• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הכה את הפונדקאי 19 - הח'אן הטטרי

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
נער צעיר ורזה עם כאפיה של פועלי בניין מסובב את השלט על הפונדק ''האורק הירוק'' ל''פתוח''...
אספסוף שועט לעבר הנער...
הנער מעלעל בביבליה וניגש במהרה להחליף בגדים...
כשהאספסוף מגיע, הוא רואה שהנער לבוש במין בגד ים אדום וצמוד בצורה מפדחת, עיניו בוערות בחוסר מורא, שערו הצמרירי ככבשה מזדקר כרעמת אריה לא מסורק...
''רגע רגע, בואו נבדוק מה הקטגוריית משקל שלכם'', אומר לפתע הנער. אחד מאנשי האספסוף עולה בלסת שמוטה על משקל דיגיטלי, מניח בצד כמובן את הקילשון, הגרזן והנורא מכל - ספר המתמטיקה.
משקל - 48 ק''ג. הנער מחייך, ונעמד בעמידה שפופה, רגליו מכווצות.
''בואו מכות''.

שלום רב לכל באי הפונדק - שחקני מ''ת, חובבי מד''ב, אוהבי פנטזיה וגמדים שיכורים. הסנסיי לי-סאן בחר בי לממשיכו, אז תכינו את העגבניות הרקובות וספרי המתמטיקה (לא, רחמים!) והבה נתחיל.

מי אתה?

אני הח'אן הטטרי, ואתם יכולים לקרוא לי גם הח'אן הגדול, הח'אן או בקיצור הוד מלכותו הנעלה של האימפריה הטטרו-מונגולית. במציאות אני איתן, וגם אם אכתוב כאן את שם המשפחה שלי, אני מתערב שלא תצליחו להגות אותו נורמלי. אני תלמיד כיתה ח' בחטיבת הביניים היחידה בעירי - חור נידח ושמו ערד - ובשעות הפנאי אני משחק משחקי תפקידים, עובד על פרויקט משותף של עולם מערכה, עובד על הסיפור שלי (''כך תמיד לרודנים'', די נתקעתי ואולי אפסיק איתו, נראה), קורא ספרי פנטזיה, מד''ב והיסטוריה (כרגע - ''אויבים'' של לי הוגן), מצייר, משחק טוטאל וור, משוטט בפונדק ללא מטרה, מטייל במדבר עם כלבתי ליידי או כחלק מחוג סיירות, ומתאבק (למרות שקשה לומר שאני טוב בזה, אני משתפר. הסגנון יווני רומי). אני לומד בכיתת מופ''ת (מתמטיקה, פיזיקה ותרבות - שום דבר על שכל אם שמתם לב...), וזו מערכת די עמוסה, בעיקר בפיזיקה ומתמטיקה, המקצועות השנואים עלי - אבל הברירה האחרת היא כיתה רגילה עם הערסים המעשנים.

באילו משחקי תפקידים אתה משחק כיום? מה השיטות האהובות עליך?

ובכן, קודם כל, עובדה קצת מביכה - כשהגעתי לפורום לא באמת שיחקתי משחקי תפקידים (וקצת שיקרתי פה ושם כדי להשתלב), וגם היום אין לי קבוצה שולחנית, אם כי אני מניח שממילא אין לי זמן לזה. אז, אני משחק במשחקים הבאים:
- ''שער הצלמוות'' של אביעד, אני משחק נוכל נכלולי ובן מחצית ושמו מורת'ון בן בריאן, שתמיד שם ידיים בכיסים - בעיקר של אחרים.
- ''קריאת הארורים'' של אלישע, אני משחק אביר מוות גרמני בשם לוהנגרין עם קוד כבוד נוקשה במידה כזו שגרמה לכל שאר הדמויות לזמום לרצוח אותו בסמטה חשוכה (אל דאגה, הסתדרנו).
- ''חום ואפלה'' הוא קמפיין נשגבים בדיסקורד שמריץ לי העוג הברברי, ובו אני משחק דם דרקון מיסוד האש, נער צעיר, פזיז ואפילו היפראקטיבי ושמו מאודון, מאיי הצוואר העניים, שמטרתו למצוא את אביו הביולוגי ולהתעמת איתו.

