים תוסיף אבא מתעלל קמצוץ של מפלצות/מכשפים/אימה וזה תמצית הסידרה + פרק מוזר שהאימא משתנה במימד אחר
אני לא צוחק זה הסידרה

לגבי watchmen אם אתה אוהב את דוקטור מנהטן סופרמן וקומיקס אז אני ממליץ לך לקרוא את Doomsday Clock
אני לא רוצה להרוס אבל זה אחד הגדולים

קבצים מצורפים

• 1607436207033.png
    1607436207033.png
    279.9 KB · צפיות: 2
עריכה אחרונה:
הסדרה מהנה ותופסת מאוד טוב חלק מהתמות העיקריות של לובקראפט - סודות ומוזרויות של עיירות קטנות, מסדרים ואגודות חשאיות, האפסיות של האדם הפשוט אל מול הכוחות הקיימים בעולם הפועלים מאחורי הקלעים שרק למתי מעט יש הבנה כלשהי לגביהם, והקיום של ידע קדום ועתיק בשולי המדע המודרני שבעצם מבין טוב יותר מהמדע איך העולם פועל באמת.

להגיד שהסדרה גזענית כלפי לבנים זה כמו להגיד שסרטים וסדרות על מלחמת העולם השניה מציגים את הגרמנים באופן מעוות כי התאור של הגרמנים מתמקד בניסון שלהם להשמיד את היהודים והשחורים (וההומואים וצוענים...) ולכבוש את העולם ולא בדברים אחרים שהם עשו.

ארצות הברית בתקופה של הסדרה הייתה גזענית מאוד ולהבנתי הסדרה מאוד מציאותית בהצגת המציאות שם. להזכירכם עד 1965 החינוך (וכל השירותים האחרים) היו נפרדים וגם אחרי 1965 היה צורך במשמר הלאומי או בצבא בכדי לאלץ את המוסדות הלבנים לקבל שחורים ובאותן השנים היו לא מעט מעשי לינץ בשחורים שברוב המקרים האחראים להם לא נמצאו מעולם. הטבח בטולסה (שאומנם מתרח שנים לפני התקופה בה מתרחשת הסדרה) - שמוצג כאירוע מכונן גם ב watchmen - הוא אירוע אמיתי שמשקף את המצב בארה"ב. אוכלוסיה שחורה שלמה (בעלת אמצעים ונכסים שמתגוררת שנים באותו המקום) פשוט נטבחת לאור יום, כולל נשים ילדים ותינוקות, על ידי השכנים הלבנים שלהם באותה עיר ואף אחד לא עושה שום דבר - לא במהלך הטבח וגם לא אחר כך.
מעבר לכך השחורים לא מוצגים כטובים ומושלמים לעומת הלבננים "הרעים". השחורים מוצגים כנרדפים. הסדרה לא מייפה את האוכלוסיה השחורה ומציגה באופן מאוד בולט את המורכבות והאי סובלנות גם בתוך הקהילה השחורה ליוצאי דופן בתוכה (בין אם עקב נטיה מינית ובין אם אלו נשים שלא מצייתות לקודים השמרנים ובין אם אלו ילדים שאוהבים לקרוא ספרים), כולל לא מעט אלימות כלפי אותם יוצאי דופן על ידי בני משפחה וחברי קהילה שחורים.

אפשר לטעון שהבחירה בתקופות האלו הזאת אינה הוגנת כלפי הלבנים כיום כי הם לא הלבנים הגזעניים של אותה התקופה, אבל זו טענה שונה מטענה של גזענות. היות והגיבורים של לובקראפט תמיד נרדפים ותמיד נראים כחסרי סיכוי להצליח אני חושב שהבחירה בתקופה הזו (מעבר כמובן לביקורת על הגזענות בארה"ב) מסייעת לשמר אווירה של פחד ושל חולשה של הגיבורים שהרבה מסלולי פעולה (כגון לפנות למשטרה לקבל סיוע) לא באמת קיימים בשבילם.

אין לי בעיה אם שיציגו גיזענות להפך אני בעד חשבתי שזה דבקה יתרום לסדרה
הבעיה היא שהדמויות נודדות לאורך כל אמריקה וכל מקום מחכים גזענים שהם גם בדרך כלל שוטרים שרוצים להרוג אותם

אין אף אחד שמיתנגד להם כולם רק רוצים להרוג שחורים וזהו
זה לא יצוג אמיתי של התקופה ויותר גרוע זה גם לא עובד שכל פעם עוברים ממקום למקום וקבוצה אחרת של שוטרים רוצים להרוג אותם
אולי אם היה להם כותבים יותר טובים זה היה מצליח

ואל תישכח את כל מה שקורה ב2 הפרקים האחרונים

חזרה