• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מסע בין כוכבים: פיקארד, פרק ראשון נחת

מסע בין כוכבים "אמיתי" או עוד מסע בין-כוכבים דיסקברי?
בהתחלה יותר אהבתי את דיסקברי, אבל איכשהו אין לי סבלנות לעוד סדרה באותו סגנון.
מצד שני, כן אהבתי את סרטי המסע בין-כוכבים החדשים, אז לא מפריע לי אם זו סדרה עם יותר אקשן

בכל מקרה, כל פעם מוזר לי מחדש איך היום כל פיפס קטן של מלחמת הכוכבים זוכה לתשומת לב אינסופית ואת זה שפיקארד יצא קלטתי רק כי ראיתי פרסום באמזון.

לא יודע, אני ראיתי באז על פיקארד כבר תקופה. למרות שבאמת לא קרוב בכלל למהומה שעורר מנדלוריאן וחברים.

אני ויתרתי מראש על הסדרה הזאת אחרי שראיתי את הטריילר, וקראתי מי מעורב בהפקה שלה. זה אותו צוות של תסריטאים-מפיקים שאחראים לקטסטרופה של שלושת סרטי הטרק האחרונה ולדיסקברי, שלא רק הרגו את המותג, אלא עכשיו בועטים בגופה המחוללת שלו. סטאר טרק זה ממש לא, אין שום קשר. זה הולך להיות עוד סדרת אקשן-מלודרמה-מתח serialized שבה ינסו להפוך על הראש כל מה שידענו על סטארפליט והעולם של סטאר טרק כדי להרגיש מיוחדים וחדשניים, ועל הדרך יהיה מלא אפקטים מאגניבים ופיצוצים כי זה מה שהילדים אוהבים היום. אם יהיו איזשהם רעיונות מד"ביים\חברתיים מעניינים זה יהיה רק בגדר b-plot או כדי להצדיק עוד פיצוצים ופיו-פיו בחלל.
הכי חורה לי שהצליחו לפתות את פטריק סטיוארט לתוך הבלאגן הזה, ובזכותו הם מצליחים למשוך הרבה צופים שחושבים שאם הוא שם אז זה אומר שזה יהיה טוב ואולי אפילו דומה לTNG. אבל זה לא. הוא שם כי זה מה שמכתיבה שיטת הנוסטלגיה שהשתלטה על רוב עולם המד"ב המיינסטרימי בשנים האחרונות - לוקחים מותג סופר אהוב וידוע ו"ממציאים אותו מחדש" עם יותר תקציב, אפקטים משודרגים, בימוי קולנועי ותסריטים מלאי דרמה מלאכותית וטוויסטים מונפצים, וכל זה עטוף בציפוי נוסטלגיה עבה שנועד להסתיר את כל הטריקים החבוטים שמרכיבים את מוצר הצריכה הזה. אין מקוריות, אין אמירה. יש רק הצורך לבלבל מספיק את הצופה עם קרקס על המסך עד שהוא לא ישים לב שלקחו את כספו ונתנו לו קליפה נאה אך חלולה בתמורה.

בהתחשב בכך שעד דיסקברי היו חמש סדרות שונות, כל אחת בסגנון שונה, כאשר לאורך השנים יש תמיד מגמה של "מודרניות" של הסדרות היכן לדעתך הסתיים הקו ה"אמיתי" של סטרטרק?

קודם כל אציין שבסטאר טרק ראיתי את TOS, TNG, DS9 ואיזה עונה וחצי של וויאג'ר, ושום דבר מאנטרפרייז. כן ראיתי את כל הסרטים שיצאו.

להגיד שכל אחת הייתה בסגנון שונה זה הגזמה. TNG הייתה שיעתוק כמעט מוחלט של TOS. לגבי DS9, היא אכן הייתה שונה - במקום חללית במסע חקר ואפיזודיאליות עם דגש על תגליות, זה היה תחנת חלל עם גישה יותר סדרתית ודגש על פוליטיקה. אבל זה עדיין היה סטאר טרק במהות. רוב הפרקים היו אפיזודיאליים, והעלילות נסבו סביב דילמות מוסריות ופראפרזות שמשליכות על העולם האמיתי. והיה קפטן וצוות וכל הטרופים הרגילים. וויאג'ר היה סוג של ניסיון לחזור לעלילה שסובבת חקר ותגלית גרידא בלי כל הפוליטיקה שנוצרה מסביב, אבל לטעמי היא הייתה כבר משעממת וממוחזרת מדי. לכן גם לא המשכתי לאנטרפרייז כי מיציתי את המותג בשלב הזה.
אבל בכל מקרה, לאורך השנים של סטאר טרק על גלגוליה והמשכיה, היא הייתה בבסיס מדע בדיוני. זה תמיד כלל שימוש ברעיונות מדעיים כדי לחקור נושאים חברתיים. המוקד אף פעם לא היה הדרמה, אלא האמירה. הדרמה שרתה את האמירה החברתית, ומסגרה אותה בתוך סיפור, שהתאפשר מלכתחילה בגלל שימוש במדע וטכנולוגיה בדיוניים. זה המהות של סטאר טרק.

הגלגול החדש שם קודם כל דגש על דרמה וקונפליקטים. ההמצאות המדעיות שם משמשות את הדרמה, והאמירות החברתיות הרדודות מצדיקות קונפליקטים שמתפתחים תמיד לאקשן ופיצוצים. וזה התחיל בstar trek של אברהמס מ-2009.

כמו כן, הבדל גדול נוסף הוא שסטאר טרק המקורית התבססה מאוד על אנסבל של דמויות שעובדות ביחד. על אף שיש קפטן והיררכית פיקוד, אין דמות שהיא יותר מיוחדת או חשובה מהאחרות. בכל הסטר טרקים החדשים ישנו גיבור מובהק לסיפור, ובדרך כלל הוא גם היחיד שמדברים על המשפחה והעבר שלו וכל הסיפור מתרחש פחות או יותר מנקודת מבטו. ארהמס הכניס את זה ב2009 כשהסרט נהיה פחות או יותר הסיפור של קירק, ובדיסקברי יש לך את מייקל שהיא הדמות הכי חשובה ביקום בערך (וגם הכי חכמה ומוצלחת בהכל באופן כללי).

ראיתי אתמול את הפרק הראשון בסדרה, ונראה מבטיח ועולה על הציפיות.
אם כי כרגע, זה לא ממש מרגיש כמו מסע בין כוכבים. אולי שם יותר נכון בשבילו היה "המסעות של פיקארד" A star trek story :)
יכול להיות שבפרקים הבאים נראה מסעות חלל, למעשה אני בטוח שנראה, אבל זה לא ממש מרגיש דומה לשום סדרה שהייתה קודם לכן, אלא יותר סדרת מתח-עלילתית, סביב פיקארד.
מתכנן לראות היום את הפרק השני, אז נגבש דעה יותר מוצקה.

בכל מקרה, לדעתי עוקף את סטאר טראק דיסקברי בלי מאמץ.

סיימתי לצפות בכל הפרקים, בסך הכל סדרה טובה.
מרגיש אחרת מאשר מסע בין כוכבים אחרים, בעיקר כי הדגש הוא על הסיפור האישי של הצוות ולא ממש על היקום שסובב אותם.
גם הצוות הוא יותר Rag-tag heroes ולא ממש Starfleet, אז טיפה תחושה אולי של firefly לעתים. אבל משום מה הכי מזכיר לי את Farscape באופי הצוות.

בסך הכל, התחלה טובה. ואין מה להגיד, פיקארד עדיין מצוין וגם Seven of nine אחלה.

חזרה