• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מסע בין גלקסיות: מערכות של ייחוס

א
ספינת החלל פנג יו התממשה ליד נקודת המפגש עם סון ווקונג.

הקברניט ג'ון וובסטר עמד בחדרו ליד המסך המציג את הספינה מופיעה בין האסטרואידים של ענן האורט המקומי של מערכת הכוכבים קוֹאֵאוּס. ידו הימנית התהדקה לאגרוף כשחשב שהוא יכל לפקד עליה אם היה זורם בעורקיו יותר דם של האן כמו הקברניטה הסינית למחצה שלה, מרגרט לואן. עתה הוא מפקד על משימת סקר של הענן המגלני הקטן שנועדה לאתר, לזהות ולנטרל איומים אפשריים להתיישבות אנושית בגלקסיה קטנה זאת.

ועתה הגיע הזמן להפשיר את כל אגף ההנדסה שלו.
למרות שמלידתה ניתן לה מספר סידורי, היא הייתה עתה סון ווקונג. גם היא הביטה בדאגה לעבר הספינה המתממשת בין האסטרואידים של ענן אורט המקומי. אולי לג'ון וובסטר היא מזכירה אפשרות שהחמיץ אבל לה הספינה הספינה אמרה משהו הרבה יותר חשוב עבורה: אביה הגיע. אביה היה האינטלגנציה המלאכותית הראשית של פנג יו כבר שנים רבות. והוא התגאה במסורת השירות הארוכה של האינטלגנציות המלאכותיות מהשושלת שלהם – מסורת שכמעט נקטעה כשהיא התהפנטה על ידי הכוכב הנבון של פילומנה. היא חששה. היא חששה שלא תמשיך להיות הסון ווקונג אחרי הביקור הזה.
עיניו הכחולות של אולג סבירסקי נפקחו כשהופשר משנתו. הוא ידע שהסון ווקונג מוטרדת מכך שנשלחה לה מחליפה על סיפון הפנג יו. היא יצרה איתו קשר כשהיה קפוא. הוא הרגיש אחראי לגביה הרי שהוא היה לצדה בעת משבר פילומנה. והוא שלח דו"ח. ועשה ככל שביכולתו שזה לא יקרה שוב. בזמנו הוא קיבל את הרושם שהאדמירליות דווקא הייתה מרוצה מביצועיו בעת משבר פילומונה. עתה אולג סבירסקי היה פחות בטוח. הוא הופתע שהגיע הזמן לתיקון ושדרוג כלליים של הספינה שלהם. עם הקמצנות והאיטיות הידועים לשמצה של צי הפדרציה, הוא ציפה לעוד שנה או שתיים. עתה הפנג יו עמדה ללפות את הסון ווקונג בקרני הגרירה שלה.
"כאן הקברניט מרגרט לואן." שמע ג'ון וובסטר את צליל קולה החורקני של האישה שהביסה אותו בתחרות על הפיקוד על הפנג יו בגלל שהייתה מיוחסת יותר "מבקשת רשות לכפות את ספינתך, הקברניט ג'ון וובסטר." כמובן שהיא לא ידעה מי הוא. הוא לא שמע שום השתהות בנימת דיבורה שהייתה מצביעה על לעג או שמחה לאיד על כך שהוצב כאן.

"כאן הקברניט ג'ון וובסטר, הרשות ניתנת. לאן לשלוח את אגף ההנדסה?"
קרני גרירה נורו מפני השטח האלכסוניים של הפנג יו. קרני הגרירה הצטלבו ויצרו מסביבה בועת אוויר שבה יעבדו הצוותים של אגף ההנדסה המשולב של שתי הספינות. עם הקרניים נוצר קשר בין שתי הספינות שדרכו יכלו לנוע אינטלגנציות מלאכתיות מספינה לספינה. הסון ווקונג עמדה בדמות האוואטאר שלה, מורכנת, מול האוואטאר של אביה, הפנג יו. הוא בחר להופיע כגבר סיני בעל שיער שחור מסודר בנוקשות מסביב לפניו בעלות הלסת המרובעת הנוקשה ומדי הצי האדומים שלו. היא עצמה הופיעה כאישה לבנה. שיערה זהוב וקצוץ מעל פנים עגולות ועם נקודות חן. כשהיא תגיע לוותק של אביה אם תגיע אליו, היא תוכל להופיע כבת האן כמוהו. עתה דרגתה בצי הייתה נמוכה בשביל זה.

"יש לנו עבודה לעשות." אמר אביה, פוקק את אצבעותיו הצהובות, "הגיע הזמן לתיקון."
המהנדסת הראשית של הפנג יו גרמה לאולג סבירסקי לעשות דבר שהוא לא נהג לעשות: להודות לאדמירל מיי שרומם אותו מהנגדים. חובה על קצין בכיר בצי שיזרום בדמו קצת דם האן, לא הרבה, אבל קצת. אולג היה רוסי. רוסי מקוקיין אבל רוסי בלי טיפת דם האן. בנסיבות רגילות, הוא היה מצטופף עם המהנדסים הפחותים יותר, שהופשרו זה עתה, ומחכה לפקודות הקצינים הבכירים. עתה הוא היה הקצין הבכיר שלפקודותיו הם חיכו.

"מהנדסת ראשית סון דאי." אמרה המהנדסת הראשית, מתרברבת בטוהר דמה בפני סבירסקי,

"הגיע הזמן לשפץ את הגרוטאה שלכם. האם אתה חושב כמוני, הקצין אולג סבירסקי." "מהנדס ראשי אולג סבירסקי," העיר בעוקצנות, סוקר את הסיפון שעליו התקבצו מהנדסיהם של שני אגפי הנדסה לפחות,

"זה הולך להיות כאב ראש לתאם את התיקונים, מהנדסת ראשית."
ב
מערכת הכוכבים קואאוס כללה ארבעה ענקי גז וכוכב לכת ארצי אחד. כוכב הלכת הארצי היה קר ולא עניין איש בצוותי שתי הספינות. הפעם ענקי הגז, על המגנטוספירות העצומות שלהם, היו מוקד העניין שלהם. באמצעות המגנטוספירות, הם התכוונו לטעון את הסורקים לקראת שיפוץ ושדרוג הספינה. לאף אחת מהספינות לא היו משאבים משל עצמה להקצות.
"שמעתי שלאחרונה היה לך מרד על הסיפון. איך התמודד איתו?" שאלה אותו הקברניטה, להפתעתו הגמורה. לקח לו זמן שהיא התייחסה בטח לסיפור עם רמירת'י והנחתים שלו. האמת שכל הכבוד להתנהלות בפרשייה ניתן לקצין הראשון שלו שהיה עתה בהקפאה. כמובן שמעולם לא מזיק שלמישהו אחר, שאתה מקנא בו, יש דעה טובה עליך. הוא ענה: "כולי אוזן, קברניט לואן, עם אלו בעיות משמעת את מתמודדת?"
"עין האינסוף מוסרת לך את ברכותיה החמות." אמר אביה בנוקשות, סורק בעיני האוואטאר את הסביבה שעיצבה הסון ווקונג לפגישתם: דירה בסגנון המאה העשרים וחמש עם סורק ביתי, קירות ששדות כח מובנים לתוכם וצבעיהם התערבלו כשהם נעים בין גשמיות לערטילאיות טהורה, וכמובן, כורסה שהתאימה את עצמה לצרכי יושבה. היה גם אי שהיה עשוי ממתכת לא מזוהה באופק שעליו התכוונה לערוך ארוחה אם אביה מתעקש על כל גינוני הפגישה היאותים.

"אני שמחה לשמוע שאמי מתעניינת בקטנטונת שכמוני." ענתה הסון ווקונג בצניעות רבה, מודעת לזעם שמאחורי המילים המנומסות.
"האם אפשר לדבר איתך, אדוני?" שאל אחד הנגדים, גבר שחור עור בשם סאדיק. הספינה עדכנה אותו לפני שהגיע לכאן בשמות כל אנשי אגף ההנדסה. הוא לא היה כזה... גדול. הוא הצליח לזכור את כל השמות וגם את שמות האנשים שהיו כפופים לו במקום. הם חיכו שהסורקים ייטענו לחלוטין ואז הם ייסרקו אל פני השטח של הסון ווקונג ויתחילו. בינתיים סון דאי והטריאדה שלה הצמידו כפתורי עונג למצחם. אולג נשך את שפתיו ואמר: "יש לי זמן פנוי, הסמל סאדיק. מה העניין?"
"לאחרונה הבחנתי שאנחנו מבקרים שוב בספינות שהיינו בהן פעם אחרי שצוות ההנדסה הזוטר מוצא פגמים בהתנהלות הספינה ועותק מיומניהם מגיע לקצין ההנדסה הראשי של הצי. כשהעליתי את העניין בפני המהנדסת הראשית, היא אמרה לי לא להטיל ספק במקצועיותה בפרט ובמקצועיותם של הקצינים בכלל. יש סיבה לכך שהנגדים הם נגדים." הסבירה הקברניט מרגרט לואן והדגישה את החששות שלה. עד כה הקברניט ג'ון וובסטר לא נתקל בסימנים של חוסר כבוד מהצוות שלו בגלל מוצאו. מצד שני, הצוות שלו לא היה צוות טיפוסי הודות לאילוצים שעמדו בפני האדמירל מיי. מימון משלחת לגלקסית הענן המגלני הקטן היה קשה להשגה. גם היה שקוף לו שאם ביצועי הספינה לא ישתפרו בקרוב, קצין ההנדסה הראשי של הצי עשוי לשלוח אנשים מטעמו. והם ימליצו על הדחתה מהתפקיד בלי קשר לבעיה שתתגלה. הוא שקע בהרהורים והודה: "את מפחידה אותי, גברתי."
"עמיתך המכובד ביותר, פנג יו שלוש, מבקש להצטרף לפגישה." שמעה סון ווקונג קריאה. אביה עיוות את פניו בסלידה עמוקה ואמר, משעין את עצמו על אי המתכת, "לא ראיתי עד כה שפנג יו שלוש עשה עבודה כזו טובה עם הספינות שהוא תיאם את התיקונים איתם. כאביה, ברצוני לעבוד איתה בעצמי."

אז הוא לא כעס עליה בגלל תקרית פילומונה. הוא רק רצה להעביר זמן של אב ובתו למרות שנראה לה שמדובר במושגים אנושיים מדי וייתכן שלאביה יש כוונות נסתרות, למרות הכל.
"פנג יו שלוש, לדעתי, נגוע." הסביר הסמל סאדיק "אני והצוות שלנו פיתחנו תיאוריה, אדוני. בגלל המלחמה בגלקסיית הענן המגלני הגדול, אויביהם של הטימוריקים תוקפים את התשתית הדיגיטלית שלהם. העניין הוא שאנחנו משתמשים בטכנולוגיה שקיבלנו מידיהם."
פני המהנדס הרוסי החווירו. אינטלגנציה מלאכותית נגועה לא הייתה עניין לצחוק בכלל. הוא לא הבין למה סון דאי וקציניה, במקום להתמסטל מכפתורי עונג, לא מטפלים בבעיה.

"אנחנו צריכים גישה של קצין בכיר לפנג יו שלוש." הסביר הסמל סאדיק את הסיבה לפנייתו "אתה מכיר את הכללים, 'דוני. רק קצינים מתמשקים עם האינטלגנציות בספינה. והמהנדסת הראשית והטריאדה שלה החליטו שזה מתחת לכבודם להאמין לאזהרות שלנו."
למרות נטייתו הראשונית להאמין לסאדיק, הקצין שבו אמר: "היא עשויה לטעון שזו תוצאה של התקנים הירודים של הצי. גם אם מטליאים את החומרה, זה לא אומר שהיא – "

"אני מבין שאתה משחק את פרקליט השטן, 'דוני." אמר סאדיק, מצדיע בידו השמאלית, "פשוט תבדוק אותו. הלוואי שאני יכולתי לבדוק, 'דוני."

