• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

סיפור [סיפור]-אטהאולף: פרק 4 וסוף חלק א׳

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
כן, אני יודע שאין בפרק הרבה תוכן. כן, אני יודע שזה רק טיזר. כן, אני יודע שהביקורות יהיו לא טובות.
---------------------------------
אטהאולף ושלושת המורדים ירדו במנהרה הנסתרת והארוכה. לפידים האירו אותה, אך משום-מה עשן לא מילא את המנהרה. זה לא הפליא את אטהאולף, שידע היטב על רמת האדריכלות הגמדית ועל פתחי איוורור נסתרים.
״לאן אתם לוקחים אותי?״ שאל אטהאולף בקלילות את אגילוּלאף. ״נציג אותך בפני המנהיג הגדול, והוא יחליט מה נעשה איתך״ הוא ענה. הם הלכו במנהרות מרווחות, והגיעו לחדר אבן גדול שעל קירותיו מערכות שריון של קצינים אלפיים. על כס אבן במרכז החדר ישב גמד מזוקן וזקן למראה, ועל ראשו כתר ברזל מעוטר במעט זהב ואבני ירקן. ״שלום!״ אמר האיש. ״אני הוא פריטיגרן, מלך הגמדים המורדים! ומי אתה, אחינו?״
אטהאולף סיפר למלך את סיפורו, בעוד עיניו הבורקות והחודרות של הלה נעוצות בו, מחפשות שקרים. ״הינך דובר אמת. תוכל להישאר, ותצטרף לצבא המורדים שלנו, אבל״ אמר בהדגשה, ״אני רואה שאינך גמד טהור. אתה גם בן אדם, חברי האלפים. יש לך מזל שאנחנו חייבים כל עזרה אפשרית, אחרת..״ הוא סימן אצבע על הצוואר. ״בעזרת כל אחד ואחד כאן, נפיל את שלטונם העריץ של האלפים!״. הוא קם ונופף באגרוף באוויר בעודו מדבר, משווה לדבריו רושם רב. אטהאולף והגמדים האחרים צעקו, ״כן! קדימה!״
״מה סיפורו של המרד?״ שאל אטהאולף, סקרן לדעת כיצד נבנה המתחם המרשים. ״ובכן״, אמר פריטיגרן, מרוצה למראה. ״אתה ודאי יודע שאבותינו העתיקים חיו בהרים מצפון, נכון?״. אטהאולף הנהן. ״לפני 300 שנה הגיע דרקון הקור הגדול, ראָנה, והחריב את העיר הגדולה דוארפבורג. גמדי העיר הגדולה נדדו דרומה, לארצותיהם הפוריות של האלפים. מהר מאוד הקיפאון שהפיץ הדרקון התפשט, וכל גמדי הצפון נדדו דרומה. תחילה קיבלו אותנו האלפים בסבר פנים יפות למדיי, גם אם מתנשאות. פרחנו ועשינו חיל בבנייה, באומנויות ובמסחר, תכשיטי צורפינו היו היפים ביותר, נשקי חרשינו-החדים והחזקים מכולם, בניינינו-העמידים והמפוארים.
האלפים קינאו בנו, שנאו אותנו, התנשאו עלינו. הם אסרו עלינו לאמן צורפים-ושתקנו. הרסו את מפחותינו-ושתקנו. החליפו את חתימות הבנאים הגמדים בסמלים אלפיים-ושתקנו.
אבל עכשיו הם סוגרים אותנו ברובעים מטונפים ועניים, מרעיבים אותנו ומתעללים בנו, רוצחים אותנו בדם קר! הם יצטרכו לשלם!״
אטהאולף הסכים עם כל מילה, נזכר במשפחתו בגעגוע ובכל מכריו שנקרעו ממנו. אטהאולף הובל בידי אגילולף לחדר לא גדול בעומק המנהרות, שם הצטופפו מיטות קטנות ושידות ל-5 גמדים. הם כבר ישבו שם, שניים בעיצומו של משחק שחמט, אחד קורא ועוד שניים משוחחים בשקט. לפתע כחד מהם קם. ״או, שלום! אתה חדש? אני ארמנאריך, ואתה?״. הוא היה גמד עם שפם פרא בלונדיני, שצמח בלי רסן עד לחזהו.
״כככןןן, חחדדשש, אאני אאטהאאוללף״ גמגם אטהאולף. הוא לחץ את ידו של ארמנריך. ״על מה השיחה?״ שאל, והם התחילו לדבר עד ארוחת הצהריים.
בארוחה התיישב אטהאולף לייד אגילולף. ״מחר יתחילו האימונים שלך״ אמר אגילולף, חותך בספק-סכין-ספק-פגיון נתח בשר ענק. אטהאולף הביט בעיניים פעורות על האוכל. ״בזזנו לא מזמן כפר חקלאי, אם על זה אתה שואל״ אמר אגילולף, כאילו קורא את מחשבותיו. בשאר הארוחה הם סתם פטפטו.
למחרת החל אטהאולף באימוניו. הוא היה בסך הכל בן 13, וכבר היה צריך להתכונן למלחמה.
הוא התאמן ארבע שנים. בגיל 15 החל לצאת לפעולות קטנות-ביזת כפר חקלאי, חיבול במערכת הדואר האלפית. בגיל 17, מקץ ארבע שנים, בהן חשב רק על משפחתו, על איִנגוּנטיס, על אורגטוריקס, על נקמה, הגיע אליו אגילולף.

