• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מי זה טולקין שכולם מדברים עליו?

סטטוס
נעול לתגובות.
A

Anonymous

Guest
מי זה טולקין שכולם מדברים עליו בהקשר למשחקי תפקידים בז'אנר פנטזיה?
אשמח להסבר.

ג׳ון רונלד רעואל טולקין (1892-1973) היה סופר פנטזיה מפורסם ומעולה, וכנראה מי שהמציא את ז׳אנד הפנטזיה המודרנית. הוא הראשון שכתב על אלפים, גמדים, הוביטים ואורקים, כשהוא מתבסס על המיתולוגיה הגרמאנית בעיקר, וגם על מיתולוגיות נוספות, הכשרתו הבלשנית בזכותה העשיר את העולם שלו בשפות (בכמה מהן ממש אפשר לדבר) ועל דמיונו הפורה. הוא כתב את ״שר הטבעות״, ״ההוביט״, ״הסילמריליון״ ויצירות ידועות נוספות, ולמעשה כל יצירת פנטזיה מאז ועד ימינו, וגם משחקי תפקידים, לוקחים ממנו הרבה השראה (שלא לומר מעתיקים).

כן, אבל אדם שמדבריו משתמע שהוא משחק משחקי תפקידים ואוהב פנטזיה, ולא יודע מי זה טולקין, זה באמת מוזר.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
כן, אבל אדם שמדבריו משתמע שהוא משחק משחקי תפקידים ואוהב פנטזיה, ולא יודע מי זה טולקין, זה באמת מוזר.
אני מאמין שכתוב בחלק מספרי החוקים של משחקי התפקידים מקורות השראה,וראיתי פעמיים רבות את היצירות של טולקין בנספח הזה,
ונתנו לו שם קרדיט ענק,אז איך לא יודעים מי זה טולקין בימינו?

חברה,לא צריך מכל דבר לפתח דיון בעורך שישה עמודים, בן אדם שאל מי זה טולקין, קיבל תשובה, סוף סיפור. לא צריך לרשום "איך אתה לא יודע" או "איך מישהו לא יכול לדעת." מעבר לעובדה שזה לא באמת עוזר בשום צורה, זה לא מוציא אותנו בצורה נחמדה במיוחד, ומזכיר את השיעורים ביסודי שבו ילד אחד היה צוחק על השני "איך אתה לא יודע חילוק ארוך".

בן אדם יכול לדעת לא לדעת מי זה טולקין, תאמינו לי שיש חורים יותר גרועים בהשכלה מזה. וגם אם זה הטרלה, לא צריך לתת לזה יותר מידי התיחסות.

קיבל תשובה, נסגר. ואני חושב שראוי לנעול פה את העץ... ולקוות שבפעם הבאה שמישהו ירשום "טולקין" בגוגל, הוא לא יגיע לעמוד הזה אף פעם. כי אם הייתי צריך לשפוט את כל הפורם לפי העמוד הזה, לא הייתי רוצה שום קשר איתו.

הייתי שמח אם כל התגובות שאחרי זו:
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
אמממ... סליחה על הבוטות אבל זה ממש חור בהשכלה...
ג׳ון רונלד רעואל טולקין (1892-1973) היה סופר פנטזיה מפורסם ומעולה, וכנראה מי שהמציא את ז׳אנד הפנטזיה המודרנית. הוא הראשון שכתב על אלפים, גמדים, הוביטים ואורקים, כשהוא מתבסס על המיתולוגיה הגרמאנית בעיקר, וגם על מיתולוגיות נוספות, הכשרתו הבלשנית בזכותה העשיר את העולם שלו בשפות (בכמה מהן ממש אפשר לדבר) ועל דמיונו הפורה. הוא כתב את ״שר הטבעות״, ״ההוביט״, ״הסילמריליון״ ויצירות ידועות נוספות, ולמעשה כל יצירת פנטזיה מאז ועד ימינו, וגם משחקי תפקידים, לוקחים ממנו הרבה השראה (שלא לומר מעתיקים).
ימחקו, והנושא ינעל. למעשה, גם את השורה הראשונה בתגובה הזו כדאי למחוק (עורך).

אני לא מת על טולקין וחושב שזה הגזמה להצדיע לו כל כך.

כן, הבחור המציא את ז'אנר הפנטזיה (בערך). כן, הוא כתב ספרים שהצליחו בטירוף וגם הסרטים.

אבל ברצינות, הגזמתם.
אפשר להגיד שאסימוב המציא את המד"ב, ושכל השאר זה העתקה.
אבל זה לא נכון. (לפחות ההעתקה. אני לא יודע בנוגע להמצאה של המד"ב).

כלומר - זה ז'אנר אחרי הכל. אם כל דבר שמשתייך לז'אנר היה העתקה, לא היה לנו יותר מ50 יצירות מקוריות בכל העולם. זה כמו להגיד שכל בדיחה היא העתקה מהיוונים. שכל חברת הייטק מעתיקה מהחברה הראשונה. ש - לא יודע - watsapp זה העתקה מsms.

ויודעים מה? גם אם כן. אוקיי, אז? עדיין זה לא סיבה לבטל את כל הדברים שלא התחילו את הדרך. כל יצירה עומדת בפני עצמה, ומקורית בדרך שלה.

אז, בבקשה, בלי שטויות.

טכנית כל זה נכון, אפשר להגיד את כל הדוגמאות שנתת ואכן יש מספר די קטן של יצירות ספרותיות מקוריות לחלוטין, ההבדל בין השראה/העתקה/השאלה יכול להיות מאוד קטן, בתכלס כל עוד התוצר הסופי טוב בפני עצמו ולא מרגיש כמו העתקה בוטה באיכות פחותה זה לא אמור לשנות לאף אחד.

אם אנשים רוצים להצדיע לאדם שהם חושבים שתרם רבות לספרות או לכל תחום אחר זאת זכותם המלאה, גם אם אתה לא מסכים איתם.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
הייתי שמח אם כל התגובות שאחרי זו:
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
אמממ... סליחה על הבוטות אבל זה ממש חור בהשכלה...
ימחקו, והנושא ינעל. למעשה, גם את השורה הראשונה בתגובה הזו כדאי למחוק (עורך).
מנהלים, בבקשה. הנושא מיצה את עצמו.

סטטוס
נעול לתגובות.
חזרה