• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

יש דבר שאני הייתי רוצה לשתף

סטטוס
נעול לתגובות.

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
הערה מקדימה: אני לא רוצה להעליב כאן אף אחד, רק לספר ולחלוק תהליך רוחני שעבר עליי ושאני רוצה לשתף, ולדבר עליו. אני מאמין שזה ישחרר לי קצת מהלב.

זה דבר שקרה אצלי בכמה החודשים האחרונים, פחות או יותר, כשהעץ התיאולוגי ההוא שפתחתי היה בדיעבד קשור לזה. התחילו אצלי כל מיני תהיות לגבי הדת היהודית, שאודה ואומר שגם כך מעולם לא הייתי מאמין אדוק שלה (להבדיל מאמונה). התהיות היו סביב כמה דברים עיקריים:
1) כשרות: לא האמנתי ואני לא מאמין שלאלוהים אכפת מה יש לי על הצלחת (כל עוד זה לא סטייק אדם עסיסי).
2) התורה שבעל פה: אני אישית מאמין שהתושב''ע היא פירוש מאוחר (סביבות בית שני) לתורה, ואני א ממש רוצה שרב שחי לפני כמה מאות (או אלפי) שנים יפרש בשבילי את כתבי הקודש ויקבע בשבילי מה מותר ואסור.
3) המעמד המיוחד של עם ישראל בעיני ה': זה נראה לי תמיד קצת... גזעני... יצא לי להכיר לא יהודיים (בהם סבא שלי), ובכנות שאני לא רואה במה הם שווים פחות מיהודים. במיוחד כשלפי התורה כל בני האדם נבראו ''בצלמו כדמותו''.
קראתי על הנושא, חקרתי קצת, חשבתי הרבה, ובסופו של דבר הבנתי שיש אמונה (לא דת, אסביר בהמשך) שמצד אחד, לא דורשת ממני להתנתק מהערכים שלי (מערביים, ברובם), מהעם שלי, מהמסורת שלי או ממה שחינכו אותי עליו; ומצד שני, פותרת הרבה מה''בעיות'' לדעתי ביהדות. האמונה הנוצרית.
כן חברים, שמעתם נכון. זה לא אומר שאני מתנתק מהעם שלי (אני ראה בדבר כזה בגידה לכל דבר ועניין), אני עדיין ציוני גאה ואני מתכוון לשרת בגיל 18 בצבא. אני לא מתכוון להפסיק לחגוג חיים יהודיים או לוותר על בר מצווה-אני רואה באלו דברים לאומיים יותר מדתיים (בתורה, למיטב ידיעתי הצרה, לא כתוב על עלייה לתורה בגיל 13 או על אכילת קניידלעך וקריאת הגדה בפסח).
ווהו, זה באמת משחרר לשפוך את זה. אתם מוזמנים לשאול שאלות, למתוח ביקורת או כל דבר אחר.

נ.ב.: דת ואמונה הן לא אותו דבר. האמונה הנוצרית היא האמונה שאתה חוטא, ושישוע סבל ומת כדי שתגיע לישועה וגאולה. הדת הנוצרית היא קתדרלות מפוארות, בישופים בבגדי משי, מלחמות דת וכו'. היא לאו דווקא רעה, אבל היא יותר חומרית וממסדית.

Giambattista_Tiepolo_-_The_Crucifixion.jpg

אני חייב להגיד שהסיבה שאתה מרגיש שהנצרות צודקת היא כנראה בגלל שלא באמת יצא לך לדבר אם רב ראוי לשמו (אני בתור אדם דתי מודע שהרבה מהרבנים הם נוכלים). אתה חילוני/מסורתי נכון? זה אומר שהיהדות תמיד הייתה "ברקע" בשבילך וכנראה לא שמעת אליה הרבה דברים טובים, אתה מודע לכך שהתהליך ההפוך קורא לנצרות באמריקה רק עם דתות אחרות (בדרך כלל דתות שוליים)?
בכול מקרא אני הייתי שמח אם תיתן לחלק יפה של היהדות צ'אנס, אני מניח שיצא לך לדבר אם מניסיונרים נכון? אני לא מבקש שתלך לכול מיני הטפות כנגד הנצרות, רק תיתן לחלקים היפים של היהדות הזדמנות להאיר.
אני ממליץ לך ללכת לבית חב"ד (הזרם שלי בעירך, הם אנשים טובים. אתה יכול לשאול את החיילים של צהל שאגב גם יש בצבא חבדניקים) ולשבת עם משהו על 3-4 שיעורי חסידות אפילו בלי לומר לו שאתה שוקל ללכת בדרך הנצרות.
אגב הייתי שמח אם הייתה מקיר גם חלק מהלכלוך כדי לכבל משקל נגדי ללכלוך על היהדות, הייתי ממליץ לך לחפש מאמר כנגד הנצרות מנקודת מבט לא דתית (כלומר חילונית) יש הרבה כאלה באנגלית.

שלום
הנושא הזה הוא פתח לדיון שעלול להתפתח מחד לדיון "פוליטי" (וכן, יהדות מול נצרות מול איסלם זה גם גוון פוליטי מעבר לאמונה עצמה) ומאידך לדיון אישי שהפורום הוא לא בהכרח הבמה הכי טובה בשבילו - או האינטרנט באופן כללי. מעבר לכך שאמונה זה נושא רגיש - באופן כללי יש הבדל בין להגיד "מה כן" טוב ב-X לבין "מה לא" טוב ב-Y. הראשון הוא יותר נכון מבחינת הפורום, בראייתי.
אין כוונה למחוק את הנושא, אבל בשלב זה אני נועל אותו עד להתייעצות עם יתר הצוות.

נ.ב. ובפן נפרד, אני מאוד שמח שאתה מרגיש שהפורום הוא קהילה מספיק חשובה בשבילך כדי לשתף דבר כזה משמעותי. אבל אני באמת לא בטוח שזה המקום הנכון.

סטטוס
נעול לתגובות.
חזרה