• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

יום הפאי

היום, ה-14.3, הינו יום הפאי הבינלאומי.

יום הפאי הבינלאומי קרוי כך על שם המספר פאי (π), שהוא כ- 3.14, ומשמש רבות במתמטיקה, כולל חישובי היקף מעגל, מעטפת כדור, ורדיאנים.
יום הפאי הינו גם יום הולדתו של הפיזיקאי היהודי-גרמני אלברט איינשטיין (14.3.1879), אשר מוכר בעיקר כאבי תורת היחסות, אולם תרם רבות גם בנושאים פיזיקליים אחרים.

לידע שלכם.
;)

נעלתי.

ממ, פאי.

e_to_the_pi_minus_pi.png

pi.jpg

חגגנו את יום הפאי באכילת עוגת פאי. חתכתי את העוגה בדיוק בנקודת פיינמן (שהיא 4-999999, ואז שוב מספרים רנדומליים. זה מהספרה ה-762 כמדומני)

טוב, זה הזמן לספר שאני גם זוכר כמה ספרות של פאי... אז יאללה, מאה בשליפה מהזיכרון: 3.1415926535897932384626433832795028841971693993751058209749445923078164062962089986280348253421170697821480...
הממ, המשכתי קצת יותר... 106 אם לא דילגתי על משהו בטעות :p הייתה תקופה שזכרתי עד נקודת פיינמן, לאיזה שבוע...

הוא אינסוף אם אתה מנסה לכתוב אותו (כי זה אינסוף ספרות רנדומליות אחרי הנקודה), אבל מתמטית הוא לא שווה לאינסוף.

ולא הבנתי את הקטע עם הסטראגייט.

נ"ב
העוגה של הפאי לא באמת הייתה עוגת פאי מוכנה מראש, אלא עוגה עם חתיכת נייר עליה שעליו כתוב פאי עד X ספרות.

אוקיי, דקת מתמטיקה: פאי הוא מספר אי-רציונלי. משמע, הייצוג העשרוני שלו אינסופי ואינו מחזורי (ז"א, תמיד יש עוד ספרה שניתן לכתוב כדי לקרב את רמת הדיוק לערך האמיתי של פאי, ואף פעם לא תהיה נקודה בה רצף מסויים של ספרות יתחיל לחזור על עצמו לתמיד). או בניסוח אחר, הוא לא מספר רציונלי (כאשר מספר רציונלי זה מספר אשר ניתן לכתוב כמנה של שני מספרים שלמים).
ניתן להוכיח שהוא אכן מספר אי-רציונלי, אבל אני לא מכיר את ההוכחה.
יחד עם זאת, אפילו שלא ניתן לכתוב את הערך שלו בעזרת ספרות, זה לא אומר שהערך שלו אינו משהו מאוד קבוע וספציפי.

ואם כבר מדברים על מספרים אי-רציונליים, הידעתם: היוונים האמינו שהמספרים הרציונליים הם כל המספרים הקיימים בעולם. כאשר מתמטיקאי יווני אחד גילה ששורש 2 אינו מספר רציונלי (למעשה, שאורך האלכסון של ריבוע שכל צלע שלו היא 1 אינו מספר רציונלי), הוא היה עד כדי כך בשוק שהוא הלך והתאבד. (ההוכחה הזאת, אגב, די קלה.)
הרבה מאוחר יותר גילו שלא רק שיש מספרים אי-רציונליים, אלא שיש הרבה יותר כאלה ממספרים רציונליים. בעסה.

אם אני זוכר נכון, אפשר להגיע לקירוב טוב לרבע פאי ע"י הנוסחא הבאה:
pi/4= 1-1/3+1/5-1/7+1/9...

בגלל שהסדרה אינסופית ומתכנסת (האיבר הכללי שואף ל-0), לעולם לא תוכל להגיע למכנה משותף עבור כל האיברים, ולכן פאי אינו רציונלי.

אגב, זה לא נכון שיש יותר מספרים אי-רציונליים מאשר רציונליים. בין כל שני מספרים רציונליים יש מספר אי רציונלי, ובין כל שני מספרים אי-רציונליים יש מספר רציונלי. אפשר להוכיח את זה

קודם כל, סדרה מתכנסת לאו דווקא מתכנסת ל-0, היא יכולה להתכנס לכל דבר. ו"האיבר הכללי" ו"הסדרה" זה אותו דבר מבחינה מתמטית.

ומשהו מעט יותר עקרוני: נכון שבין כל שני מספרים רציונליים יש מספר אי-רציונלי ולהיפך, אבל זה עוד לא אומר שעומצת (גודל) שתי הקבוצות שווה.
קבוצת הרציונליים היא בת מנייה, קבוצת הממשיים אינה בת מנייה. אי-רציונליים = ממשיים/רציונליים, ולכן גם היא אינה בת מנייה.
אם תרצה, אשמח להרחיב, תורת הקבוצות זה מגניב. :)

ODDin אמר/ה:
אוקיי, דקת מתמטיקה: פאי הוא מספר אי-רציונלי. משמע, הייצוג העשרוני שלו אינסופי ואינו מחזורי (ז"א, תמיד יש עוד ספרה שניתן לכתוב כדי לקרב את רמת הדיוק לערך האמיתי של פאי, ואף פעם לא תהיה נקודה בה רצף מסויים של ספרות יתחיל לחזור על עצמו לתמיד). או בניסוח אחר, הוא לא מספר רציונלי (כאשר מספר רציונלי זה מספר אשר ניתן לכתוב כמנה של שני מספרים שלמים).
ניתן להוכיח שהוא אכן מספר אי-רציונלי, אבל אני לא מכיר את ההוכחה.
יחד עם זאת, אפילו שלא ניתן לכתוב את הערך שלו בעזרת ספרות, זה לא אומר שהערך שלו אינו משהו מאוד קבוע וספציפי.

ואם כבר מדברים על מספרים אי-רציונליים, הידעתם: היוונים האמינו שהמספרים הרציונליים הם כל המספרים הקיימים בעולם. כאשר מתמטיקאי יווני אחד גילה ששורש 2 אינו מספר רציונלי (למעשה, שאורך האלכסון של ריבוע שכל צלע שלו היא 1 אינו מספר רציונלי), הוא היה עד כדי כך בשוק שהוא הלך והתאבד. (ההוכחה הזאת, אגב, די קלה.)
הרבה מאוחר יותר גילו שלא רק שיש מספרים אי-רציונליים, אלא שיש הרבה יותר כאלה ממספרים רציונליים. בעסה.
לא סתם מתמטיקאי..
פיתגורס, שהיה מנהיגה הידוע לשמצה של כת הפיתגוראים, האמין כי אין כזה דבר "מספרים אי-רציונליים", שכן הוא האמין בשלמות ואמיתות המתמטיקה, כאמצעי להוכחת משפטים ללא עוררין.
הוא לא האמין שיכולים להיות מספרים שלא ניתן לבטא בעזרת המתמטיקה, כי אז מבחינתו המתמטיקה "אינה מושלמת".
אני חושב שעניין הריבוע הטריד אותו במיוחד, בגלל שהוא היה זה שהוכיח את המשפט שגורר את העניין הזה.
כשאחד מהתלמידים שלו, שאהב להתעסק עם שורשים של מספרים, ניסה למצוא את שורשו את 2, הוא הגיע למסקנה (ונדמה לי שאף הוכיח) שהמספר חייב להיות מספר שלא ניתן לבטא בעזרת המתמטיקה המוכרת, ולכן הוא מספר "אי-רציונלי".
יש סיפורים שפיתגורס החליט להוציא אותו להרוג וכו', אבל יכול להיות שכל הסיפור הוא סתם עלילה.

הכת הפיתגוראית הייתה זאת שהאמינה בזה, כן, אבל זה שגילה את זה והתאבד אחר כך לא היה פיתגורס. יש גם סיפור עם חבר הכת שגילה למישהו מחוץ לכת את קיום הצורה ק12 (גוף תלת-מימדי מושלם בן 12 פאות, שכחתי את השם המתמטי), והוציאו אותו להורג בגלל זה.

אפילו אם שני הסיפורים האלה לא נכונים, הם בהחלט מתאימים להלך הרוח (המטורף והלא מתמטי בעליל) של החבר'ה האלה.

נ.ב. אם כי למען האמת, אני לא רואה למה המספרים האי-רציונליים הפריעו לו לשלמות המתמטיקה. ניחא להתאבד בגלל התיאורמה של גדל, אבל המספרים האי-רציונליים?

ODDin אמר/ה:
קודם כל, סדרה מתכנסת לאו דווקא מתכנסת ל-0, היא יכולה להתכנס לכל דבר. ו"האיבר הכללי" ו"הסדרה" זה אותו דבר מבחינה מתמטית.
אני עושה חדו"א 1ת', תודה רבה :) הסדרה הספציפית הזו כן מתכנסת ל-0, ואם אני לא טועה מה שכתבתי מוכיח שפאי אי-רציונלי (על דרך השלילה, כשההנחה שאותה אתה רוצה לשלול זה שפאי כן רציונלי).

ODDin אמר/ה:
ומשהו מעט יותר עקרוני: נכון שבין כל שני מספרים רציונליים יש מספר אי-רציונלי ולהיפך, אבל זה עוד לא אומר שעומצת (גודל) שתי הקבוצות שווה.
קבוצת הרציונליים היא בת מנייה, קבוצת הממשיים אינה בת מנייה. אי-רציונליים = ממשיים/רציונליים, ולכן גם היא אינה בת מנייה.
אם תרצה, אשמח להרחיב, תורת הקבוצות זה מגניב. :)
מספר רציונלי הוא מספר שאפשר לבטא בצורה p/q כש-p ו-q שייכים ל-Z (כמובן, q שונה מ-0). מכיוון שיש אינסוף מספרים p ו-q כאלה, קשה לי לראות איך אפשר למנות את הקבוצה הזו כי מספר הקומבינציות האפשריות הוא אינסופי. עכשיו, אם יש בין כל שני מספרים אי-רציונליים מספר רציונלי ובין כל שני מספרים רציונליים מספר אי-רציונלי, ברור שיש אינסוף מספרים רציונליים ואינסוף מספרים אי-רציונליים, לכן לא ברור לי איך הגעת לזה שיש יותר אי-רציונליים מרציונליים.

אמת, יש אינסוף איברים בשתי הקבוצות, אבל יש אינסופים גדולים יותר ואינסופים קטנים יותר, זה כבר קשור לתורת הקבוצות. ובכן, הרצאה קלה בתורת הקבוצות. :p

למעשה, לפי הגדרה, שתי קבוצות מוגדרות להיות שקולות עוצמה אם קיימת פונקציה חד-חד-ערכית ועל מהאחת לשנייה. ההגיון מאחורי זה הוא שאם קיימת פונקציה כזו, הרי שהקבוצה האחת אינה אלא שמות שונים עבור איברי הקבוצה השנייה (כי ניתן לראות בפונקציה חח"ע ועל מתן שמות שונים לאיברי קבוצה).
קבוצה בת מנייה הינה קבוצה שקולת עוצמה למספרים הטבעיים - במלים אחרות, ניתן "למנות" את איבריה.

עכשיו נתחיל בדוגמאות אנטי-אינטואיטיביות:
1) המספרים הזוגיים הם בני מנייה. זאת אומרת, יש אותו מספר של מספרים זוגיים כמו שיש של מספרים טבעיים בכלל. הרי פונקציה חח"ע ועל מהטבעיים לזוגיים: f(n) = 2n
2) השלמים הם בני מנייה. פונקציה מהשלמים לטבעיים תשלח כל מספר חיובי למספר זוגי כמו ב-1, וכל מספר שלילי למספר אי-זוגי. צריך לבדוק שה-0 יכלל או לא יכלל (תלוי אם אתה מגדיר את הטבעיים עם ה-0 או בלי), אבל הרעיון ברור.
3) עכשיו הטריק היותר רציני: הרציונליים הם בני מנייה. למעשה, יש סיכוי שהוכיחו את זה בחדו"א. לנו הוכיחו את זה באינפי, כדי להוכיח שאם נבנה סדרה של הרציונליים, אז כל הגבולות החלקיים שלה הם הממשיים. לצערי, הפונקציות היותר יפות קשות לכתיבה בפורום, אז נלך על משהו קצת פחות יפה. אני אראה פונקציה חח"ע מהטבעיים לרציונליים ופונקציה חח"ע מהרציונליים לטבעיים. לטובת הדיון, אני אוותר על להוכיח שמכאן נובע שיש פונקציה חח"ע ועל מהאחת לשנייה (זה משפט קנטור-ברנשטיין, ויש לו הוכחה קצת מגעילה, ולחלוטין לא ניתנת להבנה בלי הרבה ציורים אבסטרקטיים). ובכן, פונקציה חח"ע מהטבעיים לרציונליים: f(n) = n, כמובן. פונקציה חח"ע מהרציונליים לטבעיים:
f(p/q) = 2^p*3^q. כיוון ש-2 ו-3 ראשוניים, לא יכולים להיות שני מספרים שונים שאת שניהם ניתן לבטא כך (הפירוק לראשוניים יחיד), ולכן זו פונקציה חח"ע. (כמובן שמדובר כאן רק ברציונליים החיוביים, אבל זה העקרון.)

לסיכום, הרציונליים בני מנייה.

הממשיים, לעומת זאת, אינם בני מנייה. יש לזה הוכחה מאוד חמודה שנקראת הוכחת האלכסון. היא לא ממש ארוכה או קשה להבנה, אבל אין לי כח לכתוב אותה עכשיו. אולי אחר כך.

עוד דבר עקרוני לדיון הוא שאיחוד של שתי קבוצות בנות מניה הוא קבוצה בת מנייה גם כן, שזה די ברור. (אתה יכול לראות דוגמא שהזוגיים U האי-זוגיים = הטבעיים).

אבל, הממשיים = הרציונליים U האי-רציונליים. ידוע שהרציונליים הם קבוצה בת מנייה. אם גם האי-רציונליים היו קבוצה בת מנייה, היינו מקבלים שהממשיים הם קבוצה בת מנייה, מה שלא נכון. על כן, האי-רציונליים הם קבוצה שאינה בת מנייה, ולמעשה, עוצמת האי-רציונליים היא כמו עוצמת הממשיים.

אגב, עוצמת הטבעיים מסומנת ב-א0 (כן, כן, האות העברית א, כי קנטור היה יהודי), ועוצמת הממשיים - הנקראת גם עוצמת הרצף - מסומנת או באות א או באות c (אני לא סגור אם זה על שם Cantor או על שם continuum, היינו רצף).

נ.ב. כן, כן, צריך לכתוב אי-הרציונליים ולא האי-רציונליים. יופי. :p

חזרה