• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

כמה שאלות בנוגע ל״אווטאר״

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
לאחרונה אח שלי עשה מרתון של כל הסדרה, אז ראיתי קצת איתו-זו ללא ספק הסדרה המצוירת הטובה ביותר והמעניינת ביותר שראיתי-ועלו לי כמה שאלות.
1) מה עם הדת בעולם? יש את פולחן הגברת הצבועה בכפר הדייגים ואולי גם את פולחן היי-באיי, אבל יש עוד משהו ולא שמתי לב?
2) הסדרה השנייה (אוואטאר קורה, טפו) ואוואטאר מציגות אגדות אחרות בנוגע למקור הכשפות (לפי אווטאר, הכשפים הקדמונים למדו מהביזונים, הדרקונים, הירח והגיריות, ולפי קורה וואן-שם יצירתי לאווטאר הראשון-קיבל את הכשפות לראשונה באופן קבוע מאיזה אריה צב מקומי). מה הגרסה הנכונה?

1. העולם של אווטאר מציג תפיסת עולם מאוד אנימיסטית. האנשים לא ממש סוגדים לדברים - הם מכבדים בדרכים שונות את הרוחות המקומיות כדי להימנע מצרות. מי שלא מכבד את הרוחות עושה זאת משום שהוא חושב שהוא יכול לגבור עליהן.

2. הגרסה של אווטאר קורה היא ה"מלאה". שים לב שהיא לא סותרת את מה שנאמר בכשף האוויר האחרון אלא רק מרחיבה את המידע ומסבירה למה לא לכל בני האדם יש יכולת ללמוד כל כשפות. היכולת להשתמש בכשפות הגיעה מצבי האריה שנתנו אותה לחלק מבני האדם (הם היו לוקחים אותה בחזרה אחר כך, אבל כשהעולמות הופרדו הם השאירו לחלק מבני האדם את היכולת). הכשפים הראשונים למדו את *הטכניקות* מהביזונים, מהדרקונים, מהגיריות ומהירח. אפשר לראות שאווטאר וואן מתאמן עם הדרקון ומפתח טכניקות שנראות כמו התחלה של קונג-פו ושל כשפות אש מודרנית, בניגוד לכשפי אש אחרים מתקופתו שיודעים רק להשליך להבות מהידיים, בתנועות של השלכת אבנים.

אביעד אמר/ה:
[post]691304[/post] על אלכימאי המתכת נאמר שזו הגרסה למבוגרים של אווטאר. לא אהבתי את ההקבלה, אבל מאוד אהבתי את הסדרה.
מסקרן, לא ראיתי את FMA, אם זו סדרה שמזכירים אותה בנשימה אחת עם אווטאר, אולי הגיע הזמן לשנות את המצב הזה.

לא.
זו השוואה לא נכונה מיסודה.
זה כמו להגיד "שר הטבעות זו גרסא למבוגרים של ההוביט", רק שבמקום ההוביט מדובר בספר מסדרה אחרת.

הדמיון היחיד מלבד העובדה שאלה סדרות אנימציה, זה שיש אופציה כלשהי לשלוט ביסודות.

בחייך, הן יותר דומות מזה. שתיהן סדרות על בני נוער בעולם של מבוגרים שמדברות על עניינים כמו מלחמה ונאמנות עם טון הרפתקני וקליל שמדי פעם יורד למקומות כבדים יותר ועם דמויות מעולות ואקשן מגניב. ושליטה ביסודות (למרות שלFMA יש יותר יסודות).
מצד שני, לא הייתי אומר שאם אהבת אחת תאהב את השנייה. FMA נוטה להיות בוגרת יותר, העולם והאופי שלו שונים מאוד מאווטאר (גרמניה של המאה ה-20, בערך), וFMA יפנית בניגוד לאווטאר האמריקאית ויש לזה ביטוי מסוים בהומור ובסגנון.

מצד שלישי, שתיהן מהסדרות המצוירות הטובות ביותר אי פעם, אז כן, אני ממליץ בחום על שתיהן. לא בגלל הדמיון ביניהן אלא בגלל האיכות.

The oldman אמר/ה:
[post]691318[/post] מסקרן, לא ראיתי את FMA, אם זו סדרה שמזכירים אותה בנשימה אחת עם אווטאר, אולי הגיע הזמן לשנות את המצב הזה.
נכון מאוד
Hell lord אמר/ה:
[post]691325[/post] לא.
זו השוואה לא נכונה מיסודה.
זה כמו להגיד "שר הטבעות זו גרסא למבוגרים של ההוביט", רק שבמקום ההוביט מדובר בספר מסדרה אחרת.
נכון מאוד

מובן שישנו דמיון ויזואלי בין שתי הסדרות, אבל העלילה שונה לחלוטין, מלחמה כוללת לעומת תככים ומזימות, והכיפוף והאלכימיה נובעים ממקורות שונים ובכלל לא דומים אחד לשני.

אגב, מה אתם חושבים על אווטאר קורה?
אני אישית מחבב את הסדרה בפני עצמה, אבל אני לא מסתכל עליה כעל המשך אמיתי לסדרה המקורית-היה לי טוב ויפה בלי סטימפאנק, גורדי שחקים ורוחות אנימה מוזרות מעופפות ברחבי העולם...

גועל נפש צרוף.
החל בעונה הראשונה עם נשיקות ללא הפסקה וסצינות רומנטיות אגרסיביות, לעומת העדינות שהייתה באווטאר המקורי (מה שממשיך, וכלה בטורנירי כיפוף מקצועי שלא שווים שום דבר.
מכאן לעונה השנייה בה משתנה לחלוטין תפיסת העולם בנוגע לרוחות. כעת ישנן רוחות טובות ורוחות רעות ויש צורך בטיהור הרוחות הרעות, לעומת אווטאר המקורי, בו "אין רוחות רעות. יש רוחות שרע להן.", ואם תתן לרוח את מה שהיא רוצה ולא תפריע לה, היא תעזור לך בחזרה.
העונות האחרונות גם הן לא מי יודע מה, והקשר בין העונות רופף לכל היותר.

וזו הסיבה שאני לא רואה בה המשך ראוי לסדרה המקורית.
העונה האחרונה הייתה הכי פחות גרועה, אבל חבל שכרגיל קורה ניצחה-קובירה דווקא נראתה כנבלית מעולה. יש משהו... מוזר, בזה שאיכשהו 4 פעמים קורה נדרשה להציל את העולם. ואיכשהו היא תמיד ניצחה.
זאהיר הזכיר לי אנרכיסט ממוצע מהמאה ה-19, ההם שהסתובבו בעולם ורצחו מלכים בשם החופש. קובירה הייתה נבלית מעולה ומנהיגה מעולה, באסה שהיא נכנסה לכלא.

אביעד אמר/ה:
[post]691351[/post] טורנירי כיפוף מקצועי שלא שווים שום דבר
התכוונת כישוף?... או כשפות?...

כיפוף. המקור באנגלית הוא banding שמשמעו כיפוף. sorcery זה כישוף.
כשפות היא תרגום גועלי של ניקולדיאון. אל תראה את הסדרה מדובבת. זה שקטרה חיה בקוטב הדרומי איזו תקופה לא אומר שהיא צריכה לסבול מצינון תמידי.

The oldman אמר/ה:
[post]691318[/post] מסקרן, לא ראיתי את FMA, אם זו סדרה שמזכירים אותה בנשימה אחת עם אווטאר, אולי הגיע הזמן לשנות את המצב הזה.
אם ככה, אני ממליץ לך לראות את 20 הפרקים הראשונים מהסדרה המקורית של 2003, ואז להמשיך לbrotherhood. אני מניח שאין לך זמן לראות את שתי הסדרות, והסדרה השנייה מניחה שראית את הקודמת משום מה. אז כדאי לראות את המקורית עד המקום בו שתי הסדרות מתפצלות.

אביעד- אני חושב שאתה קצת אנטי מדי, הדיבוב של ניקולודיאון לגמרי אחלה לדעתי. והתרגום של bending בתור כשפות (ולא כישוף, שים לב) הוא נהדר.

לגבי FMA, אני דווקא הייתי ממליץ על פרקים 1-3, אז 9, ואז 5-7 של הסדרה מ-2003 ואז להתחיל מחדש עם FMA: brotherhood. ככה אתה מדלג על הפילר של הסדרה הראשונה, רואה את הפרקים בערך בסדר של המנגה ומקבל מספיק רקע בשביל brotherhood.

תשמע אביעד-אני, ואני מניח שאני לא היחיד, הכרתי את הסדרה דרך ניקולודיאון. אולי לדעתך כמי שראה את הסדרה באנגלית יש בעיות עם התרגום והדיבוב, אבל זו לא סיבה להיות כל כך אנטי...

חזרה