• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

אז... Dragon age: origins, מי משחק?

מדי פעם, כל שלוש שנים בערך :) תופס אותי משחק, ול DA יש פוטנציאל לעשות את זה... אז מי כבר שיחק ויכול לספר חוויות עליו?
איך העלילה? בניית דמויות? חופש לחקור? אורך המשחק?

אני שיחקתי את השליש הראשון בערך. איך הוא? בדיוק כמו כל משחק אחר של ביו - וור.

הכנת הדמות - אתה בוחר גזע, רקע ומקצוע, ועל פי זה מריצים לך קטע אקספוזיציה קצר.
הדמויות עצמן מחולקות לפי החלוקה המודרנית של טנק\דיפיאס\הילבוט, בגדול, אם כי זה לא מודגש וחד משמעי כמו בMMO למינהם.
העלילה סטנדרטית\נאיבית - יש רעים, יש טובים ואתה באמצע. ממה שראיתי אין שם משהו לא צפוי או מיוחד, כולל ניהול-הגנון הרגיל במשחקים של ביו-וור.
חופש לחקור - אין, כמעט. אתה יכול ללכת למקומות שאתה אמור ללכת אליהם. אתה יכול לקבוע את הסדר, אבל זה לא דגרפול או אובליביאון שאתה יכול פשוט ללכת דו"כ לאינשהו כי בא לך.
המשחק ארוך, יחסית. אני חושב שיש משהו כמו 6-7 "אזורים" מרכזיים, ובגלל הקושי של המשחק (הוא די קשוח, לפחות בפי סי ובהתחלה), מדובר בכמה שעות טובות לכל אזור, ועוד יש משימות ודיאלוגי צד.

לא הייתי מוותר על התענוג בעד כל הכסף שבעולם (טוב אני מגזים), רכשתי את המשחק דרך Steam כשבוע לפני יציאתו - הייתי מאוד מאוכזב כשנדחה תאריך היציאה שלו עבור שאר חלקי העולם שאינם צפון אמריקה.

מדובר ללא ספק במימוש הפוטנציאל הגלום בBaldur's Gate ומעולם לא מומש. אני לא אגזים אם אטען שמדובר במשחק הטוב ביותר של Bioware עד כה וככל הנראה הטוב ביותר מהז'אנר שלו בכלל.

כל מה ש-Baldur's Gate ניסה לעשות ממומש כאן ביד אומן רק עם התוספות והשינויים הדרושים ליצור משחק באמת זורם ומהנה עם ערך חוזר שמאפשר לך לשחק בו מספר פעמים מתחילתו עד סופו ולהינות ממנו כמעט כמו בפעם הראשונה שוב ושוב.

אז מה השתפר כאן מסדרת-Baldur's Gate שזהו המשכה הרוחני? ובכן הם סופסוף נפתרו ממערכת המכניקה של מו"ד המסורבלת לטובת שיטה שהיא לא פחות מורכבת מבחינת האפשרויות הגלומות בה לגיוון בפיתוח הדמות ועם זאת הרבה יותר פשוטה להבנה ושליטה. תלת מימד מרשים, אם כי ממש לא סוף הדרך בתחום, ושפע רב של אפשרויות פיתוח מערכות יחסים, סיום קווסטים וגישה כללית להתפתחות העלילה.

אז כן, התבנית של המשחק נשמרת: צבא אופל עולה מהמעמקים, המובחרים שבגיבורי הממלכה נכשלים במשימה לעצור אותו בטרם הוא הופך איום משמעותי ונכחדים בשל בגידה איומה מבפנים ורק אתה, שגוייסת זה מכבר לשורות מסדר הירואי ועתיק - הוא התקווה האחרונה של הממלכה כנגד כל הסיכויים לאסוף את הצבאות המפולגים ולבנות כוח שיוכל להוות מענה לאופל עתיק יומין השב לאיים על כל הבריות. מכאן נפרשת בפניך הדרך לבחור כיצד אתה נענה לאתגר הזה - האם תמכור את נשמתך לכל המציע לך כוח ועצמה בדרך להביס את צבא האופל או שמה תשאף לתקן את המעוות והמפולג בכל מקום אליו תגיע על מנת לאחד את שורות הממלכה?

לא כל החלטה במשחק היא שחור ולבן, ולא תמיד הבחירות ה"טובות" (או לפחות הצדקניות) הן באמת היעילות ביותר בחישוב אמפירי קר... בוא נאמר שאם ישנם עצים בני עשרות עמודים בפורומים השונים בנושא הדנים בפילוסופיה המוסרית מול היעילות האמפירית רק על החלטה אחת מסויימת ברצף הארוך של החלטות שניתן לבצע לאורך המשחק אזי יודע אתה שמדובר במשחק שטומן בחובו הרבה יותר עומק מהתמה הקיצ'ית הכללית בה הוא מתעדר.

פנטזיה קלאסית בניחוח טולקינאי (מדובר בהתנתקות ממו"ד לטובת זא'נר הפנטזיה הכללי שהכתיב טולקין, אשר בכל זאת שומרת על תבנית הדרקונים ושדים וגמדים ואלפים) עם עיסוק ארוך בכוח הבחירה האישית והשלכותיה, לטוב ולרע, ולתועלת אל מול ביזבוז זמן משווא.

אזהרה: המשחק ארוך, במיוחד אם אתה רוצה לחוות את כולו ולשחק בו מספר פעמים.
הסוף קצת טיפה מאכזב, כי ציפית מBioware לtwist רציני כלשהו, מה שקיבלתי היה סיום אפי ועם זאת בנאלי, אבל יש להתעודד - לכל אורך המשחק ישנם היפוכים רבים של העלילה והיא מעניינת מאוד לכל אורכו. 

הנה הביקורת שלי:

העולם: העולם של המשחק לא מחדש כלום, ויש בו הרגשה כבדה מאוד של "כבר ראיתי את זה". הוא נורא מפורט ומידע רב על הדברים השונים שתיתקל בהם נשמר בCodex שלך, אבל אלה אותם האלפים, גמדים, יצורים דמוי אורקים ודרקונים שכולנו מכירים. בנוסף, מהטריילרים היה ניתן להסיק שמדובר בעולם מבוגר עם כמויות גדולות של דם ומין כשבמשחק למעשה אין הרבה מהדברים האלה (מי שחשב על שיר של אש ושל קרח יתאכזב מאוד), וסצנות ה"סקס" הן בבגדים תחתונים.

המשחקיות: בתחילת המשחק אתה בחור דמות המורכבת מגזע (בן אדם, אלף וגמד), מקצוע (לוחם, נוכל וקוסם) ורקע (יש 6 סה"כ, שבדרך כלל אתה יכול לבחור 1-2 לפי הגזע והמקצוע שבחרת). לכל מקצוע יש עצי סקילים מוגדרים מראש שבהם אתה יכול להתמקצע (אני אישית חשבתי שאין מגוון גדול), בנוסף, לכל מקצוע יש 4 התמחויות (לדוגמה, לנוכל יש מתנקש, טרובדור, סייר וסייף), וכל דמות יכולה לקחת מקסימום של 2 התמחויות, להתמחויות יש כמות קטנה להפליא של סקילים.
אני לא נהנתי במיוחד מהקרבות, ושיחקתי על דרגת הקושי הקלה כדי שהם לא יעכבו אותי מהעלילה. יש כמה אנימציות של "מכה אחרונה" שהן נראות מאוד מגניבות, אבל אתה רואה אותן בערך בכל פעם שאתה הורג את אותו סוג האויב, וזה משעמם.
במהלך המשחק מוצאים הרבה שלל, רוב הציוד (נשקים, שריון) הוא ייחודי ונראה טוב ולכן נורא כיף לאסוף אותם ולשים אותם על הדמות שלך.

העלילה: העלילה הכללית, ראינו המון כמוה, העלילות היותר ספציפיות (של הקווסטים בין לבין) נוטים להיות טיפה יותר מעניינות וכמעט תמיד אתה נדרש לבצע החלטה קשה, שמשפיעה במעט על המשך המשחק (כמו איזה סוג חיילים יעמדו לצדך בקרב בהמשך).

הדמויות: הדמויות הן איפה שהמשחק זוהר. לכל דמות במשחק יש דיבוב נהדר, ואנימציות פנים סבירות, הסיבה שאני שיחקתי דמות "טובה" ורחומה היא בגלל שאתה לא מסוגל להתאכזר לאנשים האלה כשהם מבכים ומסתכלים עלייך בעיניי הכלבלב שלהם. הדיאלוגים הם לרוב:
"הו תודה שהצלת אותי! הנה, קח כסף כתגמול!"
1. אין צורך בתגמול, את צריכה את הכסף הזה יותר ממני.
2. תודה רבה.
3. הגיע הזמן שתשלמי לי.
4. [דיפלומטיה] אני בטוח שהחיים שלך שווים יותר מ-20 מטבעות זהב.

אבל למרות זאת, התגובות של הדמויות כל כך אמיתיות שתהנו מהדיאלוגים.
במהלך ההרפתקה תתיקל באנשים שירצו להצטרף אלייך. לכל אחד אישיות ודעות מעניינים על המתרחש, אתה תלמד להכיר אותם, תשמע מה יש להם להגיד על החלטות שתעשה בחייך, תשמע אותם מדברים בינם לבין עצמם כשאתם מהלכים בדרך להרפתקה הבאה שלכם ותוכל להיות איתם ביחסים רומנטיים.
אני מצאתי את עצמי משחק במשחק רק כדי ללמוד עוד על אחת הדמויות, לפתח קשר רומנטי עם אחרת ולראות מה יקרה ולהיות ביחסים טובים עם כולם.

לסיכום, משחק ששווה לשחק, בייחוד לאוהבי משחקי תפקידים למיניהם. אתה תהנה מהדמויות ותשחק במשחק שוב רק כדי לראות "מה היה קורה אם?". ד"א, אני סיימתי אותו פעם אחת (באיזה 50 שעות) והיה כתוב לי שראיתי רק 50% מהתוכן, ככה שלא חסר מה לראות.

האמת שדי התאכזבתי. אולי ציפיתי לקצת יותר מדי בגלל כל ההייפ.
אמנם לא סיימתי את המשחק אבל ממה שראיתי בינתיים זה משחק בינוני למדי.

הסאונד סבבה, הגרפיקה סבירה אם כי לא מה שהייתי קורא חזית הטכנולוגיה.
מערכת יצירת הדמות היא קלה ומהירה שזה יתרון מצד אחד וחסרון מצד שני כי המכניקת דמות מאוד פשטנית.
ה-AI פשוט הטריף אותי, למרות אפשרויות סקריפט לטקטיקות שונות אם אתה לא שולט בדמות אז היא הופכת לדסטין הופמן מאיש הגשם.
אפשרויות הדיאלוג רחוקות מלהיות מהפכניות או משהו, להיפך, ברוב המקרים אפשר לתמצת אותן ב- I'm a Grey Warden תעשו עם זה מה שאתם רוצים. לNPC'ים גם יש נטייה לשכוח שלפני שניה הם כעסו עליך ועכשיו שאתה מתחיל את הדיאלוג שוב הוא מתנהל על מי מנוחות.

לא היהלום שחיכינו לו. אבל זה עניין של טעם אני מניח.
אם אתה הולך לשחק במשחק אחד בלבד ב-3 שנים הקרובות אז לא על זה הייתי ממליץ.

התחלתי לשחק שלשום, אז אין לי עדיין רשמים (אני רק בטקס קבלה לgrey warden) אבל שאלה יש לי:
איך אני מוסיף עוד slots לטקטיקות חוץ מה3 שיש שם?

בעיקרון עם הדרגות לפעמים נוספות עוד חריצי טקטיקות, אבל השקעה במיומנות יכולה לקצר את זמן ההמתנה פלאים.

כבר יומיים שאני משחק ואני לא מתלהב יותר מידי.
הגרפיקה טובה, הסיפור נחמד היכולות דווקא מגניבות למדי. הבעיה היא שאני לא סובל ניהול של כמה אנשים. בניתי בהתחלה דמות משלי, אז למה אני צריך עכשיו להגיד לכולם מה לעשות?
מה שכן, הטוויסטים צפויים. אפשר לראות על הפנים של הדמויות מי בוגד.

אם אפשר לראות על הפנים של הדמויות - זה נשמע לא רע:)
אני רגיל לגרפיקה אחרת...

בקיצור, נראה לי שאם אני אמצא כרטיס מסך, אני אבדוק את המשחק, הוא בהחלט נשמע מעניין.

The oldman אמר/ה:
אם אפשר לראות על הפנים של הדמויות - זה נשמע לא רע:)
אני רגיל לגרפיקה אחרת...

בקיצור, נראה לי שאם אני אמצא כרטיס מסך, אני אבדוק את המשחק, הוא בהחלט נשמע מעניין.

שים לב! הגרפיקה במשחק לא כבדה במיוחד, מה שכן המשחק אוכל משאבי מעבד כמו חזיר! המעבד שלי הוא כפול ליבה (E8400 3.6ghz overclocked) ויש לי עדיין גמגום ונפילות FPS מדי פעם כי הוא כל הזמן על 100% תפוקה ודורש יותר ממה שהמעבד יכול לתת. המשחק היחיד שאני זוכר שאכל כזו כמות של משאבים מהמעבד שלי היה Mass Effect, זה משהו שקשור בתכנות של משחקים כך שיהיו תואמים ל-Xbox.

בקיצור אם יש לך מעבד חלש משלי - זה לא משנה כמה טוב הכרטיס הגרפי שלך, ייתכן והמשחק לא ירוץ חלק.

חזרה