• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תרגיל כתיבה 2: רעיון

ת'ור

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
אז בפעם הקודמת ביקשתי מכם להכין רשימה\מצע של דברים שאתם מחבבים, ואמרתי לכם לא לחשוב על רעיונות. אז עכשיו הגיע הזמן לחשוב על רעיונות. אני ממליץ לחכות שבוע מהרגע שסגרתם את הרשימה, כדי לתת לדברים להתיישב. סיכוי טוב שבכל זאת חשבתם על כמה רעיונות, זה בסדר. עכשיו הגיע הזמן להעלות אותם על נייר.

קחו דף נייר, קחו עט או עיפרון, שימו מולכם את הרשימה כך שתוכלו לראות את כולה, ותקראו אותה. אם עולה לכם משהו תרשמו אותו - כל דבר, גם הכי קטן ("אולי רכבת עם אינסוף קרונות", "בא לי מד"ב קשה", "חתול עם שפם?").
תקראו את הרשימה שוב. רפרפו עליה. תקראו את מה שכתבתם. אולי בא לכם שיהיה בסיפור את אחד האלמנטים - תרשמו אותו ותעברו על הרשימה לראות מה יכול להתחבר. שחקו עם זה. שרבטו הכל. ואז תניחו את זה בצד. תחזרו מחר ותעברו שוב על הרשימה ומה שרשמתם. אולי יש רעיונות חדשים, או מחשבות חדשות על רעיונות קיימים. תרשמו, תקשקשו. תנו למוח שלכם לשוטט. הדבר הכי חשוב הוא להירגע ולתפוס כל שביב רעיון שעולה לכם. כל שביב כזה אפשר לעטוף ולעבות עד שהוא הופך לרעיון ממש, או שהוא יצטרף לרעיון אחר, או שהוא ייתן השראה לרעיון אחר.

עכשיו, אני לא בטוח איך זה יעבוד לאנשים אחרים, אבל זו שיטה שעובדת טוב בשבילי. כל עוד אתם פתוחים להקשרים ולאפשרויות שגלומים ברשימה שלכם, כל עוד אתם נותנים למוח שלכם לנדוד, אני מאמין שתגיעו לתוצאות מעניינות.
אה, ובשום פנים ואופן אל תעצרו אם מצאתם רעיון טוב, או אפילו רעיון מצוין או מדהים. הוא לא ילך לשום מקום, ומה אם תמצאו רעיון אפילו יותר טוב? יכול להיות שהרעיון הראשון הוא באמת הטוב ביותר, אבל למה לא לבדוק? זה עוד יום או יומיים. תנו לעצמכם זמן לעכל ולהתרגל, ותעצרו רק כשיש לכם לפחות שלושה רעיונות שאתם ממש אוהבים.
אני מאוד ממליץ להתעכב בשלב הזה בגלל שכאן תקבלו את התמורה הטובה ביותר לזמן שלכם. יצא לי לראות לא מעט פרויקטים שהושקעו בהם הרבה זמן וכישרון, אבל רק בסוף. רק ביצירת התוצר הסופי. הם קפצו על הרעיון הראשון שהיה טוב מספיק, נחפזו דרך הפיתוח שלו ולקחו את הזמן רק בשלבים האחרונים. אז הוא נראה אחלה, אבל... הוא בסדר, בינוני. הוא היה יכול להרוויח הרבה מהשקעה בשלבים הראשונים.

כל זה די אבסטרקטי, אז הנה הנסיון שלי לשחזר את הליך המחשבה שלי כשחיפשתי רעיונות:
בא לי סטימפאנק, זה כיף. ובא לי דמות של צלפית. צלפית על ספינת אוויר יהיה ממש מגניב. ספינות אוויר בסטימפאנק יכול להיות בארץ הררית, לכן צריך ספינות אוויר למסע. למה בכלל התיישבו בה? מכרות, הם צריכים מתכות ופחם. אולי הצלפית היא אצילה שהצטרפה לחבורת שודדי רקיע כדי ליהנות? וזה יכול להיות החיבור לחברה הגבוהה, והם מתכננים כל מיני הייסטים מתוחכמים.
יכול להיות ממש מגניב לערב קסם קשה בהייסטים, אבל לזה צריך למצוא קסם קשה מגניב.

רעיון אחר, אולי קנטאורים? קהילת קנטאורים בערבות יעבוד טוב. מה עם גזעים אחרים, יש בני אדם? יש יצורים אחרים? נחשוב אחר כך. אפשר לשלב הרים? מה עם הרים נודדים, שמגיעים ומאיימים על הערבות? הם יכולים להיות עטופים בלילה תמידי, או חורף או משהו דומה. אבל זה איום די סטטי, אני רוצה להפוך אותו לדינמי יותר. מה אם יש שבט קנטאורים על ההרים שמובילים אותם? אבל צריך שינוי כלשהו מהקנטאורים בערבות. קנטאורים, רק עם גוף של דוב במקום סוס! ואז בערבות אפשר כמה שבטים, של סוסים, איילים, וכולי. אולי מסכות? קנטאורים עם מסכות יכול להיות ממש מגניב. אולי אפשר לשלב גם חלילים. מה אם הם משמשים כדי להתחבר לאמא אדמה, וככה הם יוכלו להילחם בהרים, וככה השבט העוין שולט בהרים. או שהם משמשים למשהו אחר - מה אם אלה בעצם שבטי בני אדם וחיות שבט, והם משתמשים במסכות\חלילים כדי להתאחד עם חיות השבט ולהפוך לקנטאורים? שבט אחד מתאחד עם סוסים בעזרת מסכות, שבט אחר מתחבר לאיילים עם חלילים... ושבט הדובים משתמש בצלקות, איכשהו.

רעיון אחר. רכבות, הן לא יעבדו ברעיונות האחרים. אולי לשלב עם סוריאליזם, פנטזיה מוזרה? כמו בלעולם-לא-עולם. רכבת תחתית עם רבדים עמוקים שרוב האנשים לא מודעים אליהם. אולי מנהרות הרכבת התחתית מתמשכות לעומק, והשכבות מוזרות יותר ככל שהן עמוקות יותר. בעמקי המנהרות יש סיעות שונות, אולי העלילה היא סביב המאבק על שליטה בעולם התחתי הזה. אולי המנהרות חיות, או שהרכבות חיות, או שניהם? ומנסים להשתלט על היצורים האלה של בטן האדמה. הדמויות יכולות להיות חבורה של אנשים מוזרים שאיכשהו מתחברת ויוצאת יחד לעמקי המנהרות.

לא, באמת בא לי סטימפאנק. בא ננסה לחשוב על עוד רעיונות. אולי להנגיד את ההרפתקאות הרומנטיות של ספינות אוויר עם איזשהו תפקיד גנרי? כמו דוורים. אולי סבלים, סוחרי סירים, מובילי מים? לא, לדוורים יש הכי הרבה פוטנציאל. אבל כמובן שהם לא סתם דוורים, הם מצוידים להתמודד עם הסכנות של השמיים וחמושים. אז אפשר יהיה לשים דמות צלפית גם כאן.
עוד רעיון... אולי לשלב קסם קשה, שמניע את הטכנולוגיה אבל אנשים פוחדים ממנו. זה יכול לשמש לעלילה פוליטית, או הייסט, או שילוב שלהם. הקסם לא לגמרי מובן, ולאורך העלילה מגלים עליו דברים ומבינים אותו טוב יותר. יוכל לתת רגעי תגלית מגניבים.
המם.
אני אוהב את הרעיון של דוורי שמיים. הוא יכול לתת גם אקשן, גם דרמה, וגם רגעים קטנים וחמודים. הדוורים יכולים להיות חבורה ממש כיפית של דמויות מהנות. העלילה תהיה אפיזודית, כל פעם סביב יעד אחר או מכתב\חבילה מיוחדים, ובסוף תהיה עלילה דרמטית יותר לאורך כמה פרקים.

אבל... עלילה אפיזודית לא תהיה דוגמא טובה כשאני ארצה לעבוד על עלילה. אחרי הדוורים אני מחבב את מבוך הרכבות התחתיות, ושם אפשר לשים עלילה הרבה יותר תכליתית. אבל חבל לוותר על דוורי הרקיע...

אז אני אעשה את שניהם. בהמשך הדרך אני אפתח את שני הרעיונות, ובתקווה אצליח לעשות אותם שונים מספיק כדי שתראו שהשיטה עובדת לסגנונות שונים. לכל אחד מהם יהיו דגשים אחרים ודברים שונים להתמקד בהם, ואני חושב שזה יהיה מעניין.

ומשהו למתקדמים: מדי פעם כשאתם חושבים על רעיון, יכול להיות שימושי לחשוב על מה בעצם הסיפור. לא ברמת העלילה\דמויות אלא ברמה מעל: כי סיפורים טובים נוטים להיות *על* משהו, על היבט כלשהו של החוויה האנושית, ולתת פרספקטיבה או מחשבות על הנושא. זה יכול להיות פשוט כמו "בני אדם הם זבל" (משחקי הכס) או מורכב כמו חקירת האנושיות מול קידמה טכנולוגית (אני, רובוט) (וכמובן שסיפור יכול להיות על יותר מדבר אחד). דבר כזה יכול למקד את הרעיון ולהפוך אותו לחזק ומושך יותר. רעיונות הסטימפאנק, למשל, יכולים להיות על מלחמת מעמדות, פחד מטכנולוגיה או (לדוורי הרקיע) רגעים אנושיים בכאוס טכנולוגי. את הקנטאורים הייתי עושה על מלחמה ואיך היא יכולה לצאת משליטה. את עמקי הרכבת התחתית אני חושב לעשות על הפחד מהאחר מול היופי של האחר. ואלה יעזרו לכוון אותי כשאני אמשיך ואפתח את הרעיונות האלה.

אז מי שממשיך את התהליך איתי, פרסמו בעץ נפרד (עם תגית [תרגיל כתיבה 2]) לפחות שלושה רעיונות, ומומלץ יותר. ושכולם יהיו רעיונות שאתם מחבבים ושתרצו לפתח. מי שלא עשה רשימה לשלב הראשון יכול לעשות אחת עכשיו, כל עוד הוא מחכה שבוע בין סיום הרשימה לעבודה על רעיונות (אני ממליץ לא לדלג עליה כי היא שימושית גם בהמשך).
ושוב אני מזכיר, קחו את הזמן. רעיונות טובים באים מרוגע וביטחון עצמי, לא מלחץ ודאגה. ואנחנו נקרא את הרעיונות, נעיר, ואולי ניתן הצעות לשיפור או אפשרויות לאן אפשר לפתח אותם. אני אישית אשמח אם תזרקו לי רעיונות והצעות לפיתוח הרעיונות שהצגתי כאן, ואולי זה יעזור לכם לחשוב על רעיונות משלכם.
אז תנסו, תעשו, תקשקשו משהו. התוצר לא חשוב כמו להתאמן על תפיסת רעיונות. העיקר שתתרגלו את התהליך.

ואל תשכחו ליהנות.

חזרה