tkhag1 אמר/ה:
אה... בלי להעליב אבל אחשב אני מבין למה אני הייתי היחיד שהגיב על הסיפור האחרון....
ביקורת מאוד בונה, אם כי אני יודע שהפרק הזה לא טוב. הייתי יכול לשלב אותו בפרק הקודם...

כהתחלה, מותר להציע שתרכז את כל הפרקים בפתיל אחד. בחו"ל נהוג לעשות את זה, מן הסתם, כדי למנוע הצפה. נראה שהדבר שהכי חסר לך ככותב זו סבלנות. על מנת לספר סיפור, דרושה סבלנות להציג את כל הדברים בזמנם ובמקומם הנכון. הידע מתי ואיך לעשות את זה הוא כבר ניסיון מצטבר של כתיבה. אני חושב שאתה צריך להעמיק את הדמויות ואת העולם. לדעת לפחות בקווים כלליים למה הגמדים עברו לחיות ביחד עם בני האנוש בערי האלפים כלומר מה מערכת היחסים ביניהם במצב נורמלי.

לגבי הפרק עצמו, נראה לי שאם אתה מבקש להציג את האלפים כאיום רציני, כדאי שהגמדים שמורדים כנגדם ינהיגו מידור בארגונם כך שאם אחד מהתאים נופל, לא כל הארגון ייפול. חוץ מזה, לפריטיגרן באמת אין שום בעיות עם העובדה שאטאהולף הוא חצי-בן-אדם? הוא צריך לפחות להתייחס לכך בדבריו שהוא קיבל הזדמנות להביא כבוד למורשת הגמדים שלו. זה עשוי לרמוז שהוא מחליף גזענות אחת בשנייה.

אני לא חושב שזו בעיה של סבלנות כמו שזו בעיה של תזמון. לרוב ככותב אתה רוצה למשוך את הקורא לתוך הסיפור שלך, לגרום לו לשקוע בחוויה, ובשביל זה אתה צריך למזער את הסחות הדעת. הסחות דעת יכולות להיות שגיאות כתיב, התנהגות לא טבעית, קלישאות ברורות, וגם תזמון לא מוצלח של האירועים - כל דבר שמושך את תשומת ליבו של הקורא למלאכותיות של הסיפור. ככל שתצבור ניסיון אתה תשפר את היכולת שלך ליצור זרימה שתאפשר לקורא לשקוע יותר בקלות ברצף האירועים.
רק להבהיר, יצירת זרימה היא לא מיומנות שאפשר להשלים, והיא תשתנה בין אדם לאדם ובין סיפור לסיפור - אני עדיין עובד על הכתיבה שלי, כמו כל כותב, אני חושב. זה לא מסע שאפשר לסיים, אבל זה בהחלט מסע שכדאי להתחיל.

לכן אני מציע שתתחיל לכתוב סיפורים קצרים. בגלל שהם לא מחוברים לסיפור ארוך יותר אתה יותר חופשי במבנה ובתזמון שלהם, וזה יאפשר לך להתנסות ולנסות דברים בלי מחויבות לרצף עלילתי גדול יותר. אתה מוזמן להמשיך עם הספר שלך - עוד כתיבה זה תמיד טוב - אבל אם יש לך כמות מוגבלת של זמן, הייתי ממליץ להשקיע אותו בסיפורים קצרים. חוץ מזה, לפעמים קשה לקבל ביקורת על פרויקטים שהשקענו בהם הרבה מעצמנו (אני יודע שזה קרה לי לא מעט), אז סיפורים קצרים יכולים לעזור גם מהבחינה הזאת.

טקהאג: אני שמח לראות את השינוי בגישה, אבל אני אשמח אם תפרט קצת יותר בתגובות שלך ותסביר אותן. תצביע על מה גרם לך לחשוב ככה, מה חשבת על החלקים השונים, מה עבד ומה לא עבד. קשה להשתפר אם לא מכוונים אותך במה להשתפר.

פתיל = עץ = נושא = דיון או בלעז Topic :)
אמרו כבר לפני שאפשר לאחד, וזה כנראה היה עדיף. בתור סיפור-מקור הוא לא הכי מקורי העולם אבל דווקא יכול להיות מגניב.
אדגיש אבל את מה שת'ור כתב, אתה צריך יותר סבלנות - או לעבור עוד פעם-פעמיים על מה שכתבת לפני שאתה מפרסם. יש כל מיני קפיצות ודילוגים בטקסט שלא תורמים לו. למשל אתה כותב בסוף שאחרי 4 שנים הגיע אליו אגלילוף (יש סיבה שכמעט כל השמות מתחילים ב-א'?) אבל רק בסצנה הקודמת מתואר שהם נפגשו...

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] אטהאולף סיפר למלך את סיפורו, בעוד עיניו הבורקות והחודרות של הלה נעוצות בו, מחפשות שקרים. ״הינך דובר אמת. תוכל להישאר, ותצטרף לצבא המורדים שלנו, אבל״ אמר בהדגשה, ״אני רואה שאינך גמד טהור. אתה גם בן אדם, חברי האלפים. תצטרך להוכיח את עצמך. בעזרתך ובעזרת כל אחד ואחד כאן, נפיל את שלטונם העריץ של האלפים!״. הוא קם ונופף באגרוף באוויר בעודו מדבר, משווה לדבריו רושם רב. אטהאולף והגמדים האחרים צעקו, ״כן! קדימה!״
וזהו? נגמר? לא אכפת לו יותר?
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] אבל עכשיו הם סוגרים אותנו ברובעים מטונפים ועניים, מרעיבים אותנו ומתעללים בנו, רוצחים אותנו בדם קר! הם יצטרכו לשלם!״
אטהאולף הובל בידי אגילולף לחדר לא גדול בעומק המנהרות...
המעבר בין "הם יצטרכו לשלם!" לבין "אטאולף הובל" הוא מהיר מדי. זה קוטע את ההרגשה של הקוראים.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] ״כככןןן, חחדדשש, אאני אאטהאאוללף״ גמגם אטהאולף. הוא לחץ את ידו של ארמנריך. ״על מה השיחה?״ שאל, והם התחילו לדבר עד ארוחת הצהריים.
הוא מגמגם ומייד אח"כ מפסיק עם המבוכה?
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] למחרת החל אטהאולף באימוניו. הוא היה בסך הכל בן 13, וכבר היה צריך להתכונן למלחמה.
אתה לא חושב שלפני זה היינו צריכים לדעת בן כמה אטאולף?
וגם, המעבר אח"כ חד מדי. אתה צריך קצת להוסיף דברים, אפילו לא מאוד חשובים. לדוגמה:
"במהלך 4 שנים אלו הוא חיזק את קשריו עם אגילולף ושאר הגמדים". 4 שנים זה לא זמן שבו רק מתאמנים וחושבים מחשבות. זאת תקופה גדולה.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] בגיל 15 החל לצאת לפעולות קטנות-ביזת כפר חקלאי, חיבול במערכת הדואר האלפית.
ניסיון נחמד למונטאז', אבל קצת לא מספיק.
סתם באופן כללי רשימה כותבים ככה:
"החל... לפעולות קטנות:
ביזת כפר חקלאי, (עוד משהו) וחיבול במערכת הדואר האלפית".
ת'ור אמר/ה:
[post]668244[/post] אני לא חושב שזו בעיה של סבלנות כמו שזו בעיה של תזמון. לרוב ככותב אתה רוצה למשוך את הקורא לתוך הסיפור שלך, לגרום לו לשקוע בחוויה, ובשביל זה אתה צריך למזער את הסחות הדעת. הסחות דעת יכולות להיות שגיאות כתיב, התנהגות לא טבעית, קלישאות ברורות, וגם תזמון לא מוצלח של האירועים - כל דבר שמושך את תשומת ליבו של הקורא למלאכותיות של הסיפור. ככל שתצבור ניסיון אתה תשפר את היכולת שלך ליצור זרימה שתאפשר לקורא לשקוע יותר בקלות ברצף האירועים.
רק להבהיר, יצירת זרימה היא לא מיומנות שאפשר להשלים, והיא תשתנה בין אדם לאדם ובין סיפור לסיפור - אני עדיין עובד על הכתיבה שלי, כמו כל כותב, אני חושב. זה לא מסע שאפשר לסיים, אבל זה בהחלט מסע שכדאי להתחיל.

