• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

כתיבה מנקודת מבט של דמות מהמין השני

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
השבוע סיימתי לקרוא את ״שפירית בענבר״ המומלץ, והיה בו דבר איד ויחיד שהפריע לי - הסופרת כתבה חלקים קטנים מהעלילה מנקודת מבט של גבר, והחלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד). היות וסופרת בקנה מידה כזה נכשלה באתגר של לכתוב מנקודת מבט של בן המין השני, תהיתי איך הולך לכותבים כאן בפורום עם בעיות כאלו.

אני אישית לא ממש כתבתי מנקודת מבט נשית, אולי פעם אחת חצי סיפור, ואני נוטה שלא לעשות את זה גם כי קל לי יותר להתחבר לגברים, גם כי אין לי מושג איך זה להיות אישה (אין לי מושג איך זה דברים כמו מחזור, נניח) ואין לי מושג איך נשים חושבות. אולי בעתיד אנסה, נראה איך יצא.

איך איתכם? והאם יש לכם טיפים בנושא, כדי ליצור דמות נשית אמינה ו... נשית? (ולא גבר עם שדיים, שזה אפשר בלי בעיה ליצור).

להעתיק. אם אתה יכול להבין מה גורם לדמות להיות נשית, זה אמור להיות עניין של תרגול עד שתצליח לחקות את המאפיינים האלה בעצמך בכתיבה שלך. אתה לא חייב להבין איך הדמות הנשית מרגישה, אלא לכתוב מה היא מרגישה ואיך היא מתנהגת, ושזה יתאים להכללה של נשיות שיש לך (ולאחרים ולאחרות) בראש, ויישמע להם אמין. אם זה לא נשמע להם אמין (סביר להניח שכך יקרה בנסיונות ראשונים) תשאל אותם למה ותתקן לפי זה. אז תראה להם שוב ושוב עד שתקבל תוצאה לשביעות רצונך. ולהעתיק מסופרים/ות שיודעים/ות לכתוב דמויות נשים/ות משכנעים/ות.

א' ספק שהסופרת נכשלה, לרוב סופרים מכניסים בכוונה מאפיינים כאלה בדמויות, בלי קשר למגדר שלהם (מודה שלא מכיר את הסופרת, אבל זה לא כזה חריג)
ב' (ואני מסתכן באיזו אזהרה פה), גבר שרואה מישהי יפה וכעבור שעתיים רוצה להתחתן איתה, זה די בנורמה של ימינו, אין יותר מידי מה לעשות, (וזה שאתה אינטלגנטי לא אומר אחרת, לעיתים זה אפילו פועל לרעתך. אלא אם כן יש איזו "שונות" אבל לא לזה נכנסים)
אז בתור התחלה, מאחר ואף ספר הוא לא ביוגרפיה של הדמיות שמוצגת בצורה טהורה ונכונה ומוצדקת, אז תניח שאף אחד לא מצפה ממך לכתוב בצורה כזו או אחרת

נוקדה נוספת, אנחנו ב2019, נהוג כבר שלא לתת מאפיניים נשיים לנשים ומאפיינים גבריים לגברים, זה חלק מכל הרעיון שפתאום בהרבה סרטים יש נשים בתור דמויות ראשית (ולא בתור נסיכה שצריכה עזרה וכו'), אז אתה גם לא צריך לכתוב שום דבר מנקודת מבת של מין אחר, למעט חריגים שנכנסים כבר ל18+ והם לא רלבנטים לנו או לנושא.

אז לעניין, תכתוב איך שמתאים לך, ואף אחד לא יטען שהדמות שלך לא מספיק אישה, ואם כן, אז תתעלם ממנו כי הוא סתם עושה לך רע.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
ואין לי מושג איך נשים חושבות. אולי בעתיד אנסה, נראה איך יצא.
תעדכן אם תצליח, סביר שכל הגברים בעולם יעריכו אותך

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
החלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד)
אני חושב שהפער פה הוא לא בין מין הסופרת למין הדמות, אלא בין גיל הסופרת לגיל הקורא.

בתור התחלה, ברור שזו בעיה. חשיבה של גברים ושל נשים, בין אם בגלל התניות חברתיות או הבדלים ביולוגיים, לא פועלת באותה צורה. הספר הראשון שבו שמתי לב מאוד להבדל הזה הוא "משחקי הרעב". הדילמות וצורת החשיבה של הגיבורה הראשית יוצאות מנקודות מבט שונות מאוד משלי. כמובן שזה תלוי דמות.
אבל כשאני כותב מנקודת מבט של אישה, אני לא חושב על זה יותר מדי. אני פשוט מתחבר לדמות כמו שאני מדמיין אותה. אתה לא צריך לעשות את ההבחנה הזו כדי להיות משכנע. אתה רק צריך להכיר את הדמות שלך.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
הסופרת כתבה חלקים קטנים מהעלילה מנקודת מבט של גבר, והחלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד)

הדוגמה הזו מוזרה. אתה חושב שזה משהו נורמלי בשביל אישה יותר מאשר בשביל גבר? למה?

העוג הברברי אמר/ה:
הדרך הכי טובה לכתוב דמות של אישה היא לכתוב אותה כדמות מבוססת ואנושית, ולא בתור "האישה/בחורה". כי אנשים הם לא סטריאוטיפים של המגדר שלהם.
ברור, אם הייתי רוצה לכתוב את הסטריאוטיפ של ״נסיכה פסיבית במגדל״ הייתי עושה את זה בקלות. מצד שני, כמו שנאב אמר מעליי, יש הבדלים (תהא הסיבה אשר תהא) בין חשיבה ועולם הרגש של גברים ונשים, ויש דברים שנשים עוברות וגברים לא, ולכן זה אתגר כפול לכתוב דמות נשית ואמינה.
בהזדמנות זו - אם אישה קוראת את זה היא מוזמנת להביא עצות.

nav566 אמר/ה:
אתה חושב שזה משהו נורמלי בשביל אישה יותר מאשר בשביל גבר? למה?
לא, זה פשוט משהו מוזר נקודה שמשום מה נטיתי לייחס לזה שהסופרת חושבת שגברים אידיוטים או פתים או משהו.

פלאפי אמר/ה:
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
החלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד)
אני חושב שהפער פה הוא לא בין מין הסופרת למין הדמות, אלא בין גיל הסופרת לגיל הקורא.

בתכלס, הכי סביר בעולם ( כולל ברמת השאלה האם זה ספר מהסוג שהיה מסתיר רצון אחר ...).

אבל אם נניח שזה לא המצב - הייתי אומרת ... עזבו.
לא , ברצינות, עזבו, אל תנסו אפילו , מה שאתם לא תכתבו - סביר להניח שזה לא יצא טוב. למה ? כי אין ממש סיכוי שיצא לכם לקרוא מספיק ספרים מנקודת מבט נשית .

TheKnightWhosaidKnit אמר/ה:
אבל אם נניח שזה לא המצב - הייתי אומרת ... עזבו.
לא , ברצינות, עזבו, אל תנסו אפילו , מה שאתם לא תכתבו - סביר להניח שזה לא יצא טוב. למה ? כי אין ממש סיכוי שיצא לכם לקרוא מספיק ספרים מנקודת מבט נשית .
זה משהו שאני לא יכול להסכים איתו. גם אם זה יצא לא טוב הייתי אומר לכתוב ואפילו לכתוב יותר כי מניסיון וטעויות אפשר ללמוד הרבה יותר מקריאת ניסיון וטעויות או הצלחות של אחרים.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
והאם יש לכם טיפים בנושא, כדי ליצור דמות נשית אמינה ו... נשית?
תכתוב ותכתוב הרבה. לאחר שאתה מסיים לכתוב תביא את התוצאה לביקורת אמתית (ולא כזו ידידותית) שתדגיש בעיקר את הטעויות שלך. עדיף שאת הביקורת תכתוב מישהי שאמורה להיות לה נקודת מבט זהה לדמות (לבסס דמות על אופי של מישהי שאתה מכיר זה רעיון נהדר, למרות שזה עלול ליצור בעיות). תן לביקורת לומר לך איפה הכתיבה שלך חרגה מהאופי ואז תנסה שוב.. אחרי שאתה מצליח עם דמות אחת תעבור לדמות שנייה.

חזרה