• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הכה את הפונדקאי 30 - The oldman

פונדקאי החודש ה-30 במספר הוא.. אני :)

מי אני?
אני האיש הזקן, שקראתי לעצמי בכינוי הזה בגיל 21 במחשבה על האיש הזקן המסתורי שמסתובב ברחבי הממלכה ויכול להיות הקוסם הטוב שמציל את המלך או הנבל שמושך בחוטים. מה שיפה בכינוי הזה, שככל שהזמן מתקדם הוא הופך להיות יותר ויותר נכון :)
פתחתי את הפונדק בתחילת ימי האינטרנט בארץ, ב-1999 (השנה הזה 20 שנה לפונדק!) כשהשתחררתי מהצבא וחיפשתי תחביבים. מי ידע שאמשיך עם זה 20 שנה שלמות... באותה תקופה שיחקתי מוד"מ ורציתי להכנס גם לעולם של האינטרנט וגם להמשיך בעולם המשחקים. הפורום נפתח יחסית מאוחר, אז היו מספר פרומים אחרים בעברית, ולכן נמנעתי מלפתוח עוד אחד - עד 2003 כששיתפתי פעולה עם כוכבי כסף (המתרגם של מבוכים ודרקונים לעברית דאז).
בכל מקרה, היום אני איש משפחה, עם שלושה ילדים, מתגורר בתל-אביב ומהנדס אווירונאוטיקה וחלל. בין היתר אני ניהלתי ופיתחתי את מערכת ההנעה של החללית בראשית, כשהצטרפתי לפרויקט בפברואר 2011, ולמעשה הייתי הכי וותיק בפרויקט והיחיד שליווה אותו מתחילתו ועד סופו.

במה אני משחק היום ומה השיטות האהובות עליי?
אני מנחה משחק של פאת'פיינדר מהדורה ראשונה, של מורדי השאול - פעם ראשונה שאני מריץ נתיב הרפתקאות של פאת'פיינדר, ואחד שבחרתי בקפידה כי הוא עירוני עם הם הרבה דגש על דיפלומטיה ואתגרים שאינם קרביים. אנחנו סיימנו את ההרפתקה השלישית וכרגע ברביעית שגם תהיה האחרונה בנתיב.
אני משחק את ארגמן בקבוצה של גלגול גורלי, שזו חוויה ייחודית ומגניבה - זה לא משחק תפקידים רגיל שנפגשים פעם בשבוע או שבועיים, אלא אנחנו נפגשים לשחק במשך יום שלם פעם במספר חודשים. הקבוצה מגניבה וגם המשחק, וזה ממש מעולה לשחק מהבוקר עד הערב :cthulhu:
בנוסף, אני משחק בקבוצה של משחק הקלפים של ארקהם הורר, מדובר במשחק קלפים שבנוי ממערכות, שלמעשה כל אחד משחק חוקר/ת וצובר נסיון תוך כדי המערכה. זה משחק לוח שמשלב סיפור, ביחד עם המכאניקה של משחקי הקלפים וממש חביב.
לבסוף אני משחק די הרבה משחקי לוח, גם עם הילדים וגם עם חברים.

באופן כללי, אני אוהב לקרוא שיטות, ויותר מכך אני אוהב לקרוא (ולכתוב) עולמות מערכה, אז לבחור שיטה זה קשה, ולכן אציין כמה שאני אוהב ו/או נהנתי לשחק בהן:
מבוכים ודרקונים, על שלל המהדורות והגוונים שלה. אני אוהב את כולן, למעט משחקי OSR, שאליהם אני פחות מתחבר. אני בעיקר אוהב את מה' 5 בזכות הפשטות והזרימה שלה, מה' 4 שהפכה את הקרב לאומנות, ואת 3.5/פאת'פיינדר בגלל שזה הנוסטלגיה למבוכים ודרקונים הישן והטוב עם המון אפשרויות, משחק זורם (יחסית) וכל-מיני דברים מוזרים שלא תמיד ברור מה עושים איתם :)
בנשגבים שיחקתי כמה מערכות ארוכות, במהדורה הראשונה והשנייה, שהיו בין המשחקים הכי טובים שהיו לי. המשחק של שיר של אש וקרח הוא פשוט מגניב עם המכאניקה של הבתים, ולכן גם אותו אני אוהב. משחק המד"ב Traveller הוא גם אחד המשחקים האהובים עליי, הוא פשוט עושה מד"ב קשה מצוין. לבסוף, הטבעת האחת הפכה את העולם של טולקין לעולם שמגניב לשחק בו משחק תפקידים.
עולמות מערכה, איי הסערה For the Win :fire:

ספר לנו סיפור משעשע על התחביב
יש הרבה כאלה, אז הנה שניים:
אתחיל בננס אשליין/נוכל ששיחקתי במוד"מ, אז ריבוי מקצועות היה עם דרגת מקצוע נפרדת בכל אחת, בתקופה שגם שיחקנו שכל שחקן מכיר את הדמות של עצמו ומקבלים נק"ן לא זהה בהכרח לכל דמות. בכל מקרה, כשחקרנו מבוך מדרום לגרייהוק, נכנסנו למאורה של דרקון כחול ענק - אני החלטתי שאותו ננס אגדי שלי, מטפס על גבו של הדרקון הכחול, ולאחר מספר גלגולים מוצלחים ואשלייות הצלחתי להגיע כמעט עד לראש שלו - ואז עשיתי Backstab עם החרב הקצרה והקסומה שלי - וחיסלתי את הדרקון!
סיפור אחר, ממשחק שהנחיתי במה' 3, קרה כשהדמויות היו כבר בדרגות די גבוהות. הם התמודדו מול מכשפה, שרצתה לדבר איתם, ועל אחת מאצבעותיה היתה טבעת משאלות - שאפילו הדגשתי את זה לשחקנים - אבל אחד מהשחקנים שלי (אוריין מהממלכה) שיחק ברברי חמום מוח, שפשוט החליט להסתער, תוך כדי שהמכשפה מנופפת מולו בטבעת. הברברי הפך לתרנגולת צווחנית ונמחץ למוות בידי המכשפה.

שאלה מפונדקאי החודש הקודם:
"מה הגזע שאתה הכי נהנה לשחק? הן מבחינה מכאנית והן מבחינה משחקית? "
קודם כל אני מניח שמדובר על מבוכים ודרקונים :)
מבחינה מכאנית, אין לי גזע מועדף - לרוב הבחירה שלי מבוססת על פלאף ועל הסיפור של הדמות שאני בונה. בעדיפות שנייה, זה למצוא גזע שפשוט מתחבר לבילד שאני מתכנן עליו.
מבחינה פלאפית, הגזעים שאני מעדיף הם ננסים, כי הם ממציאים, חכמים וקטנים. אחרי זה יש את האלפים, שתמיד יש להם ניחוח קסום ואצילי בעיניי.
אני לא מתחבר לחצאי גזעים, שהם פשוט משהו מוזר ולא מובן לי (הידד לפאת'פיינדר 2 שזה מימוש מצוין שלהם, פשוט בוחרים גזע רגיל ולוקחים כשרון מורשת שמייצג את זה שהם נולדו להורים מעורבים)

שאלה לקהל:
אם הייתם יכולים לפגוש סופר / כותב / אומן או ידוען אחר מהתחום בארץ או בחו"ל, את מי הייתם בוחרים ולמה?

אכן אדם מעניין מאוד :)

התפקשש משהו בכותרת.

למה בחרת להיות מהנדס חלל?

The oldman אמר/ה:
אם הייתם יכולים לפגוש סופר / כותב / אומן או ידוען אחר מהתחום בארץ או בחו"ל, את מי הייתם בוחרים ולמה?
שלושה מועדפים - CS לואיס כי אני מת על נרניה (היום קראתי את כל הספר הראשון שוב), ספרים מאוד חמודים וחינוכיים; טולקין כי מדובר בגאון והייתי רוצה לבקש ממנו טיפים ליצירת עולמות ומיתולוגיות; ג.ר.ר מרטין כדי לשאול מתי יצא לאור הספר הבא.

lonewolf אמר/ה:
איך אתה משלב בין חיי היום יום, בעבודה, במשפחה ובכלל, ובין משחקי התפקידים?
מאז הילדים זה משהו שהוא לא פשוט בכלל למען האמת. פעם גם הייתי משחק שלוש פעמים בשבוע, עכשיו זה בערך פעם בשבועיים. אני מנסה להכניס את הילדים, אבל לצערי זה בעיקר למשחקי לוח ולכנסים כרגע.

tkhag1 אמר/ה:
האם יצא לך לראות מודרניזציה (לטוב ולרע) בתחום משחקי התפקידים?
בהחלט, היו הרבה שינויים - למרות שלרוב לדעתי התחום מבחינת הכתיבה הוא פחות מוביל ויותר נגרר. יש יוצאים מהכלל - מהפכת עולם האפלה בשנות התשעים מבחינת מדיה. המעבר למשחקים שפחות ממוקדים על מכאניקה ויותר על הסיפור היא סוג של מכאניקה הישרדות כנגד משחקי המחשב שמשתכללים ויכולים להיות יותר ריאליים.
המהפכה הגדולה של השנים האחרונות זה כמובן נושא הפיכת משחקים בכלל ומשחקי תפקידים בפרט לתעשייה בידורית.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
למה בחרת להיות מהנדס חלל?
כי מגיל קטן אהבתי את החלל ואת חקר החלל - לצערי בארץ בראשית הוא כנראה פרויקט יחידי במינו 😢

ממש מגניב לדעת שהשתתפת באופן פעיל בבראשית, ושאפו אדיר על המאמץ!
גם העובדה שאתה עדיין מוצא זמן לשחק משחקי תפקידים (גם אם לא כמו פעם) למרות העומס היא ממש מגניבה, ואני מקווה שגם כשאני אהיה האיש הזקן ;) אני אמצא זמן לשחק.
לשאלתך- הסופרים שהייתי רוצה לפגוש הם ברנדון סנדרסון (שלא הספקתי לקנות כרטיסים להרצאה שלו באייקון), שלטעמי הוא גאון שיודע ליצור עולמות ומערכות קסם מדהימים, טולקין, שיצר את אחת הפנטזיות הראשונות אם לא הראשונה, וככל הנראה גם את מרטין, בשביל ללמוד ממנו איך לשחק עם פוליטיקה בספרים כך שהיא לא תהיה משעממת.

מדהים. אתה תיקח חלק בבראשית 2, או שעצמותיך עייפו מפרויקט מתיש כזה?

לשאלה: אני מתאר לעצמי שהייתי רוצה לפגוש את מאט מרסר, אבל זה בגלל שרק לאחרונה התחלתי לראות critical role.
ואם כבר מדברים, אני באמת מחכה לעונה השנייה של גלגול גורלי :)

The oldman אמר/ה:

ברנדון סנדרסון ככל הנראה, סופר שהוא גם מדהים, גם נחמד כבן אדם ככל הנראה (לא כל הסופרים הטובים הם כאלה) וגם הסופר שהשפיע על סגנון הכתיבה שלי הכי הרבה ככל הנראה. הקטע העצוב זה שהוא היה באייקון השנה ולא הצלחתי לפגוש אותו...
גם את קישון הייתי שמח לפגוש, אבל הוא טיפה פחות נחמד כבן אדם כנראה וטיפה יותר מת.

בנוגע לבראשית - ידעתי שהשתתפת בזה, לא ידעתי עד כמה... ממש מגניב לדעת שאתה אחד מאלה (או אולי בעצם היחיד?) שהשתתפו בזה מההתלה ועד הסוף... בהצלחה עם לנסות שוב, מי יתן ושמות תגיע לירח בקרוב!

מירטוקן אמר/ה:
מדהים. אתה תיקח חלק בבראשית 2, או שעצמותיך עייפו מפרויקט מתיש כזה?
פחות עניין שעצמותיי עייפו, יותר עניין שכבר עברה חצי שנה ואין כזו באופק. אולי יהיה משהו ב-2020 ועד אז נראה איפה אני אהיה ;)
ומאט מרסר בחירה מאוד מעניינת, הייתי שמח לשחק איתו פעם.

וכן, אני בערך היחיד שהיה פעיל בפרויקט מ-2011 ועד לרגע הנחיתה - היו אנשים שליוו את הפרויקט, אבל לא שעבדו עליו ברצף שמונה שנים. חתיכה מהחיים.

The oldman אמר/ה:

רוברט ג'ורדן, הכותב של מחזור כישור הזמן. אגב, פאן פאקט - ברנדון סנדרסון, ששמתי לב שהוא אהוד על ידי הפונדקאים, כתב וגמר את הסדרה לאחר מותו של רוברט ג'ורדן.

חזרה