לכן אני מציע שתתחיל לכתוב סיפורים קצרים. בגלל שהם לא מחוברים לסיפור ארוך יותר אתה יותר חופשי במבנה ובתזמון שלהם, וזה יאפשר לך להתנסות ולנסות דברים בלי מחויבות לרצף עלילתי גדול יותר. אתה מוזמן להמשיך עם הספר שלך - עוד כתיבה זה תמיד טוב - אבל אם יש לך כמות מוגבלת של זמן, הייתי ממליץ להשקיע אותו בסיפורים קצרים. חוץ מזה, לפעמים קשה לקבל ביקורת על פרויקטים שהשקענו בהם הרבה מעצמנו (אני יודע שזה קרה לי לא מעט), אז סיפורים קצרים יכולים לעזור גם מהבחינה הזאת.

טקהאג: אני שמח לראות את השינוי בגישה, אבל אני אשמח אם תפרט קצת יותר בתגובות שלך ותסביר אותן. תצביע על מה גרם לך לחשוב ככה, מה חשבת על החלקים השונים, מה עבד ומה לא עבד. קשה להשתפר אם לא מכוונים אותך במה להשתפר.
אני מסכים עם כל מילה, בנוגע לשניכם.

באופן כללי, רואים שיפור גדול. אבל שוב, כמו שאמרו רבים וגדולים לפני, תכתוב הרבה סיפורים קצרים, תקבל פידבק (מומלץ בהפונדק), ואחרי שתצבור ניסיון בהרבה דברים, זה יהיה יותר קל ויותר טוב.

אני רוצה להדגיש, (ליטרלי), שאני לא מנסה להשביז, ושאני מצטער אם אמרתי משהו בוטה מדי או מעליב.

kosem10 אמר/ה:
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] אטהאולף סיפר למלך את סיפורו, בעוד עיניו הבורקות והחודרות של הלה נעוצות בו, מחפשות שקרים. ״הינך דובר אמת. תוכל להישאר, ותצטרף לצבא המורדים שלנו, אבל״ אמר בהדגשה, ״אני רואה שאינך גמד טהור. אתה גם בן אדם, חברי האלפים. תצטרך להוכיח את עצמך. בעזרתך ובעזרת כל אחד ואחד כאן, נפיל את שלטונם העריץ של האלפים!״. הוא קם ונופף באגרוף באוויר בעודו מדבר, משווה לדבריו רושם רב. אטהאולף והגמדים האחרים צעקו, ״כן! קדימה!״
וזהו? נגמר? לא אכפת לו יותר?
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] אבל עכשיו הם סוגרים אותנו ברובעים מטונפים ועניים, מרעיבים אותנו ומתעללים בנו, רוצחים אותנו בדם קר! הם יצטרכו לשלם!״
אטהאולף הובל בידי אגילולף לחדר לא גדול בעומק המנהרות...
המעבר בין "הם יצטרכו לשלם!" לבין "אטאולף הובל" הוא מהיר מדי. זה קוטע את ההרגשה של הקוראים.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] ״כככןןן, חחדדשש, אאני אאטהאאוללף״ גמגם אטהאולף. הוא לחץ את ידו של ארמנריך. ״על מה השיחה?״ שאל, והם התחילו לדבר עד ארוחת הצהריים.
הוא מגמגם ומייד אח"כ מפסיק עם המבוכה?
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] למחרת החל אטהאולף באימוניו. הוא היה בסך הכל בן 13, וכבר היה צריך להתכונן למלחמה.
אתה לא חושב שלפני זה היינו צריכים לדעת בן כמה אטאולף?
וגם, המעבר אח"כ חד מדי. אתה צריך קצת להוסיף דברים, אפילו לא מאוד חשובים. לדוגמה:
"במהלך 4 שנים אלו הוא חיזק את קשריו עם אגילולף ושאר הגמדים". 4 שנים זה לא זמן שבו רק מתאמנים וחושבים מחשבות. זאת תקופה גדולה.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] בגיל 15 החל לצאת לפעולות קטנות-ביזת כפר חקלאי, חיבול במערכת הדואר האלפית.
ניסיון נחמד למונטאז', אבל קצת לא מספיק.
סתם באופן כללי רשימה כותבים ככה:
"החל... לפעולות קטנות:
ביזת כפר חקלאי, (עוד משהו) וחיבול במערכת הדואר האלפית".
ת'ור אמר/ה:
[post]668244[/post] אני לא חושב שזו בעיה של סבלנות כמו שזו בעיה של תזמון. לרוב ככותב אתה רוצה למשוך את הקורא לתוך הסיפור שלך, לגרום לו לשקוע בחוויה, ובשביל זה אתה צריך למזער את הסחות הדעת. הסחות דעת יכולות להיות שגיאות כתיב, התנהגות לא טבעית, קלישאות ברורות, וגם תזמון לא מוצלח של האירועים - כל דבר שמושך את תשומת ליבו של הקורא למלאכותיות של הסיפור. ככל שתצבור ניסיון אתה תשפר את היכולת שלך ליצור זרימה שתאפשר לקורא לשקוע יותר בקלות ברצף האירועים.