כמו כן, אני מריץ את ''ילדי הקיסרות'', משחק סנדבוקס וחופשיטה שמתרחש בעולם פנטזיה נמוכה דמוי-אירופה שאני לא לגמרי סיימתי לבנות אותו (כך שלא פעם אני ממציא תוך כדי משחק פיסות מידע חדשות, מה שקצת מעצבן את אלישע). אני מריץ בו לחמישיית השחקנים המהוללים - צייד, הל, אביעד, אלישע וליזי.

עד לא מזמן הרצתי קמפיין ניהול איטי ונינוח לדרגוניאן, בו הוא שיחק עיר מדינה כנענית בעולם פנטיה נמוכה סטייל המזרח הקדום. הוא הפסיק להגיב בנקודה שבה הפגשתי את צבאותיו עם הפולשים מהמדבר ובראשם יהושע בן נון מטיל האימה שצר על עיר בצורה (*אהמ* יריחו). אני תוהה אם הגזמתי עם הקשיות, אם כי אמרתי שהוא מוזמן לסגת. כרגע המשחק די מת.

מה השיטות האהובות עליי? ובכן, אני האמת מעדיף את הפשטות והנינוחות של חופשיטה, שמאפשרת להגיע לרמת ההיגיון של מו''ד ואף מעבר לכך בלי חוקים וסיבוכים וספרים שצריך לקנות ולך תמצא אותם (לא מצאתי בשום חנות ספרים רגילה). עם זאת, כדי להבין על מה אחרים מדברים וכדי לא לחסום לעצמי אפשרויות אני לומד כרגע שתי שיטות - מו''ד 3.5 ומו''ד 4, כי אני תמיד מוכן להתפשר על שיטה בשביל רולפליי טוב. יש משהו מושך במו''ד, אם כי מבחינת פשטות תחי החופשיטה.

ספר לנו סיפור משעשע על התחביב.

הממ... זכור לי לטובה החד''פ שלנו בהנחיית אביעד בדרקוניקון. מעבר לכך שלדמות שקיבלתי (סייר עלף) הענקתי אופי משעשע של ביישן מגמגם שהפך לצייד כדי להתרחק מחברת אנשים, היו קטעים מצחיקים אחרים - כשהיינו אמורים לעזור לשבט הקובולדים, הסכמנו בהצבעה שלקובולד שעוזר לנו יקראו מנחם, ובסוף הוא נטש אותנו בטענה ש''אינני יכול עוד לסבול חבורה של נובים...''. באיזשהו קטע פיריתי חצים לעבר אחד השומרים, והחץ הראשון פגע בקפה שלו. ואיך אפשר לשכוח את בום-בום, השם שהעניק מר מיאו לברברי שקיבל...

ספר לנו סיפור משעשע מחייך האמיתיים.

כבר סיפרתי על הפעמים בהן נתקעתי בשיטפון ופרצתי הביתה מהמרפסת, אז אני יכול להיזכר במעשיה נידחת שקרתה לי בכיתה ה', מהפעם האחרונה שהייתי חולה (הייתי מצונן או לא יודע מה שבועיים ואז גם היה התקף אסתמה, מצד שני זה כיסה אותי ל-20 השנים הבאות בערך). בלילה הראשון שהייתי חולה חלמתי שאני יושב בכיתה בשיעור תנ''ך, ושגיליתי תשובה לאיזה ילד שישב לידי. ילדה ששמעה אותנו מיהרה לדווח למורה, שבאה ואיימה שהיא תשעה אותי או משהו. אני מיד אמרתי ללא פחד: ''את לא יכולה לעשות לי כלום! אני לא באמת כאן, אני חולה!''...

שאלה מהפונדקאי הקודם.

ליזי אמר/ה:
שאלתי אליך: אילו היבטים חשובים לך בבנייה של עולם מערכה (לדוגמא העולם של ילדי הקיסרות)? מוזמן להתמקד בנקודות כגון כלליות או ז'אנריות, מציאותיות לעומת פנטזיה גבוהה ואפית, קלילות ושטותיות לעומת רצינות, ותכנון מוקפד של העולם מראש לעומת אלתור ובנייה של העולם עם השחקנים תוך כדי המשחק.
ובכן, כמו ששחקני ''ילדי הקיסרות'' יודעים, יש לי נטייה למציאותיות, רצינות וריאליזם, אולי בהשפעה אדג'ית - בגילי אני לא יכול לשפוט. המשחק של ילדי הקיסרות לדוגמה רץ בעולם עם רפואה לא מתקדמת ורמת פציעות ריאליסטית (אם כי עדיין הצלתי את לילה כשחתכו לה את גיד אכילס - אלישע, אל תבנה שזה יקרה שוב). יש לי גם נטייה לתכנון מראש, בעיקר כי זה יותר נוח לי ככה, אבל דווקא את ילדי הקיסרות שרטטתי בקווים כלליים למדי - לא תכננתי מההתחלה דברים כמו התיאולוגיה בעולם (הקשר בין האלים לתחום השליטה שלהם וכו') וההיסטוריה (הפרעות שנערכו במאמיני ניקס, ואולי מסיבה מוצדקת :eek:rc?:). בכל העולמות האחרים שלי אני נוטה לתכנן מראש באופן מוקפד, ואולי זו הסיבה שאני נוטה להתייאש מהם באיזשהו שלב...

