נפתחה הגשת המשחקים לדרקוניקון 2020
עוד שלושה חודשים לדרקוניקון, ומערכת הרישום להגשת משחקים לכנס נפתחה! הריצו את משחקי התפקידים האהובים עליכם, ארגנו אירועי משחקי לוח, תגישו משחק תפקידים חי וכל משחק אחר. https://www.dragoncon.co.il/dm-login.aspx

ההבדל בין דת לאמונה.

פורום הקהילה שלנו, כאן תוכלו לדבר על כל נושא שעולה על לבכם. אז שימו את המעיל בצד ובואו להתרווח אצלנו
סמל אישי של משתמש
ariel127711

Re: ההבדל בין דת לאמונה.

שליחה על ידי ariel127711 » 13 פברואר 2017, 17:24

dragonian כתב:התכוונתי- אם אריאל מנסה להפוך את האולימפוס למונח מטאפיסי, הדבר הכי קרוב לזה, זה אכן מה שמתואר בפרסי ג'קסון, שם כל הדת היוונית עוברת מטפיקיזיציה לגבי "לב המערב" ושהאולימפוס נודד איתו.

אריאל- אז יש לך "אני מאמין"?
" אני מאמין בישויות המוזכרות בדת היוונית העתיקה שאחראיות לכל מיני תופעות"?
"אני מאמין בצורך במסיבות פרועות עד כדי טירוף, אלימות ולא יודע מה כסגידה לדיוניסוס"?
" אני מאמין שהשופטים העולם התחתון ישפטו את הראויים לאליסיוס"?

אני כרגע מאמין בתפילות או דיבור בלי קול לאלים כפי שאמרתי שאצטרף רשמית לדת כזו אז אני ידע לענות יותר טוב לגבי האמונה שלי.

כרגע אני מאמין שהם קיימים.
ספוילר
הצג
I miss you
Want to feel your spirit
I want to return to the old good times
Far from today
I want to live in a beautiful time when the world was better

Rome will return to you, Aelia Capitolina
I love you, Aelia Capitolina
To return to the times when the gods respect you, Aelia Capitolina
To return to the times when jews lived alongside Hellenists

But it will not happen, not even in one hundred years
So i will probably live without my love, Aelia Capitolina
סמל אישי של משתמש
dragonian
יצירת קשר:

שליחה על ידי dragonian » 13 פברואר 2017, 22:43

עם גוף פיזי?
אבא סטאלין
ויש כאלה שחושבים שאני אמא
סמל אישי של משתמש
Nextorl
The Crescent Archmage
תשובות: 51

שליחה על ידי Nextorl » 13 פברואר 2017, 23:26

אמונה היא דבר פנימי, דת היא דבר חיצוני. לא אכפת לי מה הדת ההיפותטית שתצטרף אליה תגיד לך לעשות, ואני חושב שזה ככה עם הרוב כאן. אנחנו שואלים במה אתה מאמין, להגיד "אני אדע על האמונה שלי יותר כשאצטרף לדת רשמית" זה פשוט לא תשובה.
אז בבקשה, תסביר לי. אתה מאמין שהאולימפוס הוא מקום מטאפיזי ואלי יוון העתיקה קיימים?
מה אתה אומר על התפיסה המקדונית/משמה שאומרת שכל האלים הם אותם אלים בשמות שונים (הרמס כתחות לדוגמה)?
האם אתה מאמין בצורות הפולחן העתיקות? הקרבת קורבנות וכך הלאה?
כל עיר מדינה יוונית קיימה פולחנים משלה, מה אתה חושב על זה? אתה מאמין שאחת מהן הייתה הדרך הנכונה? שכל הדרכים נכונות?
מה אתה חושב על ה"גניבה" הספרותית הרומאית-יוונית מבחינת האמונה שלך?

הנה כמה שאלות שמעניינות אותי, תהנה.
"Honor is dead, but I'll see what I can do."
Kaladin Stormblessed
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
תשובות: 7

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 14 פברואר 2017, 21:35

לבסס את האמונות שלך על ויקיפדיה זה קצת חובבני.
אמנם אין לנו "כתבי קודש" אולימפיים מסודרים לעיין בהם, אבל יש המון חומרי מקור של התרבות והמחשבה היוונית בספריה הקרובה ובעברית.
האיליאדה והאודיסאה למשל כוללות הרבה התייחסות לאלים ולפולחנם - שווה שתתחיל משם.
אם אתה רוצה "להיכנס לראש" של יוון העתיקה, אז גם הרבה כתבים של פילוסופים יווניים תורגמו לעברית וגם נכתבו עליהם די הרבה ספרי עיון - בכל ספריה גדולה תוכל למצוא אותם די בקלות. חלק מהחומר יראה לך מוכר, כי הרבה מהמושגים שאנחנו משתמשים בהם היום התחילו שם, ואפילו חילחלו ליהדות דרך הרמב"ם - כבר אז היו יהודים שלא אהבו את זה, ואף טרחו לערב בעניין את האינקוויזיציה הצרפתית (!) ששרפה את כתבי הרמב"ם כספרי כפירה. לערב את הכנסייה בעניין יהודי-פנימי התגלה כרעיון די מזופת, כי עם האוכל בא התיאבון ועשור מאוחר יותר הצרפתים גם שרפו את התלמוד ממניעים דומים.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
ariel127711

שליחה על ידי ariel127711 » 15 פברואר 2017, 19:38

nextorl כתב:אמונה היא דבר פנימי, דת היא דבר חיצוני. לא אכפת לי מה הדת ההיפותטית שתצטרף אליה תגיד לך לעשות, ואני חושב שזה ככה עם הרוב כאן. אנחנו שואלים במה אתה מאמין, להגיד "אני אדע על האמונה שלי יותר כשאצטרף לדת רשמית" זה פשוט לא תשובה.
אז בבקשה, תסביר לי. אתה מאמין שהאולימפוס הוא מקום מטאפיזי ואלי יוון העתיקה קיימים?
מה אתה אומר על התפיסה המקדונית/משמה שאומרת שכל האלים הם אותם אלים בשמות שונים (הרמס כתחות לדוגמה)?
האם אתה מאמין בצורות הפולחן העתיקות? הקרבת קורבנות וכך הלאה?
כל עיר מדינה יוונית קיימה פולחנים משלה, מה אתה חושב על זה? אתה מאמין שאחת מהן הייתה הדרך הנכונה? שכל הדרכים נכונות?
מה אתה חושב על ה"גניבה" הספרותית הרומאית-יוונית מבחינת האמונה שלך?

הנה כמה שאלות שמעניינות אותי, תהנה.

אני יענה על מה שאוכל. לפי דעתי מה שהמקודנים אומרים לא נכון בתכלית לפי דעתי האלים הקיימים הם האלים האולפיים ואלה שהיו לפניהם.

כן אני מאמין וגם רוצה לבצע אותם, כולל ההקרבות.

תסביר מה זאת אומרת לא הבנתי[לגבי השאלה של רומאים יוונים.]
ספוילר
הצג
I miss you
Want to feel your spirit
Far from today

סמל אישי של משתמש
skorpi

שליחה על ידי skorpi » 15 פברואר 2017, 21:03

ariel127711 כתב:
אריאל תסביר מה דעתך על זה שהרומאים לקחו את המיטולוגיה היוונית והשתמשו בה והאמינו בה והאמינו גם באלים של היוונים רק שינו להם את השמות. (זה סוג של גניבה)

