• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הכה את הפונדקאי 28 - the Nerubian

החודש הצלחתם לתפוס עוד מנהל בשביל המשחק הזה :eek:
לא מבינים על מה המהומה? ההסבר נמצא פה: https://www.pundak.co.il/forums/threads/37682

מי אני?
אני the Nerubian, חבר בפורום מאז 2004 ומנהל בפורום מאז 2006. הפורומים שבאחריותי הם פורום מבוכים ודרקונים\פאת'פיינדר ופורום מדע בדיוני ופנטזיה (פורום הכרוז ופורום השולחן העגול נמצאים בשליטה של כל המנהלים). למה נרוביאן? בגלל משחק האסטרטגיה Warcraft 3, שבחבילת ההרחבה שלו "The Frozen Throne") שלושת השלבים המוצלחים ביותר מבחינת תכנון מפה מתרחשים בממלכה התת קרקעית של גזע הנרוביאנים - יצורים נבונים דמויי עכביש.
במציאות אני חגי, בוגר תואר במשפטים ובפסיכולוגיה, ובדיוק סיימתי סטאז' של שנה בירושלים ועברתי את בחינות לשכת עורכי הדין, כך שהחל מהשבוע הבא - אהיה גם עורך-דין (אבל אין לי כוונות להיות פסיכולוג). אני שחקן תפקידים מאז שנת 1998, אז הכרתי את מוד"מ 2 דרך חברים. מהר מאוד עברנו למו"ד 3 שיצאה בשנה לאחר מכן, והאמת היא שלמדתי יותר אנגלית מספרי הבסיס של השיטה מאשר משיעורי אנגלית בבית הספר.

במה אני משחק היום?
אני פוגש חברים לערב משחקי לוח כמעט בכל יום שישי, ומשחק במחשב בסופי שבוע - בעיקר Dota 2, אבל עכשיו כשסיימתי ללמוד לבחינות הלשכה, אני חוזר בהדרגה למשחקים עלילתיים שדורשים יותר השקעה, כמו The Banner Saga. באגף משחקי התפקידים, לעומת זאת...
1. אני מנחה מערכת מבוכים ודרקונים 5 שאתם יכולים לקרוא על הדמויות שלה ואת 7 המפגשים הראשונים כאן - רשומות לב הנווד - היום אנחנו במפגש 20 ומשהו ונכנסנו לאחרונה לשליש האחרון של המערכה, כאשר הדמויות מתחילות ללכת מכות נגד התגלמויות של אלים (ולהפסיד - אבל להפסיד פחות ממה שהייתם מצפים).
2. אני משחק במערכה בשיטה "הטבעת האחת". הדמות שלי היא פארין, כחול הזקן: גמד צורף, סוחר והאנדימן. שחקנית אחרת בקבוצה משחקת את נאילה, השוליה בת האנוש שלי, שנשלחה ללמוד צורפות אצל הגמדים. לאחרונה המערכה נכנסה לפגרת קיץ מסוימת, אבל אנחנו מקווים שהיא תשתחרר ממנו.
3. בדיוק מרכיבים קבוצה בשיטת סטארפיינדר, והמנחה מתכוון להריץ את סדרת ההרפתקאות הרשמיות Signal of Screams - טרילוגיה של הרפתקאות לאבקראפטיות בחלל.
4. כשאפשר, אני משחיל משחקים חד-פעמיים בכל מני שיטות, מה שמביא אותנו לשאלה הבאה...

מהן שיטות המשחק האהובות עליי?
אני לא מתכוון לדרג אותן, כי כל אחת מהן מנסה לעשות דברים אחרים ואכן עושה דברים אחרים, אבל אלו הן - הטבעת האחת, מבוכים ודרקונים 4, הוצאת אסנשיאלז (עליה כתבתי בכמה הזדמנויות שחבל שמהדורה 4 לא הייתה כזו כבר מהספר הראשון),סטארפיינדר, פלאים: גיבורי המחר, סיפורים מהרקיע הכחול הפראי (לדוגמה "ליידי בלאקברד").

סיפור משעשע על הפורום\על התחביב
אז ככה: מאז 2005 אני כותב סקירות, ביקורות וכתבות באתר הפונדק, ובשנים האחרונות אני אחד מחברי הצוות עם הרשאות לעריכת תוכן באתר הפונדק ולשליטה על עמוד הפייסבוק של הפונדק.
מאז 2006 הייתי מעורב במידה כזו או אחרת בכל ספר של הפונדק הוצאה לאור ושל "ואנור - משחקים בעולמות מופלאים" וגם בחלק מהמוצרים של הוצאת "גיבורים" של העמותה למשחקי תפקידים בישראל: "מתוך האפלה", מגדיר המפלצות של מבוכים ודרקונים מהדורה 4 לעולם איי הסערה; ההוצאה המחודשת של "רשומון איי הסערה"; משחק התפקידים "ואנור: משחק הרפתקאות" המבוסס על "עולם המבוך"; משחק התפקידים "פלאים: גיבורי המחר" המבוסס על Masks; ההרפתקאות "אלופי האור", "הכת הטמאה", "אוצרות הקיסרות האבודים" ו"הרפתקה בצוק החשש"; וספר ההרחבה לפאת'פיינדר "גיבורי הסערה", המתמקד בעולם המערכה איי הסערה אבל מוכוון תוכן שקל "לגנוב" לעולמות מערכה נוספים.
מאז 2007 אני גם פעיל מאוד בכנסי משחקים ועבור כנסי משחקים. בתחילה הייתי אחד הכותבים העיקריים של "צוות הסערה", משחקי הכנס המאורגנים בעולם איי הסערה - ויש לציין שאנחנו היינו צוות המשחקים המאורגנים הראשון בישראל, לפני ש"אגודת מגלי הארצות" ו"ליגת ההרפתקנים" עלו לארץ, וגם הצוות היחיד עד היום שכל נתיב ההרפתקאות שלו היה בתוכן מקורי ולא מתורגם. הייתי בצוות משחקי תפקידים גם בכנס דרקוניקון, החל משנת 2009 (דרקוניקון 2 - כאשר השנה נגיע לדרקוניקון 12!), בכנסים "ביגור 17" ו"ביגור 18", בכנס הירושלמי הקטן "גריפון 10: התחיה" (הזכור לרע בכך שבזמן הסבב האחרון של הכנס, הוקפצתי ממנו בצו 8 למילואים) ובפסטיבל אייקון בשנים 2015-2017.
בנוסף אני כותב משחקי היכרות בכל מני שיטות משחק בכוונה לתת למנחים אחרים להריץ אותן וככה להכיר שיטות משחק מגניבות לקהל חדש: משחקי עולם המבוך ("הרפתקאות בואנור", "שקיעתה של סוסת המים"), הטבעת האחת ("מצוד בערפל", "צללים בגבעה הקירחת", "משק כנפיים חרישי"), כוכבים אין-ספור ("חטאי אבות על PAT-6"), פלאים: גיבורי המחר ("שלג באוגוסט", "מלחמת טרויה") ועיר בערפל ("הכל בגלל ארגז אחד קטן"). לאחרונה התחלתי לדחוף מנחים נוספים לכתוב משחקי היכרות או לערוך את משחקי ההיכרות המוכנים שלהם לפורמט כזה שכמעט כל מנחה יכול לקרוא, ללמוד ולהריץ משחקי היכרות בכנסים.

בקיצור, ייתכן שאני מכור.

שאלה של הפונדקאי הקודם - איפה משחקי תפקידים משיקים עם שאר עיסוקיך בחיים?
אז כל הדברים האלו שמניתי לעיל? עשיתי אותם בזמן התיכון, בזמן הצבא, בזמן התואר ובזמן סטאז' בעריכת דין. והדבר הזה פוגש אותך בכל מני מקומות. בתוך התחלה, מתברר שאם אתה לא מהסס לספר לכולם על איזה ספר אתה עובד ואיזה כנס אתה מארגן, מתברר שיותר אנשים משחשבת נמצאים באותו עניין. חברים ללימודים ששמעו שאני כותב בפונדק התלהבו מאוד - כי הם בכלל לא מסתכלים בפורום, אבל כן קוראים סקירות על משחקי לוח בפונדק. עורכי דין שראיינו אותי התלהבו מאוד לספר שהם מגיעים לפסטיבל אייקון, או שבן הזוג שלהם משחק מבוכים ודרקונים עם חברים בסופי שבוע. והם כולם קצת מתבאסים לשמוע שאני לא משחק בלאר"פים, משום שלאר"פים הם תחום שמושך את העין ומעורר שאלות אצל מי שלא מכיר את התחביב.
אני חושב שההיילייט היה כשהמאמן שלי בסטאז' ביקש שאעשה הרצאה עם מצגת לשאר המשרד, על משחקי תפקידים: אז אם אי פעם תמצאו את עצמכם מסובכים בתיק פלילי, תנוח דעתכם - הפרקליטה שדורשת להאריך את מעצרכם כנראה יודעת מהם משחקי תפקידים ואולי היא אפילו תגיע לכנס עם המשפחה.

שאלה לקהל -
בשנים האחרונות סרטי קומיקס וסדרות פנטזיה הצליחו לפרוץ את דרכן אל המיינסטרים. לצפות ב"משחקי הכס" או ב"ספיידר-מן: רחוק מהבית" זה דבר שכמעט כולם עושים. איזה משחק תפקידים הייתם אתם הופכים לסדרה מיינסטרימית או לסרט מצליח, לו יכולתם?

אני חושב שאקח את זה יותר לכיוון של ספר,הלוא הוא רומח הדרקון.לצערי הרב העיבוד היחיד שעשו לסדרת הספרים הפנומנלית הזאת הוא סרט אנימציה עלוב.אני תמיד מקווה שיעשו לטרילוגיות סדרת לייב אקשן בסגנון משחקי הכס(מומלץ פחות בוטה)

אכן אדם מעניין מאוד :)
שמעתי שעושים חיים קשים למי שרוצה להיות עורך דין. זה נכון או סתם שמועות?
the Nerubian אמר/ה:
איזה משחק תפקידים הייתם אתם הופכים לסדרה מיינסטרימית או לסרט מצליח, לו יכולתם?
הייתי הופך את בני המפלצות לאנימה פופולרית, או את הדמות הטראגית והמושקעת שלי מ''ההתפרקות'' לגיבור של סדרת לייב אקשן.

lonewolf אמר/ה:
הממ, להפוך הרפתקה לספר? את "פלאים גיבורי המחר" שאני משחק כרגע בפורום.
להפוך משחק תפקידים לסרט או לסדרה. לדוגמה סרט שמבוסס על "עליית אדוני הרונות" או "נקמת הענקים", או סדרה שמתרחשת בעולם המערכה "אברון" ומצייתת גם לכללים של חוקי המשחק.

אתה כבר רוצה לעשות ספר מהמשחק שלכם? אתם עדיין בסצנה הראשונה במשחק! :p

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
שמעתי שעושים חיים קשים למי שרוצה להיות עורך דין. זה נכון או סתם שמועות?
זה בעיקר מסלול ארוך. התואר הוא 3.5-4 שנים, ואז סטאז', שאני עשיתי שנה אחת אבל ממש לאחרונה הוחלט להאריך את הסטאז לשנה וחצי, ואז אתה לומד לבחינות הלשכה במשך עוד ארבעה-חמישה חודשים, ורק אז אתה יכול להתחיל ברצינות לחפש עבודה.

מצד שני - הסטאז' בשכר. יש מקצועות שעבורם החיים קשים יותר. לדוגמה: פסיכולוגיה, שאתה צריך גם תואר שני, וגם יש מעט מאוד מקומות לעשות בהם סטאז' אז בדרך כלל יקבלו אותך עקרונית לסטאז' אבל תצטרך לחכות 2-3 שנים עד שיגיע תורך, ובזמן הזה יכול להיות שיחליטו לא לקבל אותך בעצם למקום הזה. וחשבת שהסטאז' של פסיכולוגים הוא בשכר? לא. הוא בחצי התנדבות... ואחריו תגלה שגם אין הרבה מקומות שמעסיקים פסיכולוג, מה שאומר שאתה צריך לפתוח קליניקה משלך, מה שאומר שצריך לבנות מוניטין למעשה מאפס.

אני חושב, למרות שלא שיחקתי בה, שהייתי הופך את "מוות עגום" לסדרה מעולה. עקבתי אחריה והיא ממש ריתקה אותי, וכל אחת מהדמויות הייתה מעניינת מאוד, והייתי שמח לראות אותם בטלוויזיה.

the Nerubian אמר/ה:
נשגבים נשגבים נשגבים נשגבים נשגבים נשגבים

ואני אעשה את זה בעצמי אם צריך. כבר יש לי דמויות וארק ששוכבים במגירה כבר כמה שנים.

הטבעת האחת נשמע לי מגניב, הייתי עושה ממנו סרט או איזה טרילוגיה אפילו (אם כי שתי טרילוגיות זה יותר מדי).
Mutants & Masterminds נשמע כמו משהו שבכיף יכול להיות סדרת סרטים שבכל אחד נבל אחר, ואפשר גם להפוך את זה לאיזה יקום קולנועי משותף עם נבל אחד ממש חזק בסוף.
היה גם משחק מד"ב מגניב שנקרא Edge of the empire, שנראה לי יכול בקלות להפוך לאיזה משהו מד"ב-רטרו סטייל שנות השבעים-שמונים.

