• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

ראיתי את Star Trek Discovery ו...

קודם כל, הקדמה - אני לא חובב ענק של מסע בין כוכבים, ולא מפריע לי שהקאנון זז ימינה ושמאלה. ראיתי את הדור הבא כשהייתי נער, ומאז ראיתי גם את Enterprise כולה והיא הייתה חמודה וגם את Deep Space Nine שהייתה מצוינת. עם זאת, אני לא באמת זוכר את כל הקאנון המורכב של העולם.
ראיתי גם את שלושת הסרטים החדשים ולפי דעתי שלושתם טובים עד טובים מאוד, נכון שהם שינו קצת ועשו חידוש למותג, אבל לטעמי שמרו מספיק על הגחלת.

כשהתחלתי לצפות ב Discovery, חשבתי שזה יהיה בסגנון הסרטים החדשים. OH BOY - כמה שטעיתי. זה ממש מסע בין כוכבים שונה, ואפילו לא ממש מסע בין כוכבים.
זה מזכיר לי את מבוכים ודרקונים 4 (ואני חובב מה' 4) בכך שלקחו משהו מוכר, שינו בו הרבה, והשאירו את השם ואת הרקע דומים. כלומר, קלינגונים. בחייאת, קלינגונים?
מעבר לכך גם ההתנהלות של הספינה היא לא ממש במוסר הרגיל של מסע בין כוכבים, אלא מרגיש כמו שלקחו עולם ערכים יותר מודרני וגם ריאלי (לא אוטופיה של הפדרציה) ודחפו את זה לתוך הסדרה.
האם זו סדרה גרועה? בעיניי, הסדרה היא סבירה ותו לא.
האם זה מסע בין כוכבים? ממש לא. כל-כך הרבה שינויים והחלטות מוזרות שאני באמת לא מצליח להבין אותן. והכי נורא זה הקלינגונים שגם לקחו להם את הזהות הקיימת אבל בעיקר התחליף הוא מוזר ולא ברור.

אני ממשיך לצפות, כי כבר הגעתי לפרק 7, אבל נראה לי שלא עוד הרבה. לא מגיע לסדרה עונה שנייה לדעתי.

דווקא לדעתי זה הכי קרוב לסטאר טרק אברהמס החדשים - רוב הדגש הוא על מלחמות ואקשן ולא על מסעות בחלל ומסתורין מדעי. לקראת סוף העונה יש כמה פרקים שקצת מזכירים יותר את הסטאר טרק הקלאסי, אבל זה לא לגמרי זה.
מצד שני, על אף שבהתחלה די נרתעתי מהסדרה הזאת, בסה"כ עכשיו אני כן מחכה שיצאו הפרקים המסיימים את העונה. על אף שזה לא ממש סטאר טרק 100%, זה כן מד"ב-אקשן ברמת גימור יחסית גבוהה והארק העלילתי לאורך הסדרה מעניין בערך.

כמו שאמרתי בעץ אחר, אם חשקה נפשך בחיקוי סטאר טרק יותר נאמן, The Orville עושה את זה ממש טוב. הצרות שלה הן בעצם ההפך מהצרות של דיסקברי - היא אולטרא קלילה ולפעמים גם נראה שלא מספיק מתאמצת לעשות הגיון בעולם המד"בי שהיא מציגה. זה נחמד שיש סטאר טרק עם בדיחות סת' מקפרלן, למרות שלפעמים היא לוקחת טון מאוד רציני (שנראה טיפה לא קשור לעיתים), כך שזה לא ממש פמילי גאי. מה שהכי טוב בorville עד כה, זה שהיא כן מנסה להתעסק ברעיונות חברתיים באופן דומה למה שסטאר טרק הישנה עשתה, אבל זאת מתעסקת בנושאים רלוונטיים למאה ה-21 (פמיניזם, להט"ב, חד-הורות, וכו). האמת שגם דיסקברי נוגעת קצת בנושאים כאלה (זוג גייז בספינה, למשל), אבל זה ממש לא העיקר שם.

טוב, שני הפרקים שיצאו ממש עכשיו, היו ממש אבל ממש טובים בעיניי.
לא בטוח עדיין שטרק קלאסי, אבל היה כיף לראות. אז הסדרה מתחילה חלש, אבל היא פשוט הפכה לטובה. אם לא ראיתם עדיין, אני אפילו ממליץ לנסות ובפרקים הראשונים מקסימום לעשות משהו במקביל ולעקוב בעין אחת.

ראיתי גם את שני הפרקים שיצאו אחרי הפגרה (10 ו-11) ואלוהים ישמור איזה בלאגן מגוחך. היו קודם כמה פרקים כתובים טוב, אבל עכשיו הם מנסים לדחוף כל כך הרבה עלילות משנה והופעות אורח שזה נהיה תוהו ובוהו. אני מקווה שהם יצליחו עד סוף העונה לסגור הרבה מהקצוות הפתוחים, ואז אולי החל מעונה 2 הסדרה תיראה פחות כמו רכבת הרים לא צפויה של פרקים טובים ופרקים מביכים.

סיימתי לראות את העונה הראשונה.
טוב, נו. התחיל גרוע, הפך לטוב באמצע, ואחרי זה הדרדר, בעיקר בפרק האחרון למופרך ופחות מעניין.
גם לא ממש מצליח להיות קשור לקאנון של מסע בין-כוכבים. שימו בצד את המראה של הקלינגונים, כל הארועים שמתרחשים בסדרה לא ממש מתחברים לסדרות האחרות.
לא באמת יכול להמליץ בחום למי שמחפש סדרה מוצלחת, משהו כמו 6 מתוך 10.

דיסקברי זה בעצם ניסיון לעשות סדרת סטארק טרק שהיא serialized במקום episodic כמו שהיה תמיד. לדעתי הניסוי הזה נכשל כשלון חרוץ, כיוון שסטאר טרק תמיד היה קונספט שלתוכו אמורים לשפוך רעיונות מד"ביים מכל מיני סוגים שקשורים באופן רופף בתוך מסגרת מוכרת, ולא כסטינג לאפוסים ורומנים. היקום של סטאר טרק לא באמת מעניין מהבחינה של קונפליקטים בקנה מידה גדול, וכראייה לכך דיסקברי לא יכלו לעשות דבר חוץ מלסחוט עד תום את הקלישאה שהיא הגזע הקלינגוני, במקום להמציא משהו חדש ומעניין. הקונספט שיש גזע חייזרי כלשהו שרוצה להילחם בפדרציה התחיל מהקלינגונים, ושכפל את עצמו בואריציות קטנות בכל הגזעים האחרים מאותו גוון (רומולנים, קארדסיאנים וכו). לדעתי הקונספט הזה כבר לא ממש עבד בDS9, ובדיסקברי זה כבר בכלל קלישאה עבשה.
הפרקים המעטים שהיו באמת מוצלחם כפרקים של סדרת סטאר טרק, זה הפרקים שיכולים לעמוד בפני עצמם, כגון זה שבו הארי מאד ניסה לחדור לדיסקברי בדרכים יצירתיות מאוד. למרות שגם הם מבוססים על תמות ומבנים של פרקים ישנים יותר, ולכן בגדול אין בסדרה הזאת ממש דברים מקוריים. גם הקונספט של היקום המקביל "המרושע" שנוצר בכלל בשביל פרק אחד בTOS כסיפור שמוכל בפני עצמו, התנפח לאורך הסדרות האחרות, עד שבדיסקברי הוא בכלל הפך למאוס לחלוטין ותירוץ לכתיבה עצלה.
פחות מפריע לי הבעיות הקאנוניות, בגלל שהקאנון של סטאר טרק פשוט לא מעניין. בפרקים בסדרות אחרות שכן כתובים טוב, אפשר להחליף כל שם של גזע X בשם של גזע Y, והסיפורים יעבדו בדיוק אותו דבר. הworld building בפרנצ'ייז הזה זה פשוט לא העיקר.
אני כן חושב שהסדרה הזאת מוצלחת בתור מלודרמת אקשן אפית בתוך סטינג מדע בדיוני, והproduction value מאוד גבוה. אם היא הייתה קיימת במנותק מהעולם של סטאר טרק, היא הייתה נתפסת אצלי בתור ראויה לקיום הרבה יותר. בסך הכל העלילה כן מעניינת לפרקים ויש כמה טוויסטים מוצלחים ודמויות מעניינות, אבל רק ברמת ה'לכבות את המוח לפני הצפיה'.

אני חושב שחלל עמוק תשע היה הראשון שהתמקד בעלילה מתמשכת ולא אפיזודית, והוא דווקא מוצלח מאוד בעיניי. כמובן, בעיקר בעונות המאוחרות, הוא התחיל יותר קלאסי.
באופן כללי, אני מעדיף את הפורמט הזה.

לא שרדתי את הפרק הראשון, כל הזמן מקבל הצעה בנטפליקס לראות את זה אבל אני נרתע.
יש סדרות מד"ב בנטפליקס טובות יותר כמו המרחב שמצוינת, קילגוי או פחמן משודרג.

אני מסכים ש The Expanse יותר טובה, אבל לא בהרבה. הבעייה עם הפרק הראשון של דיסקברי היא בעיקר למעריצי הסדרות הקודמות שמקבלים הלם תרבות.
אה, ופחמן משודרג (או מותמר?) הוא אכן ברשימת הצפייה שלי.

חזרה