• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

צילום: מאיפה להתחיל?

ת'ור

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
אני רוצה להתחיל לצלם, כתחביב, ואני לא בטוח מאיפה להתחיל. אני מחפש מצלמה טובה ועדשה טובה בתקציב של משהו כמו אלף-אלפיים ש"ח. אני לא מצפה לציוד סופר מקצועי, אבל אני רוצה תמונות איכותיות.

אז מביני העניין בצילום, יש לכם המלצות?
המצלמה אני מניח שתהיה קאנון או ניקון, DSLR ורצוי עם אפשרות לוידאו (למרות שזה כנראה יהיה ברוב הדגמים). עדיין, אם יש לכם המלצה לדגם מסוים אני אשמח לשמוע. (אם יש מצלמת פול פריים זולה זה יהיה נהדר, אבל הבנתי שהן יקרות יחסית)
עדשה זה המקום שאני באמת צריך בו עזרה. אני מחפש עדשה שתתאים ליחסית מגוון מצבים, אבל בעיקר צילומי חוץ ואולי גם נוף. אורך מוקד קבוע, לא בטוח איזה אורך כדאי (תלוי בחיישן של המצלמה, אני מניח). אני בספק אם אני אקנה עוד עדשות בזמן הקרוב, אז אני מחפש אחת טובה ויציבה שתחזיק הרבה זמן.

מישהו מבין בצילום ויכול לעזור?

אוקי, אז זה הבסיס. מאיפה למדת? עשית קורס? מחברים? קריאה עצמית\יוטיוב?
בגדול כדי להוציא תמונות טובות לא צריך מצלמה יקרה, צריך לדעת מה אתה עושה. הפרמטרים של הצילום הם הכלים שבהם תשתמש כדי לממש את הידע שלך (כמו צייר ומכחול וצבעים). מן הסתם שככל שהכלים יותר איכותיים וגמישים, כך אפשר להגיע לתוצאות יותר טובות - אבל צלם שלא יודע מה הוא עושה לא ישיג תוצאה טובה גם עם מצלמה יקרה.
מעבר לבסיס הזה, כדאי להכיר תיאוריות בקומפוזיציה, תאורה וצבעים. ובגלל שצילום זה אומנות שמשלבת יצירתיות ופיזיקה, כדאי גם להכיר אופטיקה ולדעת איך האלמנטים הטכניים של המצלמה משתלבים ומשפיעים אחד על השני, ואיך מגיעים לחשיפה נכונה. את כל הדברים האלה אפשר ללמוד מכל המקורות שכתבתי למעלה.
להתחיל עם מצלמה פשוטה כדי לתרגל את הדברים האלה זה רעיון חכם, וכמובן שלכך דרושה מצלמה ידנית. בטווח המחירים שכתבת כאן הרבה מצלמות הן מצלמות קומפקטיות, חצי-אוטומטיות, או דמויות-SLR, כלומר כאלה שבעצם אין להן עדשות מתחלפות. ואתה, כמו שאתה כבר מבין, צריך עדשה מתחלפת - גם כדי שתוכל אחר כך להשתדרג, וגם כי זה יאפשר לך שליטה מדויקת בחשיפה ופרמטרים אחרים.
אני ממליץ לך לחפור בזאפ ולראות איזה מצלמות נמצאים בטווח המחיר שלך. הסוג שאתה צריך זה או DSLR או Mirroles, כל עוד יש עדשה מתחלפת. מגה פיקסלים לא ממש חשובים כרגע, וכדאי לוודא שהחיישן בגודל APS-C (פול פריים זה תמיד יקר יותר, ואין לך סיבה כרגע ללכת על פול פריים). רוב מצלמות הprosumer (כלומר בין consumer לpro) יתאימו לך.
כדאי גם לנסות למצוא מצלמה במצב טוב ביד2, זה יוזיל לך את העלות. אני גם ממליץ ללכת על קאנון או ניקון, זה גם יפשט לך את החיים בהמשך כשתרצה לשדרג עדשה (או כשתרצה לשדרג מצלמה, ולקנות אחת שתתאים לעדשות שכבר יש לך). בגדול אצל רוב הצלמים החברה שאיתה אתה מתחיל זה החברה שאיתה תהיה כל החיים, כי ככה זה יוצא מבחינת תאימות הציוד.
סתם כדוגמא, הנה מצלמה שנשמעת לי מתאימה (בחרתי אקראי, רוב המצלמות בטווח המחיר הזה די דומות בגדול):
http://www.zap.co.il/compmodels.aspx?modelid=845559

לגבי עדשה, אם אתה רק רוצה להתאמן, אני לא רואה סיבה ללכת על משהו יותר יקר מעדשת קיט (זה לרוב 18-55 מ"מ עם מפתח צמצם די זוועתי שמתחיל מ3.5). בדרך כלל אלה באות עם המצלמה. אני לא ממליץ לקנות עדשת פיקס (כלומר עם אורך מוקד קבוע), כי זה מאוד יגביל אותך. בדרך כלל אנשים שמצלמים עם עדשות פיקס מחזיקים בסט של כאלו כדי שיהיה להם טווח של אורכי מוקד זמינים, וזה מאוד מייקר את העניין.
אם אתה רוצה קצת יותר טווח ומוכן לשלם יותר, יש עדשות יחסית זמינות עם טווחים גדולים יותר, כמו 18-135 וכן הלאה, שיאפשרו לך להתאמן גם בצילום בעדשה רחבה וגם בעדשה צרה.
כדי לקבל מפתח צמצם גדול יותר מ-3.5, שזה מה שרוב העדשות הזולות מסוגלות לו, אז צריך ללכת או על עדשות פיקס או על עדשות זום יקרות מאוד. בקיצור, כרגע זה לא נראה בתקציב שלך.

המלצה נוספת, זה אם יש לך חבר שיש לו מצלמה נחמדה וידנית, להשאיל ממנו לתקופה ולהתנסות איתה.
ודבר אחרון - צילום זה לא תחביב זול. אם באמת תיכנס לזה חזק ותתחיל לרצות להוציא תוצאות טובות יותר עם ציוד איכותי יותר, העלויות יכולות להגיע לעשרות אלפי שקלים בקלות.
בהצלחוחה

הממ, אני אחפש. אני זוכר את זה מלימודי קולנוע בתיכון. הרעיון הוא סה"כ שתוכל לדעת איפה כל הכפתורים והתפריטים.

עריכה: הנה משהו ממש בסיסי, לא של מצלמה ספציפית אלא מאוד כללי:
http://camerasim.com/apps/original-camerasim/web/
יש גם למצלמות ספציפיות, אבל אין לי כוח לחפש דגם במיוחד.

אני לומד בבצלאל ואחד הקורסים היה קורס צילום סטילס. לימדו אותנו איך להשתמש במצלמה, למרות שלצערי המטלות היו יותר קונספטואליות ממעשיות. אני מכיר את העקרונות הבסיסיים של קומפוזיציה ואופטיקה ובדיוק השגתי ספר צילום שנראה אחלה.
המטרה העיקרית שלי היא להתאמן בקומפוזיציה ברמה מורכבת יותר מחוק השלישים ויחס הזהב, למרות שצילום מעניין אותי באופן כללי. אני לא חושב שאני אכנס לזה ברמה של עשרות אלפי שקלים, אבל מי יודע, אולי זה יתפוס אותי.

לגבי עדשה: אני עדיין חושב שאני אקנה מתישהו עדשת פיקס בשביל תמונות איכותיות באמת, אבל כנראה שבאמת עדיף לחכות עם זה. אני לא בטוח מה המבחר, אבל אני יכול להוציא עדשות מהמחסן בבצלאל.

חזרה