• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מפלצות האינטרנט - גוגל, פייסבוק ואמזון

כתבה מעניינת של רולניק: https://www.themarker.com/markerweek/1.4475318
למרות שפייסבוק מתועבת בעיניי באופן כללי, ואני גם מאמין שבשלב מסויים היא תדעך, מרצון או מרגולציה (ואז הפורומים יחגגו :devil: ) גוגל הרבה יותר מפחידה אותי.
הם באמת משלבים יכולים בקצב מסחרר בפלטפורמת החיפוש שלהם, שהיא כבר הרבה יותר מחיפוש. למשל קניתי אופניים חדשים ליום כיפור, פשוט חיפשתי חנות אופניים בגוגל מפות, והוא סימן לי את כל החנויות בסביבה, כולל דירוגים לחנויות שנראו די אמינים.
חיפשתי על סרט, הוא ישר שולף ומציג לי את הנתונים שלי, מבלי שאני צריך להכנס לאף אתר.
שלא לדבר על אנדרואיד ואפליקציות גוגל, שמטרתן איסוף מידע. היתרון העיקר של אייפון בעיניי, שהם עושים את הכסף מלמכור את הטלפון. גוגל עושים כסף מאנדרואיד באמצעות המידע האישי שהם אוספים.
במלים אחרות, אם פעם לפני 5 או 10 שנים גוגל באמת היו מנוע חיפוש מתקדם, ופייסבוק היה גן סגור מאז ומתמיד, היום גוגל גם עושה צעדי ענק ל"חתוך" את האתרים שמזינים אותו במידע ולהציג את המידע שלהם ישירות לגולש. מפחיד.
אני די ליברל, אבל במקרה הזה בהחלט הגיע הזמן שהרגולטור יתערב, בעיקר בגוגל.

חדש לך שפרטיות זה מיתוס בימים שלנו?

מזכיר לי את המשפט של זולא מקפטן אמריקה 2, זה על כך שהאנשות צריכה מתישהו להחליט אם היא רוצה חירות או ביטחון. (יותר נראה לי שהאנושות תהיה מוכנה לוותר על החירות שלה בשביל הביטחון). זה אותו דבר... תדבר מספיק זמן על משהו ליד טלפון, והפירסמות שלך יתאימו את עצמם למה שדיברת.

אני חיפשתי בזמנו מוסד אקדמאי ללימודים, כל הפרסומות של יוטיוב הפכו למועדות של הבין תחומי ועוד אחד...
וזה לא רק גוגל, קראת פעם את תנאי השימוש של ווינדוס? גם שם מוצאים ממך מידע על בסיס קבוע, (ומזהירים אותך לבל תתעסק להם בקוד של הווינדוס).

כל עוד ארגון עם מטרות רווח נמצא מאחורי זה, אני לא רואה את הבעיה. המידע נמצא שם, ואם גורמים עם אמצעים רוצים אותו כנראה שהם יכולים להשיג אותו בין אם אתה מאשר את האותיות הקטנות או לא. אף אחת מה"מפלצות" לא שואפת לפגוע במשתמשים שלה.

תגדיר לפגוע, אני מכיר אנשים שיעדיפו למחוק את הפייסבוק, לא לעבוד עם ג'ימייל, לא להתקרב בכלל לווינדוס ולעבוד עם לינוקס על כל פרט בחיים שלהם. זה נשמע כמו חברה פראונידים, ואז אתה מבין שזה מישהו שעובד באבטחת מידע...

ואז הם ישלבו את המידע הזה עם משקפי המציאות הרבודה שהם מפחתים, וכולנו נהפוך לזומבים של גוגול.
אי אפשר לחשוב על העוצמה של החברות האלו בלי להזכר בעולם של מרוצללים בו תאגידי ענק הם אלו ששולטים בעולם.

תראה, כאשר חברות מגיעות למצב שיש להם יותר תקציב מלמדינה קטנה, זה רק שאלה של מתי שהם יתחילו להעסיק בעצמן את כל הקבלני ביטחון שצבא ארה"ב עובדים איתם. זו מציאות עגומה, אבל מרגיש שלשם אנחנו הולכים כרגע.

רק כדי לסדר את האוזן, קראתי בזמנו מאמר על חוקר שהחליט לבדוק כמה אפשר לדעת עליך לפי כמות ה"לייקים" שאתה נותן בפייסבוק. התוצאות היו מפחידות, ברמה של לנתח את הליקיים שלך ולהכיר אותך יותר טוב מאשר בני משפחה שלך.

גם כמות המידע שאתה שופך בכל מקום היא היסטרית, בנתיים אין בזה שימוש כל כך מסוכן, אבל היום אפשר לפרוץ לך לחשבון בנק דרך זה שפרצו לך את האיימיל.

מה שנחמד במהפכה הדיגיטלית שהיא מספקת לכל אחד בחינם יכולות איסוף שהיו בעבר רק למעצמות.
פעם כדי להשיג עיתונים מסוריה היה צריך לשלוח סוכני מוסד לקנות אותם בקפריסין ולשלוח אותם עם בלדר לארץ. היום אפשר לקבל את הכל ישר למסך וגם להפעיל תוכנת תרגום על המילים הקשות.

אני לא מסכים בכלל על הקונוטציה השלילית. להפך.
לגוגל יש כרגע יותר כוח מלכל ארגון אחר בעולם. הם יודעים עלינו פרקטית הכל. איפה אנחנו גרים, מה אנחנו אוהבים, איך אנחנו חושבים, מה אנחנו עושים. הם יכולים להשתמש בכוח הזה כדי להשפיע על המחשבות של אנשים. המשמעות היא שגוגל מסוגלים לעשות שינוי אמיתי בעולם, וששימוש נכון בכוח של גוגל יכול לעשות השפעות מרחיקות לכת בדרך לשלום עולמי ומניעת אסונות.
כמובן, תמיד יש סיכוי שמשהו ישתבש. אבל אני רק רוצה להצביע על כך שלנטרל את החברות הגדולות ולהחליש את הכוח שלהן זה בזבוז מוחלט. צריך למצוא דרך לנצל את הכוח הזה כמו שצריך.

דבאב - למה לא? אין להם שום סיבה להזיק לך עם המידע הזה.

השפעות מרחיקות לכת בעזרת חברות אינטרנט נשמע קצת מוגזם. זה שיש איזה בוט שיודע מה הלהקות האהובות עלינו או משתמש בתמונות נוף שצילמנו למאגר שלו לא אומר שגוגל מחזיקים בסודות מדינה.

נראה שהאפשרות היחידה היא להתרגל למצב, והאמת היא שאני אוהב כשיוטיוב מציע לי סרטונים שבאמת מעניינים אותי, או שאיזו אפליקציה מחשבת עבורי את המסלולים הכי יעילים למקום מסוים.

Adran אמר/ה:
[post]683317[/post] השפעות מרחיקות לכת בעזרת חברות אינטרנט נשמע קצת מוגזם. זה שיש איזה בוט שיודע מה הלהקות האהובות עלינו או משתמש בתמונות נוף שצילמנו למאגר שלו לא אומר שגוגל מחזיקים בסודות מדינה.

אתה בטוח? בוא, ניתן לך דוגמא.

נניח שמישהו רוצה לגרום לנו לשנוא את ראש הממשלה, ג'. מה הוא עושה? הוא מסדר את סדר העדיפויות של הכתבות באינטרנט, כך שכשמחפשים את ג' בגוגל, אתה תקבל עליו בעיקר תוצאות שליליות, על כתבות רעות בנוגע עליו ודעות של אנשים שלא מחבבים אותו. ככל שיותר אנשים יחפשו ככה, יתקבע במנטליות של העם שג' מקושר עם חוסר כישרון ורוע, וכך יהיו עוד כתבות שליליות, שבתורן יגרמו להטמעת השנאה כלפיו יותר חזק. אגב, לדעתי משהו דומה גרם להתנגדות הגבוהה יחסית נגד ראש הממשלה הנוכחי שלנו.
זו דוגמא פשוטה, אבל אפשר למצוא עוד הרבה. רק באמצעות סידור התוצאות של החיפוש אפשר להשפיע על כל תחומי החשיבה שלנו. למיטב ידיעתי כבר עשו את זה כמה פעמים, עם דאע"ש וכדומה. ולגוגל יש עוד הרבה אפשרויות. הם מסוגלים לדעת איפה פרטים עלינו וכך להתאים יותר טוב את הפרסומות כדי להשפיע עלינו על סמך המידע שהם צברו עלינו באופן אישי. אין גבול. השפעות פסיכולוגיות חיצוניות הן הרבה יותר חזקות משאנשים מדמיינים.

מה שמפחיד זה שבעידן שלנו הגענו למצב שאנחנו המוצרים ולא הצרכנים. המידע שלנו נאסף באופן שיטטתי ומפחיד על ידי הרשאות שאנחנו נותנים לתאגידי ענק בלי לשים לב. התאגידים האלה צריכים למכור את המידע הזה לצרכנים אז מה הם עושים? הם מריכבים עלינו פרופיל אינטרנטי שמכיל יותר מידע עלינו ממה שאנחנו באמת יודעים.
דוגמה לכך- פייסבוק הציעה פעם לאישה פרסומות שקשורות למסיבות גייז לפני שהיא בכלל יצאה מהארון או דיברה על זה.
כמות הכוח והידע של החברות האלה פשוט מטורפות, להניף את הטענות נגדם בקלות בטענה ש"הם יעשו רק טוב" זה פשוט נאיבי. אם לתאגיד היה מאגר נשקים בכמות צבאית היית אומר שזה בסדר כי אם יעשו עם זה דברים טובים וישמרו עלינו? לא. היית עושה הכל בשביל לנתק אותם מהמאגר הזה.

נ.ב- פייסבוק וגוגל מרוויחות בערך 15 דולר לשנה על בן אדם מהמידע שהן אוגרות עליו. אם רק היינו משלמים 15 דולר כל המידע הכי אישי שלנו לא היה בכלל מתחיל להיאסף.

אני לא אומר "זה רק יעשה טוב", רק שלא צריך להתחיל להילחץ אלא להבין את המצב. אם יש למישהו בעיה כלשהי עם זה שקיים עליו פרופיל איפהשהו עם המידע עליו, שיתנהל בהתאם. כבר רשמו מעלה שיטות להתמודד עם זה וקיימות נוספות. אי אפשר לסמן וי בכל פתיחת משתמש באינטרנט ויום אחר כך להגיד שהתנאים להם הסכמת הם לא בסדר.

נאב - איך זה קשור לחדירה לפרטיות?

אני סה"כ מסכים עם אדראן. והבעיה העיקרית של "מפלצות האינטרנט" האלה כמו שאתם קוראים להן זה שהשימוש בהן נתון לאינטרסים של הבעלים שלהן. וזו בעיה. אבל זו בעיה שאין ממש איך לפתור אותה. כן, בעתיד כנראה הכל ישלט על ידי תאגידים ולא ממשלות. יש סיבה לכך שזה ככה כמעט בכל סיפור או משחק תפקידים של עולם עתידני.

אבל אני באמת נהנה מזה שאני מקבל פרסומות שמותאמות לי אישית. נגיד פייסבוק עכשיו מראה לי כל הזמן פרסומות של מסעדות המבורגרים, וזה ממש נחמד. לעזאזל, מצאתי כמה מקומות ממש נחמדים שאני רוצה לבקר בהם בגלל זה. (וגיליתי שבמסעדה בשם פרוזדור מגישים בירה בטעם בייקון, וזה נשמע מדהים).
שימו לב שגוגל לא רק "משנים את סדרי התוצאות בחיפוש כדי לשנות את הדעה שלנו על משהו", אלא גם עוזרים. נגיד אם תחפשו איך להתאבד בגוגל, האתר יביא לכם את המספר של ער"ן. שזה פשוט נהדר.

כן, יש לקטע הזה הרבה חסרונות. אבל יש גם הרבה יתרונות. ובשביל האדם הקטן, היתרונות בסך הכל שווים את זה.

גוגל אכן עוזרים, אחרת לא היית נשאר בגוגל. אבל הם גם מכווינים והם גם דורסים הרבה שירותים אחרים.
זה מזכיר, לוותיקים שכאן, את המצב שהיה עם חלונות שהיה שואב עוד ועוד יכולות ומרסק על הדרך חברות מתחרות. זה נפסק בגלל הרגולוציה ובגלל שזה חונק את השוק ורע לצרכנים בסופו של יום. כשיש גוף אחד (חברה/אחר) ששולט על רוב המידע שמגיע אלייך, זו בעיה - גם מבחינתך כצרכן וגם מבחינת המדינה כדמוקרטיה.
כמו למשל שאחת הבעיות של היום זה שמדיה חברתית היא Echo Box, כלומר אתה בעיקר רואה פוסטים של אנשים עם דעות / תחביבים דומים לשלך. הסיכוי שלך להחשף למשהו חדש / דעה אחרת נמוך ואז קל להאמין שכולם חושבים כמוך... מה שגורם לפילוג בין אנשים.

ומצד שני, גוגל ( להבדיל מחלונות) לא נכנס לחלל ריק : הוא מספק שירות טוב בזמן שיש עדיין מתחרים לכל אופציה שלו ( החל מחיפוש ועד איכסון קבצים ) . והשימוש בו הוא על אחריות המשתמש, קשה לי לראות עם הרעיון שאני נחשפת בעיקר לתכנים של מ"ת משהו גרוע כשאני יכולה לחשוב על שלוש דרכים למצוא מידע על טאטינג ( גגלו את זה, מלאכת יד בחוט שאין לה ממש תרגום לעברית ) בקלות יחסית .

חזרה