• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מלחמת הכוכבים פנטזיה או מד"ב

יש אנשים שיטענו (אולי בצדק?) שסטאר וורס היא יותר פנטזיה מאשר מד"ב.
תחשבו על זה - אמנם יש שם חלליות ולייזרים ורובוטים, אבל הם פשוט שם - ה"כוח" זוכה להרבה יותר עיסוק, הסבר והשפעה מרכזית.

כשחושבים על זה, העולם של סטאר וורס הרבה יותר מרגיש כמו העולם של רומח הדרקון שנתנו לו עוד עשרת אלפים שנה להתפתח טכנולוגית מאשר כמו העתיד של העולם שלנו.

דעתכם?

סטאר ווארס בהחלט פנטזיית-מד''ב, אבל זה סרט המד''ב היחיד (ולמעשה יצירת המד''ב היחידה) שאני ראיצי, והאמת שאני אוהב את זה, עם ג'דיי וסית' ואבירים.
כולם-תודה רבה!

סטאר וורס הוא פנטזיה טהורה. אמנם יש שם טכנולוגיה, אבל אין שום נסיון להסביר את הכח, הטכנולוגיה או כל דבר אחד שם בצורה הגיונית - במקום ההסבר 'כי קסם' הם אומרים 'כי כח', וזה כל ההבדל.

יש! דיון על מלחמת הכוכבים! ;)
כמו שאמרתם,מלחמת הכוכבים זה הרבה יותר פנטזיה ממד"ב.אין באמת הסברים טכניים לשום דבר,הטכנולוגיה פועלת "כי ככה",וכמובן שיש שני מסדרים שנלחמים ביניהם על השליטה באמצעות כוחות "קסומים" וחרבות.

למעשה זה לא רק... היקום המורחב (הרשמי והלא רשמי) של העולם מציג הרבה מאוד דברים נוספים, בין הקסם של הnightsisters, גזעים ממחוץ לעולם שחסינים לכוח... ה"קסם" הנפוץ שם הוא אולי פסיוני, אבל יש לו הסבר אחר לגמרי מ"תורת המחשבה".

מלחמת הכובים חולקה לא מזמן על ידי דיסני למה שcanon ולמה שלא. (בעת רכישת הזכוית מג'ורג' לוקאס).

החלוקה בעצם אמרה שכל מה שלא בטריגלוגית הסרטים + 2 סדרות האנימציה (מלחמת המשובטים ומורדים) +הספרים שהוצאו אחרי הרכישה. כבר לא נמצא בלור של העולם יותר, וקיבל את השם "אגדות"

אותן אגדות הם בעצם כל פיסת לור אחרת של העולם, בין הספרים המקוריים שיצאו בנוסף לסרטים,משחקי מחשב (כדוגמת אבירי הרפובליקה השינה 1 ו2 ) והרבה קומיקסים, לפעמים יוצא מהספרים הללו משהו שנכנס לכנון (כמו שדמות מהספרים נכנסה לסדרה "מורדים").

זה בעצם החלוקה, עכשיו אני דיברתי בנקדות על הרבה מידע, אז ממליץ לקורא בהרחבה בWookieepedia (הויקיפדיה של מלחמת הכוכבים) אני די בטוח שהם עושים את ההפרדה שם בערכים שלהם.

לעניין, בסדרה "מלחמת המשובטים" מוצגת עוד קבוצה בסכסוך, בשם ה"nightsisters" בעיקרון מדובר על קובצה של נשים מכוכב ספציפי, אשר מחזיקות באיזהשהו כוח קסם שהכוכב מעניק להן. בסופו של דבר הן הוצגו כרעות, אבל הן בפירוש נלחמו בסית' (ערך כשלעצמו יכול להיות חפירה של כמה וכמה עמודים). אני לא מחריב בגלל שספוילרים לסדרה, ממליץ לאנשים לראות, אני עדיין משלים אותה מידי פעם (האמת שגם מורדים די אחלה ונכנסה לעונה הרביעית והאחרונה שלה).

הדבר השני שדיברתי עליו הוא גזע בשם Yuuzhan Vong הם תחת ה"אגדות" בגלל שמדובר בגזע שהופיע בספרים ישנים יותר, (וכולי תקווה שנראה אותם מתישהו) שפשוט הגיע יום אחד והתחיל לעשות באלגן, היה להם איזו התנגדות חזקה לכוח, וכל התשתית שלהם הייתה ביולוגית (בדומה לzerg מSC או הטיראניד מwarhamer)

לצערי עליהם יש לי פחות מידע, את הספרים לא קראתי, ואת רוב ההתעסקות שלי בהם הייתה באיזו שרצה לקבוצה הביתית שלי לפני עשר שנים בעולם של SW... אז זה רק מה שאני זוכר.

ראוי גם לציין שהכיוון שהסרטים החדשים (הכוח מתעורר, אחרוני הג'די ופרק 9) לא בדיוק הולך באותו כיוון שאליו ג'ורג' לקואס כיוון, אבל מאחר והדברים הללו היו בספרים שלא נכסנו לקנון, ודיסני רצו את החופש שלהם, הם לקחו את הסרטים למקום אחר, ולכן אני בספק שנראה את פלישת הYuuzhan Vong על המסך מתישהו.

בכללי לעולם הזה יש הרבה מאוד מידע שלא נוגעו בו (הסית' הייתה אימפריה בעת "העתיקה" של העולם, ישויות שמורכבות מהכוח עצמו... זה הרבה מידע ורק הספרים יכולים לעזור, ממליץ על קריאה שלהם, אם כי אני בספק שהם בנמצא יותר, ושאני לא אתחיל לדבר על למצוא אותם בעברית)

latest

אבל עכשיו ברצינות.
קודם כל, אני רוצה להתעלם מכל מה שהוא לא הסרטים הרשמיים בקולנוע, כי לדעתי אפשר לבנות יקום קולנועי שלם וקונסיסטנטי בלי שום התייחסות למשהו מחוץ לסרטים. ובתכלס כל השאר מסביב זה סתם חפירה, אז למי יש כוח.
בגדול אני חושב שהבעיה מתחילה בכלל מלקרוא לסטאר וורס "מדע בדיוני". כי להבדיל ממדע בדיוני פרופר, העלילה בסטאר וורס לא באמת נשענת על שום אלמנט מדעי או עתידני, והייתה יכולה להתרחש בדיוק באותה צורה גם בימי הביניים, עם שינויים קלים בפרטים הטכניים. ופה נכנס עניין הפנטזיה - אם מסירים מסטאר וורס כל אלמנט עתידני וטכנולוגי, הדבר היחיד שחייבים להישאר איתו כדי להיצמד לרוח המקור, זה האלמנטים הפנטסטיים. הכוח הוא בעצם סוג של קסם בעולם הזה, ואם היינו ממירים את העלילה שלו לימי הביניים כמו בדוגמא הקודמת, אז אובי וואן ויודה היו פשוט קוסמים שמלמדים את לוק הצעיר להילחם במכשף המרושע דארת' וויידר עם חרב קסומה.
אז בגדול, אם להיות מדויקים, זה סרט הרפתקאות שמתרחש בסטינג מדע בדיוני, עם אלמנטים פנטסטיים. במבנה שלו הוא הרבה יותר דומה לשר הטבעות מאודיסאה בחלל, למרות שויזואלית הוא יותר דומה לאודיסאה בחלל משר הטבעות. אבל בבסיס שלו, זה סרט הרפתקאות קלאסי לגמרי. הפרטים הטכניים והויזואליים משניים מאוד לעלילה. מצד שני, בלי הפרטים והאלמנטים האלו, מן הסתם שסטאר וורס לא היה סטאר וורס. ומכאן מגיעה הייחודיות שלו - השעטנז הזה שנשען על בסיס עלילתי קלאסי למדי, אבל מחדיר פנימה ערימה של אלמנטים מגניבים שעורבבו יחדיו.

פלאפי אמר/ה:
[post]685310[/post] הכוח הוא בעצם סוג של קסם בעולם הזה, ואם היינו ממירים את העלילה שלו לימי הביניים כמו בדוגמא הקודמת, אז אובי וואן ויודה היו פשוט קוסמים שמלמדים את לוק הצעיר להילחם במכשף המרושע דארת' וויידר עם חרב קסומה.
סדרת ''הירושה'' כבר עשתה את זה.

הירושה לקחה הרבה דברים ממלחמת הכוכבים, ומכל סדרת פנטזיה אחרת (אני תוהה כל פעם מחדש איך לא הייתה הפרת זכויות יוצרים) אבל בין להגיד שהיא פשוט מלחמת הכוכבים בימי הבינים לבין זה יש פער ענקי.

חלק ממה שמייחד את העולם של מלחמת הכוכבים זו כמות הגזעים שבו, אני זוכר שבשיטת המשחק של מלחמת הכובים בD20 יצא ספר נפרד שהכיל רק גזעים, ואני מדבר על ספר חוקים סטיל המדריך לשחקן, לא על חוברת הרחבה.

בסופו של דבר, יש הרבה שיצא מהדבר הזה, זכור לי סיפור על משאל שנערך באירופה שבו חלק גדול מהנשאלים ענו שהדת הרשמית שלהם היא דת הג'די, לא מדובר פה בעוד "סיפור פנטזיה שמתרחש בחלל, שמאבד את כל הקטע שלו אם אתה מוריד את החלל" ובל נשכח שבניגוד להרבה סדרות קלישאתיות שעושות דברים זהים לSW, מלחמת הכובים יצרה את הקלישאה.

פעם הגעתי לאיזה מאמר כתבה שעסקה בתכנון המקורי של "תקווה חדשה" ועד כמה הוא שונה ממה שיצא לפועל, אם אני אצליח למצוא את זה אני אצרף את זה להודעה פה.

מלחמת הכוכבים היא במוצהר "מערבון חלל" בהשראת סרט הסמוראים "המבצר הנסתר". היא ערבוב של כל כך הרבה ז'אנרים, עד שיצא משהו חדש לגמרי.

אבל מד"ב.. זה לא ממש לדעתי מלבד העיצוב.

העולם - עולם פנטסטי לגמרי, עם המון גזעים ובלי מתח גזעי ביניהם.
המדע - לא כ"כ נוכח. אין התייחסות לחוקי פיזיקה או אפילו לחוקים אלטרנטיביים או הסבר לשבירה שלהם. אתה עולה לחללית קטנה כמו הX-wing, ממריא לחלל מפני השטח של כוכב (מהירות בריחה? דלק? לא פקטור) וטס לאיזה כוכב אחר במרחק כמה שנות אור (תורת היחסות? שוב הקטע של דלק? זה לא חשוב) - אין בעיות כבידה, אין הסברים מדעיים - זה פשוט קורה וזהו.
הטכנולוגיה - לא מתעסקים איתה, פשוט משתמשים בה. אין גם עיסוק במתח שבין אופי אנושי לטכנולוגיה עילית, להשפעה של טכנולוגיה על האנושות, למקור שלה - היא פשוט תפאורה.

זה יותר "עולם פנטזיה עתידני" מאשר "מדע בדיוני" כי בדיון אולי יש, אבל מדע אין ממש.

לא שזה רע או משהו, ותמיד אפשר לומר שבשנים שג'ורג' לוקס עשה את מלחמת הכוכבים לראשונה, ההפרדה בין מד"ב לפנטזיה הייתה הרבה יותר עמומה מאשר כיום.

אני חושב שכל החוסר התעסקות במדע מגיע מכך שלא היה שום כוונה "לחפור" על זה.
כשהסרטים יצאו, בן אדם היה מחזיק בבית אולי אינצקלופידה, אם היית אומר לו שחללית יכולה לטוס לחלל בעזרת אדי מים, יש מצב שהוא היה מאמין לך.

היום כשהכול נמצא בידיים שלנו (זרקו לנו משהו במכללה בשבוע האחרון על כך שמידע שהיה נגיש לפני 40 שנה רק לפרוסרים באקדמיה, נגיש היום לילד בן 10) אנחנו יותר מצפים לתשובות והיגיון.

לפחות ההנחה שלי.

זהו, שבשנות השבעים דווקא היה קיים מד"ב "קשה" לצד אופרות החלל.

חוץ מזה שברשימה הזאת של סרטי מד"ב משנות השבעים:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_science_fiction_films_of_the_1970s

אפשר למצוא גם סרטים עם ניסיון לאמירה מורכבת על החברה העתידנית (סתם אחד שקופץ לי לי לראש - "בריחתו של לוגאן" מ1976) לצד הרבה זבלונים, אבל לכולם יש משהו אחד משותף - רוב הסיכויים שאף אחד לא מכיר אותם או ראה אותם (גם את "בריחתו של לוגאן" ראיתי במקרה ממש מזמן) בעוד שכולם כנראה מכירים את מלחמת הכוכבים.

ועוד דבר אחד - מדע בדיוני בדרך כלל מתרחש בעתיד. מלחמת הכוכבים מתרחש "לפני זמן רב, בגלקסיה רחוקה"...

liorgonen3 אמר/ה:
אני חושב שכל החוסר התעסקות במדע מגיע מכך שלא היה שום כוונה "לחפור" על זה.
כשהסרטים יצאו, בן אדם היה מחזיק בבית אולי אינצקלופידה, אם היית אומר לו שחללית יכולה לטוס לחלל בעזרת אדי מים, יש מצב שהוא היה מאמין לך.

היום כשהכול נמצא בידיים שלנו (זרקו לנו משהו במכללה בשבוע האחרון על כך שמידע שהיה נגיש לפני 40 שנה רק לפרוסרים באקדמיה, נגיש היום לילד בן 10) אנחנו יותר מצפים לתשובות והיגיון.

לפחות ההנחה שלי.
אני לא חושב שזה נכון. אייזיק אסימוב וסופרים דומים כתבו בשנים שלפני מלחמת הכוכבים, והסיפורים שלהם היו עשירים במדע בדיוני מאתגר שמבוסס בפירוט רב על מדע אמיתי.
אני לא כל כך מכיר את המד"ב ה'קשה' שנוצר בתקופה הזאת בקולנוע, אני מודה, אבל מד"ב קשה היה קיים גם קיים. פשוט לא נראה לי שסטאר וורס שאף להיות משהו שדומה לזה באיזשהי צורה.

חזרה