• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

עזרה למתחיל במלחמת הכוכבים.

לא ראיתי אפילו סרט אחד של מלחמת הכוכבים ואני מעוניין להתחיל, אבל אני לא רוצה לראות את כל הסרטים.
על איזה אתם ממליצים לי ללכת? ואני לא חושב שאני אהנה מהראשון בגלל שנין הסתם הוא באיכות נמוכה.
מה הידע הכללי שאני צריך לדעת על העולם? אני יודע שדרק ווודר הוא האבא של לוק ושיש שתי צורות ל"כוח" ג'די וס'ט (למרות שחוץ מ"זה רע וזה טוב" אני לא ממש מבין את ההבדל ביניהם).

מה לא ראית סטאר וורס !!!! מה !!!
ותגובה עניינית יותר:
למרות שהם באיכות נמוכה אני עדיין ממליץ לך לראות את הסרטים הראשונים שיצאו מכיוון שהם יספקו לך לפחות בסיס של הבנה אחר כך תראה את הפריקוולים/סיקוולים הרבה אומרים שהם לא טובים אבל כן לפחות תקרא עליהם הם מוסיפים יותר מידע על העולם,בנוסף הסרטים החדשים אני מוצא אותם פחות טובים לכן תלך לראות אותם רק אם אתה ממש רוצה וחוץ תקרא יש המון מידע באינטרנט על העולמות בסטאר וורס.

מה?!

אני ראיתי קודם את הפריקוולים. אני מבין שהם נחשבים פחות טובים, אז תראה אותם קודם, אם אתה רוצה סרט ''סבבה+'' ולא ''חרא-''.

הסדר המומלץ(לפחות לדעתי) הוא קודם 4,אחר כך 5,אז 2 ו3 ולבסוף 6(ואז 7 ו8).על 1 באמת אפשר לדלג,הוא חסר כל ערך(תקולל ג'אר ג'אר בינקס,תקולל!!) ויש כמה מעריצים שמדחיקים את קיומו.

פתחת פה קן צרעות...
העצה הכי טובה שלי למישהו שחדש לסטאר וורס ורוצה לדעת על זה דברים זה לא לנסות להשיג את המידע הזה מהאינטרנט. כמו האמרה הותיקה על יהודים, אם תשאל עשרה מעריצים של סטאר וורז תקבל 100 דעות שונות. זה לא רק סטאר וורס, זה טיבו של כל פרצנ'ייז וותיק מאוד ופופולארי בטירוף עם מלא מעריצים - תמיד יש גרעין מעריצים קשה שמפתח אובססיה לא בריאה ומתחלק למחנות נפרדים ומתנצח בינו לבין עצמו על זוטות. עם סטאר וורס הבעיה חריפה עוד יותר, פשוט כי זה פרצ'ייז גדול ופופולארי פי כמה מרוב הפרצ'יינזים האחרים (אולי אפשר להגיד אפילו הכי גדול, אבל זה שנוי במחלוקת בדיוק באותה מידה כמו כל דבר אחר שתגיד על סטאר וורז).

הפתרון שלי למקרים האלה זה להתעלם מהקהילה הקיימת ולפתח קודם כל דעה משלך, ואחר כך להעשיר\לבסס\לסתור אותה עם הדעה הרווחת. איך מפתחים דעה משלך על משהו שקיים כבר עשרות שנים ומדברים עליו בלי סוף בכל מקום? קודם כל להימנע מאינפורמציה זה רצוי, אבל גם די בלתי אפשרי. למשל, אין אף בנאדם חדש לסטאר וורס היום שהולך לראות את האימפריה מכה שנית בלי לדעת מראש דארת' ויידר זה אבא של לוק. כמובן שבשנות השמונים כשהסרט הזה יצא פעם ראשונה, זה היה אחד הטוויסטים הכי גדולים ובלתי צפויים בהסטוריה של הקולנוע. כך שאפקט ההפתעה שהרגע הזה אמור להביא מן הסתם כבר לא יקרה אצלך. מה שכן, דברים מפתיעים אחרים שיכולים לקרות ואתה לא יודע עליהם אולי עדיין יעבדו עליך אם תנסה להימנע מאינפורמציה כמה שניתן.
מה שכן אתה יכול לעשות בצורה נשלטת, זה לראות את הסרטים בסדר שבו הם יצאו. זה הדרך הכי טובה לחוות את הפרנצ'ייז הזה בצורה שבה הוא נחווה בזמן אמת, ובסדר שבו היוצרים שלו יצרו אותו. גם אם הסרט שיצא ב77 בעצם מתרחש אחרי זה שיצא ב98 מבחינה עלילתית, מבחינת ההסטוריה האמיתית הוא יצא לפניו, וזה הקונטקסט שבו צריך לראות את הסרט המאוחר יותר.
מצד שני, יש כל כך הרבה תוכן לסטאר וורז. חוץ מהסרטים הקאנונים הרשמיים יש גם ספינאופים למיניהם שמתרחשים באותו עולם. האם גם צריך לראות אותם? אני אומר שלא, כיוון שהסרטים הקאנוניים לא מתייחסים אליהם בשום צורה ולא מושפעים מהם. לראות את ספיישל חג המולד של סטאר וורס או את "איווקס: הקרב על אנדור" לא יוסיף לך שום אינפורמציה לסרטים הרשמיים, ולא ישפיע על העלילה או על איך שתתפוס את איכותם.
מלבד סרטים נוספים, יש גם סדרות, ספרים, קומיקסים, משחקי מחשב, משחקי תפקידים, משחקי לוח, משחקי קלפים, ועוד ועוד מוצרים ותוכן. זה באמת מפלצת בעלת אינסוף ראשים שרק ממשיכה לגדול. הרבה מהדברים האלו נכנסים לתוך מה שנקרא "היקום המורחב" - שזה בעצם מלא הסטוריה ואינפורמציה שלא מופיעים בשום צורה בסרטים הרשמיים, אלא בכל מיני הרחבות. כשדיסני רכשו את סטאר וורס מלוקאספילם לפני כמה שנים, הם עשו סופר בחוכמה והחליטו שלתוך הקאנון הרשמי של העולם נכנסים רק הסרטים הרשמיים פלוס עוד איזה שתי סדרות טלויזיה. כל שאר התוכן שיצא (שבאמת יכול לאכלס מליוני עמודים) נחשב כ"אגדות" - או במילים אחרות, פאנפיקים ותו לא.

ולכן מה שאני חושב שנכון לעשות, זה לראות רק את המעט ההכרחי כדי להבין ולחוות את סטאר וורז כפי שהקהל הרחב חווה אותו. זה אומר לראות את הסרטים הרשמיים לפי סדר היציאה: את הטרילוגיה המקורית קודם (episode 4 - A New Hope, episode 5 - The Empire Strikes Back, episode 6 - Return of the Jedi) לאחר מכן את טרילוגית הפריקוול (episode 1 - The Phantom Menace, episode 2 - Attack of the Clones, episode 3 - Revenge of the Sith), ולאחר מכן את הטרילוגיה החדשה (episode 7 - The Force Awakens, episode 8 - The Last Jedi).
יש שני סרטים רשמיים נוספים, שהם סרט אנימציה בשם The Clone Wars (ויחד איתו יש גם סדרת אנימציה באותו שם שהסרט הוא בעצם פרק ארוך מתוכה) ו-Rogue One, ובשנים הבאות הולכים לצאת מספר סרטי ספינאוף נוספים. הסרטים האלה נחשבים רשמיים, אבל אינם מוסיפים אינפורמציה הכרחית לסרטים הרשמיים. כלומר, אתה יכול לדלג עליהם לחלוטין ולא להרגיש שהפסדת מידע כלשהו בעלילה של הסרטים הרשמיים.
לעומת זאת, אם תדלג על אחד הפרקים בטרילוגיה מסוימת בסרטים הרשמיים, אתה בהחלט תפסיד אינפורמציה חשובה לעלילה. יש אנשים שלא אהבו סרט כזה או אחר ולכן אומרים שאפשר לדלג עליו כי הוא פחות טוב. אני חושב שעדיף לראות גם את הסרטים הפחות נחשבים כדי לקבל קונטקסט כמו שצריך לסרטים היותר נחשבים. לדלג על סרט כלשהו מהרשמיים לגמרי פשוט ישאיר אותך מבולבל סתם. כמו כן, צריך לראות את הטרילוגיות לפי הסדר. אם תראה קודם את טרילוגית הפריקוול, לא יהיה לך את הקונקסט ההסטורי להבין חשיבות של כל מיני פרטי עלילה שם, ואתה תפסיד חלק מהחוויה. מה שכן, תיאורטית אני מניח שזה אפשרי לראות את הטרילוגיה המקורית ולהמשיך ממנה ישר לטרילוגיה החדשה בלי להפסיד מידע עלילתי, כיוון שמלכתחילה הטרילוגיה החדשה נכתבה כך שהיא די מתעלמת ממה שקרה בטרילוגית הפריקוול (כדי לרצות מעריצים בעיקר, להערכתי). ובכל מקרה הטרילוגיה החדשה ממשיכה את הטרילוגיה המקורית בצורה ישירה. מה שכן, אני חושב שמה שאתה תפספס אם תעשה את זה זה הקונטקסט ההסטורי של הרבה בחירות שנעשו בטרילוגיה החדשה, וזה יפגם בתפיסה הכללית של העולם של סטאר וורז, על יופיו ועל פגמיו.

ולאחר שראית את כל הסרטים האלה, רק אז לדעתי זה השלב להתחיל לחפור בכל הבלאגן שמסביב. לקרוא דיוני מעריצים, לשחק במשחקי מחשב הרשמיים והלא רשמיים, לחפור בקומיקסים ובספרים, לראות ספינאופים, וכו. כמובן, אם יש לך כוח אחרי שראית 8 סרטים ארוכים למדי. היתרון זה שאם תיגש לכל הטררם הזה אחרי שראית את הסרטים הרשמיים, תבוא מנקודת מוצא של מישהו עם דעה משלו שאינה מושפעת מלכתחילה על ידי דעות של אחרים. אם מראש תקשיב למלכלכי טרילוגית הפריקוול או הסיקוול, לאלה עם סדר הצפיה אלטרנטיבי (פרקים 1,2 אז, 5, 7, ורק אז 3 ו-8 הכי טוב!!1 [סתם]), או לסוגים אחרים של מעריצים קשים יותר, אתה תפספס את ההזדמנות לחוות את הפרנצ'ייז הזה בצורה נקייה. כן, יכול להיות שתשנא ותתעב חלק מהסרטים שתראה, אבל לפחות אז תדע שתיעבת אותם בעצמך, בלי שקדחו לך בשכל שסרט זה או אחר הוא זבל וגרוע וחבל שעשו אותו (אני חושב שכל סרט סטאר וורז קיבל כינויי גנאי כאלו בשלב זה או אחר, אז זה די חסר משמעות בסופו של דבר).

מה שכן צריך להגיד אם כי, וזו ביקורת שצריך לקחת אותה בצורה הכי אובייקטיבית, זה שהרגישות שלך כצופה שחי בשנת 2017 תשפיע על איך שאתה תופס את הסרטים. אם לא יצא לך לראות סרטים שנעשו בשנות ה70-80, אתה תחטוף שוק כשתראה את הטרילוגיה המקורית עם האפקטים הפרימיטיביים שלה (פרימיטיביים ביחס להיום כמובן. ביחס לזמן שהם יצאו זה היה הטופ שבטופ). ובתכלס גם טרילוגיית הפריקוול יצאה לפני יותר מ-15 שנה, והאפקטים הממוחשבים שם כבר נראים די עבשים. וגם לא רק אפקטים, אלא גם טכניקת משחק והגשת דיאלוג וסטריאוטיפים גזענים וכן הלאה, זה הכל דברים שנצרבו בכל סרט על פי התקופה שבה הוא נעשה. אם מראש תכניס את עצמך למוד צפיה לא שיפוטי, אתה תהנה הרבה יותר וגם תצליח לחוות את הסרטים בצורה יותר נאמנה לאיך שרצו שיחוו אותם. בקיצור, מנטפקנות באמת שלא ייצא לך שום דבר (מה שגם כל הערה נטפקנית שיכולה לעלות למוחך בהקשר של סטאר וורז כבר נאמרה עשרת אלפים פעמים, אז באמת אין טעם).

טוב, תהנה! נשמח לשמוע את דעתך הלא משוחדת.

פלאפי: אני חושב שצריך לראות קודם את הפריקוולים. להבנתי רוב המעריצים נורא התאכזבו מהם, אני מניח שאם רואים אותם בפני עצמם הם לא כאלה גרועים.
מגדל: למה סדר כזה... מבולבל?

1r3fn3.jpg

לדעתי זה מאוד תלוי בן כמה אתה ומה הסגנון שלך בסרטים. אם אתה צעיר יחסית (תחילת תיכון ומטה) ואוהב סרטים יותר "צעירים" תראה קודם כל את הפריקוולים. יש בהם קרבות מעולים ומגניבים, אפקטים לא רעים (לפחות בקרבות), וכמובן חצי מהממים באינטרנט הם על revenge of the sith אז תמיד נחמד להיות בעניינים. הטרילוגיה המקורית תהיה איטית מדי בשבילך אם אתה לא רגיל לסרטים ישנים. אתה פשוט תשתעמם. אבל אם אתה יותר מבוגר ואם אתה מכיר ואוהב סרטים ישנים אז תראה קודם כל את הטרילוגיה המקורית. היא פשוט יותר טובה.

זאת לפחות החוויה שהיתה לי עם הסרטים האלה. כשהייתי קטן יצא בקולנוע "אימת הפנטום" ובכלל לא ידעתי שזה חלק מסדרה או משהו, וראיתי אותו והוא היה מדהים בעיני. במשך כמה שנים הסרט האהוב עלי היה "מתקפת המשובטים". היתה לי בבית הקלטת שלו וראיתי אותה מאה פעם בערך. היום בראיה לאחור אני יודע שאלה לא "סרטים טובים", אבל הם סרטים ממש טובים לצעירים וכשהייתי יותר קטן הם שבו את הדמיון של בגדול. לעומת זאת כשהייתי בן 16 ראיתי את מלחמת הכוכבים המקורי והיה לי די קשה להישאר ער בהתחלה.

חזרה