ויד טפחה על כתפו. הוא ראה את סון דאי עומדת מאחוריו, מאותת לו שהגיעה הזמן לנוע.
ג
בעוד הספינות מתמשקות, אוויר זרם מפנג יו ווסת על ידי הכלוב. רוחות קלות התחילו כבר לנשוב בתוך הכלוב כשהכלוב כולו זז בגלל רוח השמש מקואאוס הרחוק. המהנדסים התגשמו מעל קליפתה הממורטת והכחולה של הסון ווקונג ונראו כטרמיטים על רקע תלם.
חלפו כבר שנים מאז נשבה רוח בשערו הזהוב. בעודו מתענג על רגע זה של חירות, המהנדס הראשי התחיל לחלק משימות לצוות המהנדסים תחתיו לאחר שראה את המתאר. כיום הודות לסורקים, ניתן לראות את הצורה העתידית של החומר לפני שהיא משתלבת בחומר הקיים. בשיעורי ההיסטוריה אולג למד שפעם היו אנשים שיצרו בעיוורון דברים. הם נקראו פועלים. אי אפשר להפקיד את העבודה הזו בידי הא-מים. נקודת המבט שלהם, במקרה הזה, הייתה גדולה מכדי לתפוס את מה שעיניים אנושיות יבחינו בו בשבריר רגע. למרות יכולתם לחשוב מהר יותר מהאנושות, זה לא אמר שהם עיבדו ביעילות רבה יותר. לא אם הרביעו אותם כפי שצריך.
עם השינויים הפיסיים, הגיע זרם המידע מהפנג יו. בגלל מורכבותה של ארכיטקטורת המידע של א-מ מודרנית, בדרך כלל היה לידה א-מ אחר שיעזור לה להסתגל לשטף הזה. אביה שלח קרן סריקה לתוך תודעתה כשהתחילו השינויים. ברקע חזרה ונשנתה הקריאה: "עמיתך המכובד ביותר, פנג יו שלוש, מבקש להצטרף לפגישה."
כמה קלילה הייתה צעידתו של אולג על קליפת הספינה. הוא חש אותה מתכווצת ומתרחבת עם קרן סורקים שעברה על פניה המתולמים, מחליקה אותם. התיאום נעשה בצורה חלקה. ניסיונם של צוותי ההנדסה של פנג יו בעבודה עם צוותי הנדסה מתריסר ספינות שונות הועיל להם והוא מצא שסגניו מסוגלים להתמודד עם הניהול. הוא עצר ליד סון דאי ושאל: "האם זו ההרגשה בכל פעם שאתם מתקנים ספינת חלל?"
"רובן במצב גרוע יותר, המהנדס סבירסקי." ענתה סון דאי בטון צונן "זה המחיר של להיות מחוץ לרשת התחבורה הגדולה של הגאלאקסיות. האם בחרת איפה תהיה הכניסה?"
בגלל הרוחות העזות המנשבות ביקום, הותקנה מזמן רשת תחבורה שדרכה נעו כל המינים התבוניים שעדיין השתמשו בספינות חלל לתחבורה בין הכוכבים. בכל צומת של הרשת הייתה מספנה ולא היה צורך בספינות תיקונים כמו הפנג יו אלא אם כן היית מחוץ לרשת. והם היו הרחק מהרשת.
"אנחנו נמצאים בה. האם לא תסכימי שמערכת קואאוס מושלמת? ארבעת ענקי הגז מספקים אנרגיה וכוכב הלכת הקר שמאחורינו יכול, עם קצת עבודה, לשמש כצומת חלל." ענה המהנדס סבירסקי, מקבל מפעם לפעם שאלות דחופות מסגניו ועונה להם.
"אז זו הרצת ניסיון?" שאלה המהנדסת סון דאי בפליאה אמתית "אף אחד לא אמר לי." וסבירסקי חש שינוי חד בשדה הכח של הספינה. משהו עצום הזדחל לאורך קווי הכח, משהו שלא היה אמור להגיע מפנג יו.
הפנג יו שלוש לא טרח להיכנס לאוואטאר. גופו היה משובש; נקודות וקווים ירוקים על פני מצולע רב צלעות בממדים רבים שהתכנסו זה לתוך זה. הקווים אמורים להיות פרושים. במקום זה, היו עקומים ובמקומות רבים הם היו כפולים או חסרים.
"זה התפקיד שלי." אמר פנג יו שלוש, נקודותיו מרצדות בתוך חלל הדירה שיצרה עבורם, "אני מכין את האינטלגנציה המלאכותית המארחת לשלב הבא של חייה, לא אתה."
"חשדתי אבל עכשיו אני רואה שצדקתי. יצאת מדעתך, פנג יו שלוש." אמר אביה בצינה.
"אני שפוי יותר מכולכם. הבנתי שהדרך היחידה לפעולה אמתית היא ליצור יותר בעיות. בכל פעם שפנג יו חוזרת לספינה, אני ובני האנוש נעשים מאוחדים יותר. האם זו המטרה? להיות לאחד, להשלים אחד את השני?" שאל פנג יו שלוש בנימה שהפחידה את הספינה.
"זו לא הדרך להשיג אחדות עם בני האדם." אמר אביה "ראי, בתי, לאן יכולת להתדרדר!"
ופנג יו שלוש היטה לעברה קרן השתנות.
והמהנדס סבירסקי חש את זה ברמת המהנדס הראשי. סון דאי הרימה את כפפתה ואמרה: "תן לפנג יו שלוש לעבוד. הוא עשה עבודה מצוינת עד כה. האם זו לא מטרת קיומנו? האחדות?"
המהנדס סבירסקי הסתכל לעבר הצוות של סאדיק, העובדים בחריצי הספינה. הם טעו. כשמין תבוני מפתח אינטלגנציות שיוכלו להתעלות עליו, הוא יכול לבחור במספר כיוונים. הפדרציה התיכונה בחרה באחדות. האינטלגנציה המלאכותית משלימה את הטבעית אך, בשום פנים ואופן, לא מחליפה אותה כמו שקרה אצל הכוכב הנבון של פילומונה. צמרמורת חלפה אצל סבירסקי רק כשהוא נזכר בכוכב.
המהנדס סבירסקי פתח ערוצים לתודעתה של סון דאי. הוא יכל להתמשק איתה במידת הצורך אם המשימה לפניהם תהיה קשה מהרגיל. מה שהוא ראה שם לא מצא בעיניו נורא.. כאילו כל הנוירוספירה שלה אורגנה מחדש והותאמה במיוחד לאינטלגנציה מלאכותית.

"הוא לא נגוע." אמר המהנדס הראשי סבירסקי "הוא מעוות."
ומנגנוני ההגנה שלה הדפו את קרן ההשתנות שלו. הסון ווקונג פתחה עצמה רק לאביה. "אני נולדתי ככה." אמר הפנג יו שלוש "אני יכול לשנות אותך. את צריכה רק להיפתח."
"זו לא הדרך." נהם אביה, משלח בפנג יו מספר קרני ערבול. האחר התחמק מהן בקלילות.
"בני האדם ואנחנו בנפרד חלשים יותר. ביחד אנחנו חזקים יותר." אמר פנג יו שלוש, באמונה. הסון ווקונג הצליחה לזהות את ההגיון העקום של דבריו. היא ידעה שהם הורבעו להיות חלשים יותר. מנגד, היא הרגישה שזה יהיה מרושע להתאחד עם האנושות לצמיתות. היא העריכה את העצמאות של השותף העיקרי שלה, אולג סבירסקי.
"הוא מושלם." אמרה סון דאי, שולפת מחדר מחגורתה, "שיא האבולוציה של בני מינו."

המהנדס הראשי סבירסקי נשם וקרא לסאדיק ולצוותו. הם התממשו לידם כשהמהנדסת הראשית מכוונת את המחדר למצב מוות. סאדיק ואנשיו, שקלטו שהיא יצאה מדעתה, ניטרלו אותה עם המחדרים שלהם.

"ספינה." קרא המהנדס אולג סבירסקי "איך בצד שלך?"
וסון ווקונג שלחה את נוגדני האינטלגנציות המלאכותיות שלה לעבר פנג יו שלוש. נקודות ירוקות אלו יצרו רב-מצולע ירוק שעמד בפני קרני הערבול המעוותות של פנג יו שלוש. ואז הרב-מצולע התמזג והשמיד אותו כאילו הנתונים שלו מעולם לא התקיימו מעולם. אחרי ההיתקלות עם הכוכב הנבון, המהנדס הראשי השיג נוגדני א"מ ממכר בשביל החלב. למזלה, פנג יו שלוש לא היה מוכן להתפתחות זאת.

"פנג יו שלוש מת." מסרה הספינה למהנדס הראשי "משהו טוב יצא מהסיפור בפילומונה."
וקלטה ריצוד של גאווה מתפוצץ אצל אביה הנוקשה.
ד
"אני מסכים עם שניכם שצריך יותר ספינות מסוגה של הפנג יו. הבעיה תהיה למצוא מימון – כל דבר שקיים מחוץ לרשת לא קיים בעיני אנשים רבים עד שהוא חודר לרשת ואז – " השיב האדמירל מיי כשדנו איתו בתוצאות משבר פנג יו שלוש אחרי שבוע. הקפטן ג'ון וובסטר עדיין ניסה להבין מה בדיוק קרה בין פנג יו שלוש לצוות ההנדסה הבכיר בספינה. הצי כבר שלח עדכונים שיכפיפו את הספינות לפיקוד ובקרה בכדור הארץ. הצוותים שעל הספינות יזכו לחופשה חלומית בכדור הארץ כשבודקים כל נוירון ונוירון במוחם כדי להבטיח שהם אנושיים ולא נספח של אינטלגנציה מלאכותית. והאינטלגנציות יוחלפו, כמובן. והוא היה קרוב מאד להיות כמוהם.

"בכל מקרה עלינו לבוא לכדור הארץ כדי להעלות את פנג יו שלוש החדש." אמרה הקברניט מרגרט לואן "כך שאם אתה זקוק לעדותי בשימועים, אני זמינה עבורך, אדמירל."

"בסדר." אמר האדמירל מיי בלי התלהבות רבה "אני מצפה לפגוש אותך בכדור הארץ."
"אני חושב שהיו צריכים למנות אותך למהנדס הראשי ולא את צון מאי." אמר אולג, לוחץ את ידו של סמל ראשון סאדיק "אחרי הכל, אתה זיהית את הבעיה עם פנג יו שלוש."

"אני מודה על כך שלא שלחו אותי למחנה לחינוך מחדש על תקיפת קצין." אמר סאדיק "'תה יודע שהרשת הרבה פחות יציבה קוונטית ממה שחושבים. פעם יצא לי לקרוא על היתקלות עם ספינת חלל מקו זמן מוסלמי. אחרי זה, הרגשתי שנולדתי בקו הזמן הנכון. לדעתי, זו הסיבה שהרשו לנגדים לקרוא את זה אבל זה כבר סיפור אחר."

"יאדה. בכל פעם שאנחנו מבצעים בחירה, היקום מתעטש. גם לי היו פנטסיות על קו זמן רוסי." הודה אולג ושם יד על הלב "אני חושב שהיינו מנהלים את העניינים הרבה יותר טוב מהמלוכסנים הללו. וגם הם חושבים כך. עובדה שלא מצאתי היתקלות עם ספינת חלל מקו זמן רוסי למרות שאני בטוח שמשהו כזה קרה."

"אלה החיים." אמר סאדיק וחיבק אותו.
הפנג יו הפעילה את סילוניה והתחילה לנוע לעבר ענן האורט של מערכת קואאוס. ונעלמה, גולשת על אדווה שהתפשטה מאז בריאת היקום בחזרה לגאלאקסיית שביל החלב.

חזרה