דף 1 מתוך 3

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 12 ספטמבר 2019, 20:21
על ידי The oldman
מדענים גילו על כוכב לכת במרחק 111 שנות אור עדות להימצאות מולקולות מים. מדובר בכוכב שנמצא בתוך התחום שמאפשר חיים, קרי שהוא לא רחוק מדי או קרוב מדי מהשמש.
נשמע כמו תגלית מספר מדע בידיוני, מדהים שבתוך 20-30 שנה התקדמנו מחוסר ידיעה על כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש לכך שזיהינו כוכב לכת עם מים שמתאים מבחינת התנאים שלו לקיום חיים.
Water found for first time on 'potentially habitable' planet - BBC News

אמנם כיום אין לנו שום דרך להגיע לשם, אבל אולי עוד 50 או 100 שנה גם זה יגיע...
גם מעניין לראות את ההשפעה התיאולוגית אם יגלו עדות לחיים שם - כל הדתות כמעט סובבות סביב כדור הארץ ובני האנוש... אולי תגיע דת חדשה 👾

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 12 ספטמבר 2019, 20:38
על ידי tkhag1
בהתחשב בכך שלפחות תאורתית החלל אין סופי (או לכל הפחות עצום בגודלו מעבר לכל תפיסה אפשרית) מטמטית חייב להיות כוכב עם עוד חיים, מתוך אינסוף אתה חייב לקבל תוצאות מסוימות... אין סוף פעמים.
זה שתי הסנט שלי מאדם שלא ממש מכיר את הנושא.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 12 ספטמבר 2019, 21:03
על ידי הלדין
קראתי ידיעה על זה בידען. אם יש שם חיים, הם כנראה עדיין בשלב החד-תאי שלהם לפי תיאוריית "החיים התחילו בעננים". (נתקלתי לפני שבועיים בספר בשם "אבולוציות" שמנסה להנגיש את הידע העכשווי באמצעות, ובכן, כתיבתו כמיתוסים. שם נתקלתי ברעיון הזה.)

התגלו מים בכוכב לכת שנמצא באזור החיים של כוכבו - הידען

בכל מקרה תמיד נראה לי שהמטרה היא פחות חיפוש כוכבי לכת מיושבים ויותר חיפוש כוכבי לכת שנוכל ליישב ברגע שנמצא דרך לצאת. חייים הרי באים בחבילות שונות ומשונות וקרוב לוודאי לא יצייתו להטיות שלנו לגבי מה זה חיים ברגע שנמצא אותם.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 14 ספטמבר 2019, 10:23
על ידי dragonitzan
מגניב ממש!
111 שנות אור זה המון אבל זה חומר מעניין למחשבה... ולסיפורי מדע בדיוני ;).

מעניין אם נגיע לשם מתישהו, ואם כן לאן נתפתח משם. (מלחמת הכוכבים אני מגיע!)

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 15 ספטמבר 2019, 16:41
על ידי הח׳אן הטטרי
The oldman כתב:
12 ספטמבר 2019, 20:21
גם מעניין לראות את ההשפעה התיאולוגית אם יגלו עדות לחיים שם - כל הדתות כמעט סובבות סביב כדור הארץ ובני האנוש... אולי תגיע דת חדשה
כבר יש דת שסובבת סביב חייזרים. היא נקראת סיינטולוגיה, וידועה ככת מסוכנת.
בכל מקרה - מה הכוונה שלך בחיים? אם מדובר בחיים לא תבוניים, אני לא חושב שאיזשהי דת תעשה מזה עניין גדול. הסיכוי שיהיה שם גזע תבוני הוא אפסי (כמה מינים אי פעם התקיימו על כדור הארץ? ומתוכם רק המין האנושי תבוני באמת?), וכאדם מאמין אני יכול לומר בביטחון רב שאין סיכוי שקיים גזע תבוני מלבד בני אדם (ומלאכים ושדים, אבל הם לא לגמרי נחשבים, כי הם לא חומריים אחרי הכל). אם קיים שם גזע ''תבוני'' אז מקורו לא באלוהים ואין סיכוי שיש לו אינטיליגנציה רגשית ומודעוות עצמית כמו לבני אדם - למרות שאני בהחלט מדמיין משהו כמו הכוורות מ''אויבים'', שיושביהן נשמעים לחלוטין כמו שדים שלבשו בשר.
הלדין כתב:
12 ספטמבר 2019, 21:03
בכל מקרה תמיד נראה לי שהמטרה היא פחות חיפוש כוכבי לכת מיושבים ויותר חיפוש כוכבי לכת שנוכל ליישב ברגע שנמצא דרך לצאת. חייים הרי באים בחבילות שונות ומשונות וקרוב לוודאי לא יצייתו להטיות שלנו לגבי מה זה חיים ברגע שנמצא אותם.
זה נשמע רעיון מגניב למדי. אישית אני נוטה חיבה רצינית לרעיון ההארצה, למרות שאני לא בטוח שהוא פרקטי, אבל הוא עדיין מגניב.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 15 ספטמבר 2019, 16:54
על ידי מרתוס
-אני רק רוצה לציין שקיומם של יצורים תבוניים אחרים לא מפריך בהכרח את הדתות הנפוצות, ושאמונה בהן לא בהכרח אומרת חוסר אמונה בחיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ.
זכור לי דיון מעניין עם הר"מ שלי על הנושא, התורה לא מדברת על חיים אחרים או עולמות אחרים, היא מדברת על העולם שלנו, עלינו בתור גזע ועל התפקיד שלנו בעולם הזה, זה לא אומר שאין יצורים אחרים עם תפקידים אחרים בעולמות אחרים, זה פשוט אומר שלא טרחו לספר לנו על כך, כמו על הרבה דברים אחרים.

קצב ההתקדמות שלנו באמת מדהים, אני מקווה שעוד בדורנו נמצא הוכחות לקיומם של חיים מורכבים מחוץ לכדור הארץ.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 15 ספטמבר 2019, 21:23
על ידי הח׳אן הטטרי
התורה כן מדברת על גזע תבוני שאינו אנושי. אלו הנפילים, ובגללם אלוהים הביא את המבול...

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 15 ספטמבר 2019, 21:36
על ידי אביעד
הח׳אן הטטרי כתב:
15 ספטמבר 2019, 16:41
בכל מקרה - מה הכוונה שלך בחיים? אם מדובר בחיים לא תבוניים, אני לא חושב שאיזשהי דת תעשה מזה עניין גדול.
מסכים עם הח'אן - במיוחד אם זה משהו מיקרוסקופי, ואז יש עיקרון ביהדות שמתעלמים הלכתית ממה שלא נראה לעין (כמו למשל חיידקים במים, שלכאורה היו אסורים משום שרץ אבל מכיוון שהם לא נראים לעין הם בסדר), וזה אמור לתפוס גם אמונית לדעתי כי פשוט אף אחד לא מתייחס ליצורים מיקרוסקופים עידנים מאש שגילו אותם.
הח׳אן הטטרי כתב:
15 ספטמבר 2019, 16:41
כאדם מאמין אני יכול לומר בביטחון רב שאין סיכוי שקיים גזע תבוני מלבד בני אדם
למה? אתה מביא פה המון טענות מעניינות אבל לא מבסס אותן. אשמח לשמוע ביסוס.
מרתוס כתב:
15 ספטמבר 2019, 16:54
זכור לי דיון מעניין עם הר"מ שלי על הנושא, התורה לא מדברת על חיים אחרים או עולמות אחרים,
זה כי אתה מדבר עם רבנים ולא קורא "המהפך" :D - אם תקרא אותם תבין שיש אצלם בדיוק 2 אפשרויות מהרגע שימצאו את החייזרים (ואני מוכן להתערב שיש להם מאמר מוכן מראש לפחות לאחת מהן):
א. התורה תמיד התנגדה לכך שיש חייזרים, והמדענים זייפו את הממצאים בשביל כסף ותהילה, ממש כמו שזייפו את האבולוציה.
ב. התורה חזתה את החייזרים הרבה לפני המדענים, כפי שמוכח בתנ"ל ובגמרא, והמדענים העתיקו את זה מחז"ל, ממש כפי שידעו רבותינו לפני כולם שהעולם עגול והמדענים העתיקו מהם.

כפי שניתן לראות מהדוגמא של מרתוס ומהדוגמה של הידברות, לא צפויים שינויים באף אחת מהדתות, או שיתעלמו מזה או שיוסיפו את זה לאמונה או שישללו את קיום התופעה, כפי שהיה עד עכשיו (וכמובן בהתאם לקהל היעד). דתות חדשות וודאי יצוצו, ומלא דתות של חייזרים יחליטו שהנה הגיע המשיח שלהן או משהו אחר וילכו לסגוד לחייזרים האלה או להילחם בהם או יעשו משהו אחר שמתאים להשקפת עולמן המחודשת, ועולם כמנהגו נוהג.

הח'אן - כמו כל דבר בערך בספר בראשית, יש מחלוקת מי היו הנפילים, וממש לא בטוח שהם היו מלאכים.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 16 ספטמבר 2019, 06:22
על ידי Adran
אני לא חושב שדת צריכה לשמש כדי לפתור שאלות מדעיות. מנקודת מבט חילונית, יכול להיות שהשאלה היא דווקא למה עוד לא גילינו עדויות לחיים תבוניים מחוץ לכדור.

פרדוקס פרמי

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 16 ספטמבר 2019, 07:40
על ידי הח׳אן הטטרי
הנפילים - אני מכיר מאמר שמסביר את העניין, אשמח להתווכח על זה אבל זה לא כל כך נושא העץ.
אביעד כתב:
15 ספטמבר 2019, 21:36
למה? אתה מביא פה המון טענות מעניינות אבל לא מבסס אותן. אשמח לשמוע ביסוס.
אם אלוהים היה בורא גזע תבוני נוסף (...לשם מה?) זה פרט די קריטי בנוגע לבריאה, והוא היה מספר לנו עליו (והכתובים מתארים בפרוטרוט את תוכנית אלוהים). מעולם לא נרמז בדבר אלוהים על גזע תבוני נוסף, לא נרמז שיש לבני האדם ''אחים אבודים''. רק בני האדם נבראו ''בצלם אלוהים'' (יחד עם מלאכים ושדים, אבל הם לא חומריים אז לא נעסוק בהם).
Adran כתב:
16 ספטמבר 2019, 06:22
אני לא חושב שדת צריכה לשמש כדי לפתור שאלות מדעיות.
זה כי אנחנו באים מנקודות מוצא שונות לחלוטין. החילוני מאמין שהמדע יודע הכל (או שיש לו פוטנציאל לזה), כל דבר סביר מדעית הוא בהכרח סביר קיומית, וכל דבר לא הגיוני מדעית לא קיים (או שנראה לא הגיוני מדעית - ע''ע אלוהים, למרות שיש ראיות מדעיות פילוסופיות שתומכות בו, אבל זה לא ענייננו). המאמין, לעומתו, מאמין באלוהים שיודע הכל ושהעביר לנו את האמת בספרי הקודש, ואם יש ''סתירה'' בין אלוהים למדע, אלוהים מנצח, פשוט כי הוא זה שברא את העולם ויודע מה הולך בו, והוא בטח שיותר חכם מכל מדען אנושי. אחד הפסוקים שאני זוכר ממשלי הוא ''דע את ה' בכל לבך ואל בינתך אל תישען'', וזה מתאר יפה את העמדה התאיסטית בנושא.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 16 ספטמבר 2019, 16:46
על ידי dragonitzan
אתם שוכחים פרט אחד חשוב מאוד, שעלול להתגלות מחר - בני האדם כבר פגשו חייזרים, חטפו אותם והשמידו אותם כשלא שמנו לב. מה אתם חושבים שיש בarea 51?

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 16 ספטמבר 2019, 18:37
על ידי Darki
הח׳אן הטטרי כתב:
16 ספטמבר 2019, 07:40
(והכתובים מתארים בפרוטרוט את תוכנית אלוהים)
למעשה, משה קיבל את התורה בהר סיני, ומסרה לנביאים, וכך הלאה. אך התורה לא נכתבה כפשוטה, אלא על ידי עזרא, אשר חי כאלף שנה אחריהם. התורה עברה אז מדור לדור, ותוכנה השתנה במעט. יש כמה פסוקים אשר נטען כי הוספו ולא היו בתורה "המקורית". הכתובים ממש לא מתארים בפרוטרוט את תוכנית האלוהים, שכן מרבית הפירושים בתורה נובעים מחוסר הבנה של הכתוב, ואף הפירוש של ה"נפילים" בתור מלאכים הוא פירוש של פרשנים מסוימים.
העברה קצת עילגת ומקוצרת של דרשה ששמעתי מאת הרב שלי.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 16 ספטמבר 2019, 19:21
על ידי מירטוקן
אפשרות מעניינת שעלתה בדעתי הרגע - מה אם אנחנו החייזרים?

תארו לכם סנריו - כדור הארץ הגיע למצב קטסטרופי - הזיהום אכל את כל האטמוספירה, הקרחונים נמסו והציפו 90% מהיבשה, צמחים לא עומדים בחום ומתים, וכל שרשרת המזון קורסת. בצעד נואש אחרון, אחרוני בני האדם על הפלנטה מיישמים את התוכנית שלהם - מעבורת חלל שמתוכנתת להגיע לכוכב לכת אופטימלי שהתגלה לפני עידן ועידנים. במעבורת קיימת מערכת ליצירת חיים מורכבים. אחרי שנות אור לרוב, המעבורת מגיעה לכוכב החדש, ושם מתחילה המערכת לעבוד ולייצר את "הדור הבא של האנושות". עכשיו תתארו לכם את אותו סנרייו קורה במחזוריות כל כמה אלפי/מאות אלפי שנים. יכול להיות שאנחנו הראשונים שנגיע לזה, אבל גם יכול להיות שאנחנו חלק שרשרת ארוכה של מקרים כאלה...

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 16 ספטמבר 2019, 20:07
על ידי dragonitzan
דבר ראשון, אני חושב שאנחנו נצליח לעצור את עצמנו לפני הרס מוחלט של הכוכב, בסופו של דבר.
דבר שני, לא נשמע לי הגיוני שקבוצה של בני אדם תעבור לכוכב חדש, תתאים בול לכוכב הזה מבחינה ביולוגית (אנחנו מאוד דומים לשאר היצורים החיים בכוכב הזה - דומים מידי בשביל שנהיה במקור מכוכב אחר) ותתחיל בו מאפס כאדם הקדמון...

הרעיון מגניב, אשמח לקרוא סיפורי פנטזיה שלו - אבל לא נשמע לי נכון.

נמצאו מים על כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

נשלח: 16 ספטמבר 2019, 20:48
על ידי מרתוס
בהרבה תרבויות יש סיפור במיתולוגיה שלהן על הרס העולם הישן (שבדרך כלל היו בו כל מיני דברים שאין בעולם החדש וניתן לשייך אותם לטכנולוגיה מתקדמת) ומעבר לעולם חדש וברברי יותר(רגנרוק, המבול/עזיבת גן עדן), בדרך זה כולל הרס של רוב האנושות, ושרידת מעטים בתיבה או משהו מגן כזה או אחר. התאוריה הזאת לא מגוכחת, וכבר ראיתי אנשים שהעלו טענות מעניינות לנכונותה, אבל אין שום דרך להפריח או להוכיח אותה.
הרבה מהמאמינים של התיאוריה הזאת משתמשים בזה שעוד לא מצאנו את "חוליה החסרה" ובעובדה שלפי מה שאנחנו יודעים כרגע ההומוספייאן פחות או יותר הופיעו משום מקום וחיסלו את שאר דמויי האדם המודרניים שהיו כאן לפניהם.

בקשר לזה שאנחנו "דומים מדי מכדי שנהיה במקור מכוכב אחר"-זה בהנחה שמערכת החיים שאנחנו לא מכירים היא לא מערכת החיים הכי יעילה שיכולה להיות, אם היא כן, ניתן להניח שבכוכבים בהם נוצרו חיים (כפי שאנחנו מגדירים אותם) הם יהיו די דומים אלינו.

-צריך לזכור שהכל תיאוריות, הדבר החשוב לזכור הוא שכמו שהדורות שלפנינו חשבו שהם מבינים את העולם והתגלה שהם או לא הבינו בכלל או ראו רק חלק קטן מהתמונה-אנחנו כנראה באותו מצב והדורות שאחרינו לא יבינו איך האמנו למה שאנו מאמינים כיום-