• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

דיון היסטורי/ניסוי רטורי

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
לא מזמן היתה לי שיחה מעניינת עם פּאפּא: מי הייתה ״תרבותית״ יותר, פרס האחמנידית או התרבות היוונית?
לי עצמי אין דעה מגובשת בנושא, אבל לצורך הדיון אטען שזו פרס. מי רוצה להתדיין?

הנימוקים שלי הם:

1) קודם כל, שליטה על אימפריה כזו גדולה (קירגיזסטן עד בולגריה) מצריכה בירוקרטיה ואדמיניסטרציה מפותחות, ממשל יציב ויכולות טכנולוגיות גבוהות. דוגמה לכך היא מפעלי בנייה מפוארים כפרספוליס והחלוקה היעילה לסטרפיות.

2) דריווש ארגן את שירותי הדואר המלכותי והסדיר את גביית המסים-אדמיניסטרציה ופיתוח.

3) האמנות הפרסית הייתה מפותחת מאוד.

הדת הזורואסטרית היא בגדול דואליסטית (אל טוב נגד אל רע) והשפיעה ברמה כזו או אחרת על המיסטיקה ביהדות, בנצרות ובאיסלאם - אבל לא ממש על עיקרי האמונה של הדתות הללו.

עוד פרט מעניין - השאה-נאמה, האפוס הפרסי הגדול, ארוך פי ארבע מהאיליאדה והאודיסאה. מצד שני האגדה מספרת שזה כי הבטיחו למחבר שלו תשלום של מטבע זהב לכל שורה (ואז שילמו לו במטבעות כסף, ומרוב אכזבה הוא נתן את הכסף לאיזה אחד שעובד בסאונה ומת מרוב צער).

השאה נאמה נכתבה בכלל בימי הביניים, בידי מוסלמי. ומהזורואסטריאניזם קיבלנו את הגיהנום והשטן, לא?

חזרה