ברוכים הבאים לפורום הפונדק
פורום הפונדק הוא קהילה של משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד. נשמח לענות על השאלות שלכם, לקרוא את היצירות שלכם ולשחק איתכם.
אתם מוזמנים להירשם לפורום ולהצטרף לקהילה.

כתיבה מנקודת מבט של דמות מהמין השני

דיונים על ספרים, סרטים ועוד - מאסימוב עד מורקוק, מטרייסי והיקמן עד לניל גיימן, בטמן וגם דריזט, ומעבר.
זהו גם פורום הכתיבה שלנו, במה לסיפורים שלכם.
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 28 מרץ 2019, 21:18

השבוע סיימתי לקרוא את ״שפירית בענבר״ המומלץ, והיה בו דבר איד ויחיד שהפריע לי - הסופרת כתבה חלקים קטנים מהעלילה מנקודת מבט של גבר, והחלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד). היות וסופרת בקנה מידה כזה נכשלה באתגר של לכתוב מנקודת מבט של בן המין השני, תהיתי איך הולך לכותבים כאן בפורום עם בעיות כאלו.

אני אישית לא ממש כתבתי מנקודת מבט נשית, אולי פעם אחת חצי סיפור, ואני נוטה שלא לעשות את זה גם כי קל לי יותר להתחבר לגברים, גם כי אין לי מושג איך זה להיות אישה (אין לי מושג איך זה דברים כמו מחזור, נניח) ואין לי מושג איך נשים חושבות. אולי בעתיד אנסה, נראה איך יצא.

איך איתכם? והאם יש לכם טיפים בנושא, כדי ליצור דמות נשית אמינה ו... נשית? (ולא גבר עם שדיים, שזה אפשר בלי בעיה ליצור).
There, where I have passed, the grass will never grow again.

ארבעת ההנאות הגדולות ביותר - מנוחה אחרי אימון קשה, מים לגרון צמא, התבוננות באדם אהוב, וההרגשה שאחרי תפילה.
סמל אישי של משתמש
אביעד
תשובות: 44

שליחה על ידי אביעד » 28 מרץ 2019, 21:32

להעתיק. אם אתה יכול להבין מה גורם לדמות להיות נשית, זה אמור להיות עניין של תרגול עד שתצליח לחקות את המאפיינים האלה בעצמך בכתיבה שלך. אתה לא חייב להבין איך הדמות הנשית מרגישה, אלא לכתוב מה היא מרגישה ואיך היא מתנהגת, ושזה יתאים להכללה של נשיות שיש לך (ולאחרים ולאחרות) בראש, ויישמע להם אמין. אם זה לא נשמע להם אמין (סביר להניח שכך יקרה בנסיונות ראשונים) תשאל אותם למה ותתקן לפי זה. אז תראה להם שוב ושוב עד שתקבל תוצאה לשביעות רצונך. ולהעתיק מסופרים/ות שיודעים/ות לכתוב דמויות נשים/ות משכנעים/ות.
סמל אישי של משתמש
liorgonen3
תשובות: 28

שליחה על ידי liorgonen3 » 28 מרץ 2019, 21:42

א' ספק שהסופרת נכשלה, לרוב סופרים מכניסים בכוונה מאפיינים כאלה בדמויות, בלי קשר למגדר שלהם (מודה שלא מכיר את הסופרת, אבל זה לא כזה חריג)
ב' (ואני מסתכן באיזו אזהרה פה), גבר שרואה מישהי יפה וכעבור שעתיים רוצה להתחתן איתה, זה די בנורמה של ימינו, אין יותר מידי מה לעשות, (וזה שאתה אינטלגנטי לא אומר אחרת, לעיתים זה אפילו פועל לרעתך. אלא אם כן יש איזו "שונות" אבל לא לזה נכנסים)
אז בתור התחלה, מאחר ואף ספר הוא לא ביוגרפיה של הדמיות שמוצגת בצורה טהורה ונכונה ומוצדקת, אז תניח שאף אחד לא מצפה ממך לכתוב בצורה כזו או אחרת

נוקדה נוספת, אנחנו ב2019, נהוג כבר שלא לתת מאפיניים נשיים לנשים ומאפיינים גבריים לגברים, זה חלק מכל הרעיון שפתאום בהרבה סרטים יש נשים בתור דמויות ראשית (ולא בתור נסיכה שצריכה עזרה וכו'), אז אתה גם לא צריך לכתוב שום דבר מנקודת מבת של מין אחר, למעט חריגים שנכנסים כבר ל18+ והם לא רלבנטים לנו או לנושא.

אז לעניין, תכתוב איך שמתאים לך, ואף אחד לא יטען שהדמות שלך לא מספיק אישה, ואם כן, אז תתעלם ממנו כי הוא סתם עושה לך רע.
הח׳אן הטטרי כתב:
28 מרץ 2019, 21:18
ואין לי מושג איך נשים חושבות. אולי בעתיד אנסה, נראה איך יצא.
תעדכן אם תצליח, סביר שכל הגברים בעולם יעריכו אותך
I don't want to be at the mercy of my emotions. I want to use them, to enjoy them,and to dominate them
Oscar Wilde, The Picture of Dorian Gray
סמל אישי של משתמש
העוג הברברי
תשובות: 34
יצירת קשר:

שליחה על ידי העוג הברברי » 28 מרץ 2019, 21:59

הדרך הכי טובה לכתוב דמות של אישה היא לכתוב אותה כדמות מבוססת ואנושית, ולא בתור "האישה/בחורה". כי אנשים הם לא סטריאוטיפים של המגדר שלהם.
הסקייפ שלי: or_ben_abu_gsb
ניצחון! ועוד ניצחון!
סמל אישי של משתמש
פלאפי
The Three Headed Archmage
תשובות: 36

שליחה על ידי פלאפי » 28 מרץ 2019, 22:39

הח׳אן הטטרי כתב:
החלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד)
אני חושב שהפער פה הוא לא בין מין הסופרת למין הדמות, אלא בין גיל הסופרת לגיל הקורא.
למה פלאפי? כי זה פאפי! (כל הזכויות לשם "פלאפי" אינן שמורות וכל מי שקורא הודעה זו יכול להשתמש בשם זה בחופשיות, אך אם אכן ייבחר להשתמש בשם הנ"ל, צפה לתוצאות חמורות מעורך דיני – מיצי!).
סמל אישי של משתמש
nav566
תשובות: 7

שליחה על ידי nav566 » 28 מרץ 2019, 23:05

בתור התחלה, ברור שזו בעיה. חשיבה של גברים ושל נשים, בין אם בגלל התניות חברתיות או הבדלים ביולוגיים, לא פועלת באותה צורה. הספר הראשון שבו שמתי לב מאוד להבדל הזה הוא "משחקי הרעב". הדילמות וצורת החשיבה של הגיבורה הראשית יוצאות מנקודות מבט שונות מאוד משלי. כמובן שזה תלוי דמות.
אבל כשאני כותב מנקודת מבט של אישה, אני לא חושב על זה יותר מדי. אני פשוט מתחבר לדמות כמו שאני מדמיין אותה. אתה לא צריך לעשות את ההבחנה הזו כדי להיות משכנע. אתה רק צריך להכיר את הדמות שלך.
הח׳אן הטטרי כתב:
הסופרת כתבה חלקים קטנים מהעלילה מנקודת מבט של גבר, והחלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד)
הדוגמה הזו מוזרה. אתה חושב שזה משהו נורמלי בשביל אישה יותר מאשר בשביל גבר? למה?
"שאלתי את עצמי למה חתולים שותים ישר מהאסלה. אמי אמרה לי שזה בגלל שהמים שם קרים. עכשיו אני שואל את עצמי איך אמי ידעה זאת..."
- וודי אלן
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 29 מרץ 2019, 07:43

העוג הברברי כתב:
28 מרץ 2019, 21:59
הדרך הכי טובה לכתוב דמות של אישה היא לכתוב אותה כדמות מבוססת ואנושית, ולא בתור "האישה/בחורה". כי אנשים הם לא סטריאוטיפים של המגדר שלהם.
ברור, אם הייתי רוצה לכתוב את הסטריאוטיפ של ״נסיכה פסיבית במגדל״ הייתי עושה את זה בקלות. מצד שני, כמו שנאב אמר מעליי, יש הבדלים (תהא הסיבה אשר תהא) בין חשיבה ועולם הרגש של גברים ונשים, ויש דברים שנשים עוברות וגברים לא, ולכן זה אתגר כפול לכתוב דמות נשית ואמינה.
בהזדמנות זו - אם אישה קוראת את זה היא מוזמנת להביא עצות.
nav566 כתב:
28 מרץ 2019, 23:05
אתה חושב שזה משהו נורמלי בשביל אישה יותר מאשר בשביל גבר? למה?
לא, זה פשוט משהו מוזר נקודה שמשום מה נטיתי לייחס לזה שהסופרת חושבת שגברים אידיוטים או פתים או משהו.
There, where I have passed, the grass will never grow again.

ארבעת ההנאות הגדולות ביותר - מנוחה אחרי אימון קשה, מים לגרון צמא, התבוננות באדם אהוב, וההרגשה שאחרי תפילה.
סמל אישי של משתמש
TheKnightWhosaidKnit

שליחה על ידי TheKnightWhosaidKnit » 29 מרץ 2019, 08:08

פלאפי כתב:
28 מרץ 2019, 22:39
הח׳אן הטטרי כתב:
החלקים האלו הרגישו לי לא אמינים (נניח, הוא פוגש בחורה חתיכה וכעבור שעתיים כבר רוצה להתחתן איתה - וזה עוד בחור אינטיליגנט ומלומד)
אני חושב שהפער פה הוא לא בין מין הסופרת למין הדמות, אלא בין גיל הסופרת לגיל הקורא.
בתכלס, הכי סביר בעולם ( כולל ברמת השאלה האם זה ספר מהסוג שהיה מסתיר רצון אחר ...).

אבל אם נניח שזה לא המצב - הייתי אומרת ... עזבו.
לא , ברצינות, עזבו, אל תנסו אפילו , מה שאתם לא תכתבו - סביר להניח שזה לא יצא טוב. למה ? כי אין ממש סיכוי שיצא לכם לקרוא מספיק ספרים מנקודת מבט נשית .
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
תשובות: 7

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 29 מרץ 2019, 14:32

לפגוש מישהי לראשונה ואחרי שעתיים לחשוב על זה שאתה רוצה להתחתן איתה?
הגיוני לגמרי. קרה גם לי.
אחרי שלוש וחצי שנים גם התחתנתי איתה.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
ג'וני
תשובות: 1

שליחה על ידי ג'וני » 29 מרץ 2019, 17:39

TheKnightWhosaidKnit כתב:
29 מרץ 2019, 08:08
אבל אם נניח שזה לא המצב - הייתי אומרת ... עזבו.
לא , ברצינות, עזבו, אל תנסו אפילו , מה שאתם לא תכתבו - סביר להניח שזה לא יצא טוב. למה ? כי אין ממש סיכוי שיצא לכם לקרוא מספיק ספרים מנקודת מבט נשית .
זה משהו שאני לא יכול להסכים איתו. גם אם זה יצא לא טוב הייתי אומר לכתוב ואפילו לכתוב יותר כי מניסיון וטעויות אפשר ללמוד הרבה יותר מקריאת ניסיון וטעויות או הצלחות של אחרים.
הח׳אן הטטרי כתב:
והאם יש לכם טיפים בנושא, כדי ליצור דמות נשית אמינה ו... נשית?
תכתוב ותכתוב הרבה. לאחר שאתה מסיים לכתוב תביא את התוצאה לביקורת אמתית (ולא כזו ידידותית) שתדגיש בעיקר את הטעויות שלך. עדיף שאת הביקורת תכתוב מישהי שאמורה להיות לה נקודת מבט זהה לדמות (לבסס דמות על אופי של מישהי שאתה מכיר זה רעיון נהדר, למרות שזה עלול ליצור בעיות). תן לביקורת לומר לך איפה הכתיבה שלך חרגה מהאופי ואז תנסה שוב.. אחרי שאתה מצליח עם דמות אחת תעבור לדמות שנייה.

תגובה מהירה

שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.

שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה