• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

חידוש אתגרי הכתיבה+עץ הצעת נושאים לאתגרי הכתיבה

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
דיברתי על זה עם אולדמן, שנתן את הסכמתו. אין לי בעיה לתת נושאים כל שבועיים, אלא אם מישהו אחר ירצה (אולי תורנויות?).
השאלה היא, מי יודע שכנראה יצא לו לכתוב הרבה (או לפחות פעם ב...) לאתגרים.

לא הייתי באתגרים הקודמים אבל בדיוק אתמול עלה לי רעיון לאתגר שחשבתי להציע פה. אז אני זורק אותו פה בשרשור והחאן יחליט מה לעשות עם זה.

הרעיון שלי היה לעשות אתגר סטיבן קינג. למי שלא מכיר סטיבן קינג הוא אחד הסופרים הכי פופולריים באמריקה (ובעולם), כתב הרבה מאוד ספרים וביסס הרבה מאוד סרטים, בטח שמעתם על סדרת "המגדל האפל" שלו ואולי גם על סיפורים נוספים.

אחד הדברים המעניינים בו זה שהוא מצהיר על עצמו בכל הזדמנות שהוא לא משתמש בכלי שנקרא "עלילה". למה הכוונה? לפי איך שהוא מתאר את זה נשמע שיש לו אולי רעיון בסיסי והיכרות טובה עם הדמויות, והוא פשוט מתחיל לכתוב ומנסה תוך כדי כתיבה לגלות איך הדמויות שלו בוחרות לפעול ומה הן רוצות לעשות. הוא לא מתכנן מראש דברים כמו מי ינצח, מה יקרה בסוף וכו'. פשוט כותב.

אז חשבתי להציע לפה אתגר סטיבן קינג, כלומר האתגר הוא לחשוב על דמויות וסיטואציה אבל לא להכין מראש את הסיפור, ואז לנסות לכתוב בשטף ולגלות את הסיפור תוך כדי. מה דעתכם?

עריכה: אני כבר כותב סיפור כל שבוע אז אשתדל שזה יסתנכרן עם הנושא של האתגרים. יש לי במקביל עוד פרוייקטים אז מקווה שיהיה לי זמן להכל.

מאז שמרטין טבע את המושג ארכיטקט - אחד שמתכנן את העלילה עד לפרטים הקטנים ביותר שלה (ברנדון סנדרסון, קוני וויליס) מול גנן (רובין הוב) יצא לי לקרוא מלא ראיונות (pat hotlist, sffworld) עם כותבים שנשאלו לגבי שיטת העבודה שלהם. העניין הוא שלכל כותב יש את דרך העבודה המתאימה לו. סטיבן קינג יודע ,עוד לפני שהוא מתחיל לכתוב, את הסוף למרות שאם הדמויות והעלילה מכתיבות כיוון אחר, הוא יזרום אתו (מה שאני מכנה "דינאמיקה של הסיפור". קרה לי כמה פעמים שהסיפור ביצע פנייה עקלתונית שהחריבה כמה תכנונים עלילתיים שלי.) אני _כן_ מאמין בתכנון ו-"המטבע האחרון" בגרסתו המקורית היא דוגמא למה חשוב לדעת את הסוף מההתחלה. (בגרסה השנייה כבר ידעתי מה הסוף שאני חותר אליו.)

הלדין אמר/ה:
[post]678736[/post] המטבע האחרון" בגרסתו המקורית היא דוגמא למה חשוב לדעת את הסוף מההתחלה
מסביר כמה דברים.

אז האתגר הראשון יתפרסם מחר, ויהיה אתגר סטיבן קינג.

נשמע בעיקר מסובך. כאילו, זה אומר לשנות את כל סגנון הכתיבה שלך אם זה לא הסגנון שמתאים לך.
סגנון הכתיבה שלי די דומה בסה"כ, אני יודע לאן אני רוצה להגיע, אני יודע מי הדמויות, ואני נותן להן להוביל אותי לשם.

רגע, אז מי מארגן? כל כמה זמן יצאו אתגרים? מתי יצאו האתגרים (ימי חמישי נראה לי אחלה)? איזה מין נושאים יהיו?

למשל, אני חושב שיכול להיות מעניין אם יהיו אתגרים שבהם לא כותבים סיפור אלא יוצרים משהו אחר - שלד עלילה לספר, או קשת התפתחות של דמות.
כתיבה "ללא עלילה" דווקא נראה לי נושא מורכב מדי לאתגר שבועי\דו-שבועי, לפחות בלי קווים מנחים (מה שיכול לעבוד זה לתת סצנה בסיסית שכל כותב ימלא בדמויות מיצירה מוכרת כלשהי).

מי מארגן: נקסטורל אמר שיביא פעם בשבוע נושאים, אז או אני או הוא נארגן, לבחירתו. אם למישהו יש נושא, הוא מוזמן להגיד אותו.

כל כמה זמן: אני מניח פעם בשבוע, אלא אם הרוב ירצו פעם בשבועיים.

עריכה: עכשיו אני מפרסם את האתגר הראשון.

גם אני אשמח להיות בחבר המארגנים אם אפשר.
והצעה שלי לנושא שיגיע מתישהו:

טאבו.

הכותרת של הסיפור היא מילה או מושג שמשפיעים על העולם שלנו. משפחה, רגשות, מדינות...
ואז הקטע מתאר עולם בלי זה. עולם ללא משפחה - מה התבנית החברתית? עולם ללא בתים - איך גרים?
ככה לפתח סיפור קצר בעולם עם שינוי קטן מעולמינו - אבל עולם אחר לחלוטין.

אוקי בואו נעשה את זה ככה.
ח'אן, אני לא רוצה "לגנוב" לך את הרעיון וזה, תחליט איך אתה רוצה שזה יתנהל. אני לא חושב שצריך יותר מאדם אחד. אני כן חושב שכל מי שרוצה מוזמן להציע נושאים. ואני חושב שצריך להחליט כל כמה זמן יהיה אתגר.

שלום
אתגר כל שבוע הוא רעיון לא-טוב זה גם גורם לשחיקה של אנשים וגם לא תמיד אנשים פנויים באותו השבוע לכתוב.
מאז ומעולם אתגרים נמשכו שבועיים מסיבה זו.
לא רואה טעם לשנות.

The oldman אמר/ה:
מאז ומעולם אתגרים נמשכו שבועיים מסיבה זו.
למעשה, הם התחילו בתור אתגרים של פעם בשבוע, אבל די מהר הבנתי שגם הפורום וגם אני לא עומדים בקצב הכתיבה :D

לדעתי שבועיים זה איזון טוב.

בנוגע לרעיונות, אשלח לך בפרטי רשימה של רעיונות שרשמתי לי לאתגרים ובסוף לא השתמשתי, מוזמן להשתמש בהם.
(אני שולח לך ולא מפרסם כאן כדי לא לספיילר אם תבחר להשתמש בהם :) )

תן לאנשים זמן. גם אם כרגע הרבה הגישו מוקדם, לרוב זה לא יקרה, וגם יכול להיות שיש אנשים שתכננו את הזמן לכתיבת הסיפור בהתאם ללוח זמנים הזה. עקביות זה חשוב בדברים כאלה.
אני אומר להמתין בסבלנות עד הסוף

חזרה