• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

ידיעה בוויינט: ארה"ב: מבוכים ודרקונים? לא בבית כלאנו

TheMastermind

פונדקאי ותיק
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3840198,00.html

לבתי כלא מותר להגביל את זכותם של אסירים להיות גיקים. בית המשפט הפדרלי לערעורים דחה את עתירתו של עבריין ממדינת וויסקונסין שדרש לשחק ב"מבוכים ודרקונים". העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח היום (ד') כי ההחלטה נבעה מהחשש שהמשחק יחדיר בו "פנטזיות על בריחה".

קווין סינגר, הכלוא בבית הסוהר "וופון" בוויסקונסין, עתר לבית המשפט נגד החלטת הסוהרים שלא לאפשר לו לשחק במשחק הפנטזיה הוותיק. סינגר טען שהסוהרים הפרו את הזכות שניתנה לו בתיקון ה-14 לחוקה האמריקנית, כאשר החרימו ספרים וחומרים אחרים הקשורים למשחק. בין היתר, החרימו הסוהרים כתב-יד בן 96 עמודים שניסח האסיר במסגרת המשחק.

בית המשפט כתב בפסיקתו כי סינגר אמנם "שחקן נלהב של D&D מאז ילדותו", אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שהוא היכה ודקר למוות את בן זוגה

של אחותו ב-2002. בכך אימצו השופטים את טענת בית הסוהר. לפי חוות הדעת שסיפק מומחה, "מבוכים ודרקונים" עלול לעודד היווצרות כנופיות ופנטזיות לגבי בריחה.

"אנחנו מרוצים מהפסיקה", הודיע דובר שירות בתי הסוהר בוויסקונסין, ג'ון דיפקו. "הכללים והתקנות של בתי הכלא מאפשרים לנו לעסוק במשימתנו העיקרית - לשמור על ביטחון המדינה".

אותי אישית זה נורא הצחיק. אבל אני יכול לתאר לעצמי שאם הייתי בכלא הייתי רוצה לברוח למ"ת ולהגיד שזה מה שגרם לו לפשוע, ושזה יגרום לו לרצות לברוח מהכלא זה מגוחך.

מה אתם אומרים?

כרגיל, טמטום של אנשים שחושבים שמשחקי תפקידים יובילו אותך לפריעת חוק, אלימות ועבודת שטן.
אגב, אני נתקלתי בתופעה רק כשהתחלתי לשחק Hunter, עם מבוכים ודרקונים לא הייתה בעיה.

והשארתי טוקבק:
הם פחדו שהוא ישתמש בשינוי עצמי כדי להסוות עצמו כסוהר?

ב"ה
בארצות הברית אל תנסו לחפש היגיון, אתם פשוט לא תמצאו. תחשבו על זה כמו על צה"ל, לא תראו כותרת גדולה על מג"ד\מ"פ שאסר על חיילים שלו לשחק מו"ד (יש שמועות שאפשר לקבל סעיף נפשי אם אתה משחק מו"ד). לצערנו יש דברים שפשוט אין בהם היגיון ויש אנשים שנדפקים בגלל זה (כמו האסיר המדובר).

כמו שסורסר אמר, אל תנסו לחפש היגיון במפשטים בארה"ב. זה פשוט לא קיים (ויש את הסיפור המפורסם של גנב שנתקע במחסן של הבית שהוא פרץ אליו. הוא חי שבוע על פפסי וביסקוויטים עד שהדיירים חזרו מחופשה ומצאו אותו. הוא תבע אותם וניצח).

החרימו להם את הספרים והקוביות?
שישחקו חופשיטה. שישחקו "מה אם?". בסופו של דבר מדובר במשחק מאוד פרמיטיבי שאי אפשר באמת למנוע אנשים מלשחק בו.

זה מזכיר לי שפעם קראתי קומיקס על מישהי שמשחקת מבוכים ודרקונים, מתחילה להשתמש בקסמים אמיתיים ואז איזה בחור גבוה משכנע אותה לבקש מחילה מישו (משהו כזה). אפילו היה קטע שדמות של שחקנית אחרת מתה והשה"ם אמר לה להסתלק, זה היה אכזרי.

adidasv, שמעתי על מקרה שמישהי מעדה על ילד קטן בחנות רהיטים ושברה את רגלה, תבעה את החנות וזכתה במאות אלפי דולרים.
והילד הוא שלה.
אני מקווה ששיחדו או איימו על המושבעים.

מבוכים ודרקונים מעודד פנטזיות על בריחה? אולי זה רק אני, אבל אם הייתי בבית כלא לא הייתי צריך משחק בשביל לחוות פנטזיות על בריחה.
מבוכים ודרקונים מעודד יצירת כנופיות? אפשר לומר את זה גם על דיבורים, ספורט, או כל דבר אחר שגורם לקשר בין אנשים וליצירת חברים.

ונראה לי שהסרטון הזה מתאים:

1.אז הם אומרים, בעיקרון, שאסור לרצות להיות חופשי מהכלא. רצון לא הגיוני, באמת.
2.אבל הם לא אוסרים על בדיחות, או על ספרים או על דברים אחרים. רק על מו"ד. למה? כי ג'ק צ'יק צדק. (הוא זה שעשה את הקומיקס שאקמה דיבר עליו)

super sorcerer אמר/ה:
ב"ה
בארצות הברית אל תנסו לחפש היגיון, אתם פשוט לא תמצאו. תחשבו על זה כמו על צה"ל, לא תראו כותרת גדולה על מג"ד\מ"פ שאסר על חיילים שלו לשחק מו"ד (יש שמועות שאפשר לקבל סעיף נפשי אם אתה משחק מו"ד). לצערנו יש דברים שפשוט אין בהם היגיון ויש אנשים שנדפקים בגלל זה (כמו האסיר המדובר).

רק כדי להרוג את המיתוס האורבני שיש בעיה בצבא עם מו"ד
אני אישית הצהרתי ולא הייתה לי שום בעיה בבקו"ם
מעבר לכך חיילים בפלוגה שלי (מסייעת בחי"ר) שיחקו מו"ד בבסיס, בלי אף בעיה.

אם יש בעיה, זה ממש לא מדיניות, אלא משהו מאוד נקודתי.

אשמח לאשש את דבריו של אולדי, שהרי הוא התגייס לפני בערך 12 שנים: הסעיף היחיד שיש לי הוא על משקפי ראייה. כבר נתקלתי בחיילי שריון, חיל-אויר ומודיעין שמשחקים מו"ד בבסיס. זו אחלה דרך להעביר שבתות.

אחד מהמגיבים מציע לאסיר לעבור לוורקראפט. זוהי האירוניה שבדבר: בתי הסוהר בארה"ב לא מגבילים משחקי קופסה, מחשבים, טלוויזיה, קלפים. למה שיגבילו משחקי תפקידים?

ב"ה
the Nerubian אמר/ה:
אשמח לאשש את דבריו של אולדי, שהרי הוא התגייס לפני בערך 12 שנים: הסעיף היחיד שיש לי הוא על משקפי ראייה. כבר נתקלתי בחיילי שריון, חיל-אויר ומודיעין שמשחקים מו"ד בבסיס. זו אחלה דרך להעביר שבתות.

אחד מהמגיבים מציע לאסיר לעבור לוורקראפט. זוהי האירוניה שבדבר: בתי הסוהר בארה"ב לא מגבילים משחקי קופסה, מחשבים, טלוויזיה, קלפים. למה שיגבילו משחקי תפקידים?
מעולם לא אמרתי שמישהו בצבא עושה בעיות עם לשחק מו"ד, רק אמרתי שאם מישהו היה עושה את לא היו עושים מזה כותרת גדולה.
לגבי השמועה ששמעתי על סעיף נפשי על משחקי מו"ד, מי שסיפר לי על זה הוא אחד שהיה איתי במדור ויש לו חבר שהוא קב"ן (כך שיש מצב שרשמית יש כזה סעיף). מעניין לציין שאותו קב"ן גם שיחק בעבר מו"ד עם אותו חבר מהצבא. סביר להניח שאף אחד מעולם לא השתמש בסעיף הזה, והוא שם סתם בגלל איזה סא"ל שהחליט להוסיף אותו כי היתה לו דעה קדומה נגד משחקי תפקידים (בערך מאותן סיבות שיש לשופטים שהחליטו לא לתת לאסירים לשחק מו"ד).

לשחק מו"ד בצבא זה אכן תחביב ידוע ולאף אחד לא באמת איכפת אם חיילים משחקים מו"ד בזמנם הפנוי, לי אישית יצא לשחק מו"ד עם אנשים מהצבא פעמיים.

מניסיוני בצו הראשון אני דווקא מאמין שעושים בעיות לאלו שמשחקים RD&D.
הגעתי למצב שבו נאלצתי לספר בראיון האישי על כך שאני משחק משחקי תפקידים וכשהזכרתי את השמועה שאומרת שהדבר לא נראה יפה בעיני הצבא המראיינת הכחישה את כך שהיא איי פעם שמעה על זה ואין לה מושג מה זה D&D. משפט וחצי אחרי זה נשאלה השאלה "וRD&D אתה משחק?".

חזרה