אני מסכים עם כל מילה, בנוגע לשניכם.

באופן כללי, רואים שיפור גדול. אבל שוב, כמו שאמרו רבים וגדולים לפני, תכתוב הרבה סיפורים קצרים, תקבל פידבק (מומלץ בהפונדק), ואחרי שתצבור ניסיון בהרבה דברים, זה יהיה יותר קל ויותר טוב.

אני רוצה להדגיש, (ליטרלי), שאני לא מנסה להשביז, ושאני מצטער אם אמרתי משהו בוטה מדי או מעליב.

ערכתי חלק, איך עכשיו?

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] אטהאולף סיפר למלך את סיפורו, בעוד עיניו הבורקות והחודרות של הלה נעוצות בו, מחפשות שקרים. ״הינך דובר אמת. תוכל להישאר, ותצטרף לצבא המורדים שלנו, אבל״ אמר בהדגשה, ״אני רואה שאינך גמד טהור. אתה גם בן אדם, חברי האלפים. יש לך מזל שאנחנו חייבים כל עזרה אפשרית, אחרת..״ הוא סימן אצבע על הצוואר. ״בעזרת כל אחד ואחד כאן, נפיל את שלטונם העריץ של האלפים!״. הוא קם ונופף באגרוף באוויר בעודו מדבר, משווה לדבריו רושם רב. אטהאולף והגמדים האחרים צעקו, ״כן! קדימה!״
הרבה יותר טוב. הרבה. הוא גם לא עוזב את זה מייד וגם מאיים עליו. הקוראים מקבלים מידע על הארגון בלי שאתה תצטרך להגיד את זה בתור מספר הסיפור ויש לך אפשרות לטוויסט. אומנם הקטע עם הצוואר קצת מפריע לאווירת ימי הביניים קלאסית אבל זה לא כ"כ נורא.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]668214[/post] אטהאולף הסכים עם כל מילה, נזכר במשפחתו בגעגוע ובכל מכריו שנקרעו ממנו
מעולה. למה זה מעולה? כי הוספת לאטהאולף אישיות וקצת יותר אמינות בסיפור רקע. וזאת התחלה של חשיבה בראש הזה, של הסופרים. אני אישית הייתי כותב: "אטהאולף הסכים עם כל מילה, לא כולל האצבע על הצוואר כמובן, ונזכר....", אבל זה רק אני.

נ.ב. שכחתי להגיד לך שכדאי לעשות יותר תיאורים, זה נותן אווירה ומכניס את הקוראים לסיפור

הרבה יותר טוב. הרבה. הוא גם לא עוזב את זה מייד וגם מאיים עליו. הקוראים מקבלים מידע על הארגון בלי שאתה תצטרך להגיד את זה בתור מספר הסיפור ויש לך אפשרות לטוויסט. אומנם הקטע עם הצוואר קצת מפריע לאווירת ימי הביניים קלאסית אבל זה לא כ"כ נורא.

מעולה. למה זה מעולה? כי הוספת לאטהאולף אישיות וקצת יותר אמינות בסיפור רקע. וזאת התחלה של חשיבה בראש הזה, של הסופרים. אני אישית הייתי כותב: "אטהאולף הסכים עם כל מילה, לא כולל האצבע על הצוואר כמובן, ונזכר....", אבל זה רק אני.

נ.ב. שכחתי להגיד לך שכדאי לעשות יותר תיאורים, זה נותן אווירה ומכניס את הקוראים לסיפור

אקח את העצה לתשומת לבי, תודה על הביקורת הבונה והמשמחת. התקופה היא יותר בכיוון של ימי הביניים המוקדמים והפלישות הגרמאניות. אגב, פרסמתי סיפור קצר, בלי קשר לאטהאולף:
https://www.pundak.co.il/forums/viewtopic.php?p=668538#p668538

חזרה