עליית המורדים [סיפור בהמשכים]

דיונים על ספרים, סרטים ועוד - מאסימוב עד מורקוק, מטרייסי והיקמן עד לניל גיימן, בטמן וגם דריזט, ומעבר.
זהו גם פורום הכתיבה שלנו, במה לסיפורים שלכם.
סמל אישי של משתמש
The oldman
The Rainbow Archmage
תשובות: 16
יצירת קשר:

שליחה על ידי The oldman » 14 ספטמבר 2020, 12:19

פרק מעניין שאהבתי וטוב שיוצאים למסע.

אבל זה עורר בי גם מחשבות על כל הספר: כשאני נזכר בפרקים הקודמים, אני חושב שיותר מדי זמן הם בילו בביקתה ומגלים דברים שלא ברורה החשיבות והתרומה שלהם. למשל כל הנושא עם האשלטנים, השאלה כמה זה תורם לסיפור?
התפתחות הסיפור זה דבר שמאוד תלוי בסגנון הכתיבה והאם מגדירים מראש את הסיפור או שהוא מתפתח תוך כדי. החסרון עם הגישה השנייה שזה אומר שצריך בסוף לחזור אחורה ולערוך החוצה כל מה שבסוף לא השתלב בסיפור. וזה קצת הרגיש לי ככה שבפרקים האחרונים, במקום להתקדם קדימה אנחנו נמצאים באותו מקום ורק מגלים עוד דברים שהם אולי קשורים ואולי לא, אבל לא באמת מקדמים את העלילה.

עוד דוגמא, נושא הטלפיים השחורים - זה מגניב לגמרי, אבל האם זה תורם?
או למשל דארבה והרטייה - הכנסת עוד שני שחקנים לסיפור, אבל עוד לא הצלחנו להגיע ל"סגירה" עם הדמויות הקיימת.

לדעתי, בטח שבספר ראשון, צריך להתמקד בקידום העלילה ולהגיע לסוף הסיפור. אחרי זה בעריכה שניה אפשר להוסיף או להוריד, אבל הבעיה של סופרים זה לעתים ש"תפסת מרובה, לא תפסת".
המשתמשים הבאים אמרו תודה ל The oldman על ההודעה:
Falcongirl2020
בעלים, הפונדק הוצאה לאור
מנחה: פאת'פיינדר (מורדי הגיהנום - מערכה של פאת'פיינדר)
משחק: מבוכים ודרקונים 5 (גלגול גורלי), משחקי לוח בכל הזדמנות :)
סמל אישי של משתמש
Falcongirl2020

שליחה על ידי Falcongirl2020 » 14 ספטמבר 2020, 14:28

The oldman כתב:
14 ספטמבר 2020, 12:19
פרק מעניין שאהבתי וטוב שיוצאים למסע.

אבל זה עורר בי גם מחשבות על כל הספר: כשאני נזכר בפרקים הקודמים, אני חושב שיותר מדי זמן הם בילו בביקתה ומגלים דברים שלא ברורה החשיבות והתרומה שלהם. למשל כל הנושא עם האשלטנים, השאלה כמה זה תורם לסיפור?
התפתחות הסיפור זה דבר שמאוד תלוי בסגנון הכתיבה והאם מגדירים מראש את הסיפור או שהוא מתפתח תוך כדי. החסרון עם הגישה השנייה שזה אומר שצריך בסוף לחזור אחורה ולערוך החוצה כל מה שבסוף לא השתלב בסיפור. וזה קצת הרגיש לי ככה שבפרקים האחרונים, במקום להתקדם קדימה אנחנו נמצאים באותו מקום ורק מגלים עוד דברים שהם אולי קשורים ואולי לא, אבל לא באמת מקדמים את העלילה.

עוד דוגמא, נושא הטלפיים השחורים - זה מגניב לגמרי, אבל האם זה תורם?
או למשל דארבה והרטייה - הכנסת עוד שני שחקנים לסיפור, אבל עוד לא הצלחנו להגיע ל"סגירה" עם הדמויות הקיימת.

לדעתי, בטח שבספר ראשון, צריך להתמקד בקידום העלילה ולהגיע לסוף הסיפור. אחרי זה בעריכה שניה אפשר להוסיף או להוריד, אבל הבעיה של סופרים זה לעתים ש"תפסת מרובה, לא תפסת".
תודה על התגובה!
אני אשמח לענות לך על הכל. אני יודעת כבר מה אני אכתוב בהמשך ואיך העלילה תתקשר לכל הדברים החדשים והלא חדשים שאני כותבת, אבל אתה כקורא לא יודע, אז כמובן שזה יעלה בך תהיות, והסקרנות היא טובה.

למעשה הבקתה המכושפת תרמה רבות: היא הייתה חשובה להסתגלות עם קיזה ולהיכרות עמה, זו לא הייתה הפעם האחרונה בה האשלטנים יהיו קשורים לסיפור, ובנוסף כל מה שקורה עם המכשף הלבן שנשאר בחיים הוא מאוד חשוב לעלילה. הבית המכושף היה קשור למכשף הלבן ואחר כך אתה מגלה שגם קיזה ראתה מכשף לבן, אולי מדובר באותו המכשף. בבקתה קרו גם כל הדברים עם שבט מאיישי (ועוד ייקרו) וכישוף השכחה. באמצעות שבט מאיישי והשקפת העולם של קסנדרה היה חשוב לי להדגיש כמה מערכת היחסים של אורפן כמכשף עם קליאו הזראית הוא יוצא דופן וזו לא תהיה הפעם הראשונה בה אנשים ירימו גבה על זה. מה שאני מנסה לומר הוא שבקתה הייתה משמעות ותרומה לעלילה, כל מה שקרה שם יתחבר בסופו של דבר עם הקצה השני.

כל הדברים החדשים שאתה מגלה בהחלט תורמים להתפתחות הסיפור, הכל ישתלב והכל יסתדר. הפחד שלך הוא שאני אשכח מרעיונות חדשים שפתחתי ולא אקשר אותם עם המשך העלילה, אבל לכל דבר יש סיבה. אני בטוחה שהוקל לך שהם יוצאים למסע *האמיתי* עכשיו, אבל היו דברים שהייתי צריכה לסגור לפני זה בבקתה. כל דמות חדשה או קו עלילה חדש יהיו קשורים לעלילה, אני מעולם לא משאירה אותם באוויר וללא סיבה - הספר עוד ארוך, בדרך כלל בספרים ארוכים אין התקדמות משמעותית בעיקר בפרקים הראשונים, הבקתה הייתה עזר להכרה טובה יותר של הקורא עם הדמויות ומערכות היחסים ביניהם.
ציינת את הטלפיים השחורים - רעיון זה תורם לחלוטין להתפתחות דמותה של קיזה ולרצון שלה לשמור משהו בסוד שעלול להרוס את הכל לו יתגלה, בנוסף זה מעמיד את מג'יק במבחן נאמנות למאסטר שלו, ויש גם קאטצ' קטנטן לקוראים אשר מגלים שקיזה היא זו שתקפה את אורפן במדבר בשם אחד המבחנים של לואיס. זה לא הכל, כי הסוד שלה אכן ייצור בעיות בעתיד ויהיה מעניין לראות איך היא מנסה להסתיר אותו כשהיחיד שיודע עליו הוא מג'יק התמים. הקללה שהוטלה עליה קשורה גם לעבר שלה, אז כמובן שהיא מאוד חשובה לדמותה של קיזה.

בגדול "עליית המורדים" מתמקד במגדל הניב וברשעים שבתוכו ועל העבר של אורפן עמם (על המלחמה שבפתח וכו'), אבל יש גם עלילות צד (לדוגמה דאברה והמתנקשים) שחשיבותם בעלילה היא בעיקר בספר הראשון והשיא שלו יערב אותם. יש עלילה כללית ויש עלילות צדדיות. בסדרות אנימה ארוכות (עליהן הספר מבוסס) בכל עונה יש רע חדש איתו צריכים הגיבורים להתמודד, כשהרעים הראשיים תמיד נמצאים ברקע או במרכז, אך מחכים לעיתוי הנכון. לעתים הנבלים קשורים זה לזה - במקרה שלנו דאברה היא הנבלה הראשית בספר הראשון. למען האמת גם בספרים וסדרות רגילות יש את אותה תבנית במידה והם ארוכים, לכל עונה או סרט מתוך סדרת סרטים יש עלילה צדדית.
לדוגמה הארי פוטר: האויב הראשי הוא כמובן וולדמורט, אבל יש נבלים נוספים בכל ספר\סרט שבסופו של דבר מתחברים כולם לעלילה המרכזית ולאויב הגדול ביותר.
למתנקשים בהנהגת דאברה, כמובן יש קשר לכל מה שמתנהל בעולם של הסיפור ואתה תגלה את זה בהמשך.

מקווה שעניתי לך.
המשתמשים הבאים אמרו תודה ל Falcongirl2020 על ההודעה:
The oldman
סמל אישי של משתמש
Falcongirl2020

שליחה על ידי Falcongirl2020 » 19 ספטמבר 2020, 01:38

היי! אני רוצה לאחל שנה טובה ומתוקה לכל הקוראים המקסימים שלי! בלעדיכם לא הייתי מצליחה לרשום את הסיפור :)

הפרק הבא יעלה בקרוב, בינתיים אשמח מאוד שמי שכן קורא ולא מגיב (אני יודעת שיש כאלה עצלנים :lol: ) יגיב ויספר לי מה דעתו על הסיפור עד כה, מה היה הפרק האהוב עליכם?

אורפן והנערים
אורפן והנערים
21.jpg (54.39 KiB) נצפה 19 פעמים
המשתמשים הבאים אמרו תודה ל Falcongirl2020 על ההודעה:
The oldman

תגובה מהירה

שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.

שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה