• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

סיפור [סיפור] חלון

A

Anonymous

Guest
היי. כתבתי עכשיו משהו קצר בהשפעת קצת יין. זכרתי שבפורום הזה יש כותבים טובים ומשקיענים, אז... אולי יש לכם תגובות? אני לא בטוח עד כמה זה משהו שהוא כאב ראש לקרוא או שהוא דווקא בסדר.

הכרתי פעם חלון שהמסגרת שלו הייתה עשויה ממתכת אפורה עם רמז לגוון ירוק, שהיו עליה כתמי לבן בצורת גלים. היא הייתה מאוד דקה וקדחתי בה חור. ניסיתי לקדוח בה חור אבל לא הייתה לי זווית ורק שרטתי אותה בשרטוט קווי מעגלי. החלון היה בגודל של ראש בערך ובצורה מלבנית כמו כל החלונות. דמיינתי איך הוא נמס וזולג אל מקום יותר נמוך בקיר והוא נתקע באגרטל שמתחתיו והתפצל ונשפך ועכשיו יש לי חלקי חלון נוזלי בכל מיני פינות במרצפות ובשידה ובאגרטל. ביקשתי ממנו יפה לחזור לאיך שהוא היה בהתחלה אבל הוא רק המשיך להתנהג כמו שלולית בוהקת מזוגגת. בסדר. אני אחליף את הפינה הזאת בחדר בפינה שאף פעם לא באמת השתמשתי בה. הקופה הפנימית שבעורף שלי מוסרת שגם אם לא השתמשתי בפינה, הייתי מסוגל להשתמש בה והיא שימשה כרית-לא כלום ודלק שום-דבר שהתניע פעולות בלתי מובחנות אבל רווחיות.
הממ, קופה פנימית. כל מה שאני צריך לעשות זה לפתוח ולסגור אותך איזה פעמיים שלוש ביום ואת תהיי מרוצה. אז למה להעמיד פנים שאת מעמידה הבחנות חיוניות שצריך לעצור הכל ולהיבנות מחדש מסביבן? את מרגישה קטנה מדי? כמה גדולה תרצי להרגיש, קופה פנימית?
והיא נפתחה ונסגרה וכל המטבעות נפלו והשטרות נשרו אל תוך רסיסי החלון הנוזליים שבסדקי המרצפות והחדר מצמץ בהשתקפויות אפור.
אבל היא צדקה. שנאתי אותה אבל החדר הזה הוא כל עולמי ואני לא רוצה שפינות בו יעשו לא משומשות. קרעתי את המגב מקרום העץ שצמח מהארון ונלפף סביבו והתחלתי לנגב. ביד אחת דחפתי את המגב חזק אל תוך המרצפות והקיר וביד שנייה שפכתי מיץ ארוחת צהריים והרמתי את המיכל מעל הראש ושמרתי על איזון.
שלולית החלון החלה מתאספת ומתגבשת למקומה המקורי, אך לפתע היא גרגרה ונהמה וקפצה ויצאה מהקיר והרצפה. הזכוכית ומסגרת המתכת ובעיקר הרוב הגדול של לובן הבוהק הקלוש התגבשו לחיה ריקנית מימדית שעמדה על שתיים. היא ניערה את ראשה הלבן חסר הפרטים והרימה שני אגרופים.
תפסתי בכתפה ובעורפה. היא קפצה קדימה בעוצמה והפילה אותי על פינת הכיור. גבי נשבר. היא הכתה בפרצופי שוב ושוב ובתוך הלימות הכלום המנשבות דימיתי שאני מתחכך בפרוות רוח.
מכיוון שכבר נשברתי לשניים, החלטתי שאני משנה גישה. התגמשתי והחלקתי מתחת לאחיזתה. במהירות נפילה עטפתי את עצמי במגב שעל השטיח וגימשתי אותו. בהצלפה נעמדנו.
החיה עמדה עם פניה אלינו. היא תמיד עמדה עם פניה אליך. אבל היא הבינה שידי על העליונה. איבריה נרפו ונשמטו. בצעדים קטנים ובתנודות הצידה היא חזרה לקיר, טיפסה עם ברכיה על השידה והתקפלה בחזרה לצורת חלון.

וואו. מעניין. הסיפור הזה יוצר חוויה מאוד ייחודית, אבל קצת קשה לשפוט אותו לפי... טוב, בערך כל פרמטר רגיל.
אין עלילה או דמויות או עולם, זה מרגיש יותר כמו תמונה אקספרסיוניסטית, הצצה לעולם פנימי מעורבל. בתור שכזה הוא עובד, אהבתי את השימוש המקורי בשפה ודימויים שלפעמים מיטשטש הגבול ביניהם (יש כמה דימויים שקשה לדמיין, שקיימים כחיבור לשוני מנותק וטהור). כמו כל ביטוי אקספרסיוניסטי הרושם הראשוני קצת סתום, אבל אני בטוח שאני אוכל לקבל יותר מהסיפור בקריאות נוספות.
הסיום קצת מדכא עם החזרה לסטטוס קוו. כל מיני דברים שנראים משמעותיים קורים במהלך הסיפור, ובמיוחד הפיכת החלון לחיה - שבדיוק כשנראה שהכל חוזר לקדמותו היא הייתה יכולה לרסק את הסדר לחלוטין. במקום הסוף מאוד סגור, החיה חוזרת להיות חלון, חזרנו להתחלה, נראה שכלום לא השתנה. הקופה והגב נשברו אבל זה לא נוכח בסיום אז נראה שזה לא באמת השפיע. כמובן שיכול להיות שהתכוונת לסיום כזה, ואז עבודה מצוינת.

תודה על התגובה. תוכל בבקשה לפרט איזה דימויים מצאת שקשה לדמיין? דמיון בקריאה זה אחד הנושאים שיותר מעניינים אותי.

אין ספק שזה היה סיפור ביזארי באופן נפלא (אני חושב שלשם כיוונת). יין הוא בהחלט קטליזטור לכתיבה מעניינת, למרות שזה הרגיש כמו משהו שנוצר תחת השפעה אחרת ;)

הכל הרגיש כמו חלום, דברים משונים קורים, אבל איכשהוא הם נראים רגילים לגמרי. דברים שלא יכולנו לדעת נראים לנו ברורים מאליהם, ויוצרים אווירה של אירועים שזורמים בלי מעצור. זה לא פשוט לייצר תחושה של חלום בסיפור, ואני חושב שהרבה יוצרים נכשלים בנקודה הזאת (אציין לטובה את פרק הסיום של העונה החמישית של באפי בנושא הזה), אבל הצלחת בעיניי.

מה שהפריע לי זה שזה הרגיש כמו תרגיל כתיבה של יצירת תחושה של חלום, אבל הוא לא לווה בפואנטה. כמו חלום רגיל, זה הרגיש חסר תכלית. הסיפור של החלון שנזל והפך למפלצת הוא מעניין, אבל הוא היה מעניין פי כמה אם זאת הייתה מטאפורה שהיה אפשר להבין, אם השבירה של הגב והקופה בראש היו דרך לדמות אירוע שאפשר להתחבר אליו.
במילים אחרות, הכתיבה הייתה זורמת וחלקה, אבל הייתה חסרה לי עלילה יותר משמעותית.

בכל מקרה, הסיפור הראה כשרון בכתיבה והיה מאוד מעניין, ואני מקווה שנמשיך לראות סיפורים ממך :)

חזרה