אתה לא חושב שכל העמים שהאמינו בריבוי אלים בעצם האמינו באותם אלים רק ההתייחסות שלהם הייתה שונה וגם התרבות השפיע ויצרה הבדלים שגורמים לחשוב שהם האמינו בעצם באלים שונים? - הטענה הזאת נשמעת הגיונית אם לקחת כמה תאוריות. לדוגמא תאורית החייזרים שאני תומך בה מהסיבה שהיא מסבירה הרבה דברים- היא אומרת שבעבר (ואולי גם כיום) יצורים חיים שמקורם לא מכדור הארץ נתנו לבני אדם טכנולוגיות כדי להתפתח יותר משאר בעלי החיים על האדמה (ככה לדוגמא בנו את הפירמידות במצריים, את הפסלים באי הפסחא ועוד...). בני האדם חשבו אותם ל"אלים" ויש אדויות שאפילו נולדו חצי בני אדם חצי חייזרים כי גילו אצל בני אדם גנים מוזרים. זה גם מסביר למה לפעמים רואים עב''מים ... בכל מקרה יש עוד תאוריה שאומרת שבני האדם בעצמם המציאו את האלים כדי להסביר לעצמם תופעות טבע ועוד אולי בגלל דברים שונים, אבל מה שהכי חשוב זה שבמקומות שלא היה בעת העתיקה שום קשר ביניהם עדיין האמינו באלים. התאוריה מסבירה שהאבולוציה לא משנה באיזה מקום בני האדם נמצאים ואם יש ביניהם קשר מפתחת אותם באותו קצב: לדוגמא כשבני האדם חצו את רוסיה דרך סיביר ולבסוף הגיעו לראשונה לאמריקה אלא אחר כך היו השבטים האינדיאניים והילידים הראשונים של אמריקה, הם המציאו את הקשת ועוד כלי צייד שונים ונשקים שונים בערך באותה תקופה שהמציאו אותם באירופה. וכמובן יש באמת סיכוי שהאלים שאתה מדבר עליהם קיימים ואולי קיים אל אחד (איני יכול לדעת).

עכשיו אם אתה חושב שכל האלים האלו שבני האדם בכל המקומות האמינו בהם הם באמת אותם אלים, האם אתה חושב שזה חכם להכנס לדת היוונית העתיקה אם אתה פשוט יכול להאמין בהם וזהו???

(אני מתכוון שאצל כל דת כזאת התרבות קצת שונה ואתה יכול בהחלט להתייחס רק לחלק העיקרי של כל אחת מהתרבויות ולא דווקא להכנס לדת היוונית. אני כבר לא מדבר שזה פשוט ייראה מוזר בעיני אנשים אחרים אם תתחיל להקריב קורבנות ולהתפלל לאלים מה שלא מקובל ממש בימינו והרבה אנשים פשוט לא יקבלו את זה לצערי... )

*אם אתה חושב שרק היוונים צדקו ורק האלים שלהם אמיתיים כל האמים שמסביב ובכלל בכל העולם האמינו באלים שגויים תסביר בבקשה למה אתה חושב כך
:dragon: skorpi the king
*dragons empire*
סמל אישי של משתמש
ת'ור
The Thundering Archmage
תשובות: 8

שליחה על ידי ת'ור » 15 פברואר 2017, 21:26

אפשר לשאול למה אתה מאמין באלים היווניים?
איתיליבנה כתב:מצאתי את הטיעון המוחץ שמוכיח את הוגנות הנזיר: כל המקצועות בסל"ש מאוזנים, וויזארדס דאגו לזה, אבל לנזיר יש "איזון" כמיומנות מקצוע!
סמל אישי של משתמש
ariel127711

שליחה על ידי ariel127711 » 15 פברואר 2017, 22:08

skorpi כתב:
ariel127711 כתב:
אריאל תסביר מה דעתך על זה שהרומאים לקחו את המיטולוגיה היוונית והשתמשו בה והאמינו בה והאמינו גם באלים של היוונים רק שינו להם את השמות. (זה סוג של גניבה)

אתה לא חושב שכל העמים שהאמינו בריבוי אלים בעצם האמינו באותם אלים רק ההתייחסות שלהם הייתה שונה וגם התרבות השפיע ויצרה הבדלים שגורמים לחשוב שהם האמינו בעצם באלים שונים? - הטענה הזאת נשמעת הגיונית אם לקחת כמה תאוריות. לדוגמא תאורית החייזרים שאני תומך בה מהסיבה שהיא מסבירה הרבה דברים- היא אומרת שבעבר (ואולי גם כיום) יצורים חיים שמקורם לא מכדור הארץ נתנו לבני אדם טכנולוגיות כדי להתפתח יותר משאר בעלי החיים על האדמה (ככה לדוגמא בנו את הפירמידות במצריים, את הפסלים באי הפסחא ועוד...). בני האדם חשבו אותם ל"אלים" ויש אדויות שאפילו נולדו חצי בני אדם חצי חייזרים כי גילו אצל בני אדם גנים מוזרים. זה גם מסביר למה לפעמים רואים עב''מים ... בכל מקרה יש עוד תאוריה שאומרת שבני האדם בעצמם המציאו את האלים כדי להסביר לעצמם תופעות טבע ועוד אולי בגלל דברים שונים, אבל מה שהכי חשוב זה שבמקומות שלא היה בעת העתיקה שום קשר ביניהם עדיין האמינו באלים. התאוריה מסבירה שהאבולוציה לא משנה באיזה מקום בני האדם נמצאים ואם יש ביניהם קשר מפתחת אותם באותו קצב: לדוגמא כשבני האדם חצו את רוסיה דרך סיביר ולבסוף הגיעו לראשונה לאמריקה אלא אחר כך היו השבטים האינדיאניים והילידים הראשונים של אמריקה, הם המציאו את הקשת ועוד כלי צייד שונים ונשקים שונים בערך באותה תקופה שהמציאו אותם באירופה. וכמובן יש באמת סיכוי שהאלים שאתה מדבר עליהם קיימים ואולי קיים אל אחד (איני יכול לדעת).

עכשיו אם אתה חושב שכל האלים האלו שבני האדם בכל המקומות האמינו בהם הם באמת אותם אלים, האם אתה חושב שזה חכם להכנס לדת היוונית העתיקה אם אתה פשוט יכול להאמין בהם וזהו???

(אני מתכוון שאצל כל דת כזאת התרבות קצת שונה ואתה יכול בהחלט להתייחס רק לחלק העיקרי של כל אחת מהתרבויות ולא דווקא להכנס לדת היוונית. אני כבר לא מדבר שזה פשוט ייראה מוזר בעיני אנשים אחרים אם תתחיל להקריב קורבנות ולהתפלל לאלים מה שלא מקובל ממש בימינו והרבה אנשים פשוט לא יקבלו את זה לצערי... )

*אם אתה חושב שרק היוונים צדקו ורק האלים שלהם אמיתיים כל האמים שמסביב ובכלל בכל העולם האמינו באלים שגויים תסביר בבקשה למה אתה חושב כך

אני חושב יוונים צדקו. גם המונותאיזם היהודי היה מאוד מוזר ומשונה בפני הרומאים. יש איזה מישהו שכבש משהו בכך שבאותו הזמן היהודים לא נלחמו כי זה היה שבת. אני חושב שזה היה פומפיוס אבל יכול להיות משהו אחר בכלל.

אבל אינני שולל את זה שכל האלים האחרים הם בעצם היו חייזרים. אני אפילו טיפה מאמין שזה נכון במידה מאוד קטנה.
ספוילר
הצג
I miss you
Want to feel your spirit
Far from today

סמל אישי של משתמש
העוג הברברי
תשובות: 34
יצירת קשר:

שליחה על ידי העוג הברברי » 16 פברואר 2017, 14:32

אתה לא יכול לעשות "Test My Belief" ולענות רק על ה-10% מהדברים ששואלים אותך שמרגיש לך לענות עליהם. אנשים שואלים שאלות די לגיטימיות על האמונה שלך, אם באת לדבר על זה (למרות שלא ברור לי למה, אני לא אכנס לזה עכשיו) אז להתעלם זה פשוט לא מכבד.
הסקייפ שלי: or_ben_abu_gsb
ניצחון! ועוד ניצחון!
סמל אישי של משתמש
ariel127711

שליחה על ידי ariel127711 » 16 פברואר 2017, 17:17

העוג הברברי כתב:אתה לא יכול לעשות "Test My Belief" ולענות רק על ה-10% מהדברים ששואלים אותך שמרגיש לך לענות עליהם. אנשים שואלים שאלות די לגיטימיות על האמונה שלך, אם באת לדבר על זה (למרות שלא ברור לי למה, אני לא אכנס לזה עכשיו) אז להתעלם זה פשוט לא מכבד.

אני לא מתעלם.

יש דברים שאני לא יכול לענות עליהם או שיש סיבה אחרת.

אני לא מתעלם, אמרתי שאני יענה למה שאוכל.
ספוילר
הצג
I miss you
Want to feel your spirit
Far from today

סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 16 פברואר 2017, 21:18

דווקא עבודת הקורבנות האולימפית היא די קלה ליישום מודרני ואפילו אקולוגית-משהו. היוונים לרוב לא הקריבו בעלי חיים שלמים, אלא מסרו לאלים את השומן והעצמות - מה שלא אוכלים ולא משתמשים בו (את העור והבשר הם שמרו לעצמם).

אתה תמיד יכול לקחת את השאריות של העוף מארוחת שישי, לעשות מדורה בסתר ולהציע אותן לזאוס. או אם בא לך להקריב קורבן להאדס - לזרוק אותן לבור עמוק באדמה.

גם בדתות אחרות שכללו קורבנות (כולל היהדות הקדומה) קורבן שבו שורפים או משמידים בצורה אחרת את כל המנחה לא היה נפוץ כל כך. בדרך כלל זה היה דומה לארוחה טקסית שבה הכוהנים קיבלו חלק, מעלי העולה אכלו את השאר והאלים זכו בעיקר בשאריות כמו דם, עצמות, חלקי פנים מגעילים וכיו"ב.
סמל אישי של משתמש
yellow_acid
תשובות: 19

שליחה על ידי yellow_acid » 16 פברואר 2017, 21:35

הביטוי יהדות קדומה סתם מנסה להתריס ומטופש. היהדות לא השתנתה, רק האפשרויות הטכניות.
If he's trying to do a weird strategy. Or in fact, if he's trying to do almost any strategy. One of the best counters is to just go fucking kill him
[Day[9-
~♥~Flash~♥~Innovation~♥~Maru~♥~Parting~♥~
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 16 פברואר 2017, 21:52

היהדות הקדומה היא מן הסתם היהדות שהייתה מוכרת ליהודים בתקופות קדומות יותר לזו שלנו. זה מונח מוכר ולגיטימי בדיוק כמו "האסלאם הקדום" ו"הנצרות הקדומה". היהדות של יהודי שחי בתקופת בית שני בלי חשמל אבל עם כהונה פעילה שונה מהחוויה שאנחנו מכירים כיום בדיוק כמו שהחוויה של מוסלמי שגולש באינטרנט שונה מזו של מי שאשכרה הכיר את מוחמד - בדיוק בגלל המתח הזה יש בדתות זרמים פונדמנטליסטים (באיסלאם הם מוכרים כ"סלפים") שמנסים לחזור למקור הקדום בהנחה (לעיתים בעלת ביטוי בעייתי) שהוא נכון ו"טהור" יותר.

היהדות עברה כמה שינויים וטלטלות די רציניים - חלק מהחגים שאנחנו מכירים ואוהבים לא היו קיימים עד לשלב מאוחר יחסית (חנוכה ופורים), היו בה פלגים מאוד משמעותיים עם השקפות שונות מאלה שנמצאות באורתודוכסיה היום שפשוט נעלמו (הצדוקים - שככל הידוע לא האמינו בעולם הבא), היא קיבלה השפעות מהסביבה (למשל: שמות החודשים ומעגל השנה, ה"פורמט" של ליל הסדר, הנגישות של הרמב"ם לכתבי אריסטו בתרגום לערבית שלא התקבלה בעין יפה ביהדות אירופה דאז) וגם החלק המסקרן שבו יש לה "נקודת איתחול" בין בית ראשון לבית שני שמהווה קו פרשת מים בין מיתולוגיה להיסטוריה.
סמל אישי של משתמש
yellow_acid
תשובות: 19

שליחה על ידי yellow_acid » 16 פברואר 2017, 21:58

אם כוונתך היתה לחוויה שהיהודי חווה, אין ספק שהחוויות היו שונות.

לא מסכים עם הסוף של דבריך.
If he's trying to do a weird strategy. Or in fact, if he's trying to do almost any strategy. One of the best counters is to just go fucking kill him
[Day[9-
~♥~Flash~♥~Innovation~♥~Maru~♥~Parting~♥~
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 16 פברואר 2017, 22:37

מה יש לא להסכים? אלה נתונים די מוכרים.

אנחנו לא ממש יודעים מה היה בתקופת בית ראשון מעבר למה שמתואר בתנ"ך, שקודד ונערך בתקופה מאוחרת יותר וגם עבר שינויים בין תקופה לתקופה. גם בתנ"ך עצמו אנחנו יכולים למצוא התייחסויות לשינויים שהוא עבר - למשל בספר מלכים מוזכרת מציאתו של "ספר תורה" אבוד, שלפי רש"י הוא ספר דברים - כך שבין אם נסכים עם הגישה המקובלת ביהדות שמדובר בחיבור שאבד ונמצא, ובין אם נסכים עם ביקורת המקרא לפיה ספר דברים הוא יצירה מאוחרת יחסית לשאר החומש שנועדה להצדיק את האחדת הפולחן בתקופת הקמת בית ראשון, בשורה התחתונה יש פרק זמן סביר בין תקופת השופטים (לפחות) לתקופת המלוכה בה היהדות התנהלה בלי חמישה חומשי תורה אלא לכל היותר עם ארבעה מתוכם.

כשאנחנו מגיעים לתקופת בית שני, ההיסטורית יותר אז העניינים נהיים הרבה יותר מסודרים - אנחנו יכולים לתארך בצורה די סבירה מתי הופיע חג פורים (בערך במאה החמישית לפני הספירה) ומתי הופיע חג החנוכה (המאה השניה לפני הספירה - אנטיוכוס הרביעי הוא דמות היסטורית ואפילו יש מטבעות שלו) וככה לומר שהייתה לנו יהדות בלי החגים האלה, והחל מאותו זמן יש לנו יהדות שכן יש בה את החגים האלה.

ככל שאנחנו חוזרים אחורה בזמן, יש לנו פחות מידע - על בית שני יש לנו די הרבה, אבל גלות בבל היא סוג של "תקופת חושך" שעל מה שהיה לפניה אנחנו בעיקר יודעים ממה שכתבו מי שחיו ופעלו אחריה. יותר מיתולוגיה מאשר היסטוריה. זה לא שמיתולוגיה היא "שקר" והיסטוריה היא בהכרח "אמת", אבל מיתולוגיה היא פשוט מעורפלת יותר, הרבה יותר קשה לתיחום ומיקום ועם הרבה פחות תיעוד. בגלל זה בדרך כלל היא גם נראית יותר כייפית ומגניבה ובאופן כללי יותר מוצלחת מההיסטוריה.

אחת הטעויות הנפוצות שעושים כשמסתכלים על העבר, היא להניח שמה שקיים בהווה הוא המשך ישיר שלו ושמושגים שקיימים היום היו קיימים גם אז. בהרבה מקרים זה לא ככה, אבל מכיוון שאנחנו לא באמת יכולים לחשוב כמו אנשי העולם הקדום (ולהיפך) זה כנראה פער שתמיד נצטרך לחיות איתו כשננסה להבין את העולם.
שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה