• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

טרילוגיית המטריקס, צפייה חוזרת

היום השלמתי מיני-פרויקט שלקחתי על עצמי, לצפות מחדש בכל שלושת הסרטים של המטריקס. למרות שתמיד חשבתי שהראשון הוא הכי טוב והשניים הבאים מיותרים. הדעה שלי קצת השתנתה. יש ספוילרים בהמשך, אבל זה סרטים בני 15 שנה, אז תתמודדו.

מטריקס: הסרט הראשון והקלאסי, מבחינה ויזואלית/טכנולוגית, התיישן באופן סביר ולא הרבה מעבר לכך. מצד אחד יש לו טלפונים ניידים ומחשבים, מצד שני זה נראה מיושן מדי מחד לעומת העולם המאוד מודרני. אז נכון שזה אמור להיות ב-1999, אבל עדיין...
הסרט עצמו הוא עדיין קלאסיקה במובן של החידוש שהוא הביא לעולם, אבל האקשן כבר הרבה פחות מרגש גם בגלל... שאין דם ואין שום דבר. הם הולכים מכות אינסוף, אבל כולם נראים שלמים ובריאים לחלוטין.
העלילה עדיין מגניבה, והסיפור טוב. מקבל 4/5 מבחינתי, שווה צפייה אם לא ראיתם מעולם, אבל יש סרטים טובים יותר.

מטריקס Reloaded: החלק החלש ביותר של הטרילוגיה. הוא מתחיל בכך שהוא קופץ חצי שנה קדימה בלי הסבר. נכון שיש איזה סדרה מצוירת שמסבירה, אבל בחייאת - לא יכלו להכניס ברמיזות / פלאשבקים/משהו תקציר של מה קרה? הוא גם הכי פחות "מעניין" מבחינת העלילה לטעמי, מעבר לכך שהוא דוחף דברים לא קשורים - כמובן הערפדים והרוחות-רפאים, שלא תורמים באמת. וגם סצנת הטכנו, שבניגוד לסרט השלישי שם היא רלוונטית, כאן היא מיותרת לחלוטין. מבחינת קרבות הוא גם מזכיר קצת יותר מדי את הראשון לטעמי. הסיום הוא גם צפוי.
מבחינה ויזואלית/אפקטים/מודרניות, גם הסרט השני וגם השלישי נראים יותר טוב, משמעותית מהראשון.
מקבל 2.5/5 בעיניי, בפני עצמו הוא סרט די חלש, שלא באמת מוסיף הרבה לעלילה. צריך לראות בשביל השלמות, אפילו שהסרט עצמו חסר את הקישור לסרט הראשון

מטריקס המרד: הסרט השלישי בטרילוגיה, וגם זה שזכה לדרוגים הכי נמוכים, הוא בעיני סרט טוב כמו הראשון. הנה אמרתי את זה. יש בו עומק פילוסופי, יש בו סיום יאה לטרילוגיה עם מחשבה, רמיזות מעניינות (שטן, רכבת לשאול וכך הלאה), והשלכות. בעוד הסרט השני קצת העשיר את העולם וחזר על הקונספט של הראשון בו ניאו, טרינטי ומורפיוס נאבקים בעיקר במטריקס, כאן אנחנו יוצאים מהמטריקס, לקרב על ציון שעדיין עשוי היטב ומרשים, ומגלים דברים חדשים. הסיום הוא טרגי, של הקרבה, אבל כזה שמעורר מחשבה.
בחיי נפשי, לא ברור לי למה לא אהבו את החלק הזה. נכון שהוא לא מושלם, אבל הוא עשוי טוב והוא תורם הרבה לעולם.
מקבל 4/5 אצלי, גם כפיצוי על הדרוגים הנמוכים במקומות אחרים :twisted:

סרטי המטריקס אצלי הם אחד משיאי המד"ב\אקשן הקולנועיים אוור. אני חושב שאני אוהב את שלושתם באותה מידה, אבל השני מבחינתי הוא אחד מסרטי האקשן הטובים ביותר שנעשו אי פעם (הוא לוקח את כל מה שעשו בראשון ועושה אותו יותר טוב, בתכלס). ראיתי כל אחד מהם עשרות פעמים, ואפשר למצוא בארות של עומק וניואנסים בכל אחד מהם. כמו כל סרטי המשך, אני מניח שאנשים לא אהבו את השני והשלישי כי אחרי הראשון הם בנו לעצמם בראש ציפיה מסוימת לגבי איך הסיפור הזה אמור להמשיך, וכאשר האחים (כיום האחיות) וואשובסקי המשיכו אותו בדרך אחרת, אנשים התאכזבו. זה בדיוק כמו מה שקורה עכשיו עם פרק 8 בסטאר וורס, שלא התחנף לכל ציפיותיהם של המעריצים ולא הגשים את כל הפנטזיות שלהם אחרי פרק 7.
עקרונית, אפשר ליצור הפרדה מסוימת בין המטריקס הראשון לבאים, כיוון שהוא נגמר בסוג של סוף פתוח שיכול היה ללכת לכל מיני כיוונים. אני לא מאמין שכשהראשון נכתב הייתה איזשהי כוונה או תכנון למטריקסים הבאים, והם פותחו רק אחרי שהוא הצליח. מה שאומר, שהסיפור הזה לא נוצר כטרילוגיה, אלא כסטנד-אלון שקיבל הרחבה. לכן אני כן מבין את האנשים שבוחרים להתעלם מקיומם של השניים האחרים - הם לא באמת הכרחיים לסיפור שהראשון מצליח לספר, והוא בהחלט עומד יפה בלעדיהם. נגיד לעומת כל מיני טרילוגיות אחרות, כמו שר הטבעות וסטאר וורס והבאטמן של נולאן.
מצד שני, לדעתי רוב האנשים שפסלו את ההמשכים על בסיס זה פספסו הזדמנות מופלאה לחוות סיפור עשיר ועמוק הרבה יותר מזה שהראשון מציג. אם מסתכלים על שלושת הסרטים כמכלול, הראשון הוא בעצם רק אקספוזיציה לסיפור האמיתי שנחשף בסרט השני ומסתיים בשלישי. הראשון עד כדי כך "קטן" לעומת האחרים, שאפשר להחליף את כל העלילה שבו ב, נגיד, סקרין קרול כמו בסטאר וורז, שמסכם איך הגענו למצב הנוכחי ואז ממשיך משם את הסיפור ("אי שם בעתיד, בעולם פוסט אפוקליפטי בו בני האדם הם עבדים בתוך כלא וירטואלי שאינם מודעים אליו, קבוצת מורדים בהנהגת ניאו, "האחד", מנסה להביא סוף למלחמה בין בני האדם והמכונות. ספינת המורדים אוזיריס הקריבה את עצמה על מנת לקבל מידע קריטי למלחמה, ולשם כך מועצת הקפטנים של המורדים מתכנסת בתוך... -*המטריקס*- ").

בקיצור, אם לרוב הולכים לפי דעת ההמונים ("מטריקס 2 ו-3 היו מיותרים!" "הפריקוולים של סטאר וורס לא קיימים!1" "אוואטאר זה פוקהונטס בחלל!11" "פרק 8 לא הגשים את כל מאוויי ושאיפותיי מסטאר וורס") אפשר בקלות לפספס סיפורים גדולים בגלל גאווה או ציניות מיותרת.

מסכים שגם בסרטים 2 ו-3 יש עומק ועלילה מעניינת, אבל לדעתי קשה להגיד שהם טובים כמו הראשון. הסרט הראשון הוא מהסרטים הנדירים האלה שמתאהבים בהם מיד מהדקה הראשונה בכל הרמות - גם ברמת העלילה, גם ברמת המסר, גם ברמת האפקטים והאקשן. בסרט השני יש את סצינות האקשן הכי אהובות עלי בכל הזמנים (הסצינה בחדר הנשק והמרדף בכביש המהיר), אבל ברמת המסר והתפחות העלילה הוא קצת נופל. השלישי לא רע, אבל רובו לא מתרחש בכלל בתוך המטריקס, מה שקצת מוריד מאיכות האקשן בעיני. בקיצור השני והשלישי הם סרטים מורכבים וטובים אבל הם מסוג הסרטים שדורשים צפיות חוזרות כדי להינות מהם באמת. לא שזה בהכרח רע אבל זה פשוט ככה. הראשון הרבה יותר טוב מהאחרים בצפיה ראשונה, שהיא לדעתי הצפיה הקובעת. (אגב סיפור מעניין על כמה קל להתאהב במטריקס הראשון - נחשפתי אליו בפעם הראשונה כששמו אותו באוטובוס בטיול שנתי, וראיתי רק את החמש דקות האחרונות על טלויזיה פיצפונת ממרחק של כמה מושבים - ועדיין החלטתי שאני חייב לחפש את הסרט המגניב הזה ולראות את כולו).

פלאפי אמר/ה:
[post]691179[/post] "מטריקס 2 ו-3 היו מיותרים!" "הפריקוולים של סטאר וורס לא קיימים!1" "אוואטאר זה פוקהונטס בחלל!11" "פרק 8 לא הגשים את כל מאוויי ושאיפותיי מסטאר וורס"
יש דברים שאפשר להתווכח עליהם, אבל אוואטר זה פשוט פוקהונטס בחלל... עדיין סרט מדהים ופורץ דרך, אבל איך אפשר להגיד שזה לא פוקהונטס בחלל??? :)

חזרה