• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מתקפת קוצרי הכתובות

יצא לי לראות לאחרונה, גם בפורום חיפוש שחקנים, בשולחן העגול וגם בפייסבוק, קוצרי כתובות בפעולה.
למה הם קוצרים כתובות? (ומספרי טלפון) כדי לשלוח לכם ספאם ופרסומות, להפיק מכם ביג דאטה ובמקרה הגרוע - לנסות לתחמן אתכם כדי שתשלחו להם תמונות של עצמכם ערומים, של בסיסים צבאיים או של עצמכם ערומים בבסיסים צבאיים.

איך תזהו אותם?
קודם כל, ההודעות יראו מוזרות.

למשל - הודעה שמחפשת שחקנים, אבל במקום ליצור קשר מבקשת מכם למלא פרטים באיזה טבלה, או לשלוח הודעת ווצאפ/סמס למספר טלפון מסוים אבל לא להתקשר. הנה דוגמא להודעה כזו בקבוצת "מבוכים ודרקונים 5" בפייסבוק:
https://www.facebook.com/groups/1454803111453476/permalink/2109816132618834/

או למשל ההודעה הזו, בפורום הבזאר, שמציעה לקנות מכם "ספרי הדרכה" למו"ד 5 כמה שיותר מהר (ונראית כאילו מי שכתב אותה לא יודע בכלל מה זה מו"ד) ובמקור גם הכילה בקשה לשלוח מיילים עם פרטים לכתובת מסויימת:
https://www.pundak.co.il/forums/threads/40233

בהרבה מקרים, הפניה תיעשה על ידי דמות נשית (ואם זה בפייסבוק, עם תמונה מצודדת) - יתכן כדי לגרום לגברים ונערים בודדים להתלהב מהאפשרות לשוחח עם בחורה וככה להיות זהירים פחות.

אז מה עושים? קודם כל - אף פעם אל תתנו פרטים אישיים באינטרנט לאנשים זרים. קחו בחשבון שבמקרה הגרוע ביותר זה פדופילים או החמאס.

גם אם ההודעה נראית סבירה והגיונית, תעשו בדיקה קטנה. למשל, אם מחטטים בכרטיס הפייסבוק של "רייצ'ל שפרעם" (נשמע לכם כמו שם אמיתי? לי לא כל כך) אז אפשר לראות שמתישהו היא פרסמה פוסט שנועד לקדם מכירות של איזה מותג ושאר הקיר שלה נראה כמו הינדוס של פרופיל פייק שמנסה להיראות לא - תמונה מידי פעם, הרבה לייקים, והודעות גנריות של "מדהים! מהמם!" בתגובה.

כמובן שאחרי שהמון אנשים הגיבו "לה" בפייסבוק, לפתע התפרסמה הודעת עדכון ש"תודה על הפניות אבל מי שאמור להנחות התחרט, תודה על ההיענות, ביי".

אותו דבר גם עם מיילים - אם למשל הייתם מריצים חיפוש על המייל (שנמחק ע"י המנהלים) של "פיקלריק" אז הוא מוביל באופן מפתיע לדף פייסבוק של איזה רבי אמריקאי די קריפי.

אותו דבר, שווה לעשות עם מספרי טלפון. לפני כמה שנים, היה בפורום שרשור פרסום די ארוך של מישהו שטען שהוא הולך לפתוח מועדון מבוכים ודרקונים וביקש מאנשים לשלוח לו הודעות ווצאפ (ולתת לו ככה את הטלפון שלהם) אבל אף פעם לא להתקשר למספר הזה. היו מי שגיגלו ומצאו שבעבר אותו מספר שימש מישהו עם שם וסגנון כתיבה דומה שחיפש משקיעים לכל מיני דברים - מועדוני מבוכים ודרקונים (שלא נפתחו מעולם) או "ספא עם בחורות". מיותר לציין שגם על המועדון מהפרסום האחרון אף אחד לא שמע יותר.

