• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קראתי שוב את מולדת (דריזט)

באייקון רכשתי ב-20 ש"ח (שלמים!) את מולדת של סלבטורה. בין היתר בגלל הדיון שהיה לפני כמה זמן על רומח הדרקון מול דריזט וגם כי לא היה בדוכן של יואב את הספר הראשון של רשומות רומח הדרקון.
בכל מקרה, סיימתי לקרוא את הספר, וחוץמזה שהוא קצר יחסית, בחיי שהוא לא מוצלח. לא מבין למה אני זוכר שלפני 20 שנה או משהו כזה כולם התלהבו ממנו... כן, לבני נוער דריזט אולי הוא דמות לחיקוי מבחינת כמה מגניב וחזק הוא ואיך הוא נלחם בכל הרשעים.
אבל כספר, זה פשוט לא ספר טוב. אין ממש דרמה, העלילה לא מרגשת ואין ממש התפתחות מרעישה (למעט בסוף הספר שיש טיפה) וזה היה שעמומון רוב הדרך.

נ.ב. והתרגום לעברית הוא גרוע יחסית לתרגומים של היום.

מולדת הוא ספר שמיועד לקהל מאוד ספציפי - בנים מבולבלים בגיל ההתבגרות.

העלילה של הספר מאוד פרוידיאנית - דריזט הוא בן מיוחדג' שממש טוב עם כלי נשק בשתי הידיים, שחי בעולם מנוכר שלא מבין אותו ואת המיוחדות שלו. זאת ועוד, זה עולם שנשלט על ידי בנות גועליות במיוחד ששוכבות עם כולם וגם עם שדים מהגהינום שיש להם ראש של כלב, אבל לא עם ידידנו דריזט שבעצם בכלל נגעל מכל העסק ומהן. הברייה היחידה ממין נקבה שדריזט מסתדר איתה, היא חתולה שחורה שסותמת את הפה ושאפשר לסלק למישור האסטראלי כשלא צריכים אותה.

לצד בעיותיו הרבות עם הבנות, גם הבנים שדריזט מסתובב איתם הם לא משהו בכלל - אלימים, שפוטים של הבנות והוא לא חבר שלהם ואי אפשר לסמוך עליהם כי גם הם לא מבינים כמה הוא מיוחד. אבל דריזט מראה להם שהוא יותר טוב מכולם! וגם זוכה בהערכה מצד אבא שלו שאף פעם לא באמת היה שם בשבילו.

מה שצריך לזכור הוא שהספרים האלו נכתבו כפריקוול על פי דרישת המעריצים. דריזט היה דמות משנה בסדרה של "בקעת רוח כפור", המעריצים נורא אהבו אותו כי הוא אלף אפל סייר עם שתי חרבות, ואז כתבו עליו טרילוגיית פריקוול לפי דרישה. אבל זו לא ממש דמות מתפתחת. יש לו בדיוק את אותו האופי ואותה השקפת עולם כמו ב"בקעת רוח כפור", ורק צריך להעביר אותו פיזית מנקודה א' (עיר של אלפים אפלים) לנקודה ב' (שבט גמדים בבקעת רוח כפור) דרך שלושה ספרים.

וכן, התרגום של הטרילוגיה היה די גרוע, אבל אני לא זוכר מי היה המתרגם.

כשאני חושב על זה, אז קראתי רק את הטרילוגיה של "מולדת-גלות-שהות" ולא את כל השאר.
רק זכור לי שנורא הצחיק אותי כשבכריכה האחורית של אחד מספרי "בקעת רוח הכפור" היה כתוב "דריזט מנסה להפוך את וולפגר ללוחם חזק" שזה ניסוח ממש תירסי.

חזרה