• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

סיפור [ס] חזקים ביחד

היי,
העליתי את הסיפור 'חזקים ביחד' למערבולת המילים:
חזקים ביחד

זה סיפור שהגיע לעשירייה הראשונה בפרס עינת ב-2017, ואחד הסיפורים החביבים עליי.

כשכתבתי אותו, חשבתי - איך תראה התרבות של תושבי מאדים?
האנשים הראשונים שיגיעו לשם כנראה יהיו אחראים ברובם על התשובה. למרות שהם יביאו איתם תרבות מכדור הארץ, אני רוצה להאמין שהם יבינו את גודל הכוח שבידיהם, ויבנו משהו חדש וייחודי.
השאלה היחידה היא אם הם ידעו מה הם עושים, ואם התנאים הקיצוניים של כוכב לכת אחר יאפשר להם את זה. ואני לא חושב שיש משהו שיעמת אותם יותר עם המשמעות של ההחלטה הזאת מאשר הפעם הראשונה שבה יוולד שם ילד.

מה דעתכם על הסיפור? איך אתם חושבים שתראה התרבות במאדים?

אהבתי את הסיפור. הוא הרגיש מאד מיושן מבחינת האווירה הקלאוסטרופובית שלו. אני מניח שלאור העובדה שאף אחד לא חשב שבעיית החמצן קשורה למקורות הכוח של המושבה, הם משתמשים במקור כוח שלא נושם. חלק מהאווירה המיושנת הזאת נובע מהעובדה שאנשים לא מתעדים את עצמם עשרים וארבע שעות.

אני חושב שהיה יותר מקום להשתמש בשמות שהם לא אנגלו-סקסים - הרי מדובר במשלחת בינלאומית. אני גם חושב שהייתי מדגיש שמדובר במסע בכיוון אחד - השינויים באנטומיה האנושית עושים הסתגלות לתנאים בכדור הארץ לכמעט בלתי אפשרית (אלא אם כן הטכנולוגיה שלהם יותר מתקדמת מאלה שנתנו את ההערכה הזו בימינו.)

אני חושב שהדור הראשון במאדים עדיין יהיה קשור בעבותות חזקות רגשיות ופיסיות לכדור הארץ. הם יתחילו להרגיש יותר עצמאיים ברגע שהם יתחילו לייצר בכוחות עצמם ולא יהיו תלויים בגחמותיו של כדור הארץ. הדור שיוולד על מאדים כבר יהיה פחות קשור בעבותות רגשיות לכדור הארץ אם כי זה תלוי בדרך שבה הוא יחונך. מעניין שגם אתה וגם קים סטנלי רובינסון חושבים שמספר החברים במשלחת ההתיישבות הראשונה במאדים יהיה כמאה איש.

סיפור מעולה, נהנתי מאוד. קשה לחזות לאחר כמה זמן המתיישבים יוכלו להתנתק מתמיכה ארצית, ואולי כתוצאה מכך, מהתרבות של כדור הארץ. יתכן שפעילות חלוצית וקושי משותף, יחד עם ניתוק מתקשורת ישירה עם הציוויליזציה, באמת יצרו חברה דומה לזו של המתיישבים באמריקה, ארץ ישראל, או כל "ארץ חדשה" אחרת. לא ברור אם משלחת כזו תהיה של האנושות כולה, או של מעצמות בודדות. גם במקרה השני, קשה לי להאמין שהצדדים יהיו עוינים זה לזה כמו במירוץ החלל.

הלדין - ככל הנראה, הסתגלות לכבידה ארצית היא לא דבר קל, אבל המחקרים האלה נעשים בעיקר על אנשים ששהו זמן רב בתחנת החלל. האמת היא שאין כל כך מידע לגבי ההשפעה של כבידה חלשה על גוף האדם, רוב מה שאנחנו מכירים הוא אפס או מאה אחוז מכבידה רגילה. יכול להיות שכבידה חלקית לא גורמת לנו לאבד מסת עצם ושריר בצורה משמעותית. אבל זה ניחוש אופטימי, ואני מניח שמצב העצם של מי שנולד במאדים לא יהיה משהו. לכל הפחות, הנזק יהיה שווה לשהייה של כמה חודשים בחוסר כבידה, בגלל המסע הארוך בין הכוכבים.
לגבי גודל המשלחת - נראה שהסטארשיפ של SpaceX גם מכוונת למספר כזה, באמת מעניין.

הלדין אמר/ה:
אהבתי את הסיפור. הוא הרגיש מאד מיושן מבחינת האווירה הקלאוסטרופובית שלו. אני מניח שלאור העובדה שאף אחד לא חשב שבעיית החמצן קשורה למקורות הכוח של המושבה, הם משתמשים במקור כוח שלא נושם. חלק מהאווירה המיושנת הזאת נובע מהעובדה שאנשים לא מתעדים את עצמם עשרים וארבע שעות.
מעניין שאתה אומר את זה. אני דווקא לא חושב שיהיה אלמנט משמעותי של תיעוד. גם בגלל העובדה שאין תקשורת מיידית (בין 3 ל-16 דק' לכיוון), גם בגלל שתהיה הרבה מאוד עבודה לעשות, וגם בגלל שאני לא חושב שזה סוג האנשים שיטוסו (לפחות בהתחלה).

הלדין אמר/ה:
אני חושב שהיה יותר מקום להשתמש בשמות שהם לא אנגלו-סקסים - הרי מדובר במשלחת בינלאומית.
אני ממש מופתע שזה הפריע לך - השמות של הדמויות הם יגאל (ישראלי), ג'ני (בינלאומי), קמילה (ספרדייה), ברידג'ס (אנגלו-סקסי), גרג (בינלאומי), טוני (בינלאומי), ראיין (אנגלו-סקסי), מיה (בינלאומי).
למה אתה אומר שהם אנגלו-סקסים?

הלדין אמר/ה:
אני גם חושב שהייתי מדגיש שמדובר במסע בכיוון אחד - השינויים באנטומיה האנושית עושים הסתגלות לתנאים בכדור הארץ לכמעט בלתי אפשרית (אלא אם כן הטכנולוגיה שלהם יותר מתקדמת מאלה שנתנו את ההערכה הזו בימינו.)
אני מסכים עם אדרן בנושא הזה, כבר יש אנשים שהיו מעל לשנה בתחנת החלל, וההבדל בין 0 כבידה לכבידת מאדים הוא משמעותי. אני בטוח שיהיה נזק פיזיולוגי כלשהוא, אבל לא חושב שאפשר לומר שזה יהיה מסע חד כיווני.

הלדין אמר/ה:
אני חושב שהדור הראשון במאדים עדיין יהיה קשור בעבותות חזקות רגשיות ופיסיות לכדור הארץ. הם יתחילו להרגיש יותר עצמאיים ברגע שהם יתחילו לייצר בכוחות עצמם ולא יהיו תלויים בגחמותיו של כדור הארץ. הדור שיוולד על מאדים כבר יהיה פחות קשור בעבותות רגשיות לכדור הארץ אם כי זה תלוי בדרך שבה הוא יחונך.
מעניין. אני בהחלט חושב שמרחק המסע וזמן התקשורת ייצרו ריחוק תרבותי משמעותי. אני חושב גם שהאימונים והמסע יהפכו את הקבוצה לגרעין ייחודי, והתרבות הבין-אישית שלהם פשוט 'תדביק' כל אדם נוסף שיגיע בגלל המעמד שלהם.

הלדין אמר/ה:
מעניין שגם אתה וגם קים סטנלי רובינסון חושבים שמספר החברים במשלחת ההתיישבות הראשונה במאדים יהיה כמאה איש.
הרבה דיברו בזכות המספר הזה, זה כמות סבירה מבחינת היכולת שלנו להטיס אותם לשם, וגם מספיק בשביל שיהיו מספיק בעלי תפקידים עם יתירות. מאה זה גם מספר טוב מבחינה ארגונית - זאת כמות שבה כולם מסוגלים להכיר ולייצר מחוייבות עם כולם.

Adran אמר/ה:
קשה לחזות לאחר כמה זמן המתיישבים יוכלו להתנתק מתמיכה ארצית, ואולי כתוצאה מכך, מהתרבות של כדור הארץ.
אני לא חושב שזה אי פעם יקרה :)
אם תחשוב על זה, אין היום בעולם אף מדינה שמסוגלת להתנתק מתמיכת הקהילה הבינלאומית. זה לא הופך אותן לפחות עצמאיות או ייחודיות.
אני חושב שתהיה נקודת מפנה כשהייצוא יגדל על הייבוא, ואני לא בטוח שזה ייקח המון זמן.

Adran אמר/ה:
יתכן שפעילות חלוצית וקושי משותף, יחד עם ניתוק מתקשורת ישירה עם הציוויליזציה, באמת יצרו חברה דומה לזו של המתיישבים באמריקה, ארץ ישראל, או כל "ארץ חדשה" אחרת. לא ברור אם משלחת כזו תהיה של האנושות כולה, או של מעצמות בודדות. גם במקרה השני, קשה לי להאמין שהצדדים יהיו עוינים זה לזה כמו במירוץ החלל.
אני מסכים מאוד! אני חושב שמאמץ כזה בתנאים של עוינות הוא לא אפשרי.

Adran אמר/ה:
לגבי גודל המשלחת - נראה שהסטארשיפ של SpaceX גם מכוונת למספר כזה, באמת מעניין.
אכן, זה מספר שנזרק הרבה על ידי אנשים שחושבים על ישוב מאדים :)

אני ממש מופתע שזה הפריע לך - השמות של הדמויות הם יגאל (ישראלי), ג'ני (בינלאומי), קמילה (ספרדייה), ברידג'ס (אנגלו-סקסי), גרג (בינלאומי), טוני (בינלאומי), ראיין (אנגלו-סקסי), מיה (בינלאומי).

אני דמיינתי את משלחת ההתיישבות הראשונה במאדים כבינלאומית. רוב השמות שהזכרת נשמעו לי כמו שמות אנגלופוניים למשמע אוזן.

מעניין שאתה אומר את זה. אני דווקא לא חושב שיהיה אלמנט משמעותי של תיעוד. גם בגלל העובדה שאין תקשורת מיידית (בין 3 ל-16 דק' לכיוון), גם בגלל שתהיה הרבה מאוד עבודה לעשות, וגם בגלל שאני לא חושב שזה סוג האנשים שיטוסו (לפחות בהתחלה).

האם אתה רוצה לומר שאין שם שרת מקומי? רשת נתונים בסיסית שיכולה לאחסן מידע? מעבר לכך, חולי התיעוד מאמינים שאם הם לא מתעדים משהו, הוא לא קיים באמת. זה יכול להתחבר להרגשה שהם עושים היסטוריה והם רוצים להראות איך זה היה לדורות הבאים. מעבר לכך, וזה כבר תלוי בטיב המשלחת, סוג המידע שהמשלחת שולחת יקבע את המימון שהם יקבלו והמימון הזה קובע אם הם יקבלו מכדור הארץ אספקה. פרויקט כזה יהיה יקר.

משהו שגם אופייני לתקופת החלוצים הוא שהם מתחילים להסתמך במהירות על עבודת שכירים כמו הסתמכות המתיישבים מהעלייה הראשונה על עבודה ערבית או העובדה שהמתיישבים בדרום אמריקה נשענו על עבודת עבדים. נושא שהיה נתון לוויכוח, כמובן, באותן קהילות. בשלב הבא אני מניח שיגיע גל הגירה של עובדים זולים שיתגברו את שורותיה של גילדת המשק ויעורר קונפליקט בתוך הקהילה.

אני לא חושב שזה אי פעם יקרה :)
אם תחשוב על זה, אין היום בעולם אף מדינה שמסוגלת להתנתק מתמיכת הקהילה הבינלאומית. זה לא הופך אותן לפחות עצמאיות או ייחודיות.
אני חושב שתהיה נקודת מפנה כשהייצוא יגדל על הייבוא, ואני לא בטוח שזה ייקח המון זמן.

מתנגדי הגלובליזציה לא יסכימו איתך. גם לא כל התרבויות שוות. יש תרבויות שמרגישות מגניבות יותר משום שהן משווקות יותר טוב.

התנתקות מכדור הארץ, לפחות במובן הכלכלי, היא באמת לא מונח מתאים. התכוונתי לשלב בו הם מגיעים ליצרנות מקומית טובה מספיק כדי לתמוך בעצמם, ללא עזרה מבחוץ. זה השלב בו מושבה מאדימית מהווה "עתודת ביטוח" למין האנושי. אם יקרה לנו משהו, הם יבטיחו את המשך האנושות. אני חושב שהגעה לשלב כזה תחולל שינוי בתפיסה העצמית של אותם מתיישבים, גם אם לא יבינו לעומק את חשיבות תפקידם.

הלדין אמר/ה:
אני דמיינתי את משלחת ההתיישבות הראשונה במאדים כבינלאומית. רוב השמות שהזכרת נשמעו לי כמו שמות אנגלופוניים למשמע אוזן.
הם אנגלופוניים כי בכל זאת אנגלית היא השפה המשותפת ביותר בעולם כיום.

הלדין אמר/ה:
האם אתה רוצה לומר שאין שם שרת מקומי? רשת נתונים בסיסית שיכולה לאחסן מידע? מעבר לכך, חולי התיעוד מאמינים שאם הם לא מתעדים משהו, הוא לא קיים באמת. זה יכול להתחבר להרגשה שהם עושים היסטוריה והם רוצים להראות איך זה היה לדורות הבאים. מעבר לכך, וזה כבר תלוי בטיב המשלחת, סוג המידע שהמשלחת שולחת יקבע את המימון שהם יקבלו והמימון הזה קובע אם הם יקבלו מכדור הארץ אספקה. פרויקט כזה יהיה יקר.
זה מאוד תלוי על איך חושבים על מקורות המימון לפרויקט כזה. אתה מדמיין משהו כמו Mars ONE שהוצע פעם, שבו היישוב הוא סוג של תכנית ריאליטי. אני דמיינתי מודל מימון שיותר דומה למשלחות מחקר באנטרטיקה, ממקורות מדינתיים ומדעיים.
לא שאין ערך לתיעוד היסטורי של מצב כזה, וגם לא שאין תיעוד כזה - אבל אני לא חושב שזה יהיה אספקט מרכזי.

הלדין אמר/ה:
משהו שגם אופייני לתקופת החלוצים הוא שהם מתחילים להסתמך במהירות על עבודת שכירים כמו הסתמכות המתיישבים מהעלייה הראשונה על עבודה ערבית או העובדה שהמתיישבים בדרום אמריקה נשענו על עבודת עבדים. נושא שהיה נתון לוויכוח, כמובן, באותן קהילות. בשלב הבא אני מניח שיגיע גל הגירה של עובדים זולים שיתגברו את שורותיה של גילדת המשק ויעורר קונפליקט בתוך הקהילה.
זאת שאלה מעניינת. כוח עבודה בהחלט היה כוח מניע בקולוניזציה בעבר, אבל העולם השתנה מאוד מאז: גם אוטומציה של העבודה מייתרת הרבה מהעבודה הידנית שלה נדרשו עבדים, וגם התפיסה המוסרית של התקופה הקולוניאלית שונה לחלוטין. היום, קשה מאוד היה לקבל ניצול של אנשים ברמה שהייתה בתקופה הקולוניאלית.
יותר מזה, בקולוניזציה תמיד היה כוח עבודה זול מקומי שיכלו לנצל. במקרה של מאדים, אין כוח עבודה זול, כי העלות להביא כל אדם גבוהה מאוד (אפילו אילון מאסק האופטימי שואף להגיע ל-200 אלף דולר לבן אדם). איך יפתרו את המחסור בכוח אדם הזה?
אני מניח שזה יאיץ תהליכי מיכון יותר מכל.

הלדין אמר/ה:
מתנגדי הגלובליזציה לא יסכימו איתך. גם לא כל התרבויות שוות. יש תרבויות שמרגישות מגניבות יותר משום שהן משווקות יותר טוב.
רק מתנגדי גלובליזציה טיפשים מאוד יתווכחו עם כך שמדינה שתתנתק מהקהילה הבינלאומית תסבול מקריסה כלכלית. זאת לא דעה - זאת עובדה כלכלית שאפשר לראות במקומות כמו צפון קוריאה.

Adran אמר/ה:
התנתקות מכדור הארץ, לפחות במובן הכלכלי, היא באמת לא מונח מתאים. התכוונתי לשלב בו הם מגיעים ליצרנות מקומית טובה מספיק כדי לתמוך בעצמם, ללא עזרה מבחוץ. זה השלב בו מושבה מאדימית מהווה "עתודת ביטוח" למין האנושי. אם יקרה לנו משהו, הם יבטיחו את המשך האנושות. אני חושב שהגעה לשלב כזה תחולל שינוי בתפיסה העצמית של אותם מתיישבים, גם אם לא יבינו לעומק את חשיבות תפקידם.
אני תוהה על איזה סוג של עצמאות אתה חושב - עצמאות תזונתית? עצמאות בחומרי בנייה? בחומרי בנייה עבור תשתיות (פאנלים סולרים וכו')? זה יהיה שינוי הדרגתי או בנקודת מפנה מסוימת?

עצמאות אמיתית מתאפשרת רק לאחר פתירת כל הבעיות האלו - גידול מזון, דלק, הפקת אנרגיה, ייצור ציוד וכו'. בגלל שיש כל כך הרבה יעדים להגיע אליהם במשימה כזאת, זה יהיה תהליך הדרגתי, אולי גם ארוך ביותר. אז לא תהיה נקודה אחת, אבל אני כן חושב שיש קשר בין עצמאות להגדרה העצמית של קבוצה כזו.

כל זה, כמובן, בהנחה שמושבות במאדים באמת מצליחות, ואנשים נוספים מגיעים אליהן ומחליטים להישאר. גם בכדור הארץ יש סביבות מאתגרות למחייה, ואנחנו לא רואים הרבה אנשים קופצים על ההזדמנות. הקטבים, למשל, או מגורים צפים/תת-ימיים. גם אם יש צורך קיומי או יתרונות טכנולוגיים למשימות כאלו, אני חושב שרק מניע כלכלי ברור מספיק יכול לקיים אותן לאורך זמן. הרנסאנס הנוכחי של תעשיית החלל, לדעתי, קיים בזכות היישומים הכלכליים שמתאפשרים ממחירים נמוכים יותר.

אני מסכים שהיישוב יצליח רק אם יהיו לו יתרונות כלכליים. הרנסאנס של תעשיית החלל נובע בגלל שבאו אנשים והשקיעו את מרצם בלהוריד את מחירי ההגעה לחלל, בין השאר בגלל שמדינות התחילו להשקיע בהפרטה של התעשייה הזאת.
מאדים תהיה רווחית מהר מאוד לדעתי - יש שם הרבה מאוד משאבים שרק מחכים שיקחו אותם. גם בירח יש. יש גם תעשיות שיהנו מאוד מסביבה סטרילית שבה יש שליטה מוחלטת על האטמוספירה.

אני חושב שפריצת הדרך תקרה בתחנת חלל, שם תתחיל תעשייה נמוכת-כבידה, ומשם המרחק לשאר מערכת השמש הוא קצר.

אני מאוד אוהב את הת'מה, והסיפור מצוין, אני גם זוכר אותו מהעבר, אבל עשית לו שכתוב מאז?

הערה הנדסית: כבידה נמוכה זה לא משהו שאמור או יכול להפריע למכשירים, בטח שלא אלקטרוניים. אטמוספירה שונה או קרינה מהחלל, זה כן. כבידה - לא. זה משפיע על פיזיולוגיה ולא על אלקטרוניקה.
ועוד ניטפוק מדעי, יותר קל לפרוש מערכת סלולרית מאשר קווית. אתה יכול לטעון לאמינות של מערכת קווית, לא לקושי בפרישה של סלולרית.

אני זוכר שגם בפעם הקודמת הערת על הכבידה אל מול המכשור :)
אבל למה אתה טוען שהמכשור הוא אלקטרוני? בברומטר יש בהגדר רכיב מכני כדי שיוכל למדוד לחץ. בדמיון שלי שם הייתה הבעיה.

כשאני חושב על זה, מערכת סלולרית כנראה באמת יותר קל אפילו במערכת תת-קרקעית. לא יודע למה בראש שלי הייתה תשתית קווית לפני תשתית סלולרית. אולי אתקן את זה בסיפור.

חזרה