• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הארי פוטר והמדע המודרני

גנרל אסדת'!

פונדקאי ותיק
דמיין שאתה מכשף שנשלח על ידי ממשלת המכשפים כדי למצוא רב-פשע נטול קסם שאיכשהו גילה את חברת המכשפים הנסתרת, ולהרוג/לכלוא/למחוק לו את הזיכרון. כשאתה מוצא את המוגל, הוא אינו נראה מפחד כאשר הוא מכוון כלפיך מכשיר שנראה כידית גדולה ממתכת. אתה מכוון את השרביט שלך ומתכונן לירות בו כישוף, אבל לפני שאתה מספיק לומר את המילה הוא לוחץ על כפתור במכשיר, והקצה של הידית משחרר רסיס מתכת קטן וחד שעף במהירות עצומה, חודר את הגולגולת שלך ומנקב חור במוח שלך. אתה מאוד מאוד מת.
ללא ספק, למכשפים מהארי פוטר יש יכולות רבות, עוצמתיות ומסוכנות. לפני כמות כלשהי של זמן מצאתי את העץ https://www.pundak.co.il/forums/threads/30152, אשר טוען שאין איזון בין הקוסמים למוגלים. לא הגבתי בעץ ההוא בגלל שהוא היה ישן, אבל זה נתן לי הזדמנות ליצור עץ חדש לגמרי שמבוסס על הניגוד - היתרונות שיש למחוסרי הקסם על המכשפים. היתרון הברור ביותר, כמובן, הוא הטכנולוגיה. המכשפים חיו בחברה משלהם וניתוק כמעט מוחלט מחסרי הקסם במשך מאות שנים. כתוצר לוואי, הם לא נהנו משום התפתחות טכנולוגית ומדעית שקרתה לנטולי הקסם בשנים האלה (שבמקרה התחילו במאה ה14-15, בדיוק איפה שהתחילה האצה אדירה בקצב ההתקדמות המדעית בעולם). המכשפים יודעים מעט מאוד על הטכנולוגיה של חסרי הקסם. למרות שאנשים כמו ארתור וויסלי או ניוט סקאלמנדר מחזיקים בידע על טכנולוגיות כאלה ואחרות, ולממשלה יש שימוש מוגבל בטכנולוגיה כזאת, רוב המכשפים יודעים קרוב לכלום על טכנולוגיה של המאה העשרים ואחד (בעצם העשרים, כי אלה השנים שהספרים מתרחשים בהן). מסיבה זו לנטולי הקסם יש יתרון טכנולוגי עצום על המכשפים.
כפי שראיתם מהדוגמה שנתתי ממקודם, לאדם מודרני חמוש באקדח יש את כל היתרון שהוא צריך נגד מכשף עם שרביט. זה לא נכון לגמרי כמובן; בספר הראשון, האגריד (שלא כל כך טוב בקסמים) יכל לחבל ברובה שוורנון דארסלי כיוון עליו, מה שמראה שקוסם שיודע עם מה הוא מתעסק יש סיכוי. בכל זאת, אלה רובים משנת 1991. רובה מכונות סטנדרטי של ימינו יכול לירות עשרות קליעים בשנייה, הרבה לפני שקוסם יוכל לומר "אוודה קדברה", "פרוטגו", "אקספליארמוס", "הימום" או כל לחש אחר. חייל עם רובה צלפים יכול לירות במכשף ממרחק אדיר בלי שבכלל יראו אותו, ואל תגרמו לי להתחיל לדבר על מטוסי קרב או טילים באליסטיים. כל אחד מהדברים האלה יכול לחסל מכשף מיידית בלי בכלל להתמודד מולו וגם בלי שהוא ישים לב שאתה שם.
לנטולי הקסם יש יתרון נוסף, קצת פחות ברור אבל משמעותי: המספר שלהם. כפי שאנחנו יודעים מהספרים, הוגוורטס הוא בית הספר לקוסמים היחיד בממלכה המאוחדת. הבית ספר מחולק לארבעה "בתים" וגם לשבעה שכבות, סך הכול 28 כיתות. אנחנו גם יודעים שבכל כיתה יש בערך 10 תלמידים (חמישה בנים וחמישה בנות). סך הכול יוצא לנו בערך 280 תלמידים - ותזכרו, זה כל התלמידים הקוסמים בבריטניה. זה גם די מסביר איך בספר השני היו מספיק מורים ללוות את כל התלמידים בבית ספר. במילים אחרות, כמות האנשים עם יכולות קסומות היא קטנה באופן קיצוני בהשוואה לאנשים נטולי הקסם. גם בלי כל היתרון הטכנולוגי, ישנם מספיק אנשים נטולי קסם שיעלו במספרם על המכשפים וכך יביסו אותם. עכשיו זה הגיוני למה המכשפים החליטו לחיות בסוד מנטולי הקסם במקום פשוט להרוג את כולם.
אז זה פחות או יותר זה. אני מקווה שהצלחתי לחדש את ההשקפה שלכם על ה"איזון" בין מכשפים ונטולי קסם בהארי פוטר. אני גם מאוד מקווה שאתם לא תתעצבנו מזה ותתחילו לריב איתי. כפי שנאמר: אם אתם מסכימים איתי אז אין לכם מה להתלונן, אם אתם לא מסכימים איתי אין לכם סיבה להתווכח.