בקיצור - ראיתם הודעה מוזרה? נראה לכם שזה חשוד בסגנון שתיארתי? דווחו לאולדמן - או למנהלי קבוצות בפייסבוק.

תודה רבה! לא מזמן היה כאן בחור מוזר כזה, ששלח פוסט בו הוא ''מחפש נשים בלבד'' ושילב רמזים מטרידים (תרתי משמע).

האזהרה בגדול סבבה, לגבי המקרה הספציפי שפורסם/צוטט לגבי מבוכים ודרקונים 5 לא נראית ממש רלוונטית.
כמובן שאפשר להסתגר בבית ולפחד מכל צל, אבל שיקול דעת בריא עוזר הרבה. יש מרחק ענק בין לענות למישהו שמחפש קבוצה לבין כל מיני סוטים כאלו ואחרים. דרך-אגב, אם מישהו חושב שמספר הטלפון שלו זה סוד, אז היום בעידן שרבע מעם-ישראל עם אפליקציות כמו true-caller על הטלפון, שהן אפליקציות ריגול לכל דבר ועניין, אז זה תמימות.
הכרטיס פייסבוק שלה דווקא נראה בסדר גמור - לדעתי (לא חושב שהויכוח רלוונטי) - לא כל אחד חושף מידע למי שלא חבר שלו. אני למשל כזה. אם אתה לא חבר שלי בפייסבוק כנראה שלא תראה שום דבר. להפך, מי שהופך את כל המידע שלו לפומבי בפייסבוק, הוא כנראה לוקח סיכון ענק ומיותר.
לכן אי אפשר להסיק כלום מהכרטיס שלה, אלא אם אתה חבר שלה. וגם אז יש לי אנשים (למשל אני) שלא חושפים מידע פרטי בשיט בפייסבוק. כי איכפת לנו מהפרטיות שלנו, ולא מעניין אותנו שאנשים יסתכלו בכרטיס ואולי יחשבו "אמ, הוא לא מספר על עצמו כלום, הוא בטוח קוצר מידע".

זה צריך להיות אנשי שיווק-ויראלי מטומטם שמנסים לשאוב מידע מפורומים/קבוצות כאלה. לגבי הבחור ההוא בבזאר, אני מסכים שהוא חשוד, אבל באופן כללי מי שעוסק בו לרוב מספיק חכם כדי לדעת ש"כאן" הוא לא יקבל תמורה טובה להשקעה שלו.

לא יודע גבי אנשי שיווק, אבל לגבי סוטים בחיפוש קבוצות - אפשר פשוט להיפגש פעם ראשונה במקום נייטרלי, לפני שמגיעים לבית של מישהו שהכרת באינטרנט. אני מניח שבועה עם קצת שכל יכול להתמודד עם פגישה כזאת, אבל האמצעי הזה בטוח לא מזיק.

The oldman אמר/ה:
זה צריך להיות אנשי שיווק-ויראלי מטומטם שמנסים לשאוב מידע מפורומים/קבוצות כאלה.

לאו דווקא. אתה מקבל פילוח ממוקד של אנשים שאפשר לשווק להם תכנים ומוצרים גיקיים, ושאפשר לחפש בפייסבוק את החברים שלהם שהם בטח כמוהם. ואם אתה מאמין בסטריאוטיפ של "גברים אשכנזים מהמעמד הבינוני-גבוה עם כישורים חברתיים לקויים" אז אתה יכול גם לחשוב שמצאת מכרה זהב למכור לו כלות מאוקראינה או חמאסניקים שמתחזים לישראליות עם שמות כמו "סמי סנקר".

ככלל אצבע -
אם מישהו רומז לך באינטרנט שהוא קשור לביטחון או ריגול, הוא מחפש מין.
אם מישהו מציע לך הצעות שקשורות לעשיית כסף, הוא מרגל.
אם הוא מציע לך הצעות מגונות, הוא מנסה לעשות כסף.

חזרה