ברוכים הבאים לפורום הפונדק
פורום הפונדק הוא קהילה של משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד. נשמח לענות על השאלות שלכם, לקרוא את היצירות שלכם ולשחק איתכם.
אתם מוזמנים להירשם לפורום ולהצטרף לקהילה.

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

פורום הקהילה שלנו, כאן תוכלו לדבר על כל נושא שעולה על לבכם. אז שימו את המעיל בצד ובואו להתרווח אצלנו
שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
הודעות: 4135
הצטרף: 27 מאי 2014, 21:25
תשובות: 7

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 12 אפריל 2019, 19:19

היום כשיש אינטרנט, אגדות אורבניות נפוצות מהר מאוד - אבל גם מופרכות מאוד בקלות. בעבר, הן היו מופצות מפה לאוזן - ככה שלא בכל מקום היו את אותן אגדות באותן גרסאות, אבל לא ממש היה אפשר לאמת או להפריך אותן.

חלק מהאגדות האורבניות האלה היו סיפורים מקומיים מאוד - מישהו סיפר אותם בשכונה/בית ספר והם לא החזיקו מעמד הרבה זמן או זכו לתפוצה רחבה מעבר לחוג החברתי בו נוצרו במקור.

אז, באיזה אגדות נתקלתם אישית? הנה הרשימה שלי.

1) בלולו:
בבית הספר היסודי שלי, "בלולו" תואר כמין רוח רפאים או שד בצבע לבן עם גוף דמוי-סדין וראש ענקי, מנופח ומעוות עם אף ואוזניים בולטים. הבלולו היה אמור להסתובב בבתים נטושים, כולל בבית הספר כשאין בו אף אחד, והיו ילדים שנשבעו שהם ראו אותו קופץ מהקומה העליונה של בית הספר לחצר הפנימית. אין לי מושג מה המקור של הסיפור הזה ולא שמעתי אותו באף מקום אחר - אם כי יש הטוענים שיש אגדות אורבניות שמבוססות על פולקלור עממי מיהדות צפון-אפריקה על "אבו-ללה" שד הירח, שמרביץ לאנשים שמתקלחים אחרי חצות.

2) הקאובוי היתום:
אגדה אורבנית טיפשית ומעליבה שהופצה על ידי ילד אחד בבית הספר שלי על ילד אחר שהיה ממוצא ארגנטינאי. לפי האגדה הזו, ההורים של אותו ארגנטינאי היו קאובואים בארגנטינה, ויום אחד תפסו אותם אינדיאנים, קשרו אותם לעץ ושרפו אותם, וההורים של אותו ילד הם בעצם הוריו המאמצים. מכיוון שאותו ארגנטינאי היה ילד מאוד גבוה וחזק, אף אחד לא רצה לשאול אותו שאלות בנושא. מבחינה היסטורית וגיאוגרפית, האגדה הזו ממש מטומטמת, אבל היינו די משוכנעים בה.

3) נעלי צבא צבעוניות:
אגדה שפעם חשבתי שאני המצאתי ושמחתי לשמוע אותה מכל מיני אנשים אחרים, אבל מכיוון שהיא לא דורשת חשיבה מאוד מקורית כנראה שכמה אנשים המציאו אותה בעצמם במקביל לאורך השנים. לפי האגדה הזו, בנוסף לנעלי צבא שחורות ואדומות מתכננים בצה"ל לנפק נעלים בצבעים נוספים כדי לעורר מוטיבציה ביחידות פחות פופולריות. בגרסה שאני מכיר דובר על נעלים ירוקות לשריון וסגולות לגבעתי, אבל יתכן שהיו גם צבעים נוספים. באופן אירוני, דווקא הייתה התממשות מסויימת לאגדה הזו - תקופה מסויימת יחידת רימון המחודשת (שנסגרה גם די מהר) הסתובבה עם נעלי מדבר אמריקאיות צהובות בתור ניסוי.