באשר לז'אנריות, אני לא נוטה לחבב פנטזיה מהסוג הזה - לא מרגיש לי הגיוני שגמדים, בני אנוש, זדים והוביטים יחיו יחד בעיר אחת בהרמוניה (מעבר לכך שצורת החשיבה שלהם בודאי שונה מאוד, אין שום גזענות?), או כל מיני מוסכמת מו''ד מוזרות (הגיבור מחליף את החרב 1+ בוערת בחרב 2+ יורת ברקים כשהוא עולה דרגה, או משהו כזה - ממתי גיבורים אפיים-מיתיים מחליפים את החרבות המיתולוגיות והקסומות שלהם? וממתי מוכרים נשק וחפצי קסם בשוק?). אני נוטה לעולמות בהשראה פחות ''ימי הביניים הקלאסיים/מאוחרים'' אלא יותר מהעת העתיקה, ה''dark ages'', תרבויות לא אירופיות וכו'. ילדי הקיסרות יוצא דופן, אבל זה כי רציתי עולם שאני לא צריך לחשוב עליו הרבה :D

כרגע אני בונה עולם בפרויקט משותף עם אביעד, ניצן וליזי, בסגנון פנטזיה גבוהה. עם כל הצניעות, אני עושה את רוב העבודה, כנראה כי אין לי חיים. כשהוא יהיה בשל מספיק נפרסם אותו בפורום.

שאל אותנו משהו!

הממ... האם כשאתם בוחרים או יוצרים עולם מערכה, אתם רוצים שיהיה לו מסר או שרק המגניבות מעניינת אתכם?
(עריכה: חשבתי על השאלה לפני שליזי שלח לי את השאלה שלו. צירוף מקרים מעניין).

אצלי זה תלוי - בעולם של ''כך תמיד לרודנים'' יש (או יהיו) הרבה מאוד מסרים מהתנ''ך ומהברית החדשה (אני מניח שתגלו אותם כשהם יהיו שם). בעולם של ילדי הקיסרות יש פחות מסרים כאלו (ולא, ההשראה הנוצרית הכבדה בקטע של הדתות לא נחשבת, זה יותר בקטע ויזואלי מערכי), אבל אלאורה והכנסייה שלה מבוססים בצורה די ברורה. וייתכן שמתישהו אביעד יהפוך את הדמות שלו לבאבא מקובל :p ;)

אם התחלת לשחק משחקי תפקידים רק אחרי שהגעת לפורום מה גרם לך להגיע אליו מלכתחילה ומה גרם לך להישאר?

אני לא בטוח שאני מבין לגמרי את השאלה שלך ואת הדוגמאות, אבל בגדול אני בוחר או יוצר עולם מערכה לפי כמה אני חושב שלי ולמי שאני משחק איתו יהיה כיף לשחק בו.

כהערה מו"ד 5 פשוטה יותר מ-3.5 ו-4, אבל יש גם שיטות שהן לא מו"ד שפשוטות אפילו יותר. ממליץ לך לפתוח נושא בעניין אם זה מעניין אותך.

מנהלים אני מדווח על ההודעה הזאת, שמלאה בשקרים ועוד טוענת שהיא ריאליסטית.
אז:
א. אתה עמוס מדי ואני חוזר על זה בערך פעם ביום, אז הגיע הזמן גם היום.
ב. אני מכחיש כל קשר לעולם המערכה שלך.
ג. הישמר לך מלהזכיר את החד"פ הזה, מעולם לא הרצתי חד"פ בדרקוניקון ואין לי מושג על מה אתה מדבר.
ד. אז העוג מריץ לך נשגבים? הוא הבטיח גם לי קמפיין יחיד ולא קיים :(
ה. רציונליזם זה נחמד ועוד לא ראיתי בעיה עם זה בילדי הקיסרות, כל אחד והגישה שלו.
ו. מו"ד לא נמכר בחנויות הספרים כבר, נסה פאת'פיינדר. 200 שקל ויש לך את המדריך הבסיסי, עוד 100 ויש לך את מגדיר המפלצות, וחיפוש קצר באינטרנט יתן לך את כל השאר.
ז. מתנצל על אי הסדר בתגובה שלי, אין לי כוח לסדר אותה
ח. לא יודע למה אי אפשר לחיות ביחד בהרמוניה בעיר אחת כל הגזעים, אבל תיהנה עם זה.
ט. אתה לא רוצה שהגיבור יחליף את החרבות כמו גרביים? שפר אותן עם הזמן
י. התשובה לשאלה שלך - לא יודע, לא משנה לי. אני מנסה לבנות כרגע עולם מערכה ולהכניס בו מסר, אבל תצטרך לחכות כדי לראות.

ג'וני אמר/ה:
אם התחלת לשחק משחקי תפקידים רק אחרי שהגעת לפורום מה גרם לך להגיע אליו מלכתחילה ומה גרם לך להישאר?
מלכתחילה הגעתי בגלל בראשית התרבות 3 והעץ הזה: https://www.pundak.co.il/forums/threads/38374 של המפקד האלמוני. נשארתי כי היה מעניין - שו״שים, עצים על דברים שאני כן הכרתי, ויכוחי היסטוריה ספאמיים להחריד עם אריאל, וכי הל אמר שכשיתפנה מקום ישלח לי הודעה (מה שלא קרה...). אחר כך גם הצטרפתי לבני המפלצות האגדי ופתחתי את הפולשים מהמזרח, והשאר היסטוריה.

ג׳וני אמר/ה:
כהערה מו"ד 5 פשוטה יותר מ-3.5 ו-4, אבל יש גם שיטות שהן לא מו"ד שפשוטות אפילו יותר. ממליץ לך לפתוח נושא בעניין אם זה מעניין אותך.
אביעד אמר ש-4 מתאימה למתחילים, ולא מצאתי איתה בעיות מיוחדות.

tkhag1 אמר/ה:
למה מכל השמות בחרת בח'אן הטטרי? יש משהו בטטרים שמושך אותך?
יש לי סבא טטרי (כלומר אני טטרי 25% מהגנטיקה שלי בערך), וכנראה שאני גם צאצא של ג׳ינגיס ח׳אן. בזמנו נורא התלהבתי מזה ומעמי הערבה באופן כללי.

אביעד:
1) נאא, אני מספיק דברים.
2) לא אני המצאתי שלגמדים יש שושלת מלוכה קסומה.
3) הבדיחה לא עברה.
6) לא כדאי לי לחכות עם זה?
8) נתחיל מענייני גובה, נמשיך בזה שאני מתאר לעצמי שהזדים ובני אנוש יעשו אחד לשני פוגרום... לא נראה לי הגיוני.
9) זה לא כיף. הכי מגניב זה שהגיבור מקבל חרב קסומה עתיקה עם שם מגניב וסיפור ארוך על ההתחלה, כמו המלך ארתור.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
אביעד אמר ש-4 מתאימה למתחילים, ולא מצאתי איתה בעיות מיוחדות.
אני מצאתי. ולפני שער הצלמוות לא שיחקתי או הרצי מו"ד 4. ובינתיים היתה לי רק טעות חוקים אחת.
6. לזמן שהספרים יאזלו מהמלאי כמו מו"ד 3.5 ו-4? כן כדאי לך לחכות למה לא.
9. אבל הוא מקבל אותה חלשה והיא משתדרגת, בדיוק כפי שהצעתי.

בשום חנות לא מצאתי מו''ד כלשהו, אפילו לא במרכז הארץ.
זה לא מגניב. ארתור קיבל ישר את אקסקליבר, לא איזו חרב מעפנה שמרלין שידרג לו כשהוא עלה רמות.

ילדי הקיסרות הוא יותר חרבות וכשפים וגיבורים אפורים, פחות אפי וגיבורי.
אביעד אמר/ה:
נכון, כי אין מו"ד בחנויות. לכן אני ממליץ לקנות פאת'פיינדר, לפני שיאזל גם הוא מהמלאי.
לא נראה לי יש פאתפיינדר, אבדוק, מקסימום אני אקנה בפריק. מקסימום אני אשאיר מהמורה שלנו ליהסטוריה :lol:

חזרה