• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

המדריך של גאלאן לשחקני מאפיה מתחילים

המדריך של גאלאן לשחקני מאפיה מתחילים

חלק ראשון: מה זה המשחק הזה בכלל?

מאפיה, או "העיירה", זה משחק חברתי עם שתי קבוצות (איך נקבע מי בכל קבוצה? המנחה מגלגל קוביות בשביל זה ויספר לכל אחד בפרטי מה התפקיד שלו). הקבוצה הראשונה, הגדולה יותר, נקראת 'עיירה', והקבוצה הקטנה יותר נקראת 'מאפיה'. המטרה של העיירה היא להרוג את כל מי שנמצא במאפיה, והמטרה של המאפיה היא שכמות המאפיונרים תהיה שווה לכמות הלא-מאפיונרים. הקאטץ' הוא שהמאפיונרים יודעים מי מאפיונר ומי לא, אבל אנשי העיירה לא יודעים. אז איך הם משלימים את המטרה שלהם?

המשחק מחולק ל'יום' ול'לילה', אבל אין קשר לזמן במציאות. ביום כולם יכולים להגיב, ולהגיד מה שהם רק רוצים. מלבד דיון, הדבר העיקרי שעושים ביום הוא לינץ'- השחקן שהכי הרבה אנשים הצביעו לו מוצא להורג והתפקיד שלו (איש עיירה, מאפיונר, או תפקיד מיוחד) נחשף. מצביעים לאדם בצורה הזאת 'מצביע: גאלאן' (צריך להצביע במודגש). אם יותר מחמישים אחוז מהשחקנים הצביעו לאדם מסויים, הוא מוצא להורג והיום מסתיים.

כאשר היום מסתיים, מתחיל 'לילה'- בלילה רק למאפיונרים מותר לדבר אחד עם השני בהודעות פרטיות, ולהחליט על שחקן אחד- בשחקן הזה הם מתנקשים (כשהיום מתחיל, נאמר במי התנקשו ומה היה התפקיד שלו). בנוסף, כל מי שיש לו תפקיד מיוחד יכול להפעיל את הכוח המיוחד שלו (לדוגמה, הרופא יכול לבחור אדם אחד שעליו הוא מגן מפני התנקשויות בלילה. אם המאפיונרים ינסו להרוג את מי שהרופא מגן עליו, ההתנקשות נכשלת אבל לא אומרים במי ניסו להתנקש).

זהו. זה ה-כ-ל. מומלץ (מאוד!) לקרוא מאפיות קודמות בשביל להבין איך המשחק מתנהל. כן, מהר מאוד אנשים מתחילים לכתוב הודעות ענק שלאף אחד אין כוח לקרוא, אבל מנסים למנוע את זה. זה משחק די קשה שדורש ממך להגיב הרבה מאוד (לפעמים יהיה מינימום הודעות לכמות זמן בחוקים, אבל תמיד עדיף להגיב כמה שיותר. כמה פעמים ביום זה המצב האידיאלי), וישקרו לכם בו המון. אבל הוא נורא כיף ואין בעיה להיות גרוע במשחק הראשון (או העשירי) שלכם. בגלל שפה בפורום חלק עצום מהשחקנים תמיד יהיה חדש יחסית למשחק, כל עוד תגיבו לעיתים קרובות ותחשבו לפני שאתם מגיבים אתם תהיו במצב מעולה.

חלק שני: טוב, אז מה אני תכלס עושה במשחק?
כמו שכבר אמרתי ואני לא אפסיק להגיד, תגיבו. כמה שיותר יותר טוב. כמובן שצריך להגיב לעניין, אבל לא צריך לשבת שלושים דקות על כל הודעה לפני ששולחים. מה אתם אמורים לכתוב בכל התגובות האלו? אתם צריכים לשאול אנשים שמתנהגים בצורה חשודה בעיניכם למה הוא עשה מה שהוא עשה. אתם צריכים לענות על שאלות שאנשים אחרים ישאלו אתכם, וישאלו אתכם המון. אתם צריכים לחפש כל הזמן מי המאפיונר, ואם אתם מאפיונרים- אתם צריכים כל הזמן להסתיר את העובדה שאתם מאפיונרים. הדרך הכי טובה להבין היא להסתכל במאפיות קודמות (לא כולן היו מוצלחות, אבל אני לא חושב שהייתה אחת שהיא כל כך איומה שאין מה ללמוד ממנה), או להסתכל על התגובות של שחקנים אחרים במאפיה הזאת. אבל אל תחששו לחדש- אם יש לכם רעיון שלא ראיתם בשום מקום אחר, זה לא אומר שהוא רע.

חלק שלישי: הבנתי כבר, אתה וההצעות הכלליות שלך. מה אני אמור לעשות?!
(נכנס לספויילר, כדי שיהיה קל יותר לעבור בין חלקים)
טוב, לענות על זה יהיה מעט מסובך יותר. אין אסטרטגית קסמים שתיתן לכם את הנצחון בלי לחשוב. אז אם כבר הפנמתם את החלקים הקודמים, הנה כמה הסברים על אסטרטגיות נפוצות, טעויות נפוצות, ואיך להתמודד איתן:

-מה זה לורקריזם, ולמה זה רע בשבילי?
לורקר (lurker) הוא לא רק יחידה של הזרג- הוא סוג של שחקן, וסוג מאוד מאוד גרוע למשחק. שחקן לורקר הוא מי שמגיב לעיתים רחוקות, או מגיב לעיתים קרובות יותר אבל לא אומר שום דבר ממשי. בדר"כ לורקרים הם שחקנים חדשים שלא יודעים מה לכתוב ומפחדים שהם בטעות יגרמו לעיירה לחשוד בהם, או מאפיונרים שלא מגיבים בכוונה בשביל שאף אחד לא ישים לב אליהם. בשני המקרים, להיות לורקר זה לא רק רע לעיירה אלא רע לכל המשחק. למה? קודם כל, בגלל שלהיות לורקר בתור מאפיונר כבר לא עובד טוב כמו פעם. אנשים נזהרים יותר לא להכנס למאבק עם אדם אחד, וכל הזמן מסתכלים על מי שלא מגיב. אם אתה מאפיונר, צפה שיחשדו בך אם תשחק לורקר. אתה לא רוצה שיחשדו בך. שנית כל, אם אתה תושב עיירה לורקר, יחשדו בך באותה המידה שיחשדו במאפיונר! והרי אתה לא רוצה שיבזבזו לינץ' עליך, כי עם הלינץ' הזה יכולנו להרוג מאפיונר. לכן, אתה גם לא רוצה להיות לורקר. אבל יש משהו גדול יותר מזה. משהו חשוב יותר- לורקרים הורסים את המשחק. אני מעדיף להפסיד במשחק שבו כולם דיברו מאשר לנצח במשחק מלא לורקרים, ואני לא היחיד. המטרה במשחק היא קודם כל להנות, ולתת לאחרים להנות. כשאתה לא מגיב, אתה במו ידיך מחבל במשחק ומקשה עליו לתפקד. תזכרו גם את זה- אם אתה שחקן חדש ואתה מגיב לעיתים קרובות, לא רק שאתה תשתפר במהירות מדהימה, אלא שאתה תעודד את שאר השחקנים החדשים להגיב הרבה. תגיבו.

יש לי טקטיקה סודית ממש טובה. למה אנשים כל הזמן כועסים עליי שאני לא מגלה אותה?
זה משהו ממש לא אינטואיטיבי במאפיה- טקטיקות סודיות למיניהן, ב99% מהמקרים, לא צריכות להיות סודיות. אל תסתירו מידע. אם אתם העיירה- אתם רוצים לחשוף כמה שיותר מידע לאנשים אחרים, ככה שאם אתם צודקים העיירה תוכל להשתמש במידע הזה אתם צריכים לגלות מי החשודים שלכם. אתם צריכים לגלות באיזו טקטיקה גאונית אתם משתמשים. אם הטקטיקה לא עובדת כמו שחשבתם, אפשר יהיה להסביר לכם את זה. אם היא כן עובדת, אפשר יהיה להשתמש בה בצורה יותר יעילה. מספר הטקטיקות הסודיות שבאמת צריכות להיות סודיות שואף לאפס, ורובן לא עובדות בדרך כלל אלא רק במקרים מאוד מאוד ספציפיים. אל תסתירו מידע מהעיירה, סודי ככל שאתם חושבים שהוא. תספרו לעיירה *הכל*.

- מה זה lynch all liars?
תרגום: תעשו לינץ' על כל השקרנים. אם מישהו נתפס משקר במשחק, הוא ככל הנראה יוצא להורג. באותו היום. במשחק הזה משקרים המון, אבל בתשעים אחוז מהזמן השקרן הוא מאפיונר. אל תתנו לאנשים לתפוס אתכם משקרים. זה לא אומר שאסור לשקר (הרי, משקרים כל הזמן), אבל תזהרו עם זה. עיירה: אם אתם תופסים מישהו משקר, תגידו את זה. תצעקו את זה. מאוד יכול להיות שהוא מאפיונר

-מה זה wifom, ולמה כדאי לי להמנע ממנו?
E2y40U2LvKY[/MEDIA]]לינק לסצנה מ'הנסיכה הקסומה' שבעקבותה נטבע המונח הזה. מכיל ספויילרים לבערך אמצע-תחילת הסרט, אבל אם עדיין לא ראיתם את הסרט המדהים הזה אתם לא אמורים לקרוא את המדריך הזה אלא ללכת לראות. עכשיו.

wifom זה ראשי תיבות של wine in front of me, או בעברית 'היין שמולי'. המשמעות היא לעשות מה שואזיני עשה- לעשות לופים של "הוא ידע שנחשוב ככה, אז הוא עשה ההפך". כמו שקל לראות, בלתי אפשרי לצאת מהעסק הזה עם התשובה שרציתם- אפשר להמשיך להגיד את זה בלי סוף למשך הרבה מאוד זמן (ואזיני דווקא פיצח את החידה, ומת מסיבה אחרת- אבל אני לא צריך להגיד לכם את זה כי אם אתם קוראים את הפסקה הזאת כבר הלכתם לראות את הסרט). אם אתם נתקלים בwifom, אל תמשיכו- אתם לא תצליחו להבין מה המאפיונרים חושבים בצורה הזאת. אף פעם.

-אני אזרח. לא קיבלתי שום תפקיד מיוחד. אני ממש, אבל ממש מבואס
היי, אל תדאג. רוב השחקנים הם אזרחים, ולרוב התפקידים המיוחדים לא משנים יותר מידי- בשביל הרופא המשחק הוא כמעט כמו שלך, רק שהוא צריך לנחש מי עומדים להרוג ולנסות להציל אותו. החלק העיקרי של ההנאה מגיעה מהמשחק עצמו ולא מהתפקיד המיוחד שלך, כל עוד תגיב הרבה ותשתתף ותהיה פעיל אתה תהנה לפחות כמו אנשים עם תפקיד מיוחד, ואולי יותר מהם.

השחקן הזה נראה מבין. נראה לי שאני פשוט אקשיב לכל מה שהוא אומר, בטוח שהוא יודע על מה הוא מדבר
תזהרו מצורת המחשבה הזאת. אין לכם דרך להיות בטוחים שגם שחקן טוב לא טועה, או במקרה היותר גרוע- מאפיונר. אל תעקבו אחרי אף אחד בעיניים עצומות, תמיד תנסו להבין ולהחליט בעצמכם.
מצד שני, שחקנים טובים הם טובים עם סיבה. תלמדו מהנסיון של אחרים ותשתמשו בו, פשוט אל תסמכו עליו בעיניים עצומות.

-”סטטיסטיקה" וmetagaming, ולמה זה טוב
אני יודע מה אתם חושבים. ברגע שהעזתי לרשום סטטיסטיקה אתם מדמיינים חבורת גאוני מתמטיקה יושבים ומוכיחים דברים הזויים. אז זהו, שלא זאת הכוונה. לפחות כאן, כשאני אומר סטטיסטיקה או metagaming הכוונה שלי היא להביא דברים נוספים שיש להתחשב בהם, שלא חשבנו עליהם קודם. הדוגמה הפשוטה ביותר היא אם יש 2 מאפיונרים וארבעה אזרחים המצב עשוי להראות בטוח במבט ראשון, אבל אם העיירה עושה לינץ' על אזרח והמאפיונרים יהרגו עוד אזרח בלילה, העיירה הפסידה. לכן למרות שאולי בשלב מוקדם יותר היו יכולים לעשות למישהו לינץ' בלי הוכחות מוצקות, עכשיו חייבים להרוג מאפיונר בנסיון הזה, ומאוד יכול להיות שהשחקן ששם לב לזה יציל את העיירה שלו מהפסד. ישנם כמובן עוד מקרים כאלו, ואם אתם חושבים שמצאתם משהו- תגידו. יכול להיות שזה ממש יעזור לעיירה.

-למה המנחה נתן דדליין פתאום?
המטרה העיקרית במשחק היא לנצ- להנות. אם המנחה נתן דד ליין, כנראה שהמשחק נמרח וצריך כבר לסיים עם היום הזה- נגלה מה היה התפקיד שמי שעשינו לינץ' עליו, נגלה את התפקיד של מי שהמאפיה תהרוג, ונתחיל את מחר עם יותר מידע. תזכרו שאם יש דד ליין תצביעו לפני הסוף, כי תמיד יש לינץ' בסוף היום- ואנחנו לא רוצים שיהיה לינץ' על מישהו שרק שני אנשים הצביעו לו. תצביעו. הא, וגם תגיבו בדרך.

-מה זה לאמאסו, ולמה KR כל כך אוהב אותו?
טוב, לצערי אני יכול לענות רק על החלק הראשון של השאלה. לאמאסו זה מונח לא רשמי בעליל שKR יצר, והוא לקוח מהספר לשחקן של מו"ד 3- בלי לעבור על כל ההיסטוריה מאחוריו, המשמעות של לאמאסו היא מישהו שטוען שצריך להאמין לו בגלל שהוא אזרח. במילים אחרות, לרמוז שאתה אזרח כדי לגרום לאנשים להקשיב לך. למרות שהרבה פעמים השתמשו בזה לא נכון, העקרון מאחורי לאמאסו נכון- שכנע אנשים עם הטיעונים שלך, אל תגיד שאתה רופא ולכן צריך להקשיב לך.

-מה קורה אם אני מקבל הודעה ממישהו שלא אמור לשלוח לי הודעות?
זה אומר שהוא מרמה. זה משחק מבוסס אמון והמנחה לא יכול לדעת על זה, אבל בבקשה תדווח למנחה. אם לא תדווח, מאוד יכול להיות שיחשבו שגם אתה מרמה- ותאמינו לי, אתם לא רוצים שיזכרו אתכם בתור רמאים במשחק הזה. בבקשה, תדווחו למנחה אם יש רמאות.

-מה קורה לי אם אני מת?
אם זה עדיין היה לא ברור, אם אתה מת והקבוצה שלך מנצחת- ניצחת בדיוק כמוהם. תשמח. זה אומר שלא רק שאתם יכולים, אתם צריכים להקריב את עצמכם לטובת הקבוצה- אתם אומנם תצאו מהמשחק, אבל מאוד יכול להיות שהבאת לקבוצה שלכם, ולכם, את הנצחון.

-אני מאפיונר עכשיו. איך לא יעלו עליי?
שאלה טובה, ואני לא חושב שאני יכול לענות עליה. תגיבו כל הזמן, ושחקו חכם- אל תנסו לעשות לינץ' על אדם אקראי בלי סיבה, זה נראה מאוד חשוד. אתם יכולים להסתכל על משחקים קודמים ולראות איך המאפיונרים התנהגו, ולשאוב השראה.

מי הוא ה- VI, ולמה הוא יותר מסוכן ממה שהוא נראה?
VI (לינק) הוא ראשי תבות שהמשמעות שלהן היא "שוטה הכפר", או במקרה הזה "אזרח טיפש". זה אומר בדר"כ אזרח שעושה הרבה טעויות ומשחק לא טוב, למרות שהוא לא משחק בצורה מאפיונרית. מלבד הבעיה הברורה של שחקן לא טוב, הרבה פעמים העיירה עושה לינץ' על הVI למרות שאף אחד לא חושד בו בתור מאפיונר- וזה, לרוב, דבר רע. למרות שישנן מקרים קיצוניים שבהם צריך להרוג אזרח, כל אזרח -גרוע ככל שהוא יכול להיות- מהווה 'משקל' ומרחיק את המאפיונרים מהנצחון.

מה זאת המאפיה-וויקי הזאת שאתה וKR כל הזמן נותנים קישורים אליה?
לינק. מאפיה וויקי כשמה כן היא- אתר מ'סוג' וויקי (כמו וויקיפדיה המוכרת יותר), שדן במשחק מאפיה. יש שם מאמרים, עצות, ווהסברים. למרות שלא הכל יכול להיות רלוונטי אליכם, יש שם מידע מועיל ואני ממליץ להציץ שם אם יש לכם זמן פנוי.

ראיתי את הטקטיקה המגניבה הזאת בX, והיא לא עובדת! מה קרה?
כמו שכבר אמרתי, במאפיה אין טקטיקת קסמים. אם אתה מצאת את הטקטיקה הזאת, מאוד יכול להיות שלפחות חלק משאר השחקנים גם מכירים אותה, ושמו לב שאתה משתמש בה. זה לא אומר שאסור להשתמש באסטרטגיות וטקטיקות שמצאת באינטרנט, אבל צריך להזהר איתן.

-יש לי שאלה שלא ענית עליה כאן. מה לעשות?
המדריך הזה לא מושלם, ויש הרבה דברים שלא הכנסתי פנימה. אתה מוזמן לשאול בעץ, ואני אשתדל לענות לך ולהוסיף את השאלה והתשובה למדריך.
חלק רביעי: אוקיי, נראה לי שאני כבר מבין מה אני אמור לעשות. אבל מה לגבי אסטרטגיות? אתה יכול להביא דוגמאות לאסטרטגיות טובות?
שימו לב: ה׳מדריכים׳ שאני ארשום כאן לא ינצחו לכם את המשחק אף פעם, פשוט כי הצד השני יודע שאתה עשויים להשתמש בהן. תשתמשו בהכל בחוכמה, ותשתדלו שדבר מסויים לא ידבק אליכם.

-טקטיקה למאפיונרים מס׳ 1: החבר הכי טוב שלך
זאת טקטיקת ׳ברירת המחדל׳ למאפיונרים לפי דעתי, ובצדק. מאפיונר שמשתמש בה היטב יכול לנצח משחקים בקלות, אבל גם כאן צריך להפעיל שיקול דעת. כשאתה ׳החבר הכי טוב׳ של העיירה, אתה פשוט מעמיד פנים שאתה אזרח לכל דבר- אם אתה רוצה לקחת את זה ברצינות, אולי ביום הראשון אפילו לא תקרא את השמות של שאר המאפיונרים בשביל שההצגה תהיה אמינה ככל האפשר. ואריאציה קלה של הטקטיקה הזאת היא לעשות את אותו הדבר, אבל להתעלם מהטעויות של חבריך המאפיונרים- ובכך להרחיק את הדיון מהם. השיטה הזאת מעט מסוכנת יותר (עשויים לחשוד בך למה אתה מתעלם ממשהו שמישהו עשה, או פשוט לא חושב שזה מחשיד) וקשה יותר (יש מאזן שברירי בין ׳להרחיק את הדיון משאר המאפיונרים׳ לבין ׳שקר אמין׳. אם אתה מגזים יותר מידי באחד משני הדברים האלו, הלך עליך), אבל מצד שני זה ישאיר את חבריך המאפיונרים בחיים. אפשרות אחרת (שהעוג הברברי מאוד מאוד אוהב) היא דווקא להפליל מאפיונר אחר בכוונה- ואחרי שהיית גורם מרכזי בלינץ, עשויים לחשוד בך פחות כי ׳אין סיבה למאפיונר להרוג מאפיונר אחר׳. השיטה הזאת הרבה יותר מסוכנת, אבל אם זה עובד לך הגמול גדול. לסיכום- מאוד מאוד קשה לתפוס מאפיונר שעושה את זה, כל עוד הוא פועל היטב. אצל מאפיונרים מתחילים השיטה הזאת פשוטה מאוד לביצוע ויכולה לעזור למאפיה.

- טקטיקה למאפיונרים מס' 2 : סופר לינץ'
זאת פחות טקטיקה לטווח ארוך, ויותר משהו שתמיד צריך להתחשב בו. בגלל שהמאפיונרים יודעים מי מאפיונר, הם יכולים לצבור כמות הצבעות בקלות ובמהירות. בדר"כ, אם חסרות שלוש הצבעות בשביל לעשות לינץ', האדם די בטוח- אבל כשיש ארבעה מאפיונרים, הם יכולים צ'יק צ'ק להרוג אותו. הקאטץ' הוא שהעיירה יודעת את זה. עיירה חכמה יודעת שסופר לינץ' זאת אפשרות, ומתחשבים בזה. העניין הוא, שלפעמים העיירה נכנסת לWIFOM בגלל זה- המאפיונרים יודעים שאם הם יהרגו מישהו יחשדו בהם, ולכן הם לא יעשו את זה. ובגלל שהם יודעים שלא סביר שהם יעשו את זה, הם יכולים לעשות סופר לינץ' ולא יחשדו בהם. נצלו את זה לטובתכם, כי wifom יכול לשתק לחלוטין עיירה ולהציל אתכם. מצד שני, אם תגזימו יכול להיות שיעלו על כל המאפיה, שזה רע. לסיכום- סופר לינץ' זה מאוד יעיל ומאוד מסוכן, ונועד רק לטווח הקצר. מאפיה שעושה סופר לינץ' כל יום תיתפס. אולי כדאי לא לנסות את זה ביום הראשון, אלא רק אחרי שהתייעצתם עם שאר המאפיה

- טקטיקה למאפיונרים מס' 3: לא, אני השוטר!
בהרבה משחקים, בשלב מסוים השוטר יכריז לכולם שהוא השוטר. אם אף אחד לא טוען שהוא משקר, סביר להניח שהעיירה תקשיב לו ותעשה לינץ' על מי שהוא אומר שהוא גילה. זה מצב רע לכם בתור מאפיה, והוא יכול להוביל אתכם להפסד.
לכן בהרבה מאוד מקרים כדאי שאחד מכם יצעק שהוא השוטר, ושהאדם השני שטוען שהוא השוטר הוא מאפיונר שקרן. למה זה? כי אז הדרך היחידה לדעת מי מבניכם השוטר היא לעשות לינץ' על אחד מכם. שזה אומר שיש סיכוי של חמישים-חמישים שאתם נפטרים מהשוטר ככה. מגניב.
כמובן, המאפיונר שעשה את זה מת אלא אם המהלך הזה מנצח לכם ישר את המשחק, ככה שלפעמים עדיף לשתוק ופשוט לתת לחסם התפקידים להפוך את השוטר לחסר ערך מעתה והלאה. הכוח האמיתי של הטקטיקה הזאת היא האפשרות שתבחרו בה, שמרתיעה שוטרים מלהודות בפומבי שהם אכן שוטרים, ולא דווקא המימוש של הטקטיקה. בכל זאת, כל פעם שמישהו מכריז על עצמו כשוטר אתם צריכים לכל הפחות לשקול לטעון שאחד מכם הוא השוטר, כי לכל הפחות זה יקנה לכם קצת זמן.

- טקטיקה למאפיונרים מס' 4: המאפיונר הפאסיבי, מאת טומאץ'
טומאץ' השתמש בשיטה הזאת כדי לעזור מאוד למאפיה לנצח. תלמדו אותה, כי היא עומדת לגרום לפאראנויה במשחקי מאפיה בעתיד.

חלק חמישי: מה לגבי עצות לבעלי תפקידים?

נמנעתי בכוונה מלהוסיף את החלק הזה, בגלל שפחדתי שאנשים יסתמכו יותר מידי על התפקידים שלהם במקום לשחק כמו שצריך. בכל זאת, אני חושב שמן הראוי שאתייחס לתפקידים המיוחדים - הם בעלי חשיבות למשחק

רגע, אני אזרח - מה אני אמור לעשות?
הידד! קיבלת את התפקיד החשוב מכולם. האזרח. האזרח אומנם לא עושה שום דבר בלילה, אבל זה לא הופך את האזרח לפחות עוצמתי. האזרחים מהווים רוב, ולכן הם הכלי החשוב ביותר לעיירה. אם אתה אזרח, מרבית העץ הזה מיועד לך. תהיה גאה שאתה משרת את המולדת שלך - העיירה.

רגע, אני שוטר - מה אני אמור לעשות?
מעל לכל, השוטר הוא בעד-עיירה. אם זה נכון לאזרח, זה כנראה נכון גם אליך. ההתנהגות שלך ביום יותר חשובה מהבחירות שלך בלילה. אל תשכח את זה.
השוטר יכול בכל לילה לבחור אדם אחד, ולדעת אם הוא בעד עיירה או נגד עיירה. הוא לא יודע את התפקיד המדוייק, אבל במאפיית ואנילה (הסוג שאתם משחקים אם אתם קוראים את המדריך הזה) זה לא מאוד משנה במרבית המקרים. בתור שוטר, אתה צריך כמובן לחקור אנשים שאתה לא בטוח אם הם מאפיונרים, ולעיתים קרובות כדאי לחקור משתמשים "מובילים", שמניעים את העץ קדימה. לגלות שאחד מהם הוא מאפיונר יכול לסקל תוכניות כמו החבר הכי טוב שלך (שמפורטת בחלק הרביעי).
מה אתה עושה כשאתה מגלה מאפיונר? פה אתה בדילמה. אפשרות אחת היא להכריז על עצמך שאתה שוטר ולהודיע מי המאפיונר. הבעיה היא שהמאפיונרים יכולים לטעון שאחד מהם הוא השוטר, ואתה משקר (שוב, חלק רביעי). אם זה קורה, יש סיכוי של 50\50 שיעשו עליך לינץ' (או על המאפיונר, אם יש לך מזל) בשביל לגלות אם אתה מאפיונר או לא. אפילו אם זה לא קורה, או שזה קורה והעיירה ניחשה נכון, חסם התפקידים יתחיל מרגע זה לחסום אותך ולנטרל את הכוח שלך. הא, ויש סיכוי טוב שהמאפיונרים יהרגו אותך בלילה.
האפשרות השנייה היא לשתוק. אתה מחכה עד שיהיה לך יותר מידע, אולי תגלה שיש יותר חפים מפשע או יותר מאפיונרים. מצד אחד, כשכן תכריז על היותך שוטר זה יהיה מועיל יותר לעיירה, אולי אפילו ינצח את המשחק. כמובן.. יכול להיות שהמאפיונרים יהרגו אותך לפני שתספיק להגיד מי מהם מאפיונר. זה הימור, אבל אם אתה חושב שהמאפיונרים לא ינסו להרוג אותך בקרוב, בדר"כ שווה לשתוק ולחכות.

רגע, אני רופא - מה אני אמור לעשות?
מעל לכל, הרופא הוא בעד-עיירה. אם זה נכון לאזרח, זה כנראה נכון גם אליך. ההתנהגות שלך ביום יותר חשובה מהבחירות שלך בלילה. אל תשכח את זה.
בכל לילה, הרופא בוחר אדם אחר. אם האדם הזה נבחר על ידי המאפיה, אתה מונע מהמאפיה להרוג אותו.
בתור רופא, בדר"כ אתה צריך לנחש מי המטרה של המאפיונרים ולהגן עליה. יוצא הדופן העיקרי הוא כשברור את מי המאפיה תנסה לחסל. אם יודעים מי השוטר, אז השוטר. אין יותר מידי 'אם'ים אחרים בגלל שזאת מאפיה ואנילה, אבל זה 'אם' די חשוב. תגן על השוטר. כמובן, יכול להיות שהמאפיה יודעת שאתה תגן על השוטר ולכן תחסל מישהו אחר.. אבל מפה מגיעים לWIFOM מהר מאוד, אל תכנס לזה. אם אתה *בטוח* שהמאפיה לא תנסה לחסל את השוטר (אם יש לה מטרה מפתה אחרת, לדוגמה), אתה יכול להגן על מישהו אחר. במקרה אחר? אל תיקח את הסיכון. עדיף לאבד עוד אזרח כי הלכת על בטוח מאשר לאבד שוטר.

-רגע, אני חסם תפקידים - מה אני אמור לעשות?
fergi ביקש, אז fergi מקבל. כיצד לשחק חסם תפקידים. גילוי נאות: מעולם לא שיחקתי חסם תפקידים במאפיה. אף פעם. לכן למרות שמה שכתוב כאן אמור להיות נכון, לא בדקתי את זה בעצמי אלא מסתמך הרבה על נסיונם של אחרים. מי שכן שיחק חסם תפקידים יותר ממוזמן לספר על זה ועל מה הוא עשה.
בכל לילה, חסם התפקידים בוחר אדם אחר, שאינו במאפיה. אם אדם זה בעל תפקיד מיוחד, הוא אינו פועל בלילה הזה.
חסם התפקידים זה תפקיד מעניין. ברוב המובנים, אתה מאפיונר רגיל - במיוחד בגלל שאתה יכול (ואמור!) להתייעץ עם שאר המאפיונרים בנוגע למטרת החסימה שלך, זה לא שונה מלהיות מאפיונר באותה המידה שלהיות שוטר שונה מלהיות אזרח. בכל זאת, ישנם כמה דברים שחשוב לזכור-
קודם כל, החיים שלך יותר חשובים משל מאפיונרים אחרים. אם אתה מת, המאפיה מאבדת כלי חשוב וחשוב מכך, העיירה יודעת שהמאפיה איבדה את הכלי החשוב הזה ויכולה להצהיר על שוטר. וזה, בדר"כ, רע למאפיה.
אני ממליץ לערוך עבור עצמך רשימה של מי נראה לך כבעל תפקיד מיוחד, ולמה. זה כמובן ברוב הפעמים לא יהיה אפקטיבי, אבל עדיף לעשות ניחוש מושכל מאשר סתם ניחוש. אם יש מישהו לדוגמה שמבקש במפורש הגנה מהרופא, הוא כנראה לא הרופא. כמובן, יכול להיות שהוא מנסה לעבוד עליך ושהוא כן הרופא - כאן תצטרך כנראה להשתמש בחוש הבטן שלך.
כמובן, אם השוטר מצהיר על עצמו כשוטר לפני שמתת, זאת הזדמנות פז עבורך. יש לך מטרה מצויינת לחסום אפילו אם הרופא מגן עליו, ואם המאפיה משוכנעת שהרופא מגן על השוטר - יש לה הזדמנות להרוג כל אחד אחר שבוודאות לא יהיה מוגן. תזכור - רוב הזמן, יכולת חסם התפקידים לא תשפיע בלילה. אבל בפעם האחת או השתיים שהיא כן, היא יכולה לנצח או להפסיד את המשחק. תחשוב את מי אתה רוצה לחסום, אבל אל תתן לזה להפוך לפוקוס של המשחק עבורך. זאת בעיקר משימה משנית עד שמגיעה הזדמנות טובה באמת או עד שאתה פוגע בבעל-תפקיד לגמרי במקרה.

כפי שאפשר לראות, המדריך עדיין לא גמור. ביקורת מתקבלת בברכה, הצעות לדברים שצריך להוסיף אפילו יותר.

changelog:
תאריך כלשהו- נוספו עוד שלוש שאלות לחלק השלישי
הרביעי לאוגוסט- שיניתי את החלק הראשון. עכשיו הוא מעט ברור יותר, ולא מתייחס אל המאפיה של קינג.
החמש עשרה לאוגוסט- נוספה שאלה בחלק השלישי על טקטיקות סודיות ולמה זה רע
עשרים וחמישה לאוגוסט- גל העצלנות נמשך, ואני מוסיף עוד קצת לסעיף שלוש במקום להתחיל את החלק הרביעי. אל תדאגו, אני אגיע לשם. מתישהו.
האחד עשר בספטמבר- סוף סוף יצרתי את הטקטיקה הראשונה למאפיונר.  
השלושה עשר בספטמבר- והסופר לינץ' נוסף גם הוא אל הטקטיקות. ואו אני בשוונג.
הרביעי לאפריל, 2014- תיקון שגיאת הקלדה קטנה. עריכה חסרת משמעות כמעט. העיקר שתהיה סיבה להקפיץ את העץ :p
השני ביולי - נוסף החלק החמישי, עדיין לא גמור.
השניים עשר באוגוסט, 2015 - אחרי מאפיית סטאר וורז, נוסף קישור לעץ שפתח טומאץ' על הטקטיקה שהוא השתמש בה, המאפיונר הפאסיבי
התשעה עשר באוגוסט - נוסף סעיף עבור חסם התפקידים.

בנוגע לwifom: בתורת המשחקים יש מונח שנקרא ״רמת מורכבות״. רמת מורכבות היא מספר צעדי התחכום שהשחקן עושה באסטרטגיה שלו. בשלב 0 אתה עושה את הדבר האינטואיטיבי לעשות. בשלב 1 אתה פועל על פי אסטרטגיה שנועדה לנצח כל מי שמשתמש בשלב 0. בשלב 2 אתה פועל כדי להביס את 1 וכן הלאה. זה מתחיל להסתבך כשיש רק מספר מוגבל של פעולות אפשריות, ואז אסטרטגיות מדרג גבוה מסויים יפסידו או יהיו זהות לאסטרטגיות נמוכות דרג מסויימות. Wifom הוא המקרה הקלאסי של זה. דרגה 0 זה להתנהג לפי התפקיד. דרגה 1 זה להתנהג ע״פ התפקיד השני כדי לבלבל את מי שנוקט את שלב 0. שלב 2 מתנהג בדיוק כמו שלב 0, כי ״כולם כבר מצפים לשלב 1״. שלב 3 מתנהג כמו 1 וכן הלאה. הבעיה של שני-האנשים-ששכחתי-איך-קוראים-להם מהנסיכה הקסומה היא ששניהם ״שחקנים מושלמים״ (עוד מונח מתורת המשחקים). שחקנים כאלה תמיד מבצעים את ההחלטה הטובה ביותר האפשרית, לכן אי אפשר אף פעם לדעת איזו אסטרטגיה הם משחקים. משחק המאפיה מושתת על העיקרון שאין בו שום שחקנים מושלמים.

אני מתנצל על הניסוח המגושם למדי. אם יש לי כאן טעויות אני סומך על זה שאחד מכם הפרופסורים יתקן אותי :) .

ואם זה לא היה ברור- אם יש משהו שאתם רוצים שיופיע במדריך, תגיבו פה\שלחו לי ה"פ. כל עוד זה יהיה בגבול הסביר אני אוסיף את זה למדריך (ככה שבלי "אוגדן כל הטקטיקות שהומצאו אי פעם למאפיונרים")

גאלאן אמר/ה:
ואם זה לא היה ברור- אם יש משהו שאתם רוצים שיופיע במדריך, תגיבו פה\שלחו לי ה"פ. כל עוד זה יהיה בגבול הסביר אני יוסיף את זה למדריך (ככה שבלי "אוגדן כל הטקטיקות שהומצאו אי פעם למאפיונרים")
למעשה, בלי טקטיקות בכלל. לבקשתי שום תוכן על שיטות משחק לא יפורסם עד לסוף המשחק הנוכחי, כדי למנוע מוזרויות. אם גאלאן יפרסם הסבר על "איך להכניס צופן להודעות שלכם", וכל השחקנים הירוקים והנובים - בלי לפגוע, ככה קוראים לחדשים - יתחילו להתנסח בצורה מוזרה וחשודה, זה יהרוס את המשחק. אז בינתיים בלי החלק האסטרטגי. כל השאר - אין בעיה.

פשוט חשבתי שכדאי שאני אפרסם את זה מראש פה כדי שאני אוכל להשתמש בזה במשחקים עתידיים. מצאתי את עצמי לפחות פעם אחת צריך את הטיעון הזה, ואאז״נ גם השתמשתי בו. אם אני אסביר את זה פה זה יכול מראש לחסוך הרבה טרחה ולגרום להסבר שלי להתקבל.

ואו! עכשיו אני ממש מצטער שהתמרחתי להיענות להזמנתו של מלך הנקמה!

מדריך מצוין, שוטטתי באתר.
תמיד הכרתי את זה רק במציאות, כשבמקרה היינו בלי מחשב, או שבת, והיו יותר מ6 חבר'ה.
ענק!

אצטרף למשחק מאפיה הבא, יהיה ממש מגניב אם יהיו איזה 20 שחקנים, ואז יהיה אפשר לשים מלא תפקידים. (כמו בלשים משוגעים)

טוב, המאפיה הנוכחית מתה אז אני מרשה לעצמי לעדכן את המדריך. כרגע עדיין לא נוסף כלום, אבל אני כותב עכשיו תוספות די רציניות (חלקן מבוססות על המאפיה הזאת ועל הטעויות שקרו בה, חלקן לא)

כולם יושבים במעגל עם עיניים עצומות. המנחה מודיע מראש שארבע דפיקות על הגב זה מאפיונר, שלוש זה שוטר, שתיים זה רופא וכו'. הוא נוגע בכל אחד בגב. ככה כל אחד יודע.

darkmo10 אמר/ה:
ד"א, במאפיה במציאות (בלי מחשב), איך מארגנים את כל הקטע של ההודעות הפרטיות (בין מאפיה, בין תפקיד ראשי למנחה וכו')

אנחנו הינו משחקים ככה:
מחלקים קלפים לכל השחקנים. יש 2 אסים ונסיך. מי שמקבל אס הוא רוצח מי שקיבל נסיך הוא המרגל. ככה זה אקראי לחלוטין ולא נתון לבחירת המנחה (בעצם אין מנחה וככה כולם יכולים לשחק. יאאי!) (וגם אין חשבונות מפגרים של את מי המנחה היה רוצה לבחור).
המשחק מתחיל בלילה שכולם מורידים את הראש. אז מישהו מהשחקנים אומר "רוצחים הכירו" והרוצחים מרימים את הראש מסתכלים אחד על השני ויכולים לסמן בשקט את מי לרצוח.
הוא נותן להם כמה רגעים ואז אומר רוצחים הורידו ראש, בוקר. ככה המשחק מתחיל. מיד מתחילות הטענות של "הרגשתי אותו זז בלילה" וכו' ועושים לינץ. מי שעף ביום הראשון הופך ליהיות המנחה.
הוא אומר לילה ואז מתחיל להקריא את השמות של השחקנים אחד אחד, כשמגיעים למישהו שרוצים לרצוח הרוצחים מרימים את היד. עכשיו מגיע הקטע המעניין: הרוצחים לא מרימים את הראש, אלא מצביעים. אם שניהם הצביעו על מישהו אחד הוא נרצח, אם הצביעו על 2 אנשים אף אחד לא נרצח.
אז הקריין אומר מרגל הרם ראש, והמרגל מרים את הראש ומצביע על מישהו, הקריין מסמן לו עם הראש אם הוא רוצח או לא. המרגל מוריד ראש והמנחה אומר בוקר. אז הרוצחים כבר צריכים לתאם אחד עם השני את מי לרצוח. זה נשמע אולי קשה לרוצחים לתאם אחד עם השני אבל אנחנו רוב הזמן הינו מצליחים, היה נדיר שמישהו לא נרצח בלילה.
כשנשאר רוצח אחד אז מי שהוא מצביע עליו פשוט מת וכבר אין מקום לטעיות.

נ.ב.
גיליתי שאנשים נוטים להיות ממש טיפשים ולא לזכור שאס זה רוצח ונסיך זה מרגל אז רצוי לחזור על זה שוב כמה פעמים אחרי שכולם ראו את הקלף שלהם וגם לא לשים בחפיסה מלך מלכה וג'וקר כי תמיד יהיה את הכוכב שהתבלבל.
וגם מסתבר שאנשים ממש גרועים בלשמור את הקלף שלהם לעצמם, אז תשתדלו להסתכל למעלה אחרת בטעות תראו קלף של מישהו אחר וכל המשחק יהרס לכם.

בהצלחה!

חזרה