מסכים בהחלט. קראתי פעם כתבה בנומנור, ששואלת למה הקוסמים לא משתמשים בנשק חם, משהו מאוד יעיל-ולמה רולינג לא מביאה לזה הסבר.

בכללי, אני חושב שהעניין של הטכנולוגיה בהארי פוטר הוא אחד הדברים הפחות מובנים אצל רולינג.

אלה הבעיות העיקריות שלי עם זה:

א'. בעיית הטימטום. הקוסמים מתייחסים אל המוגלגים כאל "אוי איזה חמודים הם כשהם מצליחים למצוא פתרונות יצירתיים להסתדר בלי קסם." קוסמים משתמשים בינשופים בשביל מכתבים ומאירים את הוגוורטס בלפידים, בעוד המוגלגים יכולים לסמס ולהשתמש בחשמל. עאלק נחותים. טכנולוגיה עדיפה פי אלף מקסם.
ב'. בעיית ההיגיון. בספר הרביעי, הרמיוני טוענת שטכנולוגיה מוגלגית משתגעת ליד קסם או באזורים קסומים. מצד שני, גברת וויזלי משתמשת במכונת כביסה (למרות שקוסמים לא משתמשים בחשמל) ולמשרד הקסמים יש מכוניות קסומות. למה זה לא משתגע? ומה בכלל רמת הטכנולוגיה שאפשר לקרוא לה טכנולוגיה? אקדח נחשב טכנולוגיה? מה עם מכונית? תותח? אבק שריפה? גלגל? לא מובן איפה עובר הגבול. ובכלל, למה טכנולוגיה משתגעת ליד קסם? מי יודע.
ג'. בעיית הפוטנציאל המבוזבז. הרמה הכי גבוהה של שימוש בטכנולוגיה מודרנית בקרב קוסמים היא המכוניות ההן של משרד הקסמים. מה אם קוסמים היו מייצרים מחשבים שפועלים באמצעות קסם? או מכונת ירייה של שרביטים? או שרביט הייטקיסטי שמכוון את עצמו לגופים חמים באופן אוטומטי? הקוסמים מבזבזים לחלוטין את הפוטנציאל המדהים של הטכנולוגיה ומתייחסים אליה בזלזול.

בכללי, זו אחת הטעויות הכי גרועות של רולינג בספרים. היה אפשר למצוא דרך יותר טובה להרחיק את הטכנולוגיה מהקוסמים.

nav566 אמר/ה:
[post]682039[/post] טכנולוגיה עדיפה פי אלף מקסם.
לא מדויק-טכנולוגיה עדיפה פי אלף על ימי הביניים, קסם תמיד טוב.
אין לי בכלל בעיה שהקוסמים לא משתמשים בטכנולוגיה-אבל למה? כי ''טהורי הדם'' מזלזלים ורואים במוגלגים שרצים נחותים? כי הקוסמים הרגילים מפחדים מעולם הטכנולוגיה הלא מוכר? כי ה''בוצדמים'' ודומיהם לא רוצים את חוליי עולמנו? אם כן, למה רולינג לא סיפרה את זה?