אגב, אם רוצים הפוך, אז כשהייתי ילד הייתה סדרת אנימציה ממש נחמדה שלדעתי אפשר להפוך לשיטת OSR לא רעה. הנה הפתיח שלה למי שזוכר:

מוטב מאוחר מאשר אף פעם
the Nerubian אמר/ה:
1. אני מנחה מערכת מבוכים ודרקונים 5 שאתם יכולים לקרוא על הדמויות שלה ואת 3 המפגשים הראשונים כאן - רשומות לב הנווד - היום אנחנו במפגש 20 ומשהו ונכנסנו לאחרונה לשליש האחרון של המערכה, כאשר הדמויות מתחילות ללכת מכות נגד התגלמויות של אלים (ולהפסיד - אבל להפסיד פחות ממה שהייתם מצפים).
יש סיכוי שנראה את שאר הרשומות? אני אישית מאוד נהניתי לקרוא.
the Nerubian אמר/ה:
בנוסף אני כותב משחקי היכרות בכל מני שיטות משחק בכוונה לתת למנחים אחרים להריץ אותן וככה להכיר שיטות משחק מגניבות לקהל חדש: משחקי עולם המבוך ("הרפתקאות בואנור", "שקיעתה של סוסת המים"), הטבעת האחת ("מצוד בערפל", "צללים בגבעה הקירחת", "משק כנפיים חרישי"), כוכבים אין-ספור ("חטאי אבות על PAT-6"), פלאים: גיבורי המחר ("שלג באוגוסט", "מלחמת טרויה") ועיר בערפל ("הכל בגלל ארגז אחד קטן"). לאחרונה התחלתי לדחוף מנחים נוספים לכתוב משחקי היכרות או לערוך את משחקי ההיכרות המוכנים שלהם לפורמט כזה שכמעט כל מנחה יכול לקרוא, ללמוד ולהריץ משחקי היכרות בכנסים.
איפה אפשר למצוא אותם? חיפוש קצר בפורטל הפונדק לא מעלה לי את התוצאות הדרושות :D
the Nerubian אמר/ה:
אני חושב שההיילייט היה כשהמאמן שלי בסטאז' ביקש שאעשה הרצאה עם מצגת לשאר המשרד, על משחקי תפקידים: אז אם אי פעם תמצאו את עצמכם מסובכים בתיק פלילי, תנוח דעתכם - הפרקליטה שדורשת להאריך את מעצרכם כנראה יודעת מהם משחקי תפקידים ואולי היא אפילו תגיע לכנס עם המשפחה.
מה היה במצגת? באילו היבטים של משחקי תפקידים זה נגע?
the Nerubian אמר/ה:
הייתי מתחכם ואומר פלאים, אבל נראה לי שהייתי רוצה לראות את world of darkness בטלוויזיה.

אביעד אמר/ה:
כל המפגשים מוקלטים, אבל אין לי זמן לסכם אותם בכתב...

אביעד אמר/ה:
איפה אפשר למצוא אותם? חיפוש קצר בפורטל הפונדק לא מעלה לי את התוצאות הדרושות :D
חלקם נמצאים באתר של ואנור: https://vanor.co.il/vanor/con-resources-805
את היתר אני עדיין מריץ בכנסים ;)

אביעד אמר/ה:
מה היה במצגת? באילו היבטים של משחקי תפקידים זה נגע?
הסבר קצר מהם משחקי תפקידים, מה ההבדל בין שולחני ובין לארפ, סקירה היסטורית קצרה, והשוואה בין משחקי תפקידים ובין פעילויות דומות, כמו Re-enactments של קרבות היסטוריים מתועדים.

אביעד אמר/ה:
הייתי מתחכם ואומר פלאים, אבל נראה לי שהייתי רוצה לראות את world of darkness בטלוויזיה.
יש לי הפתעה בשבילך: הייתה סדרת טלויזיה שמבוססת על עולם האפלה! זו הייתה סדרה שהיא חצי דרמת פשע חצי רומן על-טבעי, על כנופיות של ערפדים שנלחמות זו בזו ושומרות על "נשף המסיכות". שמעתי שהיא הייתה גרועה לאללה.

the Nerubian אמר/ה:
אביעד אמר/ה:
כל המפגשים מוקלטים, אבל אין לי זמן לסכם אותם בכתב...

לגבי הרשומות של "לב הנווד": ראוי להוסיף שאנחנו מקליטים מתוך כוונה להמשיך לפרסם בשלב זה או אחר את הרשומות (אני אישית מסיים עכשיו התמחות, אז אולי אעלה כמה מפגשים בקרוב).
חוץ מזה, לא הבנתי מאיפה חגי הבין שפורסמו רק 3 מפגשים... פורסמו 7 D:
וגם הקישור של חגי לא מעודכן. הנה הקישור לשרשור העדכני: https://www.pundak.co.il/forums/threads/40158

חזרה