• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

בחיים אל תזמינו משהו עם Fedex

פלאפי

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
אז זה הסיפור: הזמנתי מחברה אמריקאית מוצר שעולה 110$ (400 שקל). הייתי מזמין אותו דרך אמזון, אבל המוצר הזה ספציפית לא היה באמזון, ורציתי אותו בגלל שהוא אמור להיות זול ביחס לאיכות שלו.
באתר של החברה היו כמה אופציות למשלוח, והכי זולה היה לשלוח באמצעות פדקס בעלות של 40$ (150 שקל). די יקר למשלוח, אבל בסה"כ זה עדיין יצא מחיר משתלם לעומת מוצר דומה שהייתי קונה בארץ. אז בחרתי באופציה הזאת ושילמתי באשראי.

כעבור שבוע, מתקשר אליי השליח באמצע היום. הסימן המחשיד הראשון זה שהוא נשמע כמו ערס צעצוע ודיבר מאוד לא יפה. הוא שאל אם אני בבית ואמרתי שאני לא נמצא, ונתתי לו את הכתובת שאני נמצא בה. הוא אמר שהוא לא יכול להגיע לשם כי הוא בשלילת רשיון (??) ומחלק חבילות על אופניים (???). ניסיתי אז לברר אם השכנה שלי בבית ושישאיר אצלה, והיא לא הייתה בבית, אז אמרתי לו שיבוא מחר בבוקר. הוא אמר שהוא לא יכול להגיע בבוקר כי א' הוא נוסע היום בערב לאילת (ממש מעניין אותי), וב' שעות החלוקה זה רק בין 1 ל-4 בצהריים (מי לעזאזל נמצא בבית בין 1 ל-4 בצהריים ביום חול?). זה היה מאוד מרגיז, אבל בסוף תיאמתי איתו ביום שאני נמצא בבית בין 1 ל-4. כעבור יום התקשר אליי נציג מפדקס ושאל אותי שוב לאיזה יום לתאם, כי מסתבר שהשליח ההוא לא עדכן אותם במה שתיאמתי איתו. כבר לא מפתיע בשלב הזה.

אבל, כל זה זה לא החלק המרגיז באמת. מה שבאמת מרגיז, זה שהוא הודיע לי שכדי לקבל את החבילה, אני צריך לשלם לפדקס עוד 210 שקל. זה השלב שבו יצאתי מדעתי, כי כבר שילמתי לחברה ההזוייה הזאת 150 שקל על שירות גרוע, והם מצפים שאשלם עוד. שאלתי על מה הסכום, והוא אמר שזה על מכס. אחרי בירור באינטרנט ושיחה עם עוד נציג, הובהר לי שמתוך הסכום הזה 75 שקל זה על מעמ (כי חבילות של יותר מ75$ חייבות במע"מ; ואגב, עלות המשלוח עצמה גם כלולה במע"מ), וכל השאר זה עמלת השירות שלהם על כך שהם שיחררו לי את החבילה מהמכס. אז זה אומר שבנוסף על ה150 שקל ששילמתי כדי להביא חבילה מסכנה מאמריקה לישראל (מה שאמזון וגם איביי עושים בחינם או בעלות של דולרים בודדים), הם רוצים לקחת ממני עוד 135 שקל על כך שהם הלכו לרשות המכס בנמל התעופה ולקחו משם פיזית את החבילה.

כמובן שצעקתי והתעצבנתי על הנציג מהפדקס, על זה שהם מצפים ממני לשלם לפדקס כמעט אותו סכום ששילמתי לחברה שייצרה את המוצר, רק כדי שהם יביאו אותו אליי. מן הסתם זה לא עזר בכלום, והובהר לי שהאופציות זה או לשלם, או לסרב תשלום ואז לתת לחברה המקורית להחליט מה לעשות (מה שיכול לכלול לשלם את העמלה בשבילי, אבל גם באותה מידה הם יכולים לבחור להחזיר את החבילה אליהם או להשמיד אותה). בגלל שעל המוצר עצמו והמשלוח כבר שילמתי באשראי, ובשלב הזה כבר רציתי לקבל אותו, אמרתי להם שאני אשלם ושיביאו את זה כבר. אבל גם הבטחתי לנציג הזה שאני בחיים *בחיים!* לא הולך להזמין משהו עם פדקס שוב פעם.

בשביל הרפרנס, יצא לי כבר להזמין מוצרים יותר יקרים, שהגיעו אליי בלי שום מכס ובלי עמלות, ועם עלות משלוח של כמה עשרות שקלים ולפעמים אפילו בחינם. ומיותר לציין שהם או הגיעו אליי עם שליח אמיתי לבית, כזה שיכל לתאם שעות נורמליות ולנסוע לכתובת אחרת אם צריך, או שזה הגיע לסניף הדואר ליד הבית שלי, שם יכלתי לאסוף את זה מתי שהתאים לי.

המסקנה היא, שפדקס זה חרא חברה והם צריכים לגווע ולהתנדף. וזה לא מפתיע אותי בכלל עקב עלייתה של אמזון, שפשוט עושה את כל עניין הE-Commerce הרבה יותר טוב מכל חברה אחרת בהסטוריה (ואיתם אף פעם לא היו לי בעיות). מונופול של חברה אחת מצויינת במה שהיא עושה זה עדיף מאשר כמה חברות שלא מצליחות להתחרות ולכן מתפשרות על השירות שלהן.

כבר שילמת את הסכום הנוסף, כדי לקבל את החבילה? יפה.
רק דבר אחד חסר לי בסיפור הזה, שמאוד מאוד מעניין אותי, ואשמח אם תספר אותו - בבקשה תספר לי אם החבילה תגיע.
עד שהיא תגיע תאמין לי שאני לא אזמין כלום מהחברה הזאת.

אף על פי שמשפטית אני חושב שאין הרבה מה לעשות (מניח שהיה תנאי שימוש באורך הגלות שהיית צריך לאשר או משהו). כן נשמע כמו משהו לעשות עליו קצת באלגאן. אם יש לך כוח לפנות לאיזה גוף תקשורת, הם יחגגו על זה מספיק כדי שפדאקס ישראל אולי ירצו לעשות קצת שמיניות באוויר. אם אתה מספיק כועס עליהם, אולי שווה לך לנסות לרשום את זה במקום מעבר לגבולות הפורם.

זה טריק ידוע ומגעיל שלהם. יש לי הרבה סיפורי זוועה עליהם, שהם פשוט נוראיים. באופן כללי אני נמנע מהם כמו מאש- דואר ישראל זה זהב צרוף לעומתם - אני פשוט לא מזמין דברים מחו"ל אם המשלוח הוא דרך פדקס.
UPS טיפה יותר טובים, אבל הכי טובים זה USPS ששולחים דרך דואר ישראל.
וסיפור הזוועה (האחרון) שלי - לדרקוניקון קיבלנו תמיכה מחו"ל בחינם מאחת החברות (ultrapro) הם שלחו חבילה חמודה עם כמה סליבים ועוד כמה שטויות. דרך פדקס
זה מגיע לארץ, ואז מקבל אימייל ששואל אם יש לי הזמנה - מסביר להם שזה תמיכה חינם בכנס. הם אומרים שלא, הם חייבים לגבות כי ההמצאה שלהם שזה מסחרי בגלל שזה מעל 5 ק"ג. אז הם החליטו שזה משהו כמו 20 או 10 דולר לק"ג ועל זה הם גובים מע"מ.
אחרי זה הם גבו עמלת שירות. ואז נעלמו למשך שבוע ולא ענו.
אחרי שבוע שהם נעלמו, הם חזרו ועכשיו נוספה גם עמלת איחסון - כי היי, זה ישב אצלם במחסן במשך שבוע שהם גירבצו.
בגלל שזה כבר היה הבוקר שלפני דרקוניקון - שילמנו. גם בגלל שלא רצינו פאדיחה מול החברה מחו"ל שתמכה בכנס.

הם פשוט נוכלים. פשוט לא להזמין דברים שנשלחים דרך פדקס.

והנה סוף הסאגה:

אתמול התקשרו מפדקס כדי לתאם שליח (כי השליח הקודם לא אמר להם מה שאמרתי לו, מזכיר). אז תיאמו איתי היום בין 1 ל-4. וכמו שעון שווייצרי, ב-10 וחצי מתקשר אליי השליח ושואל אם אפשר להגיע (וזה אחרי שאמרו לי שהם לא עובדים בבוקר).
אז השליח המסכן הגיע. למה מסכן? כי מסתבר שזה היום הראשון שלו בעבודה ולצערו הוא נפל על הפרצוף הכועס שלי. הוא הביא לי את החבילה ואז שאל אותי אם יש איזה תשלום נוסף שאני צריך לשלם. התאפקתי להגיד לו לא, ואמרתי שייבדוק בעצמו. בדק וראה שאכן אני צריך לשלם לו 219 שקלים. כמובן שהוא לא ידע על מה. אמרתי לו שבסדר, רק שיביא לי חשבונית. חיפש בכליו, חיפש באריזה, ולא מצא חשבונית. אז התקשר לפדקס ואמר להם שאין חשבונית. ביקשו ממני להביא את המייל ויישלחו לי חשבונית במייל. אמרתי אין בעיה, תשלחו חשבונית ואביא הכסף.
אז עמדנו אני והשליח וחיכינו למייל עם החשבונית. חיכינו 5 דקות, 10 דקות, 15 דקות, לא הגיע. אז בינתיים פתחתי בניחותא את החבילה, התקנתי מה שצריך להתקין. עברו עשרים דקות והמייל עוד לא הגיע בזמן שהשליח המסכן עמד וחיכה מחוץ לדלת. בסוף כנראה פקעה סבלנותו של המנהל משמרת שלו או משהו, והוא אמר לו שאם אני לא רוצה להביא את הכסף אז שייקח חזרה את החבילה. אמרתי לו כמובן שזה לא יקרה, כי החבילה כבר פתוחה ותוכנה מפוזר על כל השולחן שלי. והאמת שגם אם היא לא הייתה פתוחה והוא היה רוצה לקחת אותה, הייתי בועט אותו מהדלת כל כך חזק שלמנהל משמרת שלו היה כואב בתחת. אני מזכיר שכל זה אחרי שכבר שילמתי 40$ דמי משלוח, כן?
בקיצור, בשלב מסויים האיש במשרד של פדקס שלח לו בוואטסאפ צילום מסך של המחשב שלו עם החשבונית עליו, והוא העביר לי את הצילום מסך הזה בוואטסאפ. ואז סוף סוף זכיתי לחזות בעיניי על מה גובים ממני פדקס כסף, בנוסף לדמי המשלוח המופקעים לגמרי שכבר גבו ממני -
מע"מ - 77 שקלים (בסדר מקובל, בארץ הייתי משלם מעמ אם הייתי קונה את זה)
דמי ניטול - 7.99 ש"ח פלוס מע"מ (??)
דמי טיפול - 98 ש"ח פלוס מע"מ (???)
אגרת מחשב - 18 ש"ח ומסתבר שלזה לא מוסיפים מע"מ (??!@!@)

אז סה"כ תשלום לפדקס (פחות תשלום המע"מ של המכס) זה 290 ש"ח על העברת חבילה שעלותה 407 ש"ח.

יש לציין שתוך כדי האירוע הסברתי לשליח בדיוק מה ארע כדי שיבין למה אני כל כך כועס, ונשמע שהוא הבין. אמרתי לו שקודם כל, כדאי גם לו לא להזמין אף פעם משלוח באמצעות החברה שהוא עובד בה. ודבר שני, אני לא אהיה מופתע אם היום הראשון שלו בעבודה הזאת יהיה גם האחרון. לא ניסיתי להתעלל בו בכוונה או משהו, אבל אני מקווה שמספיק המאסתי עליו את העבודה הזאת כדי שיבין שזה לא שווה לו. אם הצלחתי לגרום לפדקס קצת כאב ראש בכך שהם ייצטרכו לחפש עובד חדש שיחליף אותו, אולי זה היה שווה את הכאב ראש הענק שהם גרמו לי.

חזרה