nav566 אמר/ה:
[post]682039[/post] ב'. בעיית ההיגיון. בספר הרביעי, הרמיוני טוענת שטכנולוגיה מוגלגית משתגעת ליד קסם או באזורים קסומים. מצד שני, גברת וויזלי משתמשת במכונת כביסה (למרות שקוסמים לא משתמשים בחשמל) ולמשרד הקסמים יש מכוניות קסומות. למה זה לא משתגע? ומה בכלל רמת הטכנולוגיה שאפשר לקרוא לה טכנולוגיה? אקדח נחשב טכנולוגיה? מה עם מכונית? תותח? אבק שריפה? גלגל? לא מובן איפה עובר הגבול. ובכלל, למה טכנולוגיה משתגעת ליד קסם? מי יודע.
אולי מדובר בקללה למטרות תעמולה

שמעתי הרצאה שטענה שדברים 'מוגלגיים' פועלים פחות טוב על קוסמים, כך שאקדח לא היה הורג מידית קוסם.
היא השתמשה בטיעון שכשוויזלי ניסה לרפא את פצעיו עם תפרים, זה ממש נכשל כאילו הגוף שלו התנגד לזה - גוף הקוסם דוחה טכנולוגיה מוגלגית.

זה הסבר חלקי, אבל עדיין...

גנרל אסדת'! אמר/ה:
[post]682037[/post] לנטולי הקסם יש יתרון נוסף, קצת פחות ברור אבל משמעותי: המספר שלהם.
גנרל אסדת'! אמר/ה:
[post]682037[/post] מסיבה זו לנטולי הקסם יש יתרון טכנולוגי עצום על המכשפים.
מי צריך מספר וטכנולוגיה? אינדיאני עם קנה נשיפה פרימיטיבי יכול לירות קליע הרדמה בקוסם כשהוא מסתתר בשיחים באמזונאס ולקחת לו את השרביט.

ניצן: קליע מתכת שמחורר את הגוף שלך בשניות יהרוג גם קוסם (כנראה, לא יצא לי לבדוק).

dragonitzan אמר/ה:
[post]682066[/post] שמעתי הרצאה שטענה שדברים 'מוגלגיים' פועלים פחות טוב על קוסמים, כך שאקדח לא היה הורג מידית קוסם.
היא השתמשה בטיעון שכשוויזלי ניסה לרפא את פצעיו עם תפרים, זה ממש נכשל כאילו הגוף שלו התנגד לזה - גוף הקוסם דוחה טכנולוגיה מוגלגית.

זה היה בגלל הארס המיוחד של הנחש, זה טיעון די גרוע.

dragonian אמר/ה:
[post]682058[/post] הקוסמים הם חברה שמרנית, והרבה מהעוצמה שלהם נובעת מהשקעה והתמסרות למסורות עתיקות

איזו עוצמה?

כדאי לזכור שבתקופה שהארי פוטר מתרחש הרבה חידושים טכנולוגיים עדיין לא קיימים (גם בעולם המוגלגי). מדובר על 1991 בספר הראשון, כלומר כמעט לאף מוגל אין מחשב ביתי (לדאדלי יש מחשב עם משחקים מסויימים אבל צריך לזכור שהוא מאוד מפונק ועשיר), אין טלפונים ניידים, אין רשת אינטרנט וכו'...
מנקודת מוצא כזאת יותר קל להבין איך אפשר לזלזל בטכנולוגיה המוגלגית. למה לקנות אקדח (קל וחומר לייצר אקדח) כשאפשר להשתמש בקללה הישנה והטובה? למה להתקין טלפון (שמצריך גם מתיחת קו טלפון עד הבית) כשאפשר לתקשר ברשת הפלו? למה לקנות מכונית כשאפשר לעוף או להתעתק? בנסיבות כאלו די מובן, או לפחות מתקבל על הדעת, למה הקוסמים לא טורחים להטמיע טכנולוגיה מוגלגית.

בפרט בקשר לנשק, נשמע סביר שקוסמים יוכלו להגן על עצמם (מראש) מפני אקדחים ופיצוצים שונים. לא יצא לנו עדיין לראות קוסם נלחם במוגל חמוש בעולם הארי פוטר אז אי אפשר לדעת בוודאות, אבל מגן נגד קליעים לא נשמע כמו קסם מורכב במיוחד.
מובן שיש נשקים הרסניים במיוחד, כמו פצצות אטום, שכנראה חורגים מעבר ליכולות של הקוסם הממוצע. אבל לא סביר שמשרד הקסמים ירצה בכלל להשתמש בנשק שכזה (נגד מי ישתמשו בו?) ובנוגע להגנה מפניו, לא בטוח שאפשר להגן מפניו בשום אמצעי, קסום או לא. כמו כן, יש אפשרות (קלושה) שמשרד הקסמים כבר עושה שימוש בלחשים שמדמים מקלט אטומי או אפילו בלחשי ביקוע גרעיני - זה לא שילמדו על דברים כאלה בהוגוורטס...

אני חושב שהיתרון הברור היחיד שיש לטכנולוגיה על פני קסם הוא כוח מחשוב ותקשורת מהירה (אינטרנט) - ובאמת אם הספר היה נכתב היום היה צריך להתחשב בדברים האלה. זה רעיון מעניין, לכתוב המשך להארי פוטר שבו הקוסמים מטמיעים לאט לאט טכנולוגיות מוגלגיות.

אבל הכי חשוב: הארי פוטר לא נועד להיות עולם פנטזיה שלם. הוא ספר ילדים שמתמקד בדמויות, ברגשות ובמאבקים היומיומיים שלהן. המטרה הראשית היא ליצור אווירה קסומה ומופלאה שתרתק ילדים (וגם מבוגרים), ולאו דווקא ליצור עולם מדוייק ועקבי ככל האפשר. הסופר לא מתחייב לתת לנו את העולם הטוב ביותר, אלא את הסיפור הטוב ביותר. סופרים מסויימים משקיעים הרבה בעולם מדוייק במיוחד, ואחרים משקיעים את מירב המאמצים באווירה, בדמויות או בכל דבר אחר. אפשר לטעון שלפי ההיגיון קוסמים היו צריכים לחיות במסווה אבל בתוך ערים מוגלגיות וכך לנצל את כל הטכנולוגיה המוגלגית - אבל סיפור כזה יהיה לדעתי פחות מעניין, ובמיוחד כשהקהל הוא ילדים.

קסמים מדוייקים הרבה יותר מנשק חם.
אתה מטיל על מישהו קללה ובום - הוא מושפע.

בניגוד למה שאפשר להתרשם ממנו במשחקי מחשב וסרטים, צריך להתאמן ממש הרבה כדי לתפעל רובה בצורה יעילה, ועדיין רוב מה שתירה למרחק של יותר ממאה מטר פשוט יחטיא - סטטיסטיקות ממלחמות מראות יחסים מגוחכים (בסביבות ה6% אם אני זוכר נכון) בין כמות הכדורים שנורו לבין האנשים שאשכרה נפגעו מהם. על אקדחים אני בכלל לא מדבר - יש סיבה למה ברוב היחידות הצבאיות הסדירות פשוט ויתרו על ההכשרה בהם, זה לא שווה את הזמן והכסף.

ובנוגע לשימוש בנשק כבד יותר כמו תותח או מרגמה נגד מטרה בגודל אדם - בהצלחה עם זה. עשיתי את זה פעם לפני עשרים שנה עם מרגמת 60 מ"מ ועד היום אני לא יודע אם פגעתי במישהו או אם בכלל הוא היה שם כי זה היה רחוק והיה חושך. להגנתי אומר שכשעשו לי אותו דבר גם הם החטיאו. חוץ מזה שגם ראיתי טנק יורה 12 פגזי פלאשט על חבורה של שלושה חמושים ממרחק של כמה קילומטרים. התוצאה - חמוש אחד פצוע - הוא שבר את הרגל כשקפץ מאיזה סלע.

אני לא יכול להביא קישור, אז הנה הכתבה מנומנור:
''כשדרזדן הרג את הארי פוטר'' מאת רן בר זיק.

עריכה: מסקנות-
כל זה טוב ויפה, אבל זה יש שתי בעיות:
1) זה באמת יוצא לא מאוזן, כמו ש-king revenge טען בזמנו. צריכים להיות למוגלגים יתרונות, לא יכול להיות שיש סופר בני אדם כל יכולים ומוגלגים עלובים שלא משנה מה תמיד יפסידו.
2) רולינג לא מתייחסת לטכנולוגיה ולא מסבירה את חוסר השימוש בה, וזה פשוט יוצר עולם לא אמין.

הארי פוטר לא נועד להיות עולם פנטזיה שלם. הוא ספר ילדים שמתמקד בדמויות, ברגשות ובמאבקים היומיומיים שלהן. המטרה הראשית היא ליצור אווירה קסומה ומופלאה שתרתק ילדים (וגם מבוגרים), ולאו דווקא ליצור עולם מדוייק ועקבי ככל האפשר.

זה.
העולם של הארי פוטר ממש לא מצטיין בעקביות או קוהרנטיות. גם בלי להתייחס לטכנולוגיה, יש הרבה סוגיות משונות מאוד בספר שהיה אפשר לפתור באמצעות הקסם של העולם (ע''ע מחזיר הזמן שבו הרמיוני השתמשה בספר השלישי).

הספר טוב בגלל שהוא מצית את הדמיון ושהדמויות מוצלחות. אני לא חושב שרולינג הצליחה במיוחד בתחום הקסם הקוהרנטי, הברור והשימושי, אבל היא עדיין הצליחה ליצור סיפור מצוין.

הנה הכתבה מנומנור:
http://www.numenore.com/1425/

ועוד משהו:
קסמים לא מדויקים יותר מנשק חם-שרביט שווה ערך לאקדח חסר כוונת. הוא קטלני בטווח קצר, לא טוב לטווח ארוך-בדיוק כמו אקדח. קסמים לא טובים בהרבה מנשק חם.
את כל שאר הדעה שלי בנושא, מישהו (ראו קישור למעלה) טרח להוציא לי מהפה.

זה תלוי, לקסמים יש הדף? אם כן אז אולי, אם לא אז יש הבדל מהותי.
כמו שהמפקד כבר אמר לירות בנשק נראה הרבה יותר קל ממה שזה באמת מה שמותן יתרון עצום לשרביטים.

בשביל להיות רב אומן בשרביט צריך לשנן מאות מילים מג'וברשות בלטינית.

אנחנו נמצאים כאן מול 2 אפשרויות: או שאסדת' צדקה ויש למוגלגים כמה יתרונות נחמדים, או שקינג רוונג' צדק והעולם של הארי פוטר לא מאוזן, הוגן והגיוני בעליל.

רולינג לא ניסתה ליצור עולם מערכה מאוזן שבו מוגלגים וקוסמים יוצאים ביחד להרפתקאות - היא ניסתה לספר סיפור חניכה של נער שמתבגר בעולם קסום שמקביל לעולם שלנו אבל לא באמת חלק ממנו.

לדעתי סדרת ברטימאוס המומלצת היא תיאור יותר ריאליסטי של "איך היה נראה העולם שלנו עם קוסמים" - הקוסמים שם לא חיים במציאות מקבילה הרחק מעיני המוגלגים, אלא שולטים בעולם בכוח כשפיהם (שמתמצים ליכולת לראות שדים ולזמן אותם). קוסמים הם גם לא "גזע" נפרד - הם ככל הנראה עקרים (או לפחות נמנעים מהתרבות כדי למנוע שושלות ומאבקי כוח משפחתיים), ופשוט כל פעם שנולד מישהו עם כוחות קסם הם מאמצים אותו כאחד משלהם.

בעולם של ברטימאוס, לבני אדם רגילים אין יותר מידי יכולת להתמודד עם הקוסמים, אבל מידי פעם מופיעים בני אדם עם כוחות מיוחדים שאינם בדיוק הכוחות של הקוסמים - יכולת לנוע מהר במיוחד, או עמידות בפני העל-טבעי, ואלה יכולים להתמודד עם הקוסמים, שדיהם וחפצי הקסם שלהם (חפצים שנכבל אליהם שד ומפעיל דרכם את כוחותיו) בצרה טובה יותר.

המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]682589[/post] רולינג לא ניסתה ליצור עולם מערכה מאוזן שבו מוגלגים וקוסמים יוצאים ביחד להרפתקאות
מישהו דיבר על זה?
לי אין הרבה מה להישאר-הצגתי את העמדה שלי ואת הטיעונים שלה.

חזרה