4) צייד הכשרונות:
בתקופת הלימודים שלי באוניברסיטה, היו מגיעים לחלק מההרצאות קשישים שבאו לשמוע אותן בשביל הכיף. אחד מהם נראה קצת בודד, אז הפצתי שמועה שהוא צייד כשרונות של המוסד שבא לגייס אנשים. הקשיש זכה לפופולאריות רבה, המון בנות יפות רצו לשבת לידו ונראה שהיה לו מאוד נחמד. יש לסיפור הזה המשך, כששמעתי אחר כך שכנראה שהוא באמת היה צייד כשרונות של אחת מסוכנויות הביון המקומיות, או בכלל מרגל זר. המציאות היא שאף ארגון לא ישלח "צייד כשרונות" במשרה מלאה - יש מספיק סטודנטים שעובדים בהן או מרצים שהם לשעברים או סתם מכירים אנשים שמכירים אנשים.

5) חייזרים בשכונה:
בשנות התשעים חייזרים ועב"מים היו מאוד באופנה. כל עיתון נוער שכיבד את עצמו פרסם כל מיני כתבות מפוקפקות על חלליות, מפגשים מהסוג השלישי, מעגלי תבואה וכיו"ב, "חוקרי עב"מים" התראיינו בחדשות (כולל מקרה בו חוקרת כזו זיהתה באמצעות טעימה מגוש ירוק ובלתי מזוהה שזה חייזר, אבל בדיקת מעבדה גילתה שזו צואה של פרה ממש חולה) וכולנו הסתכלנו לשמיים וחיפשנו אורות מוזרים.

פעם אני וחברים בילינו שעה שלמה בניסיון לאותת בפנסים למה שנראה כמו אורות מרצדים בשמיים - נראה לי שזה היו סתם אורות של מטוסים, אבל הדמיון שלנו השלים את החסר. די קינאנו בילד אחד (בנו של אחד משיכורי השכונה הדרומית) שטען שראה עיגול ירוק נפתח בשמיים ויוצאים ממנו כל מיני חלקיקים ירקרקים וזוהרים. היו גם דיווחים על חייזרים זוהרים וגבוהים שהסתובבו בשטחים פתוחים בעיר וגבר קפקזי אחד הפך לסלבריטאי מקומי לאחר שהתראיין לעיתונים הארציים וסיפר כיצד הסתובב לו ליד האיצטדיון העירוני כשלפתע הותקף על ידי חייזרים שחישמלו אותו ופיזרו לו אבקה צהובה על הפנים.

כשלא מצאנו חייזרים אמיתיים, החלטנו לייצר עב"מים בעצמנו. קנינו בלוני הליום בקניון וסטיקלייטים בריקושט, והפרחנו אותם לילה חשוך אחד בתקווה שהדבר יעורר עניין בתקשורת ויפר את הסדר הציבורי, אבל לא נראה לי שמישהו באמת שם לב.

6) התמונה המבעיתה בספר הספרות. הייתה או לא הייתה?
סיפור קצת קריפי. בזמנו, בשיעורי ספרות ביסודי למדנו ממקראות שכללו סיפורים קצרים שונים. המקראות האלו כללו סיפורים עבריים, מתורגמים, וגם סיפורים ושירים שהיו קשורים לחגים ומועדים. אני זוכר שבתור ילד בכיתה ד' או ה', דיפדפתי במקראה החדשה והצבעונית שיצאה לאותו שנתון (עד אז המקראות היו בצבעי שחור לבן, וזו הייתה עם דפי כרומו, איורי צבע וצילומים אומנותיים) והזדעזעתי לגלות שליד שיר על בובה של ילדה בשואה צירפו כאילוסטרציה תצלום צבעוני של בובה שוכבת על רצפת מרצפות מהסוג שהיה אז בכל בית, כשמסיבה המרצפות מרוחות בצבע אדום שנראה כמו כתמי דם שמישהו ניסה לנגב ללא הצלחה בסמרטוט. אחרי שאזרתי אומץ להסתכל שוב בספר, הסתכלתי בעותק אחר, או בעותק שלי (העותק המפחיד היה של מישהו אחר, או בחנות, לא זוכר כבר) וראיתי ששם יש תמונה של בובה על רצפת מרצפות, אבל בלי דם מרוח - רק עם כתם אדום בפינה שיכול להיות שוליים של שמלה של הצלמת. לא הצלחתי למצוא שוב את הספר עם התמונה שנראית כמו דם מרוח, ועד היום אני לא יודע אם דמיינתי את זה או שבאמת היו כמה עותקים שנפסלו ובכל זאת זלגו לשוק עם התמונה המזעזעת. בכל מקרה, גם בלי הבובה והדם היו שם תמונות מפחידות במקבץ הטקסטים שהוקדש ליום השואה - כולל ציור צבעוני של כלב דוברמן שטני וחושף שיניים שעשה לי סיוטים שנים אחר כך.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
Redcloak
הודעות: 710
הצטרף: 17 יוני 2012, 18:25
מיקום: where Xykon is

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי Redcloak » 13 אפריל 2019, 02:41

אלו שלי:
1) השרת לוכד החתולים:
במהלך הלימודים שלי בתיכון, נפוצה שמועה שהשרת של בית הספר לוכד את חתולי המתחם. המטרות מאחורי הלכידה לא היו ברורות, אבל מהר מאוד הופצו תמונות ערוכות שהשוו אותו לאש מפוקימון עם כותרות בסגנון "Gotta catch them all!".

2) האזרח המוזר:
בבסיס שבו שירתתי היה אזרח עובד צה"ל אחד מוזר. הוא בבירור סבל ממגבלה כלשהי, והעביר את רוב זמנו בלברך את העוברים והשבים לשלום. עם זאת היו כמה וכמה שמועות לגבי מה הוא עושה שם. האחת הנפוצה הייתה שהוא היה חלק מענף הלוגיסטיקה בבסיס בתור חייל, והוא שינע מטען כבד שנפל לו על הראש. על פי ההסבר הזה, הוא מועסק מאז בבסיס על מנת לפצות/להשתיק את המשפחה שלו.

3) מבוכי הרוח:
למעורבים בדבר, המבנה של מדעי הרוח באוניברסיטה העברית בהר הצופים ידוע בתור מבנה קשה לניווט (ולא לגמרי לשווא). האגדה אומרת שהוא עוצב על ידי אותו אדריכל שעיצב את דיזנגוף סנטר ועל כן הוא משונה במידה שלאבקראפט היה מתגאה בה. אני מניח שבדיקה באינטרנט תוכל לאשר או להפריך את השמועה, אבל השמועה משעשעת מכדי לעשות את זה.
Call me old fashioned, but an evil ascension to power just isn't the same without someone chanting faux Latin in the backround.
Nero,IFCC Director,Order of The Stick-
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
הודעות: 4135
הצטרף: 27 מאי 2014, 21:25
תשובות: 7

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 13 אפריל 2019, 10:19

האמת שעל הקמפוס בהר הצופים יש די הרבה כתיבה ותיעוד. האדריכל רם כרמי לא היה אותו אדריכל של דיזינגוף סנטר, אבל הוא אחראי גם לזוועה של התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. את השראתו הוא לא קיבל מלאבקראפט אלא מספר התועיבה "המעיין המתגבר" שהגיבור שלו הוא אדריכל סוציופט ושמעשה אונס אלים שהוא מבצע בגיבורת משנה מתואר כמהנה עבור שני הצדדים.

בנוגע לשרת לוכד החתולים - בשכונה שלי היה בית עם מרפסת קרקע, שגר בו זקן מוזר ולא חברותי שנהג להאכיל שם חתולים. כמובן שמישהו הפיץ שמועה שהוא מגדל אותם למאכל, והקפדנו להתרחק מהמרפסת כדי שלא יאכל גם אותנו.

בחטיבת הביניים והתיכון הסתובבה שמועה שיש בספריה העירונית ספר שמסביר איך להכין סמים, חומרי נפץ וכלי נשק, אבל אף אחד לא מצא אותו. כנראה שמקור השמועה היה צילום ששוכפל והסתובב בחבר'ה של סרטוט מתוך ספר משנות החמישים בסגנון "הטכנאי הצעיר" או משהו, שהראה איך לבנות מין רובה מבוסס גומיות שיורה חיצים.

אגדות קצת יותר כלל-ארציות היו על "פרקים אבודים" של כל מיני סדרות. הסיפור המפורסם שיש פרק אבוד של המומינים בו מתגלה שהכל זה הזייה של סנופקין שמאושפז בבית משוגעים או כלוא במחנה השמדה בשואה הוכחה כלא נכונה כבר מזמן אבל היא עדיין מסתובבת. פרקים אבוד אחר היה פרק של סאות' פארק שאכן לא שודר בהתחלה בארץ כי מישהו אומר בו "לא ראיתי יהודי רץ ככה מאז פולין 1939" אבל מאוחר יותר הוא שודר בכבלים ובוי-או-די. גם ל"בארץ הקטקטים" היה פרק שנחשב לאבוד - פרק כפול של מסע לים בו ניתן לראות את ילדי הקטקטים בעירום פרונטלי מלא, ויש מי שטענו שזו הנפצה - עד שכל הפרקים עלו ליוטיוב והתברר שזה פרק אמיתי לגמרי:

إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
העוג הברברי
הודעות: 12694
הצטרף: 04 ספטמבר 2011, 15:49
תשובות: 34
מיקום: כרמיאל, ישראל
יצירת קשר:

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי העוג הברברי » 27 אפריל 2019, 18:08

המפקד האלמוני כתב:
13 אפריל 2019, 10:19
אגדות קצת יותר כלל-ארציות היו על "פרקים אבודים" של כל מיני סדרות. הסיפור המפורסם שיש פרק אבוד של המומינים בו מתגלה שהכל זה הזייה של סנופקין שמאושפז בבית משוגעים או כלוא במחנה השמדה בשואה הוכחה כלא נכונה כבר מזמן אבל היא עדיין מסתובבת.
את האחד הזה גם אני שמעתי, הוא ממש נפוץ.

ויש לי כמה סיפורים משלי! ווהו!

סבתא שלי תמיד אוהבת לספר את הסיפור כיצד דוד שלי (הגיק של המשפחה) שהיה ממש להוט על כול הנושאים של פסודו-מדע, היסטוריה אלטרנטיבית וכו' לקח אותה ל"כנס עב"מים" שהיה פה בארץ מתישהו באזור שנות ה-90. הכנס מסתבר משך הרבה... משוגעים, כולל אנשים שנראו יותר נורמליים וסיפרו על "מפגשים מהסוג השלישי" שהיו להם- עד אנשים באמת מטורפים כולל מישהו שסיפר על כך שהוא מגדל קבוצה של חייזרים באמבטיה של הבית שלו ומאכיל אותם כול יום בבוקר ובערב.

מבחינת סיפורים שלי, אני זוכר שבבית ספר היסודי הדתי שלי הייתה ספריה עם כמות מפתיעה למדי של ספרים מסדרת "צמרמורת" שונים. לתקופה מסוימת הסתובבה שמועה שיש כמה ספרים של צמרמורת שקיימים אך ורק בספריה של בית הספר, ולא בשום מקום אחר, ומה מיוחד בספרים האלו זה כבר פרט שאני לא זוכר אבל אני די בטוח שזה היה משהו מפחיד. בהתחשב בכך שהספרים היו יחסית פופולריים והתחלפו בתדירות די גבוהה, היה קצת קשה להפריך את זה שספרים שכאלו לא קיימים.

והסיפור השני של רדקלוק, חוץ מזה שגם בבסיס אחד שעברתי בו היה מישהו דומה (בחור עם מגבלה כולשהי בשם דותן שפשוט היו... מכניסים לבסיס, והיה תמיד מתרגז ששאלו אותו "אז מה אתה עושה פה בבסיס". השמועות לגבי איך הוא הגיע לשם עברו מ"עובד מטבח שפשוט לא עיכל את זה שהוא השתחרר כבר 30 שנים" ל"הוא המב"ס הקודם") הזכיר לי אחד מהסיפורים שלי מהצבא.

אז התאבדויות בצה"ל זה דבר קיים, אבל יש בסיס ספציפי באזור אילת שמידי פעם היחידה שלי נמצאת בו שהשמועה מספרת שבעמדות השמירה שלו התאבדו בערך תריסר אנשים, ברמה שתקופות מסוימות היו שמים שומר על השומר כדי שאנשים לא יתאבדו שם. אפילו יותר מכך, השמועה מספרת שאחרי שדברים כאלו היו קורים זה היה תפקידם של החיילים לנקות את הדם משם, ושבפינות של עמדת השמירה עדיין אפשר לראות את הכתמים מהאנשים האחרונים שהתאבדו שם.
הסקייפ שלי: or_ben_abu_gsb
ניצחון! ועוד ניצחון!
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
הודעות: 4135
הצטרף: 27 מאי 2014, 21:25
תשובות: 7

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 29 אפריל 2019, 20:28

חייזרים באמבטיה נשמע הגיוני אם אתה מסתכל על זה שעד סוף שנות השמונים בערך היו בסופרמרקטים בריכות נירוסטה גדולות עם קרפיונים חיים. היית יכול לבחור אחד ולבקש שיהרגו לך אותו במקום, או לקחת אותו חי בשקית מים, לגדל אותו באמבטיה ולהרוג אותו בעצמך. זה הפסיק בעיקר כי אנשים נפצעו קשה ואפילו מתו מזיהום מעוקץ שיש לקרפיון בסנפיר הגב.

"ספרים שיש רק בספריה הזו" - נתקלתי בכמה אנשים שטענו שהם קראו גרסא של ההוביט שבה בילבו הוא זה שהורג את הדרקון. כנראה שהם לא באמת קראו את ההוביט אלא רק ראו את התמונה המבלבלת והלא מוצלחת על עטיפת המהדורה בתרגום של משה הנעמי.
תמונה

התאבדויות הן נושא רגיש, אבל למרבה הצער נפוץ. ידידה סיפרה לי פעם ששני הגיקים שהיו קבוצת המו"ד הראשונה שלה, החליטו להתאבד בצוותא אחרי שהתאכזבו משירותם הצבאי באפסנאות. אחרי שהם ביצעו את זממם עיתונאים במקומון העירוני של פתח-תקווה החליטו שהם היו בכת השטן בגלל ציורים של מפלצות מו"ד (כולל דריידר ענקי) שהיה לאחד מהם על הקיר בחדר.

עיר אחרת עם פעילות "שטנית" ענפה היא כפר סבא - לפני כמה שנים משטרת כפר סבא התרגשה מאוד מלמצוא שאריות של איזה לארפ זומבים וערפדים בחורשה מקומית וכמובן שבעיתונות עשו מטעמים מהממצאים ה"מזעזעים" - דפי עזרים עם ציורים של אלמתים וקטעי טקסט על תולעי קבר וזימוני שדים שנמצאו סביב "מזבח מפלצתי". כמובן שהיו מי שקשרו את זה לרצח של נער שבוצע באותה חורשה לפני כמה שנים.

כל נושא השטן בכלל דורש כמה וכמה הודעות - בשנות השמונים-תשעים ההורים של כולנו היו בטוחים שאנחנו עלולים להידרדר לפולחן השטן בגלל מוזיקת רוק כבד ויודעי דבר טענו שאם תשמיע אחורה את התקליטים של איירון מיידן וכד' תשמע מסרים סמויים שמעודדים אותך להתאבד ולרצוח אנשים כקורבן לבעל-זבוב וחבורתו. מי שהצליח לא להתאבד בגלל שטן המטאל, עדיין היה בסכנת חמורה - הורים ומורים מודאגים ידעו לספר שהזמר אביב גפן (שהיה פעם פופולארי כמו שעומר אדם היום, הידעתם?) מעודד בני נוער להתאבד בשיריו וש"ידוע לכל" שכבר כמה נערים שלחו יד בנפשם אחרי שהאזינו לדיסקים שלו (לפחות התקדמנו מתקליטים) - מי שלא התאבד מהמוסיקה של אביב גפן, היה לכאורה עלול להידבק ממנה בגייזיות או סתם לגלות שהיא מורידה את הפרופיל הצבאי.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
dragonian
הודעות: 6580
הצטרף: 15 ספטמבר 2005, 21:07
מיקום: שם
יצירת קשר:

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי dragonian » 30 אפריל 2019, 09:03

קרפיון? לפני קצת יותר מעשר שנים קניתי ככה קרפיון לגפילטע פיש לראש השנה...

לא יודע אם זה נחשב, אבל היה לנו בבית ספר היסודי ילד שאמא שלו היתה מטפלת הוליסטית והרבה הציקו לו שאמא שלו "מכשפה" עד שהוא עבר בית ספר..
אבא סטאלין
ויש כאלה שחושבים שאני אמא
סמל אישי של משתמש
ariel127711
הודעות: 623
הצטרף: 04 אוגוסט 2015, 00:06
מיקום: אי שם באתונה חוגג ועובד את האלים

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי ariel127711 » 02 מאי 2019, 21:09

אתה לא היחיד ששמע את השמועה על הקאבוי היה כזה ילד באיזור הצפון שאני מכיר שגם הלבישו עליו את השמועה הזאת, ובמקרה שלו זה היה נכון והוא היה מאומץ
ספוילר
הצג
I miss you
Want to feel your spirit
I want to return to the old good times
Far from today
I want to live in a beautiful time when the world was better

Rome will return to you, Aelia Capitolina
I love you, Aelia Capitolina
To return to the times when the gods respect you, Aelia Capitolina
To return to the times when jews lived alongside Hellenists

But it will not happen, not even in one hundred years
So i will probably live without my love, Aelia Capitolina
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
הודעות: 4135
הצטרף: 27 מאי 2014, 21:25
תשובות: 7

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 10 מאי 2019, 20:21

ariel127711 כתב:
02 מאי 2019, 21:09
ובמקרה שלו זה היה נכון
אינדיאנים הרגו את ההורים שלו?
ה"קאובוי" שלנו אמור להיות כבר בן ארבעים ומשהו. בספק אם אנחנו מדברים על אותו אדם.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
ariel127711
הודעות: 623
הצטרף: 04 אוגוסט 2015, 00:06
מיקום: אי שם באתונה חוגג ועובד את האלים

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי ariel127711 » 11 מאי 2019, 15:35

המפקד האלמוני כתב:
10 מאי 2019, 20:21
ariel127711 כתב:
02 מאי 2019, 21:09
ובמקרה שלו זה היה נכון
אינדיאנים הרגו את ההורים שלו?
ה"קאובוי" שלנו אמור להיות כבר בן ארבעים ומשהו. בספק אם אנחנו מדברים על אותו אדם.
הוא לא יודע מה הסיפור עם ההורים הביולוגיים שלו, הוא קרוב ל30 כיום
ספוילר
הצג
I miss you
Want to feel your spirit
I want to return to the old good times
Far from today
I want to live in a beautiful time when the world was better

Rome will return to you, Aelia Capitolina
I love you, Aelia Capitolina
To return to the times when the gods respect you, Aelia Capitolina
To return to the times when jews lived alongside Hellenists

But it will not happen, not even in one hundred years
So i will probably live without my love, Aelia Capitolina
שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה