• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קפטן מארוול - האם טוב או לא?

חשבתי ללכת בשבוע הבא לראות את הסרט עם חברים, אבל עכשיו אנחנו בהתלבטות עקב גל האנשים שלא ממש אהבו את הסרט. בתור אחד שכבר נכווה על כמה סרטים של מארוול (Antman and the Wasp... צריך להגיד עוד?) אני מהסס האם ללכת....
אז השאלה היא - מי שלא אוהב, זה בגלל שזה לא נאמן לקומיקס או משהו כזה, או בגלל שפשוט מדובר בסרט גרוע?

רציתי בדיוק גם לפתוח עץ על קפטן מארוול כי ראיתי אותו אתמול.

לפני שאני אגיע לדעתי על הסרט, צריך קודם לדבר על האקלים הפוליטי שבו הוא נוצר ושגרם להרבה מהתגובות שאתה בטח רואה באינטרנט. אני חושב שהכל התחיל בעצם הרעיון של מארוול לעשות סרט קומיקס עם אישה בתפקיד הראשי, שמיד נתפס על ידי קהילת הטרולים המיזוגנית הרגילה של האינטרנט כאיזשהו צעד מבוסס אג'נדה פמיניסטית (בדיוק כמו איך שהם הגיבו לסרטי מלחמת הכוכבים האחרונים). וברגע שהתחיל להתגלגל, כדור השלג של האינטרנט נגד פמיניזם ופרוגרסיביות בקולנוע כמובן רק הלך ותפח.
זה המשיך בתלונות על הטריילר של הסרט, שהעיקרית בהם הייתה הטענה המטופשת שלברי לארסון יש פרצוף קפוא מדי ושהיא לא מביעה רגשות. במילים אחרות, ואריציה של "חמודה תחייכי קצת". ואחר כך נתפסו על סרטון שבו לארסון נתנה נאום בטקס פרסים שבו היא התלוננה על זה שיש כמות לא פורפורציונאלית של מבקרי סרטים שהם גברים לבנים מבוגרים, והם נוטים להתלונן על סרטים שהם לא קהל היעד שלהם (ספציפית קמט בזמן, שלא ראיתי ודי נקטל בביקורות, אבל אובייקטיבית הוא אכן כוון לקהל יעד של נשים שחורות, כך שהתלונה שלה מבוססת). הם ראו בזה מתקפה ישירה על כל המין הגברי ושוב קמו קולות נגד פמיניזם מיליטנטי וכל הכיף הזה.
כך שעד שהסרט יצא לקולנוע, הצטבר גוש גדול של קוטרים שרק מצא סיבות ללכלך עליו ועל הכוכבת שלו, ללא שום קשר לערך האומנותי או הבידורי של הסרט בפני עצמו. ובגלל שהמקטרים הם תמיד הכי קולניים, זה ברור שרוב הקולות שתשמע זה תלונות של אנשים שדעתם על הסרט כבר קובעה הרבה לפני שהם ראו אותו.

את כל זה אני ראיתי מהצד בחודשים עד ליציאת הסרט ולא ממש הבנתי על מה הטררם. מהרגע שהכריזו על קפטן מארוול אני ממש שמחתי ורציתי לראות אותו. הטריילר שראיתי נראה מגניב, ברי לארסון היא אחלה שחקנית וגם סמואל ג'קסון קיבל שם תפקיד גדול מבדרך כלל. אז באתי לסרט דווקא בציפיות די חיוביות.
בסה"כ אני חושב שהוא ממוצע מבחינת סרטי מארוול. יש הרבה יותר טובים ממנו, ויש גם הרבה יותר גרועים ממנו (זה המקום להזכיר את אנטמן). כתבו כבר מספר אנשים ואני מסכים עם זה, שסרטי האוריג'ין של מארוול הם בדרך כלל הפושרים יותר, כי הם בעיקר מתמקדים בלהציג את הדמות לקהל ופחות בלספר סיפור מעניין. קפטן אמריקה הראשון היה לי די משעמם בגלל הסיבות האלה, וגם ד"ר סטריינג' די נגרר כל החצי הראשון שלו לפני שהוא קיבל כוחות. שומרי הגלקסיה למשל היה דווקא מאוד מוצלח בתור סיפור אוריג'ין, אז זה לא מחייב שהם פושרים. אבל בכללי המקומות בהם קפטן מארוול נופל זה מהסיבות האלה.
מצד שני, יש מקומות בהם הוא מתעלה על סרטים אחרים של מארוול. כמו שאמר החאן, איפשהו באמצע הסרט מגלים לך משהו שמשנה את התפיסה שלך על הסיפור שראית עד עכשיו, וזה היה די מעניין מבחינה סיפורית אבל גם מעורר מחשבה. סמואל ג'קסון בתור ניק פיורי (שהוצער בצורה ממוחשבת לאיך שהוא נראה בערך כשספרות זולה יצא) עושה כמובן עבודה טובה. בניגוד לכל התלונות על ברי לארסון, היא גם הייתה סבבה לגמרי בדמות שלה, אבל אני חושב שהדמות הזאת עדיין טיפה בוסרית. זה לא אומר שזה דמות לא טובה, למשל גם ת'ור היה מאוד חד מימד בסרט הראשון שלו, וכנ"ל קפטן אמריקה. מארוול בדרך כלל מפתחים את הדמויות שלהם בצורה משמעותית אחרי הסרטי אוריג'ין (בעצם אחרי שגמרו להציג את הדמות ועכשיו אפשר באמת לשחק איתה), אז אני לא מתרגש מזה שהיא יוצאת טיפה שטוחה כאן.
מבחינת אקשן, יש הרבה סצנות שעשויות היטב, אבל גם היו לי כמה סצנות שטיפה חרקו, בעיקר בחצי הראשון של הסרט. באופן כללי אני חושב שהסרט משתפר ככל שהוא מתקדם, אז אל ייאוש אם ההתחלה קצת נמרחת.

יש הרבה אלמנטים בסרט שאפשר להגיד שהם "פרוגרסיבים", כמו זה שהדמות הראשית היא אישה וזה שלצידה הוא גבר שחור ויש בעצם מעט מאוד גברים לבנים באופן כללי. ויש גם כמה סצנות שקצת מנסות יותר מדי לצאת פמיניסטיות (כלומר ברמה שהסצנה שם בגלל שהגיבורה היא אישה וצריך להראות שהיא בכל זאת חזקה, אבל זה די מיותר כי היא פאקינג חזקה ומרשימה גם בלי הסצנה הזאת). אבל להבדיל מגל התלונות שיגיע מהטרולים, זה לא פוגם בסרט בשום צורה. מה שדווקא יפה בו זה שזה שהדמות הראשית היא אישה לא משפיע בשום צורה על הסיפור. הייתה יכולה להיות גבר באותה מידה וזה לא היה שונה, וזה הסמן לסיפור שהוא באמת שוויוני.

אז לסיכום, כסרט בפני עצמו אני ממליץ לראות, אבל לא צריך לצפות למאסטרפיס. בארק העלילתי הגדול של היקום של מארוול, אני מניח שלקפטן מארוול יהיה תפקיד משמעותי בendgame (זה נרמז כבר בinfinity wars), כך שגם כדאי לראות אותו בשביל שלמות העלילה.

הלכתי לבכורה ברביעי או חמישי, חייבת לומר שהוא היה אכזבה רצינית. בהחלט לא הסרט הכי גרוע של מארוול (בלאק פנת'ר לדעתי), אבל בהחלט אחד מהסרטים הפחות טובים שהם יצרו. הבעיה העיקרית שלי איתו הוא שהוא מלא בחורי עלילה ודאוס אקס מכינות, זה לא משהו חדש בסרטי מארוול אבל כאן זה מורגש באופן בולט וממש מעצבן. מעבר לכך האקשן היה די בינוני, ועל פי דעתי ברי לארסון עשתה עבודה ממש לא מוצלחת בסרט הזה ספציפית. זה לא שהיא שחקנית רעה, פשוט המשחק שלה הרגיש לי סטטי נורא, לא יודעת לשים את האצבע על הגורם לכך, ייתכן כי הטקסט הוא הבעיה כאן אבל כך או כך זה היה צורם.
למעריצי מארוול מושבעים זה יראה כסרט מארוול ממוצע אני מאמינה, ובהחלט יהיה שווה את הצפייה, אבל לאלו שצופים בסרטים הללו כדי "להתכונן לאינפיניטי וור", חסכו לעצמכם את ה50 שקל ותחפשו את הסצנת אפטר קרדיטים ביוטיוב.

עד עכשיו שמעתי על הסרט דברים נהדרים/נוראיים, (שנכתבו עוד לפני שהמבקר ראה את הסרט), ובעיקר דברים בינוניים מינוס ממבקרים ואנשים שאני סומך עליהם, שזה די חבל.
כמה הסרט נדרש עבור מי שרוצה לראות את endgame? (כלומר, האם אני מספיק מכיר את הדמות אם ראיתי את הטריילרים והאם יש פיסת מידע בסרט שנראה שתחזור בנוקמים 4?)
לצורך השוואה, ספיידרמן-השיבה הביתה לא היה חשוב לנוקמים 3, דוקטור סטרנג היה. (מבחינתי, כדי להבין מי זה מי ומה קורה)

הרגע יצאתי מהקרנה של הסרט, אישית הוא היה נחמד - מבחינתי.
לפני שאני אתחיל אני חייב לומר שאולי הוא היה נחמד יותר עם לא הייתי עושה את הטעות ורוכש בטעות כרטיסי תלת ממד אקסטרה (אם הכיסאות הנעים ושאר השטויות של פרצי האוויר ושפריצי מים).
בכל מקרה מבחינת העלילה הסרט היה סביר +-, אני ציפיתי 98% ממנו ולא הייתה לי שום הפתעה מהתפניות, ואני לא קראתי את הקומיקס.
מבחינת אקשן אני חייב לומר שאני מאוד מאוכזב, הקרבות היו די חד צדדיים ולא היה משהו רציני.
מבחינת ליהוק הייתי אומר שהוא בסדר פחות או יותר, אין לי הרבה נסיון בנושא אבל השחקנים לא היו יוצאי דופן מבחינתי.
בקשר להומור... חוץ מהברקה אחת הוא היה סביר מינוס, הבעיה היא שהסרט לא סגור במאה אחוז על על הז'אנר שלו ומנסה ללכת לכול הכיוונים בלי להתחייב לאף אחד ספציפי, עד כמה שידוע לי זו בעיה ידועה עם מארוול.

אבל הייתה סיבה אחת שבסופו של דבר אהבתי את הסרט ולדעתי זו הייתה הדמות הכי טובה בסרט, והשמות הכי טובה בסרט היא... החתול.
בכנות, החתול היה נהדר (למרות שדי צפוי בסופו של דבר אבל עדיין נהדר).
לסיכום הייתי אומר שזה סרט נחמד ששווה את ה40 שקל לכרטיס אבל לא מחייב את הצפייה, אבל זו דרך נחמדה לשרוף זמן.

נ.ב. באשר לפמינזם... אני אישית לא אוהב הוספת מסרי פוליטקלי קורט לצד זה או אחר, היו שם כמה מסרים פמיניסטים ואולי חלק מהם היו מעט מיותרים אבל זה לא הורגש באופן רציני (החלק הכי מורגש של זה היה כשהיא מקבלת את הפלשבקים כשהיא נאבקת ב"תודע").
בכל מקרה הבעיה העיקרית שלי אם דברים של פוליטיקלי קורקט הם שלעיתים קרובות הם מגיעים על חשבון העלילה ולא מקדמים אותה, בעצם נדחפים בכוח או עקב חוסר רעיונות (הסדרה השניה של פרסי ג'קסון מייצגת את זה באופן הכי טוב).
כל דמות צריכה להיות בנויה היטב, אני אשמח לראות דמות נשית חזקה או דמות שחורה בעלת אופי ועומק ושהיא שם בשביל לקדם ולהוסיף לסיפור, אבל כאשר אתה יכול להרגיש שדמות היא בעל מגדר/תרבות/מוצא יוצא דופן רק בשביל שהיה אפשר לומר שהספר או הסרט "מתקדם" זה פוגע בו ובאמינות שלו, ובמידה מסוימת גם באוכלוסיה שהדמות היחודית אמורה ליצג.
הנקודה היא שאין לי בעיה אם דמויות או מסרים מתקדמים, יש לי בעיה כללית עם דמויות ןמסרים שנידחפו בכוח ופגעו בסיפור, וקיום רוב הדמויות הללו הן בעלות מוצא יחודי.

סרט מעולה (לפחות ביחס לסרט אוריג'ין).
העלילה מעניינת, אחלה אויבים, אחלה קרבות, וכמובן סמואל אל ג'קסון גאון. גם ברי לארסון לא רעה בכלל.
ציון לשבח: הנבלים פה הם בין הטובים של מארוול.
קצת ביקורת: יש כמות לא מבוטלת של סצינות במתרחשות בחלליות חשוכות, ובהן חייזרים כחולים כהים במדים כחולים כהים נלחמים בכל מיני דברים - פשוט לא רואים שם כלום, וחבל (קצת מזכיר את הקרב הסופי בפנתר השחור). יש גם נקודה מסויימת בעלילה שבה כל הדמויות מתנהגות ממש מוזר ולא בהתאם לאופי שלהן או למה שבן אדם הגיוני יעשה. אבל זה מובן ומקובל, בסך הכל זה סרט קומיקס וזו רק נקודה אחת.

כל הרעש הפמיניסטי - פשוט להתעלם. הסרט ממש לא דוחף פמיניזם בהגזמה (ההשוואה שעושים לפעמים עם last jedi לא קשורה בכלל לדעתי). יש מסרים, אבל הם באים ממש בקטנה ומשתלבים היטב בסיפור.

מרתוס אמר/ה:
כמה הסרט נדרש עבור מי שרוצה לראות את endgame? (כלומר, האם אני מספיק מכיר את הדמות אם ראיתי את הטריילרים והאם יש פיסת מידע בסרט שנראה שתחזור בנוקמים 4?)
לצורך השוואה, ספיידרמן-השיבה הביתה לא היה חשוב לנוקמים 3, דוקטור סטרנג היה. (מבחינתי, כדי להבין מי זה מי ומה קורה)
ידוע לנו שיש לה תפקיד יחסית משמעותי באנדגיים, אבל באמת שהסרט לא עד כדי כך חשוב פה. אתה יכול לדלג, ואפילו לא צריך לראות את הפוסט-קרדיטס (שהיא פשוט סצנה מאנדגיים כמו שהפוסטקרדיטס באנטמן היה סצנה ממלחמת האזרחים)
ומכאן, ספוילרים.

ראיתי את זה היום ומאוד נהניתי מסרט הסופרמן/דרגונבול הזה.
אבל ברצינות, אחלה סרט בפני עצמו. ברי עשתה אחלה של עבודה (למרות שהדמות טיפה בוסרית, כמו שפלאפי הזכיר. וגם לא הכי מזכירה את קארול הקרה בקומיקס, לא קריטי) וגם שאר הדמויות היו אחלה. מה שכן, אני לא חושב שקולסון היה אמור להיות שם- הוא באמת היה ממש סתמי.
אהבתי מאוד את הרפרנסים (החליפה המקורית של סטארלורד, מוניקה, פרויקט פגסוס) ואהבתי את מה שמארוול ניסו לעשות בPR, שזה להכריז שג'וד לאוו משחק את מאר-וול, למרות שהוא לא. זה היה מגניב, חבל שאף אחד לא האמין להם XD
גם מאוד אהבתי את המסרים שבו. לא רק המסרים הפמיניסטיים שהיו לגמרי סבבה ונכנסו בצורה ממש טובה, אלא גם האקטואליה של המצב לעניין המהגרים העולמי ובארה"ב. זה היה חמוד ולא נדחף מדי, שזה טוב. לכל הפחות מארוול למדו מזה. אני מודה שהדאוס-אקס מאשינה והמקריות שבהגעה שלהם לכדו"הא בהתחלה הפריעו לי.

אבל, כחלק מהיקום הקולנועי, הסרט הזה הוא פרק נוראי. למרות שהוא נהדר בפני עצמו, הוא פשוט סותר עובדות שידענו קודם ומבלגן את הטיימליין. ההחלטה לקרוא לאוונג'רז על שמה הפריעה לי במיוחד.

אז ראיתי אותו אתמול, ולמרות הציפיות הנמוכות - הוא ממש אחלה סרט. היה קצבי וכיפי, נכון שלא יצירת מופת כמו מלחמת האינסוף, אבל לדעתי בשליש העליון של סרטי מארוול ואוכל הרבה מהם בלי מלח.
לגבי פמיניזם וכך הלאה, ממש לא הרגשתי את זה או שניסו לדחוף רמזים - כן, היו את הפלאשבקים אבל זה לא שונה מאשר פלאשבקים על כל דמות אחרת שהייתה להם ילדות קשה.
בקיצור ממש אחלה ושמח שהלכתי לראות בקולנוע.

מה שכן, איזה עובדות הוא סותר? לי הפריע שהפכו את הסקרל מאויב לפליטים שבלית ברירה פנו לאלימות (למרות שזה לא לגמרי סותר את הרקע שלהם)

הבנתי, למען האמת באמת לא ברור כלכך למה דחפו לשם את הטסרקט בכלל... יש מספיק עתקים בעולם של מארוול. בקומיקס הוא קשור לסקרל/קרי? במקור הוא הופיע בקפטן אמריקה הראשון, השאלה אם ידוע מה קרה לו מאז ועד הנוקמים?

ידוע שהווארד סטארק משה אותה מהמים כשהוא חיפש אחרי קפ, חקר אותה וכשהוא הקים את שילד (לא לבד כמובן, אבל עדיין הוא אחד המקימים) היא עברה אליהם.
עכשיו, קראתי כמה תיאוריות של "מה קרה לה בינתיים", ככה שנראה שהסרט לא סותר לחלוטין את הידוע לנו- שילד הייתה חלק מהממשלה ופגסוס היא תוכנית ממשלתית, ככה שהטסרקט הושאלה להם משילד וזה למה כולם היו כ"כ לחוצים כשניק וקארול נכנסו וחיפשו אחרי לווסון, הם חשבו שהם רוצים את הטסרקט חזרה, והם טיפה איבדו את זה.
עדיין, כל עוד זה לא נאמר במפורש בסרט, מבחינתי זה רטקון די מעצבן.

בקומיקס, הטסרקט היא עתק אחר לגמרי ויש יותר מאחת כמוהה. אין לה באמת קשר לסקראלז או לקרי למיטב ידיעתי. מצד שני, היא לא כזו מעניינת בקומיקס.

אני חושב שהשילוב של הטסרקט שם היה כדי לתת לכוחות של קפטן מארוול בסיס שקשור לאבני האינסוף, מה שיתקשר אחר כך לקרב בינה לבין ת'אנוס איכשהו. כמו שוונדה קיבלה את הכוחות שלה (בדרך שמעולם לא הוסברה) מה- Mind Stone, ולכן יכלה להילחם בת'אנוס באפקטיביות יחסית.

חזרה