• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שאלה בפיזיקה

פנג הדרואיד

פונדקאי ותיק
העיקרון של הפצצה הגרעינית זה ביקוע האטום(שלפי איך שהבנתי, לגרוע ממנו פרוטונים). המורה שלי אמרה שאפשר לשנות יסודות כמו זהב(79 פרוטונים) ליסודות עם פחות פרוטונים(כמו כסף או ליתיום), גם על ידי הסרת פרוטונים.

השאלה היא:זה לא אותו תהליך?

אני חושב שאם כבר רוצים ליצור יסוד אחר, צריך לקחת יסוד אם פחות פרוטונים ממנו, ולהפציץ אותו בפרוטונים(שאני חושב שזה נקרא קרינת אלפא, או משהו כזה...). כמובן שאי אפשר לעשות את זה היום, אבל מי יודע... אולי בעוד כמה שנים.
בעקרון זה כן אותו תהליך, אבל בשביל להוציא פרוטון מאטום צריך לבקע את הגרעין, וזה משחרר אנרגיה אדירה וזה לא כיף.

בגדול, התשובה היא כן. חומר פעיל מבחינה רדיואקטיבית יכול לעבור "גילגולים" שבהם הוא מתפרק לחומרים אחרים (כי הפרוטונים עוזבים את הגרעין), וברמת התיאוריה אפשר ליצור ככה זהב (אני אל חושב שמישהו עשה את זה באמת... זה די לא משתלם כלכלית). מצד שני, זה גורר השקעה אדירה של כספים, וגם נפלטת כמות אדירה של אנרגיה שצריך לעבוד איתה.

ולא, קרינת אלפא זה לא פרוטונים.

העיקרון של הפצצה הגרעינית זה לא עם פרוטונים, זה עם נויטרונים. נויטרון אחד נזרק לכיוון גרעין של איזוטופ רדיואקטיבי, והפגיעה גורמת לבליעה של הנויטרון בתוך היסוד (וכתוצאה מכך להבאת החומר הבלתי-יציב גם ככה למצב "מעורר"), מה שמוביל להתפרקות היסוד ולפליטה של עוד כמה נויטרונים (למשל, במקרה של אורניום מדובר ב-3 נויטרונים) שהם בתורם גם פוגעים בגרעיני אטומים ומשחררים נויטרונים נוספים וכן הלאה. כל פגיעה כזו פולטת קרינת גאמא, שהיא בגדול אנרגיה טהורה.

אתה יכול לשנות את החומר על ידי הוצאה של פרוטונים, אבל זה תהלך שצורך המון אנרגיה ויוצר יון של החומר החדש, וכמו כל יון, החומר יטה להתרכב. אם הוצאת הרבה פרוטונים, תצטרך לעבוד קשה מאוד כדי לאפס את המטען החשמלי שלו. אז לא, זה לא מומלץ כלכלית.

קרינת אלפא, אגב, זה גרעיני הליום (2 פרוטונים 2 נויטרונים), לא פרוטונים בודדים :